شستا هر سال یک مدیر عوض کرده است!

0
شستا هر سال یک مدیر عوض کرده است!
شستا هر سال یک مدیر عوض کرده است!

پاراف شستا هر سال یک مدیر عوض کرده است! : تامین اجتماعی به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری، وظیفه تامین آتیه کارگران در دوران بازنشستگی و ارائه خدمات بیمه درمانی در دوران فعالیت و بازنشستگی به کارگران را برعهده دارد. به همین دلیل معادل ۳۰ درصد حقوق هر یک از کارگران به حساب این صندوق واریز می شود که سهم کارفرما، کارگر و دولت از این ۳۰ درصد به ترتیب ۲۰، ۷ و ۳ درصد است.

شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، که به ‌اختصار شستا نامیده می شود، هلدینگ سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی ایران است که در سال ۱۳۶۵ در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه ۲ میلیارد تومان تأسیس گردید. این شرکت که به‌عنوان یکی از منابع درآمد سازمان تأمین اجتماعی ایران است در زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی فعالیت می‌کند.

به این ترتیب ورودی تامین اجتماعی که برای سرمایه گذاری در اختیار شستا قرار می گیرد، مبلغ قابل توجهی را شامل می شود و در مقابل پرداختی های تامین اجتماعی که باید با توجه به اصل مبالغ دریافتی و بازدهی ایجاد شده از محل فعالیت های اقتصادی شستا، تامین شود، نیز مبلغ قابل توجهی است. در این میان نگاهی به وضعیت صندوق تامین اجتماعی نشان می دهد که این شرکت مهم که صاحبان اصلی اش قشر ضعیف کارگر است، در ۱۱ سال اخیر، در زمان فعالیت دولت های نهم، دهم و یازدهم، ۱۰ مدیرعامل به خود دیده است.

آخرین آمار دقیق از وضعیت مالی شستا ۱۱ مرداد ۹۳ از سوی معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی اعلام شده است. به گزارش مهر براساس اعلام «نجات امینی» شرکت شستا ۳۵ هزار میلیارد تومان دارایی دارد و ۱۰ درصد ارزش کل بازار بورس متعلق به شستا است. وی همچنین درباره تعداد شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ گفته است: در حال حاضر این شرکت سهامدار ۴۰۰ شرکت زیرمجموعه خود است که از این تعداد در مدیریت ۱۵۰ شرکت به صورت مستقیم دخالت دارد و مابقی شرکت ها سهام زیر ۵۰ درصد آن متعلق به تامین اجتماعی است که در برخی شرکتها به ۵ یا ۲ درصد می رسد. بخشی از شرکت های این هلدینگ بزرگ در ۸ هلدینگ کوچکتر تجمیع شده است که هلدینگ های «نفت، گاز، پتروشیمی»، «عمران و حمل و نقل»، «دارو»، «آب و برق» و «صنایع نوین مانند ارتباطات» از جمله هلدینگ های زیرمجموعه شستا هستند که به عنوان نمونه هم اکنون هلدینگ دارویی این شرکت ۳۲ درصد تولید، ۹ درصد واردات، ۷۰ درصد صادرات و ۴۰ درصد توزیع داروی کشور را در اختیار دارد .

یعنی به طور متوسط هر مدیر حدود ۱۳ ماه بر کرسی مدیریت این شرکت مهم تکیه زده است و نتیجه آن بی ثباتی مدیریت در شرکتی است که به تعبیر دولت و برخی کارشناسان با بحران صندوق های بازنشستگی مواجه است و در چنین شرایط بحرانی، تغییرات پی در پی مدیریتی می تواند ضربه جدی به روند اداره این شرکت و در نهایت به منافع کارگران وارد کند.‌‌براساس آمار تیرماه ۹۳ سازمان تامین اجتماعی، جمعیت‌ تحت‌ پوشش‌ این سازمان شامل‌ حدود ۱۳ میلیون نفر بیمه‌شده‌ اصلی‌ و بیش از ۲.۵ میلیون نفر مستمری‌بگیر (بازنشسته، ازکارافتاده‌ و بازمانده) است‌ که‌ با احتساب‌ افراد تحت‌ تکفل‌ آنها، بالغ‌ بر ۳۹ میلیون‌ نفر معادل نیمی از جمعیت کشور می‌شود.

یکی از شاخص های مهم ارزیابی وضعیت صندوق های بازنشستگی، نسبت بین بیمه شده و مستمری بگیر است که در شرایط بهینه باید بالای ۷ و در حداقل شرایط بایستی بیشتر از ۵ باشد و رسیدن آن به کمتر از ۳ بیانگر بروز بحران جدی است. دو اصل “تعادل منابع و مصارف”و” تنظیم ورودی ها و خروجی ها ” از جمله عوامل کلیدی و موثر “حفظ و ارتقای پایداری مالی” این قبیل نهادهای اقتصادی – اجتماعی است که “براساس اصول، قواعد و محاسبات بیمه ای” حاصل می شود .

  طی ۱۱ سال اخیر، صندوق سرمایه گذاری آن که مهم ترین بازوی مالی تامین اجتماعی است با تغییر پیاپی مدیران مواجه بوده است. از سال ۸۴ تا کنون طی ۱۱ سال، شستا ۱۰ مدیرعامل به خود دیده است.

تنها مدیری که طی این مدت مدیریت طولانی تری داشته است، محمد علی یزدانجوست که از مرداد ۸۶ تا شهریور ۹۱، بیش از ۵ سال فرصت مدیریت یافت، امادر این بین ۲ مدیر با مدت زمان مدیریت ۲ ماهه نیز وجود دارند. نجات امینی که از ابتدای بهمن ۹۱ تا ۲۲ اسفند همان سال مدیریت کرد و محمد سعیدی که پس از ۲ ماه از شروع مدیریتش در شستا به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران رفت و مدیرعامل آن شرکت شد.به این ترتیب شستا را باید غول اقتصادی ایجاد شده از سرمایه های خرد کارگران دانست که در شرایط نزدیک به هشدار مالی، با بی تدبیری دولت در ۱۱ سال اخیر، همواره با صندلی لرزان مدیریت مواجه بوده است. صندلی لرزانی که اجازه برنامه ریزی و تدبیر صحیح برای مدیریت موفق را به این مجموعه نداده است.شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید