مراحل خروج مدیران بازنشسته، تعیین تکلیف بازنشستگی شهرداران و جایگزینی بازنشسته ها

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: تمام راه‌های دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان بسته شده است و کمیسیون‌های تخصصی و بخش نظارت مجلس هم بر اجرای دقیق این قانون نظارت می‌کنند.

به گزارش هم‌رده به نقل از مهر، این عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه کلیه دستگاه‌های اجرایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند مشمول این قانون می‌شوند، تصریح کرد: هدف مجلس از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان آن است که فرصت بیشتری به جوانان برای فعالیت در دستگاه‌های دولتی داده شود.

مراحل خروج بازنشسته ها از دولت

قاضی زاده عضو فراکسیون جوانان مجلس در خصوص ضمانت اجرای این قانون گفت: تا ۲۴ آبان ماه، افراد بازنشسته فرصت دارند به صورت داوطلبانه استعفا بدهند، در مرحله بعد از مدیران دستگاه های اجرایی خواسته می شود این افراد را جابجا کنند.  در مرحله سوم، دیوان محاسبات صرفا دستگاههای تحت شمول خود را مورد بررسی قرار می دهد و سازمان بازرسی کل کشور همه دستگاه ها و همچنین دستگاههایی را که تحت شمول دیوان محاسبات نیستند، رصد می کند.

سازمان بازرسی بر اجرای این قانون در شهرداری ها، فدراسیون های ورزشی، شرکت های خصولتی، دستگاه های دارای اسم خاص مانند هلال احمر و بنیادها و آستان ها، نظارت می کند.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مرحله چهارم نیز دستگاه قضایی ورود می کند؛ زیرا این، جرم عمومی است و مردم می توانند نسبت به حضور افراد بازنشسته در دستگاه های اجرایی شکایت کنند. دادستان ها در شهرستان ها نیز می توانند به عنوان مدعی‌العموم این موضوع را بررسی کنند. همچنین دیوان محاسبات به ذیحسابان و مسئولان پرداخت دستور خواهد داد تا پرداخت وجوه به این افراد مسدود شود.

وی پرداخت حقوق به این افراد را «تصرف در اموال دولتی» خواند و اظهار داشت: جزای این جرم شامل جریمه نقدی، عودت اموال و شلاق است.

قاضی زاده تصریح کرد: طبق قانون، افرادی که به هر عنوان بازنشسته شده و دوباره به کار بازگشته باشند، باید ترک خدمت کنند.

شهردار تهران هم مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود

محمدحسن پیرزاد مدیرکل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری در نشست دایره شمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد گفت: شهردار تهران هم مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود و عدم شمول شهرداران رویه درستی نیست.

ما در تدوین قوانین و مقرراتی که در مجلس تصویب می شود سه قید را بیان می کنیم، یکی اصلی به نام اصل عطف مابه سبق و اصل دیگر تاریخ ابلاغ است که در این قانون تاریخ ابلاغ ملاک است و دیگر هم تاریخ لازم الاجرا شدن است. ابلاغ زمانی است که رییس مجلس به رییس جمهور برای اجرای قانون انرا ابلاغ می کند که ۲۴ شهریور ماه سال جاری تاریخ ابلاغ این قانون از رییس مجلس به رییس جمهور است و از این تاریخ باید ظرف دو ماه قانون اجرا شود.

مدیر کل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری تصریح برخی می گویند برای انتخاب شهردار قانون خاصی هست و شورا شهردار را انتخاب می کند و در نتیجه شهردار منتخب شورای شهر است و از این جهت آن را مستثنی کنند ولی طبق قانون بازنشستگی استثنا قرار دادن شهردار درست نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری که نهاد بررسی کننده قانون کیست؟ گفت: دیوان محاسبات و مرجع قضایی و سازمان بازرسی نهاد بررسی کننده قانون اند، دیوان عدالت ورود اولیه در این زمینه ندارد و کارش این است که مواردی که افراد و شهروندان خودشان را مشمول قانون نمی دانند اما دستگاه ها آنها را جزو بازنشسته محسوب کرده اند، می توانند به دیوان عدالت مراجعه کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه ایا افشانی شهردار هم شامل قانون می شود؟ گفت: ایشان هم مشمول شهرداران و مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود.

بازنشسته‌ها می‌روند، ژن‌های خوب می‌آیند!

شهروند نوشت: طی یکی، دو ماه گذشته تصویب قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها در مناصب دولتی و عمومی سروصدای زیادی به پا کرده و مورد حمایت نسبی افکار عمومی هم قرار گرفته است. این که خیلی از مردم از تصویب چنین قانونی استقبال کرده‌اند، بیش از هر چیز دیگری به خاطر به ستوه آمدن آنها از دست چسبیده‌ها و مدیرانی است که تا لحظه مرگ قصد دست کشیدن از میز و منصب‌شان را ندارند.

این کلافگی عمومی از چرخه بسته مدیران کشور البته کاملا قابل درک است، اما یادمان باشد در یک جامعه موفق و مترقی، تقسیم پست‌ها تنها باید بر اساس توانایی و شایستگی باشد و هر نوع قانون محدودکننده مثل سن و جنس و… می‌تواند چنین اصلی را زیر سوال ببرد.

چه بسا یک مدیر ٧۵ ساله با دانش و تجربه بالا بسیار بهتر از یک جوان ٣٠ ساله قادر به اداره یک پست باشد. مگر می‌توان تضمین کرد که همه افراد ۶۵ سال به بالا ناکارآمدند و همه جوان‌ها کارایی مدیریتی دارند؟ شاید بد نباشد به قوانین مشابهی اشاره کنیم که گاهی در فوتبال ایران اجرا شده و همیشه هم شکست خورده است؛ مقرراتی مثل بازنشستگی بازیکنان ٢٧ ساله و منع جذب گلر خارجی که بعد از مدتی متوقف شدند.

از همه اینها که بگذریم، خطر بزرگ بعد از اجرای مقررات اخیر، جایگزینی آقازاده‌ها با بازنشسته‌هاست. در واقع تا وقتی باگ‌های سیستم گرفته و «شایسته‌سالاری» به معنای واقعی کلمه نهادینه نشود، این خطر وجود دارد که بازنشسته‌‌ها بروند و ژن‌های خوب جای آنها را بگیرد؛ آن‌چه باز هم سر جوانان لایق و بچه‌‌های مردم عادی را بی‌کلاه باقی می‌گذارد. به همین یک نمونه انتصاب ژن خوب اورجینال در کمیته المپیک نگاه کنید تا موضوع دستگیرتان شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.