شش ساعت آموزش پيشگيری از اعتیاد و مواد مخدر برای کارمندان و کارکنان دولت

1

پاراف شش ساعت آموزش پيشگيری از اعتیاد و مواد مخدر برای کارمندان و کارکنان دولت : علیرضا جزینی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری گفت:‌ کارکنان دولت و شرکت های خصوصی 6 ساعت در سال آموزش های پیشگیری از خطرات مواد مخدر می بینند.

وی در توضیح عملکرد ستاد افزود: یکی از مصوبات ستاد موضوع آموزش پیشگیری از خطرات مواد مخدر است که به این منظور لوح های فشرده ای تهیه شده و این آموزش ها امسال نیز در فضای مجازی برای تعدادی از کارکنان وزارت تعاون به شکل آزمایشی برگزار شده است .

جزینی افزود: 349 مورد فعالیت در راستای اهداف برنامه پنجم انجام شده و در حال ارزیابی این برنامه ها هستیم و مرور اقداماتی که در کشور صورت گرفته نشان می‌دهد ایران بزرگترین مرکز درمانی، پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر در منطقه و همچنین در دنیا را دارد .

وی ادامه داد : با راه اندازی خط تلفن ملی پیشگیری از اعتیاد در 4 ماه گذشته، 117 هزار و 400 نفر با این سامانه تماس داشته اند که 82 درصد تماس گیرندگان زن و 18 درصد مرد بوده‌اند.

جزینی افزود: 78 درصد از این تماس‌ها مربوط به مصرف‌کنندگان نبوده و تنها تقاضای راهکارهای پیشگیری و جلوگیری از سوءمصرف مواد را داشتند.

وی گفت: 39 درصد از این تماس‌ها سئوال شهروندان درباره مواد مخدر شیشه بوده و 29 درصد متعلق به همسران و 28 درصد از این تماس‌ها متعلق به مادران بوده است.

قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه گفت: سه هزار نمایشگاه‌ سیار پیشگیری ویژه دانش‌آموزان در سطح کشور راه اندازی شده همچنین کارگاه‌هایی با هدف آموزش و پیشگیری از سوءمصرف مواد در حوزه آموزش و پرورش در حال برگزاری است که در 4 ماهه گذشته 270 معلم در این کارگاه‌ها آموزش دیده‌اند.

وی افزود: به شهروندان توصیه می‌شود برای مراجعه به مراکز ترک اعتیاد حتماً از طریق سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر یا از طریق سایت بهزیستی استان‌ها یا دانشگاه‌های علوم پزشکی برای شناسایی و دارای مجوز بودن این مراکز اقدام کنند.

وی ادامه داد: امسال تا سقف 10 میلیون تومان به افرادی که در حوزه اشتغال بهبودیافتگان کارآفرینی داشته‌ اند پرداخت می شود که در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی را با شهرداری تهران منعقد کرده‌ایم.

جزینی : در حال حاضر 5 هزار نفر از نیروهای بسیج در امر آموزش مقابله با مواد مخدر ستاد را یاری می کنند .

قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آمار اشتغال بهبودیافتگان افزود: در 4 ماه گذشته 2378 نفر بهبودیافته در مراکز خوداشتغالی مشغول شدند که 882 نفر از آنها زن و بقیه مرد هستند، 2070 سازمان مردم‌نهاد هم اکنون در زمینه اشتغال بهبودیافتگان مشغول به فعالیت هستند که قریب به 18 هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند.

جزینی درباره عملکرد این ستاد در حوزه درمان معتادین به مواد مخدر گفت: در حال حاضر 600 مرکز با 4843 نفر تحت پوشش‌ دانشگاههای علوم پزشکی و سازمان بهزیستی در حال خدمت‌رسانی به معتادان هستند که 4 درصد این مراکز دولتی و 96 درصد آن خصوصی است.

وی با اشاره به طرح انسداد مرزها نیز گفت: اعتبارات لازم برای انسداد مرزها کافی نبوده ولی امیدواریم تا پایان سال بحث انسداد مرزها را به طور کامل به پایان برسانیم.

جزینی درباره برخورد با عطاری های عرضه کننده محصولاتی که به شکلی آلوده به موادمخدر است نیز افزود: سازمان‌های مسئول در حال پیگیری این موضوع هستند .*صدا و سیما.

یک دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید