تاثیر اجتماعی ماه محرم

0
تاثیر اجتماعی ماه محرم
تاثیر اجتماعی ماه محرم

پاراف تاثیر اجتماعی ماه محرم : مبارزه کردن در راه حق و حرکت در مسیر انبیا، امامان و اولیا باید خروجی بارز عزاداری‌های ماه محرم باشد. جدای از نفس عزاداری‌های پرشور و وظیفه شرعی که برای زنده نگه‌داشتن نام و یاد شهیدان کربلا به‌جا می‌آید، همین عزاداری‌ها نیز هم‌‌اکنون به بخشی از هویت دینی و ملی ما تبدیل شده و کارکردهای اجتماعی متعددی را از خود برجای گذاشته است.

زنده نگه‌داشتن نام و یاد شهدای تاسوعا و عاشورای حسینی و تبلور این وظیفه دینی در دسته‌های عزاداری توانسته نوعی وفاق و همبستگی ملی ایجاد کند؛ طوری که برگزاری مراسم ویژه ماه محرم در این ایام عزاداری، آیین و فرهنگی مشترک در همه شهرها و روستاهای کشور به‌وجود آورده است.

یکی از سنت‌های زیبا در مراسم عزاداری، اطعام ایتام و نیازمندان است. در این ماه به لطف مردم عزادار، پخش نذری رواج دارد و در خیلی از کوچه پس‌کوچه‌های شهر، افراد نیازمند به غذای نذری دسترسی دارند. جدای از آن، خیلی از مردم عزادار هم با تدارک نذری و پخش آن در محله‌های فقیر، تلاش می‌کنند از خیر و ثواب این ماه نصیبی داشته باشند.

اگرچه این نگاه ویژه به فقرا و رفع نیازهای اولیه آنها باید همواره در اولویت ما باشد، اما حداقل در ماه محرم می‌توان امیدوار بود هیچ فقیری با شکم گرسنه سر به بالین نمی‌گذارد؛ زیرا در این ماه، همه مهمان سفره اکرام سالار شهیدان هستند.

عزاداری‌های ماه محرم، با شرکت همه گروه‌های اجتماعی برگزار می‌شود. خرد و کلان، زن و مرد و پیر و جوان در دسته‌های عزاداری حضور دارند و بدون آن که دولت در این وسط، نقش اصلی داشته باشد، خود مردم عزادار به طور خودجوش در این فعالیت‌های گروهی شرکت می‌کنند.

کسی که برای سالار شهیدان عزاداری می‌کند نباید جهیزیه یا سیسمونی فرزندش میلیاردی باشد نباید چنین فردی به گرسنگان اطرافش بی‌محلی کند یا زیر بار ظلم و تبعیض برود

چنین همبستگی‌ای برای به‌جا آوردن مراسم عزاداری، بی‌‌شک به پررنگ شدن اتحاد ملی کمک می‌کند و روح همدلی و هم‌صدایی را اشاعه می‌بخشد. حتی برای پختن نذری هم این مشارکت دسته جمعی وجود دارد و خیلی از غذاهای نذری، محصولی مشترک از سوی چند خانواده است. وقتی نذری پخش می‌شود، دیگر فرقی نمی‌کند هرکسی، کدام گوشه کار را گرفته یا چقدر هزینه کرده است؛ بلکه در اینجا فقط هدف متعالی همه این است که غذای نذری به عزادار حسینی یا به فرد نیازمند و مستحقش برسد.

یکی از نکات حائز اهمیت در مراسم عزاداری، فروریختن طبقات اجتماعی خودساخته ماست. در مراسم عزاداری مهم نیست شغل شما چیست یا چه میزان دارایی دارید. در اینجا همه بی‌هیچ تبعیض و اختلافی، کنار هم می‌ایستند و به عزاداری می‌پردازند.

اگر به آمارهای رسمی هم نگاه کنیم، میزان ارتکاب جرایم و تخلفات در ماه محرم کمتر از ماه‌های قبل می‌شود. به دلیل تقدس این ماه و احترامی که شیعیان برای ایام عزاداری قائل هستند، میزان ارتکاب جرایم هم سیر نزولی به خود می‌گیرد. جدای از جرایم و بزهکاری‌ها، میزان ارتکاب به گناه و منکر هم میان مردم کمتر می‌شود؛ زیرا در این ماه بیشتر افراد تلاش می‌کنند به هر نحوی که شده، فیضی از ماه محرم ببرند و حداقل در ایام شهادت امام حسین و یاران باوفایش دست و زبانشان به گناه‌آلوده نشود.

به گزارش پاراف به نقل از جام جم، شاید در کمتر مراسم و اجتماعی می‌توان این همه اختلاف سنی را یکجا مشاهده کرد. در مراسم عزاداری ماه محرم، کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان به ذکر مصیبت می‌پردازند. همین که همه عزاداران با هر سن و سالی کنار هم قرار می‌گیرند و دارای گفتمانی مشترک می‌شوند، اتفاق بسیار خجسته‌ای است که باید آن را به فال نیک گرفت.

در شرایطی که گفته می‌شود اختلاف نسل‌ها در ایران، گاهی به معضلی اجتماعی تبدیل می‌شود که بنیان خانواده‌ها را تهدید می‌کند، اما صرف حضور همه نسل‌ها در مراسم عزاداری، فرصت ایده‌آلی برای آشتی و ارتباط بیشتر بین نسل‌ها ایجاد می‌کند.

کارشناسان مذهبی تاکید دارند مراسم مذهبی مثل نماز جمعه یا عزاداری‌های تاسوعا و عاشورا، جنبه سیاسی و اجتماعی دارد، زیرا فرد را به سمتی سوق می‌دهد که با جامعه تعامل داشته باشد و از پوسته فردیت خود دربیاید. تاسوعا و عاشورا، درس آموزنده‌ای به فرد و جامعه می‌دهد و به آنها می‌آموزد حق‌طلبی آن‌قدر مهم است که در راستای آن حتی فدا کردن جان هم ارزش دارد. در واقع مبارزه کردن در راه حق و حرکت در مسیر انبیا، امامان و اولیا باید خروجی بارز عزاداری‌های ماه محرم باشد.

شیعه امام حسین و کسی که برای سالار شهیدان عزاداری می‌کند، نباید جهیزیه یا سیسمونی فرزندش میلیاردی باشد. نباید چنین فردی به گرسنگان اطرافش بی‌محلی کند یا زیر بار ظلم و تبعیض برود. برخی از عزاداران هستند که فقط به پوسته ظاهری عزاداری چسبیده‌ بعد از عزاداری، همان کارهای ناپسندی را که در گذشته انجام می‌دادند، تکرار می‌کنند. چنین عزاداری‌هایی به گفته یثربی با روح عزاداری واقعی و خالصانه فاصله دارد.

توصیه کارشناسان مذهبی این است که اگر مراسم عزاداری امام حسین برپا شود و در همان زمان به اوضاع و احوال جامعه بی‌اعتنا باشیم و برای سرنوشت فقرا، مظلومان و نیازمندان دل نسوزانیم، این شکل از عزاداری‌ها نمی‌تواند دردی از جامعه دوا کند و قطعا هم امام حسین‌(ع) از این شکل عزاداری‌های بی‌روح و توخالی خشنود نخواهد شد.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید