حقوق وتکالیف مردم و مسئولین در سال اقتصادمقاومتی؛ اقدام و عمل

0
حقوق وتکالیف مردم و مسئولین
حقوق وتکالیف مردم و مسئولین

پاراف حقوق وتکالیف مردم و مسئولین در سال اقتصادمقاومتی؛ اقدام و عمل : سال ۱۳۹۵ شمسی در شرایطی شروع شد که جمهوری اسلامی ایران در سی و هفتمین سالگی انقلاب خود به سمت فتح قله های بلندتر برای عزت و سربلندی ملت بزرگ ایران اسلامی به پیش می رود.

با نگاهی دقیق به دفتر زرین تاریخ انقلاب به خوبی در می یابیم که گذشت هر سال از این تاریخ سرافراز، برکات و اثرات بی شماری را برای کشور ما به ارمغان آورده است و در هرسالی مردم ما موفقیت های گوناگون را به دست آورده اند و مشکلات مختلفی را هم پشت سر گذاشته اند به همین دلیل سالی که در پیش رو داریم نیز سالی مهم و بستر ساز خواهد بود.

مقام معظم رهبری به عنوان سکاندار کشتی انقلاب در ادامه روند نام گذاری های به جا در سال های قبل، در پیام نوروزی خود به مناسبت تحویل سال ۱۳۹۵ هجری شمسی؛ با درایت و هوشمندی خاص، این سال را به نام سال « اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل» نام گذاری کردند و در حقیقت با این نام گذاری مفهوم جدیدی از مقاومت را در باب سیاست اقتصادی برای مردم تشریح کردند.

نامگذاری سالها توسط مقام معظم رهبری در حقیقت نقشه راهی است برای مردم و مسئولین ، و در واقع ایشان با شعار سال یک راهبرد و استراتژی براساس موقعیت سیاسی و جهانی و اقتصادی ایران را طراحی کرده و کار را بر مردم و مسئولین آسان می کنند. مقام معظم رهبری در قسمتی از بیانات گهربار خویش فرمودند: « بنابراین آنچه که من به عنوان شعارِ امسال انتخاب می کنم، عبارت است از« اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». این، راه و جاده‌ی مستقیم و روشنی است به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم.

البته توقع نداریم که این اقدام و عمل، در ظرف یک‌ سال همه‌ی مشکلات را حل کند؛ اما مطمئنیم که اگر چنانچه اقدام و عمل به صورت برنامه‌ریزی شده و درست انجام بگیرد، ما در پایان این سال آثار و نشانه‌های آن را مشاهده خواهیم کرد.» این نام گذاری که در حقیقت نمادی برای جهت دار شدن بهتر برنامه های جاری کشور در سال پیش رو می باشد از آن جا حائز اهمیت است که جمهوری اسلامی ایران اکنون در۳۷ سالگی تاریخ خود دوران بالندگی را پشت سر می گذارد و با سرعتی غیر قابل باور و بی سابقه در مسیر های مختلف علمی، فناوری، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و … گام بر می دارد و در این میان از طرف دشمنانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و اقتصادی برای شکست روبرو بوده اما با سر بلندی از این آزمون هم بیرون آمده است.

رهبر بزرگوار انقلاب با این نام گذاری توجه بیشتری را به مساله اقتصاد معطوف کرده و همه دستگاههای مسئول و مردم را به حرکت همه جانبه در این زمینه فرا خواندند. مقام معظم رهبری در این پیام با بر شمردن فراز و فرودهای سال ۱۳۹۴؛ حادثه تلخ منا و شیرینی راهپیمائی ۲۲ بهمن و انتخابات هفتم اسفند؛ تجربه‌ی برجام، امیدها و نگرانیهائی که در کنارآن هست؛ ضمن در اولویت اول دانستن مسئله‌ی اقتصاد در سال۹۵ ؛ خواستار ورود هر چه قوی تر مردم و مسئولین برای تبدیل تهدیدات به فرصتها در این میدان شده؛ فرمودند: « سالها و ایام عمر انسان، مشتمل بر فرصتهائی است و مشتمل بر تهدیدهائی است. هنر ما باید این باشد که از فرصتها استفاده کنیم و تهدیدها را هم تبدیل به فرصت کنیم.

سال ۹۵ پیش روی ما است. در این سال هم مانند همیشه، فرصتها و تهدیدهائی وجود دارد. همه باید تلاش کنند تا بتوانیم از فرصتهای این سال به معنای حقیقی کلمه استفاده کنیم و کشور از اول تا آخرِ این سال تفاوتهای محسوسی پیدا کند.» آنچه که از مفهوم « اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل،» می توان درک کرد آن است که به نظر می رسد حقوق و تکالیفی به شرح ذیل بر عهده مردم و مسئولین ایران اسلامی بوده که با درک و فهم صحیح و تلاشی بیشتر در حوزه اقتصاد مقاومتی و استفاده بهتر از ظرفیت های موجود در کشور، می توان در راستای تحقق اهداف شعار سال، گام برداشت: ۱- حقوق و تکالیف مردم و مسئولین در سال« اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: حُسنُ التَّدبیرِ یُنمی قَلیلَ المالِ ، وسوءُ التَّدبیرِ یُفنی کَثیرَهُ ؛ برنامه ریزى درست ، مالِ کم را افزایش مى بخشد ؛ و برنامه ریزى نادرست ، مال بسیار را نابود مى کند. نام‌گذاری‌ها در سال‌های اخیر تحت عناوین اصلاح الگوی مصرف، تلاش مضاعف، جهاد اقتصادی، حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، اقتصاد و فرهنگ، حماسه اقتصادی و … نشان می‌دهد که مهمترین دغدغه و موضوع مورد توجه مقام معظم رهبری مسائل اقتصادی است و می توان گفت انتخاب شعارمحوری« اقتصاد مقاومتی؛ اقدام وعمل» برای سال ۹۵ در راستای ادامه برنامه‌هایی است که نظام جمهوری اسلامی در سالهای گذشته داشته است ، می باشد چون ترویج تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی و در نتیجه رونق اقتصادی یک مسئله‌ی بلند‌مدت بوده و در یک سال به سرانجام نمی رسد و در حقیقت این نقشه راه روشنی است که ما را به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم رهنون می سازد.

مقام معظم رهبری در بخشی از پیام نوروزی امسال خویش فرمودند: « به گمان من مسئله‌ی اقتصاد در اولویت اول است. یعنی وقتی انسان نگاه می کند، در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر و نزدیکتر، مسئله‌ی اقتصاد است. اگر به توفیق الهی، هم ملت و هم دولت و مسئولان گوناگون، بتوانند در مسئله‌ی اقتصاد کارهای درست و بجا و متقن را انجام دهند، امید این هست که در مسائل دیگر، مثل مسائل اجتماعی، مثل آسیبهای اجتماعی، مثل مسائل اخلاقی، مثل مسائل فرهنگی هم تأثیرگذار باشند. در مسئله‌ی اقتصاد، آن چیزی که مهم است و اصل است، مسئله‌ی تولید داخلی است؛ مسئله‌ی ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسئله‌ی تحرک و رونق اقتصادی و مقابله‌ی با رکود است؛ اینها مسائل مبتلابه مردم است؛ اینها چیزهائی است که مردم آنها را حس میکنند و مطالبه می کنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولین هم نشان میدهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم بجا و به‌مورد است.»

دشمنان قسم خورده ایران اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در جهت مقابله با خواست و اراده مردم دست به تحریم های گوناگون و محاصره ی اقتصادی میهن عزیزمان نموده اند و درچند سال گذشته دامنه محاصره اقتصادی را تنگ تر کرده اند ، وضعیت فعلی ایران اسلامی، شبیه صدر اسلام است که مسلمانان در شعب ابیطالب چندین سال مورد تحریم اقتصادی مشرکین و کفار قرار گرفتند ولی با رهبری پیامبر اکرم (ص) و عنایات خاص خداوند متعال این تحریم ها نتیجه معکوس داد و مسلمانان پیروز شدند ؛ امروزه در دنیا تحریمهای اقتصادی با توجه به نیازهای ملت ها قابل اجرا نبوده بلکه قابل شکست است؛ گر چه سخت است. کما اینکه سال گذشته « ملت ما با همدلی برجام را به فرجام مطلوب رساند، زنجیرهای تحریم را پاره کرد و زمینه را برای فعالیت در زمینه‌های اقتصادی مهیا نمود. تحریم‌های بانکی، مالی، پولی، نفتی، پتروشیمی، بیمه، حمل و نقل و همه تحریم‌های هسته‌ای برداشته شد و شرایط برای فعالیت اقتصادی مردم ما آماده‌تر شد.»

لذا با بکارگیری رهنمودهای داهیانه رهبر انقلاب برای عبور از این فتنه ها ، تحریم ها و پیچ تاریخی و بمنظور استقلال کشور، رفع فشارها و از میان برداشتن عوامل فشارها ، قطع وابستگی، بازسازی اقتصاد، افزایش تولید و بهره‌وری، انضباط مالی و … ، نیازمند اقتصادی مقاومتی ، تلاشی مضاعف و حماسه گونه و همکاری جمعی و فراگیر از طرف مردم و مسئولین هستیم تا در سال جدید بهترین دستاوردها را در عرصه اقتصادی کسب کرده و دست دشمن را در این عرصه نیز کوتاه سازیم. تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ اقدام وعمل، حرکت در مسیر اقتدار بوده و رسیدن به این هدف با همتی مضاعف محقق خواهد شد.

استفاده از عنوان « اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» برای سال جدید ، نکته بسیار مهمی در پیام رهبر معظم انقلاب است. این عنوان دارای ظرفیت هایی است که تلاش های مجدانه جهادگونه را می طلبد که معظم له حضور جهادی مردم و مسئولین کشور در عرصه اقتصادی برای مواجهه با حربه های جهان استکبار و چشم انداز سال جدید را امیدوارانه همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی دانستند؛ کلید واژگان؛ اقتصاد، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ نقشه راه مردم و مسئولین ایران اسلامی برای مقاومت در مقابل تحریم های ناجوانمردانه و مواجه با دشمنان نظام خواهد بود. ۱-۱- حقوق و تکالیف مردم در سال « اقتصاد مقاومتی؛ اقدام وعمل» برای جامع عمل پوشیدن به شعار محوری «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام وعمل»، آحاد مردم مسئولیت‌هایی به ‎عهده دارند. وظیفه مردم هم سویی و همراهی با سیاست های دولت خدمتگذاراست. مردم مثل مسئولان باید برای تحقق شعار سال برنامه‌ریزی بکنند. به عبارت دیگر همه مردم باید برای زندگی فردی و اجتماعی خود برنامه ریزی و متناسب با شرایط، امکانات، موقعیت ها، توانایی ها و … ، طراحی و اجرا کنند.

امام علی (ع) می فرمایند: « لا فقر مع حُسن تدبیر» « با حسن تدبیر، فقری باقی نمی ماند.» امام سجاد(ع) می فرماید : « اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ احجُبْنى عَنِ السَّرَفِ وَالاِزْدِیادِ، وَ قَوِّمْنى بِالبَذْلِ وَ الاِقْتِصادِ، وَ عَلِّمْنى حُسْنَ التَّقْدیرِ، وَ اقْبِضْنى بِلُطْفِکَ عَنِ التَّبْذیر؛» « بارخدایا! بر محمّد و خاندانش درود فرست و مرا از ولخرجی و زیاده روی دورکن و با بخشش و میانه روی، برپا و استوارم دار و اندازه نگه داشتن نکو را به من بیاموز و به لطف خویش از ریخت و پاش، بازم دار.» امسال مردم فهیم باید با درک مصلحت کشور، چشم بر برندها و مارک‌های خارجی ببندند و با مصرف کالاهای داخلی به کمک هم‌وطنان کارگر خود بشتابند و با عملی کردن الگوی صحیح مصرف از مصارف‌ بیهوده،‌ اسراف و هدر دادن انرژی‌ خودداری کرده و قناعت پیشه کنند به عبارت دیگر مردم باید برنامه‌ریزی صحیح اقتصادی داشته باشند.

امام علی(ع) می فرمایند: « مَنِ اقتَصَرَ عَلى بُلغَهِ الکَفافِ فَقَدِ انتَظَمَ الراحَهَ وَ تَبَوَّأَ خَفضَ الدَّعَهِ» « هر کس به مقدارکفایت، قناعت کند، آسایش مى‏یابد و براى خویش زمینه گشایش فراهم مى‏کند.» بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی (ره) می فرمایند: « اگر ما در هجوم اقتصادى هم واقع شدیم که هجوم اقتصادى اسباب این بشود که وابسته به یک کشور دیگرى باشیم، این هم یک وظیفه شرعى است که ما باید خودمان را نجات بدهیم. هر که ازش هر کارى مى‏آید راجع به اقتصاد باید بکند. » تحقق « اقتصادمقاومتی؛ اقدام وعمل » همت عمومی را می طلبد یعنی همه مردم در این خصوص باید همکاری لازم را بعمل آورند که در این صورت کشور به خودکفایی می رسد و اگر این شعار محوری عملیاتی شود بسیاری ازمشکلات بیکاری، ارزی، اقتصادی ، اجتماعی و … رفع می شود؛ به عبارتی دیگر اگر« اقتصادمقاومتی » به واقع عمل گردد، باعث شکست کامل توطئه‌های اقتصادی دشمن شده و می تواند بر مسائل دیگر همچون « آسیب های اجتماعی» و «مسائل اخلاقی و فرهنگی» نیز تأثیرگذار باشد. ۲-۱- حقوق و تکالیف مسئولین درسال « اقتصادمقاومتی؛ اقدام وعمل» امام علی(ع) فرمودند: «حُسنُ التَّدبیرِ و تَجَنَّبُ التَّبذیرِ من حُسنِ السِّیاسَهِ؛» « نشانه سیاستِ درست ، برنامه ریزى صحیح و پرهیز از ریخت و پاش است.»

حرکت به سمت خودکفایی کشور و خدمت‌ رسانی به مردم یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصادی در نظام اسلامی است و مقام معظم رهبری با انتخاب شعار « اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» قصد دارند به مسئولان این را نشان بدهند که باید در جهت تحرک و رونق تولید داخلی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری، رشد تولید ملی با اتکا به منابع داخلی و تمرکز بر الگوهای مصرف اسلامی و جلوگیری از اسراف و تبذیر؛ تمام برنامه های خود را عملی نمایند؛ تا با حرکت به سوی استقلال اقتصادی کشور نیازها و مشکلات مردم رفع گردد. بنابراین مسئولان باید نسبت به این مهم اهتمام بیشتری داشته باشند.

مسئولین باید با بهره گیری از متخصصان امر و حفظ وحدت و همدلی و به دور از التهابی کردن فضای جامعه به حرکت عمومی جامعه به سمت پیشرفت، مردم را همراهی کنند تا شعار محوری سال جامه عمل بپوشد و مسئولان در این راه نقش تعیین کننده ای دارند. امام صادق (ع) می فرمایند: « غَلَاءُ السِّعْرِ یُسِی ءُ الخُلُقَ وَ یُذْهِبُ الأَمَانَهَ وَ یُضْجِرُ المَرْءَ المُسْلِمَ » « گرانی قیمت ها اخلاق و رفتار مردم را بد می کند. امانت داری را از بین می برد و مردم مسلمان را در فشار و سختی به ستوه می آورد.» مقام معظم رهبری معتقدند: « که اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی برنامه ریزی درست مسئولان بتواند مشکل تولید داخلی را حل کند؛ بدون تردید بر چالشهایی که دشمن ایجاد می کند، غلبه خواهد کرد. اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق ببخشیم، مسئله‌ی تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ی اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلی به معنای حقیقی کلمه استحکام پیدا خواهد کرد. اینجاست که دشمن با مشاهده‌ی این وضعیت، مأیوس و ناامید خواهد شد. وقتی دشمن مأیوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ی دشمن، کید دشمن هم تمام خواهد شد.

هر چند حکومتداری وجوه مختلفی از اقتصاد و سیاست و هنر و اجتماع و روابط بین الملل را در بر دارد، اما تردیدی نیست که اقتصاد پایه اساسی حفظ، توسعه و ادامه حیات حکومت ها، به شمار می رود، حتی در عرصه دین نیز اهمیت اقتصاد تا بدان اندازه است که پیامبرگرامی اسلام (ص) فرمودند: « لولا رحمه ربّی علی فقراء اُمتی کاد الفقر أن یکون کفراً» « اگر رحمت پروردگارم بر تهیدستان امتم نبود، نزدیک بود فقر به کفر بینجامد.» اجرای اقتصاد مقاومتی نیازمند اقدام و عمل جدی دولت و نظارت مجلس شورای اسلامی بر اجرای صحیح سیاست های مرتبط است، اقتصاد مقاومتی در گرو صرفه جویی ، استفاده بهینه از منابع ، توجه به تولید داخلی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است .

دراقتصاد مقاومتی باید چرخ های اقتصادی کشور به همت مردان و زنان فهیم و صنعتگران و مسئولان به حرکت درآید و تا بتوانیم به استقلال اقتصادی برسیم که در این صورت می توان تحریم ها را به فرصت تبدیل کرد، از همین رو باید از بازار داخلی، مناسبات بین المللی، توان علمی و تخصصی داخلی در داخل و خارج کشور به درستی استفاده کرد. و در حال حاضر وظیفه همه مسئولین لبیک به سکاندار انقلاب اسلامی است ، مسئولان باید برای جبران کاستی‌هایی که درمدیریت خود داشتند، تلاش کنند با برنامه ریزی دقیق، پرهیز از برخوردهای دفعتی و تصمیم گیریهای آنی و مدیریت فضای اقتصاد کشور به شکل روشمند و هوشمندانه ، تنگناهای اقتصادی مردم را برطرف سازند. برای جامع عمل پوشیدن شعار « اقتصادمقاومتی؛ اقدام وعمل» مسئولین باید در طرح بودجه و استفاده از اعتبارات به اولویت‌ها توجه کنند، از بیت‌المال و بودجه، حداکثر بهره‌وری را داشته باشند، باید موانع اجرای عدالت برطرف شده و برنامه‌ها اولویت‌بندی و از حداکثر بودجه استفاده شود. به اصطلاح مدیریت و انضباط مالی که یکی از مسائل مهم اقتصادمقاومتی است را داشته باشند.

اقتصاد مقاومتی علاج مشکلات اقتصادی کنونی کشور و پاسخ به مطالبات مردم بوده و مسئولین باید برای عملی کردن الگوی صحیح مصرف، برنامه ریزی صحیحی داشته باشند که با همت مسئولان در اصلاح الگوی مصرف بسیاری از نابسامانی‌های جامعه رفع خواهد شد. خلاصه اینکه باید بدانیم اقتصاد مقاومتی تنها یک شعار نیست، بلکه راهبردی برای برون رفت از میدان تهدیدات، تحریم‌ها و زورگویی‌های دشمنان هست و اقتصاد مقاومتی توأم با عمل است که می‌تواند دشمن را ناامید، خودباوری، رونق تولید و جهش اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاورد و ایران را در این جنگ اقتصادی نا برابر به سر منزل مقصود برساند؛ بنابراین مسئولین نظام باید با نصب العین قرار دادن رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب به دور از سخن دانی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده و اقدام به اجرای سیاست های اقتصادی نمایند که علاوه بر کاهش تاثیرات تحریم‌ها، در جهت مقابله با تحریم‌های احتمالی دشمن نیز تلاش کنند تا بتوانند اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری را تحقق بخشندکه به عمل کار برآید به سخن دانی نیست.

بزرگی می گوید: بهترین انسان از عملش شناخته می شود وگرنه سخنان خوب در دیوارها هم نوشته می شوند. ۲- راهکارهایی برای حمایت از تولید داخلی‬ برای حمایت از تولید و کار و سرمایه‌ی داخلی که مهمترین مؤلفه جهت رفع مشکلات کلیدی اقتصاد ایران و حرکت به سمت استقلال اقتصادی کشور هست؛ راهکارهای زیر به نظر می‌توانند برای رونق تولید ملی راهگشا باشند: ۱-۲- راهکارهای ایجابی: الف- بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در کشور؛ ب- اجرای دقیق و کامل سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی؛ ج- برطرف نمودن پدیده‌ی دیوان‌سالاری پیچیده‌ی فرا روی سرمایه‌گذاری و تولید؛ د- هدایت و تخصیص منابع بانکی و تأمین نقدینگی لازم برای فعالیت‌های مولد اقتصادی؛ ذ- ارزش نهادن به کار و تلاش و فرهنگ‌سازی در این خصوص؛ ر- اصلاح مدیریت کلان اقتصادی و تجاری در کشور؛ ز- گسترش مناسبات و پیوندهای منطقه‌ای و حضور فعال در بازارهای جهانی با هدف توسعه‌ی مبادلات اقتصادی و تجاری؛ س- حمایت از نوسازی و تجهیز بنگاه‌های تولیدی به دانش فنی روز با هدف ارتقای بهره‌وری و رقابت پذیری؛ ش- توسعه‌ی بسترهای تحقق اقتصاد دانایی محور؛ ط- هدایت برنامه‌ریزی شده درآمدهای ارزی نفت به سمت سرمایه‌گذاری­های مولد پایدار؛ ظ- مدیریت کلان در ایجاد زنجیره‌ی ارتباطی بین بنگاه‌های کوچک و متوسط با بنگاه‌های بزرگ ملی جهت نظام‌مند و هدفمند نمودن تولیدهای بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط؛ ع- بسترسازی برای تأمین امنیت اقتصادی با تکیه بر حفظ حقوق مالکیت معنوی و تسریع در امر رسیدگی به جرایم اقتصادی. ۲-۲- راهکارهای سلبی: الف- کاهش ریسک و مطمئن نبودن فعالیت‌های مولد اقتصادی؛ ب- افزایش ریسک فعالیت‌های غیر مولد اقتصادی؛ ج- شناسایی گلوگاه‌های سوداگری در اقتصاد ایران و برنامه‌ریزی مدبرانه برای حذف و خشکاندن آن‌ها؛ د- جلوگیری از واردات بی رویه‌ی کالاهای خارجی و اتخاذ تدابیر و سیاست های صحیح فرا روی واردات؛ ذ- کاهش بی ثباتی و تغییرات مکرر قوانین و مقررات فرا روی تولید و کار؛ ر- شناسایی، مقابله و ریشه‌کنی مفاسد اقتصادی و رانت‌های مختلف؛ ز- مبارزه‌ی جدی با قاچاق کالا و افزایش جرایم متخلفان. کلام پایانی: زمستان تمام شد و روسیاهی اش به زغال ماند، سال ۹۴هم به پایان رسید و سالی جدید آغاز شد و برگ زرین دیگری در دفتر ملتی قهرمان ورق خورد و مردم ایران اسلامی در رویارویی با دشمنانی ناپایبند به اصول، این بار هم مدال افتخار و پیروزی را در میدان نبردی که دشمنان آن در خیال خام خود به دنبال فلج کردن ملتی متحد و متعهد بودند را کسب نمود، انقلاب اسلامی در طی ۳۷ سال عمر خود با هجمه های مختلف از سوی استکبار جهانی مواجه بوده است و دشمن سعی کرده از طرق مختلف مانع از پیشرفت و توسعه ایران شود.

ولی نظام مقتدر جمهوری اسلامی بحول و قوه الهی و رهبری پیامبرگونه ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای تا کنون با صلابت از مشکلات و فشارهای ایجاد شده عبور کرده و انشاالله در آینده نیز به سلامت عبور خواهد کرد. حال که رهبرفرزانه انقلاب، با درایت و هوشمندی بی مثال خود فضای جدیدی برای مردم پر افتخار و مسئولین ایران اسلامی آماده کرده است، باید قدر آن را بدانیم و با تمام توان و ظرفیت و روحیه جهادی در راستای تحقق عملی شعار محوری « اقتصادمقاومتی؛ اقدام و عمل » و استقلال نظام جمهوری اسلامی ایران گام بر داریم تا دشمنان نظام نا امید گردند و نظام اسلامی با اقتدار کامل در جهان بدرخشد.سیدجعفرحسینی دانشجوی دکتری فقه ومبانی حقوق

منابع و مآخذ: – نهج البلاغه – غررالحکم و دررالکلم – فروع کافی محمدبن یعقوب کلینی – صحیفه نور – حسینی ودیق ، سیدجعفر، مقاله حقوق و تکالیف مردم ومسئولین در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی – پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری – پایگاه اطلاع رسانی حوزه – شقاقی شهری، وحید ، نوزده راهکار برای حمایت از تولید داخلی

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here