یک بام و دو هوای پرداخت وام و حقوق!

0
یک بام و دو هوای پرداخت وام در بانکها!
یک بام و دو هوای پرداخت وام در بانکها!

پاراف یک بام و دو هوای پرداخت وام و حقوق!:  وام ضروری: ۵۰۰ میلیون تومان، وام خودروی مدیران: ۱۰۰ میلیون تومان، وام ضروری: ۱۰۰ میلیون تومان، وام‌ها با عناوین دیگر: بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان. ارقام وام‌هایی که خواندید بخشی دیگر از پرده فیش‌های حقوقی چند ده میلیون تومانی است که کمتر دیده شد اما شاید اهمیتش از حقوق‌های چند ده میلیون تومانی هم بیشتر باشد. چرا که هر مدیری در مجموع بیش از ۵۰۰میلیون تومان تحت عناوین مختلف وام ضروری و اتومبیل و مسکن و… دریافت کرده و در اقساط بلندمدت و بدون سود یا با سود خیلی کم بازپرداخت می‌کند. به همین دلیل هم هنوز ماجرای پرداخت‌های کلان به مدیران دولتی و بانکی و… ادامه دارد.

ضمن اینکه پرداخت‌ها تحت عنوان اضافه خاص یا فوق‌العاده خاص مستمر نیست. در این چارچوب همین قوانین و مقررات، حداکثر حقوقی که دولت سال قبل تعیین کرده بود، ۷برابر حداقل حقوق بود. پارسال حداقل حقوق حدود ۷۵۰هزار تومان بود که ۷برابر آن، ۵میلیون و ۲۵۰ هزار تومان می‌شود.

 پاسخ منفی بانک مرکزی به عملیاتی شدن افزایش وام ازدواج از ۳ به ۱۰میلیون پس از آن شکل گرفت که نمایندگان مجلس اوایل‌ماه جاری در قالب تصویب لایحه بودجه سال۹۵ مقرر کردند وام ازدواج هر یک از زوجین از ۳ به ۱۰میلیون (مجموعا ۲۰میلیون برای هر زوج) افزایش پیدا کند. اما دولت و متعاقبا بانک مرکزی آب پاکی را روی دست زوج‌های جوان ریختند و اعلام کردند پولی برای وام ازدواج ۱۰میلیونی وجود ندارد.

عباس محسنی، معاون سابق دیوان محاسبات اعلام کرد: شورای انقلاب در سال۵۸ لایحه قانونی «حداکثر و حداقل حقوق مستخدمین شاغل و بازنشستگان و آماده به خدمت» را تصویب کرد که هنوز برقرار است و شامل همه دستگاه‌های عمومی و دولتی می‌شود. همچنین براساس قانون مدیریت خدمات کشوری، حتی حقوق مدیران عامل باید توسط دولت تعیین شود.

اما دیده می‌شود که پرداخت‌هایی تحت عنوان اضافه‌کاری سال‌های قبل لحاظ می‌شود که اضافه کاری‌های سال‌های قبل قابل پرداخت نیست، زیرا وقتی یک سال بگذرد، نمی‌تواند تأمین تعهد شود.به هر حال برای رهایی از پرداخت‌های بی‌حساب و کتاب قوانین باید شفاف باشد. در بسیاری از سازمان‌های دیگر هم پرداختی‌های اضافه انجام می‌شود. به‌علت متعدد بودن آنها و محدود بودن بازرسان رسیدگی به همه آنها مقدور نیست.جام جم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید