کارنامه ضعیف برخی دستگاهها در شفافیت ، فقط ۱۵ درصد نهادها حقوق مدیران خود را شفاف نمودند!

به این مطلب امتیاز دهید

شفافیت در ارکان دستگاهها و نهادهای دولتی با مقاومت جدی روبرو است و آنچه باعث شده است که انعظافی نیز صورت نگیرد، منافع در هم تنیده اشخاص و گروههای مختلف است.

سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات به منظور بهره‌مندی تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی ایجاد شده است؛ بر اساس ضوابط موجود در خصوص استفاده از این سامانه و دسترسی به اطلاعات، کاربر درخواست خود را از طریق فرم مربوطه که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده است، تکمیل و ارسال می‌کند.

شفافیت در امور سازمان‌ها و موسسات دولتی و خصوصی همواره یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های جامعه بوده و هست، موضوعی که با شکل گیری کمیسیون و سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تا حدود زیادی توانسته جامه عمل به خود بپوشاند.

مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ارائه درخواست به دو شکل مراجعه حضوری به دستگاه یا از طریق سامانه الکترونیکی خواهد بود و پاسخ دستگاه به یکی از چهار شکل (مراجعه حضوری، ایمیل، پست یا کارپوشه ملی ایرانیان) به انتخاب متقاضی است. تمامی پاسخ‌های دستگاه‌ها به شهروندان، همزمان در سایت نیز منتشر خواهد شد مگر اینکه حاوی اطلاعات شخصی باشد.

در حالی‌که تعداد قابل توجهی از سازمان‌های زیرمجموعه قوه مجریه و مققنه به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده‌اند، از قوه قضاییه تنها یک سازمان به این سامانه پیوسته است.

طبق آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هر شهروند ایرانی می‌تواند از هر موسسه عمومی و خصوصی ارائه دهند خدمات عمومی تقاضای اطلاعات کرده و آن سازمان هم در صورت آنکه درخواست مغایر با مسایل امنیتی و محرمانه نباشد موظف به ارائه آن اطلاعات است.

اطلاعات منتشر شده در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از سازمان‌ها و موسسات کشور که می‌توان گفت متقاضیان زیادی هم دارند تا به امروز و با وجود اهمیت مسئله شفافیت هنوز به این سامانه محلق نشده‌اند. طبق اعلام حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات حدود ۵۰۰ دستگاه که عمدتا خارج از قوه مجریه هستند هنوز به سامانه متصل نشده‌اند.

براساس اعلام سامانه از ۵۰۹ سازمان زیرمجموعه قوه مجریه، ۲۹۳ سازمان به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده‌اند که این میزان نشانگر آن است که قوه مجریه در مسئله شفافیت پیشتازتر از سایر ارگان هاست.

در قوه مققنه که شامل شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی می شود، تنها مجلس شورای اسلامی به این سامانه پیوسته است و در کل از میان ۱۰ سازمان زیرمجموعه این قوه هشت سازمان در سامانه فعال هستند.

در قوه قضاییه که در بین قوا کمترین میزان اتصال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد را در اختیار دارد، از ۱۱ سازمان مربوطه تنها یک سازمان که آن هم روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران است به این سامانه پیوسته است.

در مورد استانداری ها نکته جالب توجه پیوستن تمامی ۳۱ سازمان فعال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است، از میان شهرداری های کشور هم از ۷۷ سازمان مربوطه تنها پنج سازمان به این سامانه ملحق شده اند.

نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه و نیروی انتظامی هم هنوز به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته‌اند و از میان نهادهای حکومتی که بخش قابل توجهی از آن ها همچنان به سامانه متصل نشده اند، سازمان صداوسیما و آستان قدس رضوی بیشتر به چشم می‌آید.

هر یک از سازمان‌های متصل شده به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات زیرمجموعه‌هایی دارند که بعضی هایشان به سامانه متصل و برخی متصل نشده‌اند.

شفاف‌سازی حقوق مدیران، فقط در ۱۵ درصد نهادها

جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به انتقاد اخیر محمود صادقی، نماینده مردم تهران مبنی بر اجرا نشدن این قانون به همشهری می‌گوید: «ایشان از من نقل‌قول کرده بود که برخی همکاری نمی‌کنند. من هم پاسخ دادم ایشان بهتر و دقیق‌تر می‌دانند که چه دستگاه‌هایی همکاری نمی‌کنند.

به آقای صادقی گفتم مجلسی‌ها هم اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای نمایندگان را نگذاشته‌اند. بالاخره نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی که بر اجرای قوانین نظارت می‌کنند باید بر اجرای قوانین درخصوص مجلس و خودشان نیز نظارت کنند.»

براساس جدولی که جمشید انصاری از گزارش کاربری سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران، مسئولان و مقامات نظام تا تاریخ ۳۰تیرماه۹۷ در اختیار رسانه‌ها قرار داد ۸۲۳ دستگاه در سامانه کاربر دارند که تنها ۱۵درصد آنها یعنی ۱۲۳دستگاه حداقل یک‌بار لیست حقوق کارمندان خود را در آن ثبت کرده‌اند. نام هیچ‌کدام از نمایندگان مجلس در میان مشخصات فردی ۱۳۰هزار کارمند ثبت‌نام شده در سامانه حقوق و مزایا مشاهده نمی‌شود.

تنها قوه مجریه همکاری کرده است

انصاری با اشاره به ابلاغ این سازمان به کلیه دستگاه‌ها در ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال برای اجرای قانون تصریح می‌کند: «اوایل اردیبهشت‌ماه به کلیه دستگاه‌ها ابلاغ کردیم که سامانه را با پسوردی که از ما می‌گیرند در پایگاه اطلاعاتی خودشان مستقر کنند و اطلاعات مربوط به پرداخت حقوق و مزایای ماه‌های بهار را در آن وارد کنند.»

او می‌افزاید: «امیدواریم دستگاه‌های دیگر خارج از قوه مجریه نیز همکاری کنند. همه آنهایی که اطلاعات وارد کرده‌اند یا روی سیستم بارگذاری کرده‌اند، مربوط به قوه مجریه است. درحالی‌که ماده۲۹ قانون برنامه ششم توسعه تأکید دارد که قوه مقننه، قوه قضاییه و حتی برخی از مؤسسات تحت پوشش مقام معظم رهبری نیز باید این کار را انجام دهند، اما بارگذاری روی سامانه ما انجام نشده است.»

ضرورت انتشار فیش‌های حقوقی مدیران، مسئولان و مقامات نظام از سال۹۵ به‌دنبال افشای حقوق‌های کلان و چندده‌میلیون‌تومانی صندوق توسعه ملی، بیمه مرکزی و بانک‌های رفاه، صادرات، ملت و قرض‌الحسنه مهر به‌عنوان یک مطالبه عمومی مطرح شد. این مطالبه درنهایت در قالب برنامه ششم توسعه به‌صورت قانون درآمد.

نمایندگان از خودشان آغاز کنند

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در تذکری در جلسه علنی دیروز با اشاره به گذشت بیش از یک سال از آغاز برنامه ششم توسعه و معطل ماندن سامانه حقوق مدیران گفت: در ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه کشور مصوب شده که کلیه حقوق‌هایی که به مدیران پرداخت می‌شود شفاف‌سازی شده و روی سامانه‌ای قرار گیرد. بیش از یک سال گذشته و هنوز اجرایی نشده است، انتظار داریم علاوه بر اینکه آقای پزشکیان این موضوع را پیگیری می‌ کند، ما نمایندگان نیز از خودمان این موضوع را آغاز کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.