آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات شد

0
آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات شد
آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات شد

پاراف آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات شد : ترکیب هیات رییسه شورای نگهبان قانون اساسی در آغاز هفتمین دوره فعالیت این نهاد مشخص شد. عباسعلی کدخدایی گفت‌: در انتخابات اعضای هیات رییسه آیت الله جنتی بار دیگر با اکثریت آراء به عنوان دبیر شورای نگهبان انتخاب شد. آقای علیزاده نیز به عنوان قائم مقام انتخاب شد و بنده نیز بار دیگر به عنوان سخنگوی شورای نگهبان برگزیده شدم.

همچنین در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.عادل آذر با ۲۰۰ رأی از مجموع ۲۳۱ رای مجلس، به ریاست دیوان محاسبات انتخاب شد.

فیاض شجاعی نیز با ۱۹۲ رأی از مجموع ۲۲۶ رای مجلس به عنوان دادستان دیوان محاسبات انتخاب شد.

رئیس جدید دیوان محاسبات کیست و چه وظایفی دارد؟

دیوان محاسبات کشور مؤسسه ای دولتی است که در امور مالی و اداری مستقل می باشد و زیرنظر مجلس شورای اسلامی بعنوان بازوی نظارتی آن عمل می نماید. این دیوان به کلیه حسابهای وزارتخانه، مؤسسات، شرکتهای دولتی و سایر دستگاههائی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند به ترتیبی که قانون مقرر می‌دارد رسیدگی یا حسابرسی می‌نماید که هیچ هزینه‌ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکرده و هر وجهی در محل خود به مصرف رسیده باشد.

امروز عادل آذر به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور انتخاب شد. شاید همزمانی این انتخاب با پرونده حقوق های نجومی باعث شد بیش از گذشته افکار عمومی پیگیر نتیجه انتخابات این بازوی نظارتی خانه ملت باشند جایی که رئیس مرکز آمار دولت یازدهم بخت خود را در دیوان محاسبات نیز آزمایش می کرد.

دیوان محاسبات حسابها و اسناد و مدارک مربوطه را برابر قانون جمع‌آوری و گزارش تفریغ بودجه هر سال را به انضمام نظارت خود به مجلس شورای اسلامی تسلیم می‌نماید. دیوان محاسبات در اصطلاح حقوقی چنین تعریف شده است :

دیوان محاسبات دادگاهی است مالی که مأمور معاینه و تفکیک محاسبات اداره مالیه و تفریغ کلیه حسابداران خزانه بوده و نیز نظارت می‌کند که هزینه‌های معینه در بودجه از میزان معین شده تجاوز نکند و تغییر و تبدیل نیابد و هر وجهی در محل خود صرف شود و نیز مکلف است که در امر معاینه و تفکیک محاسبات ادارات دولتی و جمع‌آوری سند خرج محاسبات و صورت کلیه محاسبات مملکتی اقدام نماید.

با توجه به صراحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چگونگی ساختاری و مفهوم چنین تعریفی بطور صریح در اصول ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی آمده است.دیوان محاسبات کشور علاوه بر ستاد مرکزی مستقر در پایتخت، در کلیه مراکز استانها نیز به موجب قانون تشکیلات استانی دارد.

عادل آذر متولد سال۱۳۴۵ در دهلران است که نمایندگی حوزه انتخابیه دهلران، دره‌شهر و آبدانان در دورهٔ هفتم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه‌اش دارد. آذر هم‌اکنون استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و رئیس مرکز آمار ایران و دارای دکترای مدیریت صنعتی است.

عادل‌آذر پس از اتمام دوره تحصیلات دبیرستان، در سال ۱۳۶۳ وارد دانشگاه علامه طباطبائی شد و در سال ۱۳۶۷ با موفقیت دوره لیسانس مدیریت صنعتی را به پایان رساند. وی در سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ دوره کارشناسی ارشد را از دانشگاه تربیت مدرس و دوره دکترای مدیریت با گرایش پژوهش عملیاتی را در سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ از دانشگاه تهران اخذ کرده است.وی در سال ۱۳۸۹ و در دولت دهم به ریاست مرکز آمار ایران انتخاب و جانشین محمد مدد شد. ریاستی که در دولت یازدهم هم تداوم یافت، مسئله ای که بسیار کم سابقه است و نمونه های انگشت شماری از حضور مقامات ارشد در دولت دهم و یازدهم می توان یافت.مهر.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here