کمبود ۲۹۰ هزار نفری پرستار، افزایش پرستار در برنامه دولت

0
پرستار
پرستار

پاراف کمبود ۲۹۰ هزار نفری پرستار، افزایش پرستار در برنامه دولت : درحالی‌که طبق آمارها، حوزه سلامت کشور، بیش از ۲۹۰هزار پرستار کمبود دارد، محمد میرزابیگی معاون وزیر بهداشت می‌گوید که پذیرش دانشجوی پرستاری در دولت یازدهم دوبرابر شده است.

وی افزود: در دولت یازدهم برای حمایت از جامعه پرستاری اقدام‌های مهمی انجام شده و ظرفیت دانشکده‌های پرستاری تا دو برابر افزایش یافته است.

 سرانه گروه پرستاری در جهان یک پرستار به ازای یک تخت است و در ایران این سرانه حداقل باید یک پرستار به ۲.۵ تخت باشد.

میرزابیگی، درخصوص جذب دانش‌آموختگان رشته پرستاری نیز گفت: از سوی وزارت بهداشت از میان دانش‌آموختگان رشته پرستاری، حدود ۱۶هزار نفر سال گذشته جذب شدند.

به‌گفته وی، امسال نیز روند جذب ۱۱هزار نفر گروه پرستاری و ۱۷هزار نفر گروه پزشکی از سوی این وزارتخانه با برگزاری آزمون اجرایی شده است.

گسترش روش غیردولتی در گروه پرستاری نیز مدنظر وزارت بهداشت است تا کمبود پرستار در بیمارستان‌های کشور جبران شود.

جامعه ناراضی پرستاران

اظهارات معاون پرستاری وزیر بهداشت در حالی صورت می‌گیرد که جامعه پرستاران از تبعیض پرداختی مالی بین پزشکان و پرستاران گلایه دارد و اجرایی شدن قانون مصوب برای تعرفه‌های پزشکان را خواستار است.

وزیر بهداشت البته می‌گوید که بودجه‌ای برای اجرایی کردن تعرفه‌ها در اختیار ندارد؛ چنان‌که قاضی‌زاده‌هاشمی چند روز قبل در نمایشگاه مطبوعات با بیان اینکه «پرستاران که اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را مطالبه می‌کنند بهتر است بروند سراغ مجلس و از مجلس بخواهند در بودجه سال۹۶ قطعا اعتبار لازم را برای اجرای این قانون درنظر بگیرند.»

وی تأکید کرد:  قانونی که پول ندارد معلوم است که قابل اجرا نیست هر وقت پول دادند با کمال میل اجرا می‌کنیم.همشهری.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here