باید و نباید های استخدام در آموزش و پرورش

0

پاراف باید و نباید های استخدام در آموزش و پرورش: حالا مشخص است چه کسانی و با چه سن و سال و از چه گروه‌های اجتماعی می‌توانند در آزمون 27 شهریور شرکت کنند، اما این که عناوین شغلی پذیرفته‌شده‌ها چه خواهد بود، کدام رشته‌های تحصیلی مورد نیاز است و برای هر رشته چه مقطعی، شهرهای پذیرنده کدامند و دامنه پذیرش در شهرهای مختلف چقدر است، مشخص نیست و باید تا 5 شنبه صبر کرد.

ویژگی‌ها چیست؟

ظرفیت استخدام 5000 نفر است که با توجه به فراوانی تحصیلکرده‌های بیکار و نیز جمعیت قابل توجه نیروهای حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی، متقاضیان بسیار بیشتر از رقم استخدام خواهند بود. این فشردگی صف متقاضیان در واقع قبولی در این آزمون را سخت می‌کند و رقابت بسیار فشرده می‌شود که البته همگان امید دارند با وجود این شلوغی و ازدحام، حق به حقدار برسد و مو لای درز گزینش‌ها نرود.

اما برای قدم اول در مسیر هفت‌خوان استخدام، متقاضیان باید ازحداقل‌هایی برخوردار باشند که همان شرایط عمومی برای ثبت‌نام است؛ از جمله داشتن تابعیت ایرانی، اعتقاد به ادیان رسمی، التزام به قانون اساسی، داشتن کارت پایان خدمت، مصرف نکردن دخانیات و مواد مخدر و عاری از محکومیت‌های جزایی. اینها را اضافه کنید به سلامت جسمی و روانی، نداشتن رابطه استخدامی با دولت (رسمی، ثابت و پیمانی)، بازخرید نبودن و محروم نبودن از خدمات دولتی.

شرایط عمومی برای ثبت‌نام را جمعیت زیادی احراز خواهند کرد، اما وقتی پای شرایط اختصاصی در میان باشد، بخشی از این جمعیت ریزش می‌کند. طبق اطلاعیه منتشر شده، شرایط اختصاصی برای ثبت‌نام دو چیز است؛ اول داشتن مدرک و رشته تحصیلی مورد نیاز آموزش و پرورش و دوم داشتن حسن شهرت و عامل بودن به شئونات معلمی آن هم براساس طرح طبقه‌بندی معلمان. که دومی از اولی دشوارتر است. قرار است از مهر، معلمان شاغل در مدارس احکام خود را براساس نظام رتبه‌بندی دریافت کنند، با این توضیح که هنوز هیچ کس بجز مسئولان رده بالای وزارتخانه نمی‌داند ملاک‌های این رتبه‌بندی چیست. پس طبیعی است متقاضیان استخدام نیز نمی‌دانند منظور از داشتن شئونات معلمی دقیقا چه نکاتی را شامل می‌شود و آنها قرار است با چه معیارهایی سنجیده شوند.

سهمیه خانواده شهدا:

در آزمون استخدامی پیش‌رو، برخی افراد از شرایط متفاوتی برخوردارند. خانواده شهدا و فرزندان ایثارگران از این جمله‌اند که دیروز اعلام شد 1300 سهمیه از 5000 سهم استخدام، به این افراد تعلق دارد؛ البته روز گذشته دو خبر متناقض در این درباره منتشر شد که یکی را محمد بطحایی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت آموزش و پرورش به فارس اعلام کرد و دیگری را محمدحسین سلیمی جهرمی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارتخانه در گفت‌وگو با مهر.

بطحایی گفت که این 1300 نفر بدون آزمون به استخدام آموزش و پرورش درمی‌آیند در حالی که جهرمی اذعان کرد این افراد نیز در آزمون شرکت می‌کنند ولی نه در آزمونی که بقیه در آن رقابت می‌کنند؛ بلکه در آزمونی که خانواده شهدا و ایثارگران با یکدیگر رقابت دارند. این موضوع تا این لحظه نقطه مبهم این آزمون است.

سهمیه معلولان:

در این آزمون معلولان حق شرکت دارند، ولی بدون هیچ سهم ویژه‌ای شرکت می‌کنند، در حالی که قانون دفاع از حقوق معلولان مصوب سال 82 به‌صراحت دستگاه‌های دولتی را به اختصاص 3 درصد سهمیه استخدامی خود به معلولان مکلف کرده است. این رفتار، اما سابقه‌دار است و عباس صلاحی، عضو فراکسیون دفاع از حقوق معلولان مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم به آن اشاره می‌کند و ما را می‌برد به دو سال قبل که در آموزش و پرورش آزمون استخدامی برگزار شده بود و با این‌که معلولان در آن پذیرفته شده بودند، اما استخدام نشدند که در نهایت مجلس مجبور به مداخله شد و این افراد را استخدام کرد.

عباس صلاحی حالا آزمون فعلی و نادیده گرفته شدن معلولان را تکرار تاریخ می‌داند و معتقد است اگر لایحه جامع دفاع از حقوق معلولان که سه سال است در هیات دولت زمین گیر شده زودتر به مجلس بیاید و قانونی شود، هم سهم معلولان از استخدام‌ها به 5 درصد می‌رسد و هم می‌توان بهتر با حذف سلیقه‌ای معلولان از استخدام‌ها مقابله کرد.

منابع آزمون:

اگر متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی سه روز دیگر نیز صبر کنند، تکلیف همه چیز این آزمون روشن می‌شود، از جمله این که در آزمون تخصصی روز 27 شهریور، داوطلبان با چه جنس سوالاتی روبه‌رو خواهند شد. اما تا امروز آنچه مسجل است مواد آزمون عمومی است که شامل فناوری اطلاعات (مهارت‌های هفت‌گانه ICDL)، ریاضی و آمار مقدماتی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، زبان انگلیسی عمومی، اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی و هوش و توانمندی‌های ذهنی.

سوالات آزمون چهارگزینه‌ای است و به ازای هر سه پاسخ نادرست، یک نمره منفی برای فرد محاسبه می‌شود.

قبول شدگان:

اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون را سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام می‌کند که این افراد باید در زمانی که بعدا اعلام می‌شود برای مراحل مصاحبه و گزینش مراجعه کنند. پذیرفته‌شدگان باید معاینه پزشکی نیز بشوند و اگر از همه این مراحل گذشتند، یک سال نیز در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنند به این شرط که مطالبه حقوق و مزایا نداشته باشند و حتی بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند. *جام جم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید