سرنوشت طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی

1
سرنوشت طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی
سرنوشت طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی

پاراف سرنوشت طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی : کشاورزی یکی از قطب‎های اصلی و کلیدی و همچنین از ستون‎های مهم اتکای اقتصادی کشور است و بیمه کشاورزی نیز شاخص‌ترین مرکز حمایتی و امنیتی این قطب مهم به حساب می‎آید.

این مسئولیت خطیر به عهده کارشناسانی سختکوش قرار دارد که در دوردست‎ترین و محروم‎ترین نقاط کشور مشغول خدمات‎رسانی به کشاورزان و دامداران هستند.

کارگزاران بیمه کشاورزی از سال ۸۲ پس از طی برگزاری آزمون‎های متعدد کتبی، مصاحبه تخصصی و گذراندن دوره‎های آموزشی متفاوت به فعالیت در صندوق بیمه کشاورزی مشغول شدند.

آنان با تمام نواقص و نارسایی‎ها در بدترین شرایط اقلیمی و جغرافیایی به امید روزگاری بهتر و با تلاش و دقتی مثال‎زدنی مشغول انجام وظیفه هستند در صورتی که از امنیت و ثبات شغلی و مالی و حتی پوشش بیمه‎ای برخوردار نیستند.

از طرفی این کارگزاران به سبب فشردگی وظایف کاری و سیاست صندوق بیمه کشاورزی از هر فعالیت اداری و اقتصادی دیگر معذور بوده و حال نیز با شرایط سنی از استخدام در هر ارگان دیگری محروم هستند.

به طور قطع این امر نه تنها انگیزه، دقت و سلامت کار را به خطر می‎اندازد، بلکه حتی تحکیم بنیان خانواده‎های آن‎ها را نیز نشانه رفته است و کاملاً در مضیقه، بلاتکلیفی محض و مأیوس‎کننده به سر می‎برند.

بدون شک جایز نیست در نظام مقدس جمهوری اسلامی که عدالت و رفاه اجتماعی از اصول اساسی آن و تأکیدهای مقام معظم رهبری است، حقوق حقه گروهی کارشناس با تحصیلات عالیه «کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا»، وظایفی بسیار خطیر و حساس و سابقه و تجربه چندساله کار مشقت‎بار در مقایسه با دیگر اقشار جامعه نادیده انگاشته شود.

در نهایت با پیگیری کارگزاران سراسر کشور و نماینده مردم شهرستان‎های نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی طرح استخدامی کارگزاران بیمه با امضای موافق ۵۰ نفر از نمایندگان تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد

بر اساس این طرح دولت(بانک کشاورزی)موظف است از تاریخ تصویب این قانون و حداکثر ظرف مدت پنج سال با رعایت حکم بند(ج)ماده(۲۴)قانون مدیریت خدمات کشوری تعداد ۴۵۰۰ نفر از کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی با تحصیلات کارشناسی و بالاتر که از سال زراعی ۸۲ به بعد حداقل  دو سال زراعی سابقه فعالیت مستمر در زمینه کارگزاری بیمه محصولات کشاورزی داشته باشند با رعایت ماده (۴۶)قانون مدیریت خدمات کشوری و با شرایط عمومی استخدامی کشور در پستهای کارشناسی و امور بیمه ای و بانکی در شعب بانک کشاورزی استانها استخدام نماید.

رد طرح به دلیل بار مالی پیش بینی نشده

به گزارش پاراف به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بحث و بررسی پیرامون طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی و اخطار غلام‌رضا مصباحی مقدم مبنی بر داشتن بار مالی این طرح و مخالفت مجلس با خارج شدن آن از دستورکار در نهایت با کلیات طرح مذکور مخالفت کردند.

از 213 نماینده حاضر در جلسه 118 نفر رای موافق، 59 نفر رای مخالف و 15 نفر رای ممتنع دادند. این طرح به دلیل مغایرت با برنامه پنجم توسعه نیاز به رای دو سوم نمایندگان برای تصویب داشت که به دلیل کسب نکردن این میزان رای، مجلس با کلیات طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی مخالفت کرد.

1 نظر

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here