بازنگری در ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها ، تعیین اولویت تصدی مشاغل مدیریتی و تعیین تکلیف حقوق و مزایا

2
ansari انصاری رئیس سازمان اداری استخدامی کشور
ansari انصاری رئیس سازمان اداری استخدامی کشور

 جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در جلسه با حضور مدیران کل دفاتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات دستگاه‌های اجرایی گفت: استفاده از نظارت سازمان یافته مردم بر دستگاه‌های اجرایی یکی از ابزارهای مهم و موثر در بهبود مدیریت و تصحیح عملکرد دستگاه‌هاست.

دستگاه‌های اجرایی برای ارایه خدمات به مردم ایجاد شده‌اند، اگر خدمت‌گیرندگان نتوانند بر نحوه انجام وظایف از سوی دستگاه‌ها نظارت کنند، هر نظارت دیگری که با هر سطحی به صورت داخلی اعمال شود، می‌تواند جانبدارانه و غیرمستقل باشد.

وی افزود: نظارت سازمان‌یافته مردمی همان چیزی است که ما نه تنها از آن اجتناب می‌کنیم بلکه عموما مانع آن نیز می‌شویم، متاسفانه در حال حاضر، اگر یک تشکل مدنی یا نهاد مردمی بخواهد وارد محیط اداری ما شود، با ممانعت از ورود آنان به حوزه مسئولیتمان، حضورشان را اخلال در امور و اختلال در انجام وظایف دستگاه تلقی می‌کنیم.

با تاکیداتی که از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در خصوص ارتقای سطح پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی، ارتقای شفافیت و مقابله با فساد در نظام اداری صورت گرفته است، برنامه‌های ویژه‌ای در سازمان اداری و استخدامی کشور به این منظور پیش‌بینی کرده‌ایم.

مهندس انصاری ادامه داد: برای دوره سه ساله دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری که از ابتدای سال ۱۳۹۷ اجرا خواهد شد، در کنار ۸ برنامه‌ای که در دور نخست برای سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ پیش‌بینی شده بود، دو برنامه جدید طراحی کرده‌ایم که یکی از آنها برنامه مقابله با فساد و ارتقای سلامت در نظام اداری است.

در این ارتباط تکالیف مشخصی بر عهده سازمان اداری و استخدامی کشور، وزارت دادگستری و وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دستگاه‌های ستادی واگذار شده است و برای دستگاه‌های اجرایی به عنوان ارایه دهندگان خدمات و انجام دهندگان ماموریت‌ها و وظایف خاصی مشخص شده است.

ایجاد یک بخش ستادی جدید

وی تصریح کرد: برای اینکه این اقدام از یک برنامه‌ریزی نظام‌مند و متمرکز برخوردار باشد، یک بخش ستادی نیز در سازمان اداری و استخدامی کشور برای سال آینده سازماندهی می‌شود که این بخش وظیفه تدوین دستورالعمل‌ها و راهبری واحدها را برای مقابله موثرتر با فساد در نظام اداری و همچنین ارتقای سطح رضایتمندی ارباب رجوع و مردم را بر عهده دارد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به اینکه مقوله ارزیابی عملکرد در دستگاه‌های اجرایی بسیار مهم‌تر و گسترده‌تر از آن‌چیزی باید باشد که ما در جشنواره شهید رجایی انجام می‌دهیم، اذعان کرد: به‌رغم اهمیت ویژه‌ای که برگزاری این جشنواره در نظام اداری کشور دارد، از نظر ما ارزیابی عملکردی که در آن انجام می‌شود با آنچه به عنوان یک وظیفه مدیریتی در دستگاه‌ها باید سازماندهی شود، بسیار متفاوت است.

یکی از ضعف‌ها و اشکالات جدی ما در حوزه ارزیابی عملکرد وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی این است که بیش از حد متعارف بر ارزیابی مورد نظر جشنواره شهید رجایی متمرکز شده‌ایم.

تفکیک ارزیابی ها

وی تاکید کرد: شما به عنوان متولیان ارزیابی عملکرد باید این دو مقوله را در ذهن و در عمل از هم جدا کنید. در ارزیابی شاخص‌های عمومی و اختصاصی، شاخص‌های عمومی موجود، بیشتر تحقق برنامه اصلاح نظام اداری را در دستگاه‌ها، مورد اندازه‌گیری و ارزیابی قرار می‌دهد در حالی که ماموریت‌هایی که یک دستگاه‌ انجام می‌دهد، به مراتب گسترده‌تر و بیشتر از آن چیزی است که ما به عنوان شاخص‌های مورد نظر برنامه اصلاح نظام اداری به آن توجه داریم.

در شاخص‌های اختصاصی نیز شما آنچه را که برای آن وجهه و جنبه تحولی قایل هستید، پی‌گیری می‌کنید، در حالی که وظایف عادی و جاری سازمان‌ها باید به دقت انجام شود و مردم توقع دارند، خدمات مناسبی را از دستگاه‌ها دریافت کنند. به عبارت دیگر، آنچه شما در شاخص‌های اختصاصی و عمومی در دستگاه‌های تابعه و ما در دستگاه‌های اصلی مورد ارزیابی قرار می‌دهیم، بخش بسیار کوچکی از عملکرد، مسئولیت‌ها و وظایف در این حوزه را شامل می‌شود.

ارزیابی عملکرد یک فرآیند مستمر مدیریتی است

مهندس انصاری در ادامه ارزیابی عملکرد را یک فرآیند مستمر مدیریتی دانست که در سه سطح مورد توجه قرار می‌گیرد و اظهار داشت: یک سطح از ارزیابی، سطح کلان است که از سوی عالی‌ترین مقام نسبت به دستگاه‌های اصلی اعمال می‌شود. به طور مثال اگر قوه مجریه را در نظر بگیریم این ارزیابی از سوی رئیس جمهور با ابزار سازمان‌های ستادی مانند سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور و بخش‌هایی دیگر در نهاد ریاست جمهوری مانند بازرسی ویژه ریاست جمهوری و همچنین دفتر رئیس جمهور صورت می‌گیرد و وظیفه آنها ارزیابی عملکرد مدیران ارشد کشور است. سطح دوم ارزیابی در هر دستگاهی، ارزیابی عملکرد مجموعه عوامل و تشکیلات تحت مسئولیت از سوی مدیریت ارشد دستگاه است که با هدف اعمال مطلوب‌تر مدیریت صورت می‌گیرد. یکی از ابزارهایی که مدیران ارشد، وزرا و روسای سازمان برای این ارزیابی مستمر در اختیار دارند، همین واحدهای ارزیابی عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات دستگاه‌هاست.

مدیران واحدها هم دست بکار شوند

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور سطح سوم ارزیابی‌هایی که اعمال می‌شود را ارزیابی عملکرد کارکنان از سوی مدیران واحدها دانست و اذعان داشت: این فرآیند سه سطحی می‌تواند نهایتا تصویر روشنی از عملکرد، موفقیت‌ها و کامیابی یا عدم کامیابی‌ها دولت و دستگاه‌های اجرایی کشور را ترسیم ‌کند.

به گفته مهندس انصاری، اینکه چگونه دولت در هر سطحی به نتیجه مناسب می‌رسد، بستگی به روش‌ها و ابزارهایی دارد که در این ارزیابی عملکرد مورد استفاده قرار می‌دهد.

دسته‌بندی برخی روش‌های مورد استفاده در ارزیابی عملکرد

گاهی ارزیابی در نتیجه طرح شکایت از عملکردی صورت می‌گیرد و بررسی اعتراض و رسیدگی به شکایت و پاسخگویی به آن به معنای ارزیابی عملکرد قلمداد می‌شود. روش دوم مبتنی بر بازرسی است، یعنی ما با مورد توجه قرار دادن برخی اقدامات و حوزه‌های خاص، گزارش‌های دوره‌ای از عملکرد واحدهای مورد نظر تنظیم می‌کنیم و متناسب با آن نسبت به ارزیابی مدیران میانی یا زیر دست اقدام کرده و عملکرد آنها را قضاوت می‌کنیم.

ما باید بتوانیم فرآیندی را در ارزیابی عملکرد مستقر کنیم که بتوانیم با دستیابی به نتایج اقداماتی که کارکنان و مدیران انجام می‌دهند، میزان تحقق این وظایف و اهداف را مورد اندازه‌گیری قرار داده و عکس‌العمل صحیح و به موقع برای تصحیح فرآیندها و روش‌های مدیریتی انجام وظایف دستگاه اعمال کنیم.

اگر بتوانیم رویکردها را در ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها به این سمت ببریم، حتی در جشنواره شهید رجایی نیز، ارزیابی عملکرد ما صرفا برای قضاوت نخواهد بود، بلکه می‌تواند در فرآیند اجرایی، به مدیریت عملکرد نیز منجر شود و به تصحیح آن کمک کند.

بزرگترین ضعف در ارزیابی عملکرد

مهندس انصاری با اشاره به اینکه بزرگترین ضعف در ارزیابی عملکرد بویژه در قوه مجریه این است که کمتر هدف ارزیابی عملکرد ما، بهبود مدیریت و تصحیح نحوه انجام امور بوده است، اضافه کرد: ما بیشتر در بحث ارزیابی عملکرد بر بازرسی‌های، پیگیری شکایات و ارزیابی‌های موردی متمرکز شده‌ایم، در حالی که باید بتوانیم با استفاده از روش‌های جدید، اطلاعات و ارزیابی‌های دقیق‌تری را از روند عملکرد دستگاه داشته باشیم و آن را مبنای تصمیم‌گیری مدیران ارشد قرار دهیم. از جمله از مواردی که امروزه خیلی بر آن تاکید می‌شود، استفاده از نظارت سازمان یافته مردم بر دستگاه‌های اجرایی است و این همان‌ چیزی است که بعضا ما از آن اجتناب می‌کنیم.

مهندس انصاری با تاکید بر اینکه در سیستم‌های پیشرفته این حق را برای خدمت‌گیرندگان و مردم قائلند که نظارت سازمان‌یافته اعمال کنند، اظهار داشت: اصرار بر سازمان‌یافته بودن نظارت مردم به این دلیل است که نظارت فردی نیز نمی‌تواند، غیرجانبدارانه تلقی شود. امروزه اینکه تشکل‌های مردمی بتوانند در حوزه خدمت‌رسانی دستگاه‌ها نظارت موثرتری را اعمال کنند، یکی از روش‌هایی است که توسط دستگاه‌ها به کار گرفته می‌شود.

از ساده‌ترین اقدامات، یعنی زمانی که از مراجعه‌کننده درخواست می‌شود که یک فرم نظرسنجی را تکمیل کند، و در آن از نوع برخورد، نحوه ارایه خدمت و میزان رضایتمندی سوال می‌شود، تا جایی که ما تشکل‌های تعریف شده‌ای که با قواعد روشنی بر کار ما و دستگاه‌های اجرایی نظارت کند، داشته باشیم، از ابزارهای موثر ارزیابی عملکرد تلقی می‌شود و نباید در مقابل آن مقاومت کرد یا به آن عکس‌العمل نشان داد.

در کنار تشکل‌های مردمی اینکه ما از کارکنان دستگاه‌ها در موضوع ارزیابی عملکرد به عنوان سرمایه استفاده کنیم، نیز بسیار ضروری و مطلوب است، به شرط اینکه بتوانیم فرهنگ سازمانی را توسعه دهیم.

وی افزود: نظرات کارکنان دستگاه به عنوان کسانی که تعهد به سازمان بر اساس فرهنگ سازمانی دارند و موفقیت سازمان را موفقیت خود می‌دانند، می‌تواند در ارزیابی عملکرد مجموعه سازمان مورد توجه و اعتنای جدی قرار گیرد. اینکه بتوانیم حس مسئولیت‌پذیری را در کارکنان خود تقویت کنیم و انگیزه آنها را برای ارتقای سطح عملکرد سازمان به نوعی بالا ببریم که خود همکاران هر ناراستی و کژی را در سازمان به سایر کارکنان و مدیران تذکر دهند، بسیار مطلوب است و این هم یکی از روش‌هایی است که امروزه مورد توجه قرار می‌گیرد.

مهندس انصاری با اشاره به اینکه مهم‌ترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی و دولت، سرمایه اجتماعی است، گفت: بخشی از این سرمایه اجتماعی متاثر از عملکرد دستگاه‌های اجرایی و دولتی شکل می‌گیرد یا از بین می‌رود و این بدان معناست که سرمایه اجتماعی ما به میزان قابل توجهی متاثر از نوع عملکرد مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی است. این که مردم نظام اداری را نظامی قانونمدار بدانند، به تقویت سرمایه اجتماعی کمک می‌کند و آنچه که نظام اداری را در ذهن مردم به عنوان یک نظام قانونمدار جا می‌اندازد، عملکرد قانونی مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی است.

اگر بنا شود هر کس وارد دستگاه‌های دولتی می‌شود، کارش با داشتن آشنا راحت انجام شود و در غیر این صورت در پیچ و خم بروکراسی گیر کند، طبعا مردم تصوری از قانونمداری در چنین فضایی نخواهند داشت و سرمایه اجتماعی نیز با عدم مشاهده خدمات مطلوب کاهش و تنزل می‌یابد.

بزرگترین خطری که نظام ما یا هر نظام دیگری را تهدید می‌کند

مهندس انصاری بزرگترین خطری که نظام ما یا هر نظام دیگری را تهدید می‌کند را از بین‌رفتن اعتماد عمومی مردم و کاهش سرمایه اجتماعی دانست و اذعان داشت: ما برای اینکه بتوانیم اعتماد مردم به نظام اداری را افزایش دهیم، ناچاریم عملکرد مطلوبتری را در نظام اداری به مردم ارایه کنیم و برای این کار نیز باید مستمرا سسیستم خود را تحت کنترل، مراقبت و ارزیابی و بهبود مدیریت موثر قرار دهیم.

جوانان و زنان در اولویت تصدی مشاغل مدیریتی هستند

انصاری همچنین در یک برنامه سیما اعلام کرد: در راستای تحقق وعده های رئیس جمهور در ارتباط با ارتقاء جایگاه زنان و جوانان در مناصب مدیریتی، دولت در نظر دارد ۳۰ درصد مشاغل مدیریتی تا پایان برنامه ششم توسعه به زنان اختصاص یابد و با تسهیل در مدیریت جوانان، میانگین سن مدیریت را هشت سال کاهش دهد.

هم‌اکنون میانگین سن مدیریت کشور ۴۸ سال است که تا پایان برنامه ششم توسعه این میانگین به ۴۰ سال خواهد رسید.

بر اساس نظر رئیس جمهور و به منظور تسهیل در بکارگیری جوانان و زنان در مشاغل مدیریتی تغییراتی در این شرایط ایجاد شده است که از جمله این تغییرات ارفاق در برخی موارد از جمله مدت‌زمان ماندن در پست قبلی است، که به این منظور یک سوم کاهش یافته است.

اجرای سامانه ثبت حقوق و دستمزد

بر اساس ماده ۲۹ قانون برنامه ششم دولت مکلف شده است سامانه ثبت حقوق دستمزدها را راه اندازی کند که سازمان اداری و استخدامی ضمن طراحی این سامانه در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های سخت‌افزاری آن است.

در راستای اجرای مذکور، از سال آینده، با اجرایی شدن این سامانه، امکان بهره‌برداری و دسترسی به محتوای سامانه و رصد آن فراهم شود. البته دسترسی ها به اطلاعات این سامانه برای سطوح مختلف متفاوت خواهد بود و اینگونه نیست که همه بتوانند فیش حقوقی کارکنان دولت را نظاره کنند بلکه بخشی از این دسترسی‌ها تنها در اختیار دستگاه‌های نظارتی است.

 حداکثر دریافتی کارکنان دولت و مدیران در بخش دولتی چقدر است؟

حداکثر حقوق مدیران مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، هفت برابر حداقل حقوق و مزایای مستمر است. ضمن اینکه برخی شرکت‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی قوانین خاص خود را دارند، و از این قاعده تبعیت نمی‌کنند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در تشریح فهرستی که رئیس دیوان محاسبات در ارتباط با گیرندگان برخی حقوق‌های غیرمتعارف اعلام کرده است نیز گفت: حدود ۲۰۰ نفر از این افراد، کارکنان شرکت های تابعه وزارت نفت بودند و تعداد کسانی که حقوق بیش از قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گرفتند در دستگاه‌های اجرایی، محدود بود.لازم به ذکر است که نظام پرداخت برای قضات و هیات‌های علمی متفاوت است و تابع محدودیت‌های قانون مدیریت خدمات کشوری نیست.

مهندس جمشید انصاری همچنین حداکثر پاداش پایان خدمت برای کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ۲۱۰ برابر حداقل حقوق دانست.

بر اساس برخی شاخص‌ها حجم دولت در ایران باید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یابد. از همین رو بر اساس برنامه ششم، مقرر شد ۱۵ درصد از نیروی انسانی دولت تا پایان این برنامه کاهش یابد. کاهش جذب نیروی انسانی در دولت و برون‌سپاری برخی فعالیت‌ها از جمله راهکارهای کاهش نیروی انسانی در دولت است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور چهار دلیل افزایش جمعیت کشور، توسعه خدمات در گستره جغرافیایی و افزایش خدمات و همچنین خدماتی که انحصارا دولت در ایران انجام می‌دهد را موجب افزایش تعداد نیروی انسانی و حجم دولت دانست و اظهار داشت: این دلایل موجب شده است که جمعیت کارکنان دولت از حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر شامل لشکری و کشوری در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به سه میلیون نفر در حال حاضر افزایش یابد.

در عین حال توزیع نیروی انسانی نامتناسب است و متاسفانه به رغم این تعداد نیروی انسانی در برخی مناطق برای برخی امور با کاهش نیرو مواجهیم. چرا که قانونی برای به کار گیری افراد مازاد در یک منطقه برای منطقه دیگر وجود ندارد و قوانین ما را از این جابه جایی منع می‌کند بنابراین مجبوریم برای مناطقی که با کمبود روبرو هستند، نیرو بگیریم.

نحوه تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی

بر اساس ماده ۴۶ قانون خدمات کشوری برای تبدیل وضعیت نیروهای پیمانی به رسمی آزمایشی برگزاری آزمون نیاز دارد اما در برنامه پنجم توسعه، این آزمون حذف شده بود. حذف این آزمون در برنامه ششم تمدید نشد، دولت مصوب کرده است کسانی که برای پیمانی شدن آزمون داده‌اند، برای تبدیل وضعیت به آزمایشی رسمی دیگر نیاز به آزمون دوباره ندارند و با تحقق سایر شرایط از جمله پست سازمانی حاکمیتی این تبدیل وضعیت امکان‌پذیر است.

 بر این اساس آنهایی که برای پیمانی شدن آزمون نداده‌اند، ضروری است برای تبدیل وضعیت به رسمی آزمایشی در آزمون شرکت کنند.

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری

در لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری تغییراتی نسبت به قانون موقت قبلی ایجاد شده است که از جمله تغییرات آن یکی مربوط به تغییر نحوه پرداخت‌هاست. براساس این لایحه و در صورت تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی، واحدهای عملیاتی با مقررات خاص اداره خواهند شد و بهره‌وری شاغلان در دریافتی آنها تاثیرگذار است.

وی یکی دیگر از تغییرات مهم در این لایحه را واگذاری برخی کارهای دولت به نهادهای اداره امور محلی از جمله شهرداری‌ها برشمرد. همچنین جداول امتیازات نیز در لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری متناسب با شغل، مدرک و … ۵۰ درصد افزایش یافته است. تلاش شده است تا همانند برخی از دستگاه‌ها که این ۵۰ درصد را اعمال کرده بودند، برای سایر دستگاه‌ها نیز اضافه شود.

تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی

وی در پاسخ به پرسشی درباره  نیز با تاکید بر اینکه طرحی به عنوان حذف شرکتی‌ها و تبدیل وضعیت نیروهای آنان در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است، اظهار داشت: بر اساس قانون دولت اجازه استخدام افراد دیپلمه و پایین تر از آن را ندارد و این افراد باید به وسیله شرکت ها مشغول به کار شوند.

ضوابط و شرایط استخدام در شهرداری‌ها

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره ضوابط و شرایط استخدام در شهرداری‌ها نیز گفت: وظیفه سازمان ما در این ارتباط، صدورمجوز جذب است که در این خصوص اقدام کرده‌ایم. بقیه مسائل بر عهده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور که زیر مجموعه وزارت کشور است، قرار دارد.

یک مجوز ساده به ۱۳تا ۱۷ موافقت نامه دستگاه های اجرایی نیاز دارد

همچنین انصاری معاون رئیس جمهور در یزد گفت : در پایین بودن شاخص کسب و کار کشور، بخشی از مشکلات به قوانین و مقررات و بخشی هم به ریسک پذیری پایین مدیران منطقه ای و استانی مربوط است. همچنین بخشی از مشکلات به گستردگی مداخله های دولت مربوط است زیرا در مواردی مداخله می کند که در عمل کار را برای بخش خصوصی سخت کرده است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برای گرفتن یک مجوز ساده ۱۳ تا ۱۷ موافقت نامه مجوز را باید از دستگاه ها گرفت، تاکید کرد: نباید برای صدور مجوزی ساده برای فعالیت اقتصادی، کارها را پیچیده کرد.

از دلایل گسترش مفاسد، قانونی کردن سیطره کارکنان بر خدمات گیرندگان است

معاون رئیس جمهور در عین حال با بیان اینکه دستگاه های دولتی و اجرایی برای ارائه خدمت به مردم ایجاد شده اند ، خاطرنشان کرد: در برخی موارد مشاهده می شود که خیلی از کارها بدون توجه به هدف طراحی برای یک مجموعه ،با یک مصوبه حفظ می شود .

یکی از دلایل گسترش مفاسد در نظام اداری را قانونی کردن سیطره کارکنان بر خدمات گیرندگان است. این کارکنان بجای دادن حق مردم ، آن را می فروشند و در این مقطع چون دستگاه از هدف خدمات دهی خارج شده و خودش موضوعیت پیدا می کند دیگر توان خدمت دهی به مردم ندارد و آن روز ، روز بستن دستگاه است.

مدیران دستگاهها باید به گونه ای کارمندان را آموزش دهند که همیشه خود را خدمتگذار و حامی حقوق شهروندان بدانند و در مسیر هدف دستگاه گام بردارند.

مهندس انصاری با تأکید بر لزوم بهره وری در دستگاههای حاکمیتی در کنار بهره وری اقتصادی افزود: یک سوم رشد اقتصادی کشور باید از طریق ارتقاء بهره وری بدست آید و از امکانات و منابع به گونه ای استفاده شود که ارزش افزوده بیشتر خلق شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه دستگاهی می تواند بهره وری داشته باشد که ابتدا در مجموعه خودش این شاخص ها را حاکم کند، گفت: در سال گذشته در ۱۵ شرکت بزرگ کشور با مشارکت این شرکتها ، چرخه مدیریت بهره وری را شناسایی ، مستقر و طراحی کردیم که امسال اجرایی شد.

دولت پیشنهاد افزایش میزان عیدی کارمندان دولت را به مجلس شورای اسلامی داده است

همچنین سید صدرالدین صدری نوش آبادی معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور: دولت پیشنهاد افزایش میزان عیدی کارمندان دولت را به مجلس شورای اسلامی داده است. وی با تاکید بر پرداخت عیدی کارمندان دولت با حقوق بهمن ماه گفت که دولت در اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری که به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده افزایش ضریب عیدی کارمندان دولت را پیشنهاد کرده است.

عدد مطلق ‍‍پرداخت عیدی به کارمندان دولت، کلیه بازنشستگان، وظیفه بگیران، وراث وظیفه بگیران شهدا و جانبازان مبلغ هشت میلیون و چهارصد و هفتاد و پنج هزار ریال است که البته این محاسبه با قاعده عیدی کارگران متفاوت است.

وی در خصوص شیوه محاسبه عیدی کارکنان دولت افزود: چارچوب پرداخت عیدی را قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت که در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسیده و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ مشخص می کند. در قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت احکامی وجود دارد که باید رعایت شود. مثلا این قانون حکم کرده که پرداخت عیدی به صورت مساوی به همه کارمندان دولت انجام شود. یعنی همه همه وزارتخانه ها موسسات دولتی نهادهای عمومی غیر دولتی شرکت های دولتی چون دایره شمول این پرداخت علاوه بر کارمندان دولت به نیروهای نظامی انتظامی در شمول این قانون قرار می گیرند و هرگونه پرداختی غیر از عددی که دولت هرسال اعلام می کند تحت عنوان پاداش آخر سال ممنوع است.

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد: در همه مصوباتی که دولت محترم در خصوص عیدی ابلاغ می کند عبارت هرگونه پرداختی تحت عنوان پاداش آخر سال یا عیدی ممنوع است، قید می شود. بنابراین هر پرداختی تحت این عنوان خلاف است و مدیران مالی و ذیحسابان دستگاههای اجرایی ملزم هستند که بر این امر نظارت بکنند و اگر خلافی اتفاق افتاد آن را گزارش بکنند. حتی تاکید شده که شرکت های دولتی هم نمی توانند به مدیران خودشان علاوه بر این مبلغ را پرداخت کنند. مکانیزم نظارتی آن نیز مشخص شده و مدیرعامل مکلف است نظارت بکند و سازمان حسابرسان قانونی نیز بر این امر نظارت خواهند کرد و موظف هستند اگر خلاف این امر اتفاق افتاد گزارش کنند.

دکتر صدری نوش آبادی تصریح کرد: ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز عیدی را مشخص کرده که برای هر سال ۵ هزار امتیاز است. این امتیاز ضربدر ضریب سال شده و مبلغ عیدی هر سال حاصل می شود. ضریب حقوق امسال کارمندان دولت ۱۶۹۵ ریال بوده که مبلغ عیدی امسال از آن به دست آمده است.

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص احتمال تغییر شیوه محاسبه عیدی کارکنان دولت و افزایش مبلغ آن افزود: در اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری که لایحه آن اخیرا از طرف دولت محترم به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده برخی از امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه شده که موجب افزایش میزان عیدی کارکنان دولت خواهد شد اما این مساله مستلزم تصویب مجلس شورای اسلامی است.روابط عمومی سازمان اداری استخدامی کشور.

2 دیدگاه ها

 1. نمی دانیم کجا را باور کنیم <>؟
  توجه کاربران عزیز را به عین ماده ۲۹ برنامه پنج ساله ششم توسعه معطوف مینماید
  ماده ۲۹ -دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راهاندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداختها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرائی شامل قوای سهگانه جمهوری اسالمی ایران اعم از وزارتخانهها، سازمانها و مؤسسات و دانشگاهها، شرکتهای دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانکها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکتهای بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی )در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده مینمایند(، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقالب اسالمی، مجلس شورای اسالمی، شورای نگهبان قانون اساسی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولیفقیه اداره میشوند و همچنین دستگاهها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته و یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسالمی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسالمی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسالمی ایران و شرکتهای تابعه آنها، ستاد اجرائی و قرارگاههای سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود. وزارت اطالعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران از شمول این حکم مستثنی هستند. اجرای این حکم درخصوص بنگاههای اقتصادی متعلق به وزارت اطالعات، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تنها با مصوبه شورای عالی امنیت ملی مجاز خواهد بود
  در متن قانون گفته که امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی وعموم مردم امکانپذیر است اما جناب آقای مهندس انصاری می فرمایند که
  در راستای اجرای مذکور، از سال آینده، با اجرایی شدن این سامانه، امکان بهره‌برداری و دسترسی به محتوای سامانه و رصد آن فراهم شود. البته دسترسی ها به اطلاعات این سامانه برای سطوح مختلف متفاوت خواهد بود و اینگونه نیست که همه بتوانند فیش حقوقی کارکنان دولت را نظاره کنند بلکه بخشی از این دسترسی‌ها تنها در اختیار دستگاه‌های نظارتی است.
  بنابر این یعنی آقای معاون رئیس جمهور مافوق قانون تشریف دارند. پس با این وضعیت مجلس نمایندگان با این همه کبکبه ودبدبه یک تشکیلات اضافی تشریف دارند

 2. کجا را باور کنیم دمب خروس یا قسم حضرت عباس؟
  جناب آقای انصاری میفرمایند که حداکثر حقوق کارکنان دولت ۷ برابر حداقل می باشد
  یعنی اینکه امسال که حد اقل حقوق ۱۰۳۰۰۰۰ ریال بوده است بنابر این طبق گفته آقای مهندس حد اکثر حقوق می بایستی ۷۳۰۰۰۰۰۰ریال باشد وعجیب اینکه می فرمایند مجموع نجومی بگیران ۲۰۰ نفر بوده اند جل الخالق !!
  همه یادمان نرفته که وقتی قضیه حقوقهای نجومی یک وضعیت بلبشویی در مملکت به پا کرد . آقایان به تکاپو افتادند ودیوان محاسبات را ما موربررسی این موضوع کرده اند که در این خصوص جناب رئیس دیوان محاسبات برای پوشالی وماستمالی کردن قضیه مبناء بررسی خود را بر اساس یک عدد من درآوردی ۲۰ میلیون تومان قرار داده اند تا بتوانند آمار متجاوزین به بیت المال را طوری نشان دهند که انگاری هیچ اتفاقی در کشور نیافتاده وممه چیز در امن وامان است.
  اینک که جناب معاون میگویند حد اکثر حقوق هفت میلیون وسیصد هزار تومان است پس کسی از این آقا نمی پرسد که این ۲۰ میلیون مبناء محاسبه از کجا آمده است.
  آیا ایشان مردم را هالو پنداشته اند؟
  بینی بین الله از مهمترین عوامل مروجان حقوقهای نجومی وغارت بیت المال همین افرادی هستند که همیشه گفته هاشان در تناقض گویی بوده چرا که میگویند دروغگو همیشه فراموشکار است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید