آیا با پول مفت نفت می توان کشور را اداره کرد؟

0
آیا با پول مفت نفت می توان کشور را اداره کرد؟
آیا با پول مفت نفت می توان کشور را اداره کرد؟

پاراف آیا با پول مفت نفت می توان کشور را اداره کرد؟ : سورنا ستاری معاون فناوری رئیس جمهور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه گفت:‌صنعتی که با پول مفت نفت بالا بیاید دیگر به دنبال دانشگاه نیست و تا زمانی که دیدگاهمان نسبت به صنعت هنوز فروش مواد اولیه باشد صنعت رشد نخواهد کرد.

صنعتی که با پول مفت نفت بالا بیاید دیگر به دنبال دانشگاه نیست و تا زمانی که دیدگاهمان نسبت به صنعت هنوز فروش مواد اولیه باشد صنعت رشد نخواهد کرد.

وی در خصوص ثبت نظام مالکیت بانکی نیز گفت:اصلاحیه‌ قانون مربوط به آن هم اکنون در مجلس شورای اسلامی است و قاعدتا مجلس جدید باید آن را اصلاح کند.

معاون فناوری رئیس جمهور در خصوص موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه نیز افزود:‌صنعتی که با پول مفت نفت بالا بیاید دیگر به دنبال دانشگاه نیست و تا زمانی که دیدگاهمان نسبت به صنعت هنوز فروش مواد اولیه باشد صنعت رشد نخواهد کرد.

اقتصاد کشور به سمت بکارگیری جوانان تحصیلکرده روی آورده است، به طوری که بخشی از این جوانان در شرکت های استارتاپ خود مشغول فعالیت هستند و برخی از این شرکت ها توانسته اند درآمد بالایی کسب کنند.

ستاری گفت:‌ وقتی درباره اقتصاد دانش بنیان صحبت می کنیم آنچه که کمتر اهمیت دارد مواد اولیه است و آن دانشی که به محصول قیمت می دهد مهمتر است که در حقیقت آن دانش را یک محقق یا کارآفرین تولید می کند که این قسمت قضیه دارای اهمیت فراوانی است.

صنعتی که با پول مفت نفت رشد کرده باشد آینده دار نیست و به دنبال دانش هم نمی رود؛ دانش واقعی را یک محقق و یک کارآفرین ایجاد می کند. ما به پول مفت نفت عادت کردیم؛ چرا کشورهایی که منابع زیرزمینی دارند پیشرفت نمی کنند.

معاون فناوری رئیس جمهوری درباره توسعه اقتصاد دانش بنیان نیز گفت:‌ اقدامات زیادی انجام شده به طوری که ما در حوزه آی تی هم اکنون شرکتی داریم که ۲ هزار میلیارد تومان فروش دارد و در حوزه بیوتکنولوژی نیز بزرگترین شرکت های منطقه را داریم و به همین ترتیب به روسیه دارو صادر می کنیم و هر یه ویال داروی بیوتکنولوژی که صادر می شود معادل ۲۰۰ بشکه نفت محسوب می شود.

ستاری درپاسخ به این سوال که مهمترین نقطه قوت دولت چیست افزود:‌به نظر می رسد کمترین اختلاف بین افراد نسبت به دولت های قبل در این دولت است و همه با هم یک دل هستند.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: ارتباط بین صنعت و دانشگاه یک ارتباط دو طرفه است. در دانشگاههای مطرح کشور تغییر رویکرد و نوع نگرش صنعتی و دانش مبتنی بر بازار در حال شکل گیری است.

او گفت: صنعتی که با پول مفت نفت رشد کرده باشد آینده دار نیست و به دنبال دانش هم نمی رود؛ دانش واقعی را یک محقق و یک کارآفرین ایجاد می کند. ما به پول مفت نفت عادت کردیم؛ چرا کشورهایی که منابع زیرزمینی دارند پیشرفت نمی کنند.

ستاری با بیان اینکه وقتی اتکا به نیروی انسانی باشد این مسائل حل می شود و این مشکلات که بسیاری از آن فرهنگی است در کشور ما وجود دارد افزود : بدنه لخت دولتی این مشکلات را نمی تواند حل کند و ما به دنبال حل این مسائل هستیم.

او گفت: یکی از بهترین دستگاههایی که در این زمینه و در بحث تولید داخل همکاری می کند و پیشرو است وزارت جهاد کشاورزی است.

ستاری ادامه داد : اکنون در بسیاری از دانشگاه های مطرح و نخبه پرور کشور، فرهنگ دانش بنیان در حال شکل گیری است و این اتفاق در حال وقوع است اما هنوز حجم خیلی زیادی از دانشجویان درگیر این پروسه و این زیست بوم نشده اند. ایجاد اشتغال و زمینه سازی برای کارآفرینی نیازمند اصلاحات عمیق فرهنگی در حوزه اقتصاد است که بیش از ۱۰۰ سال مبتنی بر درآمدهای نفتی اداره شده است.

ستاری با بیان اینکه تفکر در اقتصاد دانش بنیان، نگرش جدیدی است که به مرور و آهستگی در حال شناخته شدن است، افزود: این تفکرات جدید از جمله این که دانشگاه ها درآمدزا هستند و محل هزینه نیستند، دارایی های اصلی یک کشور نیروی انسانی آن است و لزوم اصلاح اقتصاد خام فروشی، همگی تفکراتی هستند که نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد باور در جامعه هستند که به کمک همه ستادها و سازمان ها تحقق می یابد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: بازار تجارت الکترونیک در دو سال آینده به ارزش ۸۰ میلیارد دلار می رسد چون ایران بازار بزرگی است؛ این عامل باعث شده بسیار از افرادی که از کشور مهاجرت کردند ، برگردند. پول دولت برای کار تجاری نیست، دولت باید در مباحث تحقیقی و پژوهشی سرمایه گذاری کند که قرار نیست تا ۱۰ سال آینده کار تجاری در ان انجام شود.

وی با اشاره به شکل گیری بزرگترین برندهای معتبر بین المللی بدون کمک های دولتی گفت: از این نوع شرکتها در ایران هم ایجاد شده اند، شرکتهایی که بازار خوبی دارند و از زیرزمین ها و پارکینگ های خانگی برخاسته اند.تسنیم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید