آیا دولت باید حقوق همه کارکنان را یکسان افزایش دهد؟

0
کارمندان دولتی
کارمندان دولتی

گفتگوی متاسفانه اکنون چندین سال است که وضعیت مخارج دولت بسیار نگران‌کننده شده است. افزایش هزینه‌های دولت از زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد آغاز شد و حتی در دوران حسن روحانی هم این وضعیت بهبود نیافت و اگر در چهار سال آینده فکری به حال آن نشود، چشم‌انداز نامناسبی را برای این قضیه پیش‌بینی می‌کنم و مشکلات عدیده‌ای به وجود خواهد آمد.

گاهی می‌بینیم که کارکنان دولت افرادی هستند که از دانشگاه‌های درجه ۵ و ۶ دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. این در حالی است که دولت می‌بایست افرادی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های عالی کشور را استخدام کنند و به آن افراد نیز حقوق خوبی بدهند تا به این ترتیب کارایی در سیستم دولتی کشور افزایش یابد.

متاسفانه به این موضوع اهمیت داده نشده و افراد نه چندان توانمند در بخش های دولت مشغول به کار هستند که به صورت آب باریکه نیز به آنها حقوق داده می‌شود و این حقوق‌ها هزینه‌ای به دوش دولت است که هر سال افزایش می‌یابد.

دولت باید اصلاح نظام حقوق و دستمزد در ایران را در دستور کار قرار دهد. بررسی حقوق قضات، مدیران قوه قضاییه، استادان دانشگاه و … نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد این افراد بالای هشت میلیون تومان یعنی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان حقوق می‌گیرد که افزایش حقوق ۱۰ درصدی آنها بین یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بر دولت هزینه تحمیل خواهد کرد. این وضعیت را بگذارید در کنار اینکه ۸۰ درصد حقوق بگیران زیر ۱.۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند. چنین وضعیتی خلاف عدالت اجتماعی است و نابرابری را بیشتر می‌کند. واقعیت این است که اکنون حداکثر حقوق کنارکنان دولت هفت برابر نیست بلکه ۲۰ برابر است و چنین وضعیتی به نفع منافع ملی نیست.

دولت باید به شدت از افزایش حقوق کارکنانی که بالای ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، جلوگیری کند و هر مصوبه‌ای که به موجب آن برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها از افزایش حقوق متفاوتی بهره‌مندند، را مورد بازنگری قرار دهد. در ۲۸ فروردین سال ۱۳۹۰ هیات وزیران مصوبه‌ محرمانه‌ای داشت که به موجب آن کارکنان دادگستری و قوه قضاییه با افزایش حقوق ۵۰ درصدی روبرو شدند. اکنون این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد که چه تفاوتی بین این کارکنان و کارکنان ثبت احوال و وزارت آموزش و پرورش وجود دارد. دولت باید با سیاست‌های بخردانه جلوی بی‌عدالتی را بگیرد. چرا که این وضعیت در بلندمدت تبعات ناخوشایندی خواهد داشت.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید