عبور از موانع عقب نشینی و کسب مهارت قاطعیت

0
عبور از موانع عقب نشینی و کسب مهارت قاطعیت
عبور از موانع عقب نشینی و کسب مهارت قاطعیت

پاراف عبور از موانع عقب نشینی و کسب مهارت قاطعیت : هریک از ما در طول زندگی با چالش‌های زیادی مواجه شده‌ایم؛ برخی از این چالش‌ها ناشی از طرز فکر خود ما هستند. بدون اینکه متوجه باشیم، طرز فکر ما می‌تواند مانع موفقیت ما باشد. متاسفانه، هرگز به ما آموزش داده نشده تا افکار مخرب را بشناسیم و با آنها مقابله کنیم.

تفکرات و دلایل عقب نشینی

۱. شک کردن به خود: تصور شکست خوردن در رسیدن به هدف، بزرگ‌ترین مانع موفقیت شما خواهد شد. این طرز فکر بر کل نگرش شما نسبت به فعالیت‌های روزانه‌تان تاثیر می‌گذارد. اولین مرحله در دستیابی به هر هدفی چه بزرگ و چه کوچک این است که باور کنید آن هدف را به‌دست می‌آورید. اگر باور نداشته باشید که دستیابی به هدف تان ممکن است، محرک لازم را برای دنبال کردن اهدافتان نخواهید داشت. با نگرش مثبت شروع کنید و باور داشته باشید که هر چیزی امکان‌پذیر است.

۲. از دست دادن فرصت: با از دست دادن فرصت‌ها شما راه موفقیت خودتان را مسدود می‌کنید. برخی از فرصت‌ها ممکن است فقط یک بار در طول زندگی پیش بیایند. از این‌رو تعلل در استفاده از آنها به راحتی می‌تواند موفقیت را از ما دور کند. توجه کنید که فرصت‌هایی که امروز از دست می‌دهید ممکن است هرگز تکرار نشوند. هر زمان که فرصت مناسبی به شما رو کرد آن‌را بقاپید و به دنبال آن بروید.

۳. رها کردن : بارها پیش آمده که وسوسه شده‌اید مانند یک بوکسور در بازی بوکس «حوله تان را پرتاب کنید» و اعلام شکست کنید؛ این بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. زمین خوردن شما به معنای شکست نیست. شکست واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما از بلند شدن و ادامه دادن امتناع می‌کنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد موفق، از جمله توماس ادیسون، آبراهام لینکلن، اُپرا وینفری و بیل گیتس بارها و بارها شکست خورده‌اند ولی راه‌شان را به سمت هدف ادامه داده‌اند. بلند شوید و دوباره شروع کنید.

۴. ترس از ریسک کردن: اگر بخواهید در منطقه امن خود بمانید هرگز به پتانسیل کامل خود دست نمی‌یابید. موفقیت نیاز به ریسک دارد. ریسک کردن دری است به سوی فرصت‌های جدید. اگر همان روال عادی و قدیمی خود را ادامه دهید، فرصت‌های بهتر را از دست می‌دهید. وقتی در مسیرتان می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید، فرصت ریسک کردن را از خود دریغ نکنید! نویسنده بزرگ Norman Vincent Peale می‌گوید: «به سوی ماه بروید، اگر هم به ماه نرسید حداقل در میان ستارگان قرار می‌گیرید.»

۵. نداشتن شور و شوق: وقتی که شور و شوق ندارید تبدیل به بزرگ‌ترین دشمن خود می‌شوید. زیرا یکی از معیارهای لازم برای دستیابی به هر نوعی از موفقیت و گذر از موانع، داشتن شور و اشتیاق است. برای به‌دست آوردن رویایتان اشتیاق داشته باشید، درغیر این صورت نمی‌توانید تغییری ایجاد کنید. گاهی اوقات سال‌ها طول می‌کشد تا اشتیاق لازم به‌وجود آید. ذهن‌تان را باز نگه دارید و تا زمانی که اشتیاق لازم را به‌دست آورید دست از جست‌وجو برندارید.

۶. ترس از شکست: ترس دشمنی است که فعالیت‌های شما را فلج می‌کند. اگر دائما از شکست و زمین خوردن بترسید نمی‌توانید هیچ کاری انجام دهید و به هیچ هدفی دست نمی‌یابید. شجاعت داشته باشید و پایتان را از چیزهایی که به شما حس امنیت می‌دهند فراتر بگذارید.

۷. عدم انطباق: اگر شما این واقعیت را قبول نکنید که همه‌چیز درحال تغییر است و ما باید خودمان را با این تغییرات وفق دهیم، دشمن خود می‌شوید. اگر قادر به مقابله با شرایط نباشید، محکوم به شکست می‌شوید. در جریان اتفاقات قرار بگیرید و قابل انعطاف باشید. در پایان، لیستی از نقاط قوت و فعالیت‌های مثبت مانند «باورها، چشم‌اندازها و فرصت‌های موجود» تهیه کنید و در جایی قرار دهید تا هر روز آنها را ببینید. وقت آن رسیده که به روش‌های جدید فکر کنید و به اهداف بیشتری را دست یابید.

کسب مهارت قاطعیت

قاطعیت، مجموعه ای از مهارت‌هاست که هر کس از راه تمرین می‌تواند به آن دست یابد. افراد پس از کسب مهارت قاطعیت، می‌توانند بدون اضطراب بی مورد، احساسات صادقانه خود را ابراز دارند و حق خود را بدون انکار حق دیگران مطالبه کنند. پرخاشگری و قاطعیت، مفاهیمی هستند که اغلب با هم اشتباه می‌شوند. قاطعیت، وسیله ای ارزشمند برای رسیدن به اعتماد به نفس و کنترل خویش است.

هدف از طرح موضوع قاطعیت این است که به افراد کمک شود در روابط خود با دیگران، بیشتر به اصل مساوات و شرط انصاف برسند. انسان‌ها در موقعیت‌های گوناگون، به روش‌هایی احتیاج دارند تا بی آنکه به شأن و منزلت کسی خدشه وارد شود، مشکل خود را با دیگران درمیان گذارند. در این وضعیت، برخی، احساسات خود را پنهان می‌کنند و ناراحت باقی می مانند و گروهی دیگر به شخصی که آنان را ناراحت کرده، حمله ور می‌شوند.

این بحث به اعتدال اعتقاد دارد؛ نه توصیه می‌کند سرتان را پایین بیندازید و راه خود را بروید، و نه به طرف مقابل حمله‌ور شوید. فرد قاطع می‌تواند به طور مستقیم و صادقانه با این نگرانی‌ها روبه‌رو شود و تا حد امکان به همگان به چشم برابر نگاه کند. قاطعیت، روابط مثبت میان اشخاص و احترام آنها به یکدیگر را در پی دارد. هدف آموزش قاطعیت، یاد دادن هنر ارتباط عمیق با دیگران، برخورد جدی با کار و زندگی، و تسلط بر خویش است.

تفاوت قاطعیت با پرخاشگری

رفتار قاطع، اغلب با رفتار پرخاشگرانه اشتباه می‌شود. از جمله تمایزات اساسی میان افراد قاطع و پرخاشگر، این است که فرد قاطع مورد احترام دیگران است. او همان گونه که برای خود ارزش و احترام قائل می‌شود، به دیگران نیز احترام می گذارد. چنین شخصی به جای آنکه دیگران را به پیروی از خواسته‌های خود مجبور کند، با آنها مشورت می‌کند. درحالی که پرخاشگران، به تابعیت محض دیگران، به ویژه زیردستان عادت کرده اند، نه مشارکتشان.

قاطعیت، یکی از جنبه‌های قابل اصلاح ارتباط میان افراد است. این مهارت می‌تواند افراد را در برخورد با دیگران بسیار یاری دهد. قاطعیت با درک و پذیرش اینکه هر فردی حق انتخاب و کنترل زندگی خود را دارد، آغاز می‌شود. قاطعیت به معنای بهره کشی از دیگران نیست، بلکه به معنای محافظت از خود و منابع خود است.

راهکارهایی برای مهارت قاطعیت

هنگامی که درباره مهارت «نه» گفتن بحث می‌شود، بیشتر مردم فکر می‌کنند «نه» گفتن، در واقع یک رفتار قاطعانه در برابر خواسته‌های منفی و نارواست. اما به رغم تفکر این افراد، همیشه این طور نیست؛ زیرا درخواست‌ها می‌توانند مثبت، منفی، معقول، نامعقول و… باشند. غیر از درخواست‌هایی که عرف جامعه آنها را منفی یا نامعقول می داند، این طرز تلقی ماست که مشخص می‌کند درخواست، منفی است یا مثبت، معقول است یا نامعقول.

باید پذیرفت که درخواست‌ها همیشه منفی نبوده و معلول شرایط هستند و در حالت‌های مختلف، گزاره‌های گوناگونی دارند. لزوم پرداخت به مساله مهم «نه گفتن» هنگامی برجسته تر می‌شود که در حالت‌های مختلفی قرار بگیریم؛ حالت‌هایی که یا باید «نه» بگوییم یا اینکه «بله» گفته، درخواست را قبول کنیم.ارمان.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید