نوبخت: برای افزایش حقوق محدودیت هایی وجود دارد

محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما افزود: در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال هم همین مبلغ در نظر گرفته‌شده بود که حدود ۲۵ درصد آن برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به دستگاه‌ها پرداخت شد.

به گزارش هم‌رده محمدباقر نوبخت گفت: این بودجه مبتنی بر عملکرد است و تا دستگاه‌ها و استان‌ها گزارش اقدامات صورت گرفته را در ایجاد اشتغال با استفاده از این اعتبارات ندهند بخش دوم آن اختصاص نخواهد یافت. نوبخت بابیان اینکه هم‌اکنون حدود ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر کارکنان شاغل و بازنشسته دولت ۱۶۰ هزار میلیارد تومان حقوق می‌گیرند افزود: متوسط حقوق این تعداد ماهانه ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ تومان است.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق ها از سال ۹۸

وی گفت: دولت در لایحه بودجه سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق کارکنان در نظر گرفت که با استفاده از آن ۲۰ درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه شود.

نوبخت افزود: افزایش مدنظر دولت برای کارکنان و بازنشستگان به‌طور متوسط ۶۴۰٬۰۰۰ تومان در ماه بود اما مجلس مصوب کرده است که ۴۰۰٬۰۰۰ تومان به‌طور ثابت به حقوق کارکنان اضافه شود. وی گفت: با مصوبه مجلس ۲۴ هزار میلیارد تومان از این اعتبارات اختصاص خواهد یافت و تنها ۸ هزار میلیارد تومان دیگر باقی می‌ماند که با آن نمی‌توان تا ۱۰ درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه کرد و نهایتاً تا ۵ درصد امکان اضافه‌حقوق در سال آینده وجود خواهد داشت.

نوبخت افزود: حداقل حقوق کارکنان دولت هم اکنون حدود ۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان است که بر اساس قانون حداکثرش ۷ برابر آن یعنی حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی گفت: از حدود ۵ میلیون نفر کارکنان و بازنشستگان دولت تنها ۱ میلیون نفر بیش از ۲۰ درصد پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ اضافه حقوق می‌گیرند و این یعنی ۴ میلیون نفر دریافتی شأن در سال آینده کم می‌شود.

مالیات برای حقوق های کم صفر می شود

نوبخت افزود: کسانی که زیر ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کنند مالیاتشان صفر می‌شود و دولت بسته حمایتی را به کارکنانی که زیر ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرد اختصاص داده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از افراد شاغل و بازنشسته زیر ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرند. وی افزود: دولت علاقه‌مند است برای افزایش بهره‌وری و بهبود وضعیت معیشت کارکنان دولت افزایش حقوق بیشتری به آنان بدهد اما به خاطر محدودیت‌ها امکان این کار را ندارد.

نوبخت تصریح کرد: دولت به قانون احترام می‌گذارد و هر مصوبه‌ای را که تبدیل به قانون شود اجرا می‌کند. وی با اشاره به شرایط سخت بازنشستگان گفت: بر اساس مصوبه مجلس در سال آینده تا ۴ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص‌یافته است که دولت با اختیارات خود ۵ هزار میلیارد تومان دیگر برای این کار اختصاص خواهد داد.

نوبخت بابیان اینکه امسال ۱۳ میلیارد دلار و سال آینده ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی با ارز ۴٬۲۰۰ تومانی اختصاص داده است افزود: مابه‌التفاوت این نرخ ارز با ارز نیمایی حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان است که دولت با این کار از منافع خود صرف‌نظر می‌کند.

معاون رئیس‌جمهور گفت: از بخش غیردولتی می‌خواهیم در شرایطی که همه دشمنان، کشور را در محاصره اقتصادی قرار داده‌اند به دولت و مردم کمک کنند و از دستگاه‌های نظارتی هم خواستار نظارت جدی‌تر هستیم تا اعتباراتی که دولت برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد به هدر نرود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه افزود: توزیع درست کالاها نیازمند سازوکار مناسب است و دولت به این نتیجه رسید که نیاز به وزارت بازرگانی داریم تا این خلأ پر شود اما مجلس با این کار موافق نیست.

نوبخت گفت: دولت در پی توسعه تشکیلات نیست بلکه می‌خواهد تفکیک وظایف صورت گیرد. وی افزود: برای دولت هیچ‌چیز مهم‌تر از توجه به اشتغال و تولید نیست.

طرح رتبه‌بندی فرهنگیان سال آینده اجرا خواهد شد. وی بابیان اینکه لایحه اولیه بودجه سال آینده دولت ۴۳۷ هزار میلیارد تومان بود افزود: با ابلاغیه مقام معظم رهبری برای صرفه‌جویی، این بودجه را به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان اصلاح کردیم اما درنهایت مجلس شورای اسلامی این مبلغ را به ۴۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.