چه کسی باید مشکلات پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد را حل کند

0
چه کسی باید مشکلات پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد را حل کند
چه کسی باید مشکلات پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد را حل کند

پاراف چه کسی باید مشکلات پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد را حل کند : جمعی از بازنشستگان صندوق فولاد در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند تا نمایندگان مجلس اعتبار پایدار و قابل اطمینانی را برای پرداخت حقوق آنها در بودجه سال ۹۵ اختصاص دهند.

تجمع بازنشستگان فولاد به خاطر تأخیر در پرداخت حقوق نبود بلکه خواسته و مطالبه اصلی بازنشستگان فولاد از نمایندگان مجلس این است که به جای اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان بودجه اعتبار به صندوق فولاد در جدول شماره ۱۸ بودجه کل کشور، این اعتبار را نمایندگان در محل درآمدهای عمومی دولت ببینند.

آنها با بیان اینکه سیاست‌ها و اقدامات نسنجیده و غیر‌کارشناسی مدیریت وقت این صندوق در دولت قبل باعث شده حقوق بازنشستگان فولاد که عمری را در کنار کوره‌های ذوب شرایط طاقت‌فرسایی را تحمل کرده‌اند با تأخیر چندماهه پرداخت شود. اما با این همه مشکلات و گرفتاری‌ها سال گذشته با پیگیری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عقب‌ماندگی دستمزد بازنشستگان فولاد به طور کامل رفع و تمامی معوقات پرداخت شد. بازنشستگان صندوق فولاد بر این باورند: نمایندگان مجلس می‌توانند با اتخاذ تصمیمی حساب شده و اختصاص بودجه‌ای مناسب و پایدار در درآمدهای عمومی دولت مشکلات پرداخت حقوق بازنشستگان این قشر زحمتکش را برطرف کنند و از بار دشواری‌هایی که در گذشته بر این صندوق تحمیل شده بود، بکاهند.

اکبر نوروزی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در این‌باره می‌گوید: متأسفانه این صندوق در شرایطی به دولت یازدهم تحویل داده شد که به لحاظ منابع مالی در بدترین و بحرانی‌ترین وضعیت قرار داشت و چون تشکیل آن بدون مطالعات کارشناسی و محاسبات آکچوئری (محاسبات بیمه‌ای) انجام شده بود، مشکلات عدیده‌ای مثل پرداخت حقوق و عیدی برای بازنشستگان به وجود آورد.

خوشبختانه با پیگیری‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین منابع مالی تا پایان اسفند ۹۴ حقوق و عیدی ۸۴ هزار بازنشسته صندوق فولاد به طور کامل پرداخت شد.

وی با اشاره به اینکه دولت قبل در اقدامی عجولانه بیشتر شرکت‌های زیانده و کم‌بازده را به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار کرد، می‌افزاید: متأسفانه در اواخر عمر دولت قبل طی توافقی وزارتخانه وقت صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور پرداخت کسورات بیمه‌ای این صندوق به دلیل انتقال به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرچه شرکت مشکل‌دار و زیانده بود را به صندوق فولاد دادند بدون آنکه به تبعات منفی و بحرانزای این تصمیم فکر کرده باشند.
نوروزی اظهار می‌دارد: اگر مسئولان وقت این شرکت‌ها را از طریق سازمان خصوصی‌سازی می‌فروختند و درآمد حاصل از فروش آن را به صندوق می‌دادند مطمئناً اداره صندوق به نحو بهتری انجام می‌گرفت و حقوق و معوقات بازنشستگان فولاد هم با تأخیر چندماهه پرداخت نمی‌شد و اجازه داده نمی‌شد برخی از افراد با بهره‌برداری از مشکلات صندوق به تسویه حساب‌های سیاسی بپردازند.

این صندوق هر ماه بابت حقوق ۸۴ هزار بازنشسته رقمی معادل ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت می‌کند لذا اگر اعتبار پایدار و مستمری برای آن از سوی نمایندگان مجلس پیش‌بینی نشود، دوباره پرداخت حقوق این افراد با مشکل مواجه خواهد شد.

نوروزی درباره تجمع دیروز بازنشستگان فولاد در مقابل مجلس شورای اسلامی می‌گوید: این تجمع به خاطر تأخیر در پرداخت حقوق نبود بلکه خواسته و مطالبه اصلی بازنشستگان فولاد از نمایندگان مجلس این است که به جای اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان بودجه اعتبار به صندوق فولاد در جدول شماره ۱۸ بودجه کل کشور، این اعتبار را نمایندگان در محل درآمدهای عمومی دولت ببینند تا هر ماه پرداخت حقوق این قشر دچار مشکل نشود زیرا بر‌اساس جدول شماره ۱۸ بودجه‌ای که پیش‌بینی شده ابتدا باید به خزانه دولت واریز شود، سپس از طریق خزانه اعتبار مذکور به صندوق پرداخت شود تا حقوق بازنشستگان فولاد داده شود البته این در شرایطی است که برای همین بودجه هم دیگر دستگاه‌های اجرایی درخواستی ندهند.ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here