حقوق نمایندگان مجلس در سال ۱۳۹۴ چقدر است؟

محمد رضا باهنر  نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه پایش گفت : دریافتی نمایندگان در مجلس به صورت ناخالص چهار میلیون و۲۰۰ هزار تومان است که مالیات و بازنشستگی آن هم کم می‌شود.

و در پاسخ به این سؤال که آیا می‌شود برای خدمت کردن مسابقه گذاشته و پول‌های کلان و میلیاردی هزینه کرد؟ گفت: ما بالاخره در کشور یک نظام به نام مردم‌سالاری دینی داریم که در این نظام و بر اساس قانون اساسی همه مسئولان کشور مستقیم یا با یک واسطه با رأی مردم انتخاب می‌شود. به هر حال برای ایجاد اعتماد مردم نسبت به نمایندگان و رأی دادن به آن‌ها نیاز به یک لوازمی هست.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه در انتخابات پیش رو کدام شعار محوری مورد توجه قرار می‌گیرد گفت : با توجه به اینکه بیکاری در کشور بسیار ملموس است برای همین مردم بیشتر به سمت اشتغال‌زایی گرایش دارند. به طور طبیعی امنیت مهم‌ترین مطالبه اجتماعی مردم است ولی الحمدالله امنیت به قدری در کشور ما بالا است که الآن قاعدتاً بعد از اشتغال به یارانه اهمیت می‌دهند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : بیشترین وقت نمایندگان صرف مراجعان می‌شود و یعنی چون رأی را از مردم می‌گیرد برای حل مشکلات آن‌ها تلاش می‌کنند حتی اگر در حیطه وظایف قانونی یک نماینده نباشد. مجلس سابقه، تحصیلات و سن را برای پرداخت حقوق در نظر نمی‌گیرد. برای دریافت حقوق یک نماینده یا از دستگاه خود و یا اینکه مجلس حقوق دریافت می‌کنند و معمولاً دو گروه اساتید دانشگاه و قضات علی رتبه هستند که تمایل دریافت به حقوق از دستگاه خود را دارند و شاید هم به دلیل بالا بودن عدد دریافتی آن‌ها است.

وی افزود : میزان دریافتی نمایندگان در مجلس به صورت ناخالص چهار میلیون و۲۰۰ هزار تومان است که مالیات و بازنشستگی آن هم کم می‌شود. هدایا و سایر مسائل هم اصلاً قابل اندازه گیری نیست و خیلی افراد چنین رفتارهایی را ناشایست می‌دانند. بالای ۶۵ درصد از کل نمایندگان مجلس وضع زندگی آن‌ها نسبت به قبل نمایندگی تغییری پیدا نکرده و حدود ۲۰ درصد نیز وضعیت بدتر و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد هم وضعیت بهتری پیدا می‌کنند. نباید فکر کرد اگر کسی در این کشور نماینده مجلس، استاندار و وزیر می‌شود دیگر بار خود را می‌بندد و این گناه است.

باهنر در پاسخ به این سؤال که از نماینده چه انتظاری دارید، گفت: به همان کسانی رأی می‌دهیم که در لیست تهیه شده ما آورده شده و صلاحیت آن‌ها را بررسی کرده‌ایم، همان افرادی که کارآمد هستند و به درد کارهای کلان مجلس می‌خورند. از آن‌ها انتظار داریم از روزی که وارد مجلس می‌شوند همه وقت خود را وقف کارهای مجلس کنند، البته نه اینکه به حوزه انتخابی و یا ارباب رجوع رسیدگی نکنند ولی اکثریت وقت خود را باید برای وظایف اصلی که در مجلس دارند مثل قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قوانین، بودجه، برنامه های توسعه و لوایح ارائه شده دولت بگذارند. نماینده مجلس به تعبیر مقام معظم رهبری یک کار تمام وقت است.

وی گفت : در واکنش به حقوق مادام‌العمر داشتن نمایندگان مجلس گفت: حدود ۳۰ سال قبل و اگر اشتباه نکنم در دوره دوم مجلس یک تعدادی از نمایندگان طرحی را امضا کردند که نمایندگان حقوق مادام‌العمر داشته و یا اینکه از مزایای آن استفاده کنند. کلیات این طرح رأی نیاورده و منتفی شد ولی متأسفانه این در برخی از افکار جامعه رسوب کرده و حتی مورد داریم که نمایندگان برخی موارد به خاطر کارمند نبودن به دنبال شغل هستند. اگر زندگی شخصی و هزینه های نمایندگان مجلس شفاف باشد، حتماً خوب است.

باهنر در مورد آینده خود بعد از مجلس دهم گفت : من رسماً چهار سال است که بازنشسته شده‌ام ، کارمند وزارت مسکن بودم و اکنون بازنشسته هستم . من اگر به دولت بخواهم برگردم هیئت دولت باید تصویب بکند .خبرآنلاین.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.