نتایج اجرای بخشنامه خرید کالا و خدمات از داخل در خوزستان

0

پاراف نتایج اجرای بخشنامه خرید کالا و خدمات از داخل در خوزستان : کمتراز یک سال ونیم است که ازابلاغ بخشنامه خرید کالا و خدمات داخل استان خوزستان می گذرد اما اجرای این طرح براساس تازه ترین گزارش سازمان امور اقتصادی و دارایی خوزستان ازموفقیت چشمگیری برخورداربوده است.

براساس گزارش های واصله ,اجرای بخشنامه خرید کالا و خدمات ازداخل استان درشهرستان ماهشهر درپی همکاریهای نزدیک منطقه ویژه اقتصادی و پتروشیمی بندرامام و نیز درایت فرمانداراین شهرستان همچنین شهرستان خرمشهر با عملکرد مطلوبی همراه است .

براساس اظهارات مسعود صدری رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان درجلسه شورای راهبردی خبرید کالا و خدمات ازداخل استان گزارشی دراین زمینه ارایه داد از سال ۹۳ تا کنون ازمجموع ۸۹۴۱ میلیارد تومان معاملات صورت گرفته ازسوی تمامی بخش​ ها در استان ۵۵۰۱ میلیارد تومان یعنی حدود ۶۲ درصد آن سهم خرید از محصولات و خدمات درون استان بوده است و همچنین ۱۷ درصد از آن به دلیل عدم رقابتی بودن قیمت محصولات و حدود ۲۱ درصد نیز بخاطرعدم وجود کالا و خدمات از خارج از استان انجام شده است .

منصور قمر، فرماندار ماهشهر نیز اظهار کرد: در سال ۹۳ حدود ۱۲۱۹ میلیارد تومان خرید کالا و خدمات داشتیم که ۸۴۱ میلیارد تومان آن از داخل استان بوده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خوزستان دکتر عبدالحسن مقتدایی استاندارخوزستان ازتلاش همه ادارات و فرمانداران دراین زمینه قدردانی کرد و گفت : باید بخش خصوصی را برای خرید تولید داخل استان تشویق کرد اما ما نمی‌توانیم این بخش‌ها را به خرید این تولیدات اجبار کنیم.

مقتدایی در نشست شورای راهبردی خرید داخلی که درسال شهید رجایی استانداری برگزارشد , افزود: بخش‌های خصوصی هیچ الزامی به انجام معاملات داخلی ندارند بلکه باید با سیاست‌های تشویقی، به خرید محصولات استان توسط این بخش‌ها کمک کرد.

وی افزود: اگر قیمت محصولات تولیدی استان نتواند با قیمت محصولات سایر استان​ها رقابت کند بخش خصوصی هیچ الزامی به خرید از تولیدات داخلی ندارد اما باید این تولیدات به گونه​ای باشد که توانایی رقابت با سایر تولیدات کشور را داشته باشد.

مقتدایی در خصوص کیفیت محصولات تولیدی استان تصریح کرد: اصناف باید توجیه شوند و با راهنمایی و مراقبت​های انجام شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت، کیفیت تولیدات خود را افزایش دهد زیرا قرار نیست هر کالایی را با هر کیفیتی تهیه و به دستگاه​هایی که به آن نیاز دارند با قیمت بالایی تحمیل کرد.

وی عنوان کرد: با توجه به ظرفیت​ها و قابلیت​های استان در بخش تولید باید به بحث ارتقای کیفیت محصولات کمک کرد تا بخش​هایی که به این کالاها نیاز دارند با رغبت بیشتری به خرید از داخل استان بپردازند.

وی گفت: دستگاه​هایی که از تولیدات داخل استان استفاده نمی​کنند یا کمتر استفاده می​کنند باید دلایل عدم استفاده از این تولیدات را بیان کنند و توجه بیشتری به این مسأله داشته باشند.

مقتدایی تصریح کرد: هنگامی که اشتغال ایجاد شود، امنیت افزایش پیدا می​کند و افزایش امنیت موجب کاهش تخلفات خواهد شد؛ یکی از اهداف تشکیل این کارگروه فعال شدن واحدهای تولیدی و کمک به اشتغال دائمی و مستمر است که باید گزارش​گیری سازمان‌ها و فرمانداران شهرستان‌ها در زمینه اجرای بخش نامه خرید از تولیدات داخلی با دقت صورت بگیرد تا آمارهای ارائه شده شفاف باشد و دستگاه‌های ناظر در این زمینه باید بتوانند به درستی تصمیم​گیری و نظارت کنند.
استاندار خوزستان درباره ۸ شرکت بزرگ استان که ۶۲ درصد از خرید استان توسط آن‌ها انجام می​شود، خاطرنشان کرد: باید با تشکیل جلسه​ای با حضور رئیس کمیسیون معاملات و مناقصات این شرکت​ها، مدیر بازرگانی و مسئولین مربوطه آن‌ها دلایل عدم استفاده از تولیدات داخلی را جویا شد و برای آن تصمیم​گیری کرد تا کمتر شاهد خرید این سازمان‌ها از خارج از استان باشیم.
همچنین مسعود صدری، مدیرکل اقتصاد و دارایی استان اظهارکرد: مجموع معاملات انجام شده در اداراتی که ذی​حساب​های درون سازمانی در آن‌ها حاکم است، ۳۷۳ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد آن خرید از خدمات و تولیدات داخلی استان است.
وی ادامه داد: ذی​حساب​های برون سازمانی مانند سازمان‌های آب و برق، جهاد کشاورزی، امور عشایر و دانشگاه​ها حدود ۱۴۳۶ میلیارد تومان خرید انجام داده​اند که حدود ۵۴ درصد آن خرید از داخل استان بوده و همچنین شرکت​های دولتی حدود ۱۲۲۸ میلیارد تومان هزینه کرده‌اند که ۶۶ درصد آن خرید از محصولات و خدمات درون استانی بوده است.
وی در خصوص خرید شرکت​های نفتی و گازی استان عنوان کرد: حجم معاملات این شرکت​ها ۲۰۷۸ میلیارد تومان بوده است که ۶۳ درصد از آن به خرید از تولیدات استان اختصاص داشته است.
صدری تصریح کرد: ۸۹۴۱ میلیارد تومان مجموع معاملات تمامی بخش​ها در استان است که ۵۵۰۱ میلیارد تومان یعنی حدود ۶۲ درصد آن سهم خرید از محصولات و خدمات درون استان است و همچنین ۱۷ درصد از آن به دلیل عدم رقابتی بودن قیمت محصولات از خارج از استان انجام شده و حدود ۲۱ درصد آن نیز به دلیل عدم وجود محصولات مورد نیاز در استان بوده است. *روابط عمومی استانداری خوزستان.

نتایج اجرای بخشنامه خرید کالا و خدمات از داخل در خوزستان

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید