عاقبت به خیری لایحه آزادسازی سهام‌ عدالت!

0
عاقبت به خیری لایحه آزادسازی سهام‌ عدالت!
عاقبت به خیری لایحه آزادسازی سهام‌ عدالت!

پاراف عاقبت به خیری لایحه آزادسازی سهام‌ عدالت! : پس از ۴‌ ماه از تصویب نهایی لایحه سهام عدالت در دولت، حسن روحانی این لایحه را امضا کرد. به این ترتیب این لایحه پس از اعلام وصول از سوی مجلس برای تصویب نهایی به صحن علنی خواهد رفت.

رئیس‌جمهور لایحه سهام عدالت که به لحاظ ارزش بزرگ‌ترین لایحه دولت با ارزشی معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و در آن تکلیف ۵۰ میلیون سهامدار مشخص می‌شود را امضا کرد.

هنوز از جزئیات این لایحه اطلاعات کاملی در دست نیست اما  در این لایحه آزاد‌سازی‌ سهام مشمولان در قالب تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله پیشنهاد شده و در وهله نخست قرار است برای اداره دارایی ۵۰ میلیون سهامدار یک هیأت امنا متشکل از رئیس سازمان مدیریت، وزیر اقتصاد، وزیر رفاه، وزیر صنعت و برخی دیگر از وزرای اقتصادی تشکیل شود.

در همین رابطه رئیس هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی‌ و مشاورش از امضاشدن این لایحه از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهور و همچنین تعیین تکلیف سهام عدالت در سال‌جاری خبر دادند.

او در عین حال توضیح داد: این لایحه اواخر سال قبل در هیأت دولت به تصویب رسید و اکنون پس از اعلام وصول از سوی مجلس و بررسی‌های مربوطه برای تصویب به صحن علنی مجلس خواهد رفت. چنانچه به‌احتمال زیاد این لایحه تصویب شود، شرکت‌های سرمایه‌گذاری جای خود را به صندوق‌های قابل معامله در بورس(ETF) می‌دهند؛ اساس کار این لایحه تبدیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صندوق‌های قابل معامله در بورس است، چون صندوق‌های قابل معامله نیز باید برای پیشبرد این موضوع از یک ابزار کمک بگیرند و به این ترتیب دغدغه انحلال شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز خاتمه پیدا کند.

میرعلی‌اشرف عبدالله‌پوری حسینی رئیس هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی‌ درباره آزاد‌سازی‌ سهام عدالت گفت: طبیعتا امسال سال آخر خصوصی‌سازی‌ است و چاره‌ای جز تعیین تکلیف سهام عدالت نیست.در عین حال جعفر سبحانی مشاور سازمان خصوصی‌سازی از امضاشدن لایحه سهام عدالت که آزاد‌سازی‌ سهام عدالت در گرو تصویب آن است توسط رئیس‌جمهور خبر دادو به همشهری گفت: لایحه سهام عدالت به امضای رئیس‌جمهور رسیده است و به‌نظر من با توجه به حساسیت‌ها، این طرح در اولویت کاری مجلس دهم قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: اما برای شفافیت بیشتر باید منتظر تصویب نهایی مجلس بود که با توجه به اهمیت موضوع، طرح مزبور دوفوریتی ابلاغ شده که امید است در سال‌جاری تصویب شود.سبحانی در پاسخ به این سؤال که انتخاب هیأت امنا از بدنه دولت، با هدف اصلی خصوصی‌سازی مبنی بر نبود تسلط دولتی در تضاد است، چه راهکاری برای این موضوع دارید؟ گفت: هر چند مجموعه مسئولیت انتخاب هدایت‌کنندگان صندوق‌های ETF برعهده این هیأت امناست، اما دولت پس از این انتخاب دیگر در صحنه مدیریت نقش نداشته و وارد مرحله نظارت بر اجرای امور می‌شود که این موضوع نیز امری اجتناب‌ناپذیر است.

قانون صریحا اعلام کرده که طرح سهام عدالت ۱۰ساله بوده و تنها تا پایان سال ۹۵ مهلت داریم که مجامع این شرکت‌ها را برگزار کرده، حسابرسی را انجام داده و میزان قابل آزاد‌سازی سهام عدالت را مشخص کنیم و پس از آن از ابتدای سال ۹۶ میزان مشخص شده باید آزاد شود و این مهلت به هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد.

وی ادامه داد: سهام عدالت یکی از بزرگ‌ترین معضلات سازمان خصوصی‌سازی شده که با توجه به اهمیت بالای آن کمیته برنامه‌ریزی سهام عدالت در سازمان خصوصی‌سازی و با حضور رئیس سازمان، هفته‌ای یک‌بار تشکیل می‌شود که این هدف هر‌چه زودتر نهایی شود.به گفته سبحانی فرایند تولید سهام، نحوه تخصیص سهام و همچنین نحوه انتخاب مشمولان و نوع مشمولان بر‌مبنای روز (تولد یا فوت) از اهداف کمیته مزبور است.همشهری.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید