افزایش بالاتر از تورم مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۵

1
افزایش بالاتر از تورم مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۵
افزایش بالاتر از تورم مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۵

پاراف افزایش بالاتر از تورم مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۵ : دکتر سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، افزایش میزان مستمری در سال جاری را بالاتر از میزان نرخ تورم اعلام کرد و گفت: در سال جاری نیز نهایت تلاش را انجام می دهیم تا مستمری بازنشستگان به موقع پرداخت شود.

در دولت تدبیر و امید سازمان تامین اجتماعی هر سال بیش از نرخ تورم، مستمری ها را افزایش داده است به طوری که طی ۳ سال اخیر ۶۵ درصد افزایش مستمری داشتیم در حالی که در ۸ سال قبل از آن حدود ۴۲ درصدمستمری ها افزایش یافته بود.

دکتر سید تقی نوربخش با حضور در برنامه بر روی خط شبکه خبر سیما، افزود: میزان کمک هزینه خواروبار و مسکن و مشارکت این سازمان دربیمه تکمیلی بازنشستگان در سال ۹۵ افزایش های مناسبی خواهند داشت.

دکتر نوربخش با بیان اینکه بودجه سال ۹۵ در پایان سال گذشته، تصویب شد، گفت: سازمان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری دارای برنامه و بودجه است. این بودجه بر اساس برنامه ۵ ساله سازمان است که در سال ۹۴ تصویب شد. بودجه سال ۹۵ سازمان تامین اجتماعی حدود ۷۲ هزار میلیارد تومان است که رقمی قابل توجه است و این سازمان به عنوان یک سازمان درآمد و هزینه ای، پس از کسب درآمد، آن را هزینه می کند. وی افزایش رشد مستمری ها نسبت به نرخ تورم را از ویژگی های این بودجه برشمرد و گفت: منتظر تعیین تکلیف حقوق کارمندان دولت پس از تصویب هیات وزیران هستیم تا متناسب با آن پیشنهاد مشخصی را به هیات دولت ارائه کنیم.

در راستای مسائل رفاهی بیمه شدگان به ویژه مستمری بگیران، برای سفرهای زیارتی آنان رقم بسیار مناسبی در این بودجه لحاظ شده است و حدود ۳۰ هزار نفر از مستمری بگیران این سازمان در سال جاری از این مزایا برخوردار خواهند شد.

وی همچنین به اعطای وام های بدون سود بانکی بازنشستگان اشاره کرد و گفت: بر این اساس حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ بر اساس اولویت و اسامی که اعلام خواهد شد، پرداخت می شود. در خصوص مسکن امید که متعلق به بازنشستگان و مستمری بگیران است، نیز رقم مناسبی در این بودجه لحاظ شده است و با اتمام برنامه ریزی آن در سال گذشته، در سال جاری فعالیت آن استمرار خواهد داشت.

اقدامات مناسبی در رابطه با هتلینگ بیمارستان های ملکی سازمان تامین اجتماعی در این بودجه دیده شده است و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در ۳ ماهه آخر سال ۹۴، برای ارتقای هتلینگ بیمارستان های تامین اجتماعی اختصاص دادیم. همچنین در سال ۹۵ نیز به عنوان نوبت دوم، به همین میزان تخصیص داده خواهد شد.

وی ادامه داد: بیمه شده و مستمری بگیران تامین اجتماعی در هنگام مراجعه به مراکز خصوصی باید مابه التفاوت تعرفه مصوب بخش دولتی و خصوصی را پرداخت کند.

دکتر نوربخش با تاکید بر اینکه باید در شعب این سازمان تمامی امور بیمه ای غیرحضوری شود، گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگاه مشمول لیست حق بیمه را اینترنتی ارسال و پرداخت می کنند. همچنین بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد از طریق اینترنت و بدون مراجعه به شعب می توانند حق بیمه را پرداخت کنند.
دکتر نوربخش با اشاره به کاهش ۳میلیون بار مراجعه ماهانه به شعب این سازمان گفت: نیاز است اقدامات بیشتری انجام شود تا مراجعات به حداقل برسد و از این رو نوع آرایش شعب تغییر پیدا می کند تا تمام واحدهای شعب پاسخگوی مراجعان و بیمه شدگان باشند .

در برنامه پنجم توسعه برای افزایش کارآمدی سازمان های بیمه گر، دولت مجاز شد بیمه ها را تجمیع کند. این ماده واحده ۴ تبصره دارد که در تبصره ۳ آن اموال، دارایی ها و پرسنل تامین اجتماعی از طرح ادغام بیمه ها مستثنی شدند. دردولت محترم دکتر روحانی امر وحدت رویه سازمان های بیمه گر انجام شد و از مرداد ماه خدمات پایه سازمان های بیمه گر مانند تامین اجتماعی، بیمه سلامت، نیروهای مسلح یکسان شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص طلب این سازمان از دولت گفت: طلب تامین اجتماعی از دولت بابت حق بیمه ۳ درصد بیمه شدگان است که در قانون آمده و همچنین بابت حق بیمه قالیبافان و اقشار دیگر که با حمایت دولت بیمه می شوند، است. از آن جایی که سازمان تامین اجتماعی می تواند از منابع انفال برخوردار شود، مکانیسم بازپرداخت از طریق حوزه های نفت و گاز و مناطق آزاد به دولت پیشنهاد شد تا پرداخت بدهی ها انجام شود و همچنین تامین اجتماعی می تواند در توسعه ملی نقش آفرین شود.

میزان بدهی دولت به تامین اجتماعی از سال ۵۴ تا ۸۴، ۴۲۰۰میلیارد تومان بوده است در حالی که این بدهی در سال ۹۲ به ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و دلیل این افزایش ۱۸ مورد تکالیف بدون منبع است که از سوی دولت و مجلس تصویب شده و بر عهده تامین اجتماعی گذاشته شده است.

دکتر نوربخش، در ادامه به کارت هوشمند سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: ارائه این کارت ، کار بزرگ و پیچیده ای است و در مرحله اول بیماران خاص دارای کارت هوشمند سلامت می شوند و در مراحل بعد مستمری بگیران و بیمه شدگان از این کارت که توسط شرکت اپراتور تلفن همراه متعلق به این سازمان و شرکت خدمات ماشینی تامین از شرکت های تابعه سازمان تامین اجتماعی طراحی شده، برخوردار می شوند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور گفت: علاوه بر شرایط مقرر در قانون، باید کارفرما قبل از برقراری مستمری، مبالغی را به این سازمان پرداخت کند که در استفساریه مجلس سال گذشته به تصویب رسید.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد بیمه رانندگان تاکسیرانی گفت: بیمه رانندگان تاکسی از سوی این سازمان مشکلی ندارد و مشکل بوجودآمده در این اواخر از سوی اتحادیه تاکسیرانی بوده است . در سال گذشته بیمه ۴۵۰۰ راننده تاکسی بدون دریافت منابع آن برقرار شد و سازمان تامین اجتماعی برای این قشر زحمتکش نهایت تلاش را انجام می دهد تا از خدمات بیمه برخوردار شوند.اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی.

یک دیدگاه

  1. باسلام خدمت جناب آقای دکترنوربخش . احتراما پخش آماروارقام به درد بازنشستگان تامین اجتماعی نمیخورد صرفا ما تمام بازنشستگان حاضرهستیم به جای اینکه حقوق ها را افزایش دهید کاری کنید که قیمت ها برگردد به زمان های نه چندان دور . افزایشی که چندبرابر آن را باید درگرو هزینه های مخارج روزمره زندگی پرداخت کنیم جز اینکه روزبه روز فقیرترشویم چیزی رابه دنبال نخواهدداشت . اگرمیشد دوبارزندگی کنیم دفعه اول راهرطوربودمیگذراندیم ودفعه دوم راخوب زندگی میکردیم . که خوب میدا نید امکان ندارد شمارابه خدا فکری بکنید زندگی زجر آور شده است .

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید