بزودی یک سوم جمعیت شاغلین کشور بازنشسته می شوند

انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت کار در نشست مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رییس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران که به مناسبت روز جهانی سالمندان برگزار شد، گفت: ایران با توجه به رشد جمعیتی که در دهه ۶۰ داشته، جزو کشورهایی است که به سمت سالمندی می‌رود. لازم به ذکر است کشورهایی که بین ۷ تا ۱۴ درصد جمعیت آنها سالمند هستند در گروه یکم؛ سالمندی آنهایی که ۱۴ تا ۲۱ درصد جمعیت‌شان سالمند هستند در گروه دوم و آنهایی که بالای ۲۱ درصد هستند در گروه سوم سالمندی قرار دارند.

به گزارش هم رده به نقل از ایلنا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متذکر شد: طبق سرشماری سال ۹۵ ایران با ۹٫۳ درصد سالمند در گروه یکم قرار می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود سال ۲۰۳۰ جمعیت سالمند کشور به ۱۳ میلیون و سال ۲۰۵۰ یک‌سوم جمعیت معادل ۳۱ درصد آن به سالمندی برسند. سالمندان در حوزه اجتماعی افرادی تنها و منزوی و در حوزه اقتصادی آسیب‌پذیرند. همچنین هزینه‌های درمان برای آنها در حوزه سلامت طاقت فرساست.

وی درباره دبیرخانه ملی سالمندان گفت: ذیل این دبیرخانه دو کارگروه تعریف شده است؛ شورای‌عالی سلامت و امنیت غذا که به سلامت سالمندان می‌پردازد و شورای‌عالی رفاه و تامین اجتماعی که به مسایل مرتبط با حرمت، کرامت و منزلت سالمندان رسیدگی می‌کند. به‌علاوه پیمایش ملی سالمندان برای تعیین وضعیت سالمندان در دست اجرا است که تا سال ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد. این پیمایش با همکاری صندوق جمعیت توسعه و سازمان کمک‌رسان سالمندان در حال انجام است.

در ادامه این نشست رییس صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران نیز گفت: اکنون حدود ۷۰۰ میلیون نفر بالای ۶۰ سال در دنیا زندگی می کنند. سال ۲۰۵۰ این میزان به ۲۰ درصد جمعیت جهان یعنی دو میلیارد نفر می‌رسد. افزایش جمعیت سالمندان سریع‌ترین روندی است که در دنیای در حال توسعه بخصوص در آسیا شاهد آن هستیم و ایران هم از جمله این کشورهاست.

لیلا جودان افزود: تا سه دهه دیگر یک‌سوم جمعیت ایران سالمند خواهند شد. طبق پیش بینی‌ها از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ به حدود ۳۰ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید. طبق آخرین سرشماری تعداد زنان سالمند بیشتر از مردان سالمند خواهد بود و از الان برای این مساله برنامه‌ریزی باید کرد. ۸۱ درصد از سالمندان با اعضای خانواده‌شان زندگی می‌کنند اما تعداد سالمندان بدون همسر یا بدون عضوی از خانواده در حال افزایش است. بسیاری از آنها سرپرست خانوار هستند و جزو سه‌ دهک درآمدی پایین جامعه قرار دارند.

پنج سال آینده یک سوم جمعیت شاغلین بازنشسته می شوند

محمدعلی ابراهیم زاده معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری ضمن اشاره به روز جهانی سالمند و مسائل سالمندی که در کتاب «بازاندیشی در راهبردهای نظام بازنشستگی» مطرح شده است، بازنشستگی و مسائل اجتماعی را زیرمجموعه مسائل مربوط به دوران سالمندی دانست.

سن بازنشستگی در ایران برای برقراری حقوق، ۵۱ سال و نیم است و در این سن افراد عملاً سالمند محسوب نمی شوند، اما از آنجایی که در حال حاضر، میانگین سن بازنشستگان این صندوق به بالای ۶۳ سال رسیده است، جمعیت تحت پوشش صندوق به سرعت به سمت سالمندی پیش می رود.

معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به تدوین و ابلاغ سند سالمندی توسط سرپرست وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی اظهار امیدواری کرد: برای برون رفت از وضعیت فعلی باید به گسترش حوزه رفاه اجتماعی بپردازیم و وظایف حمایتی که مربوط به این حوزه است را از دوش صندوق های بازنشستگی برداریم تا صندوق ها بتوانند به وظایف اصلی خود که توسط قانونگذار مشخص شده، بپردازند.

ابراهیم زاده با تاکید براینکه تا ۵ سال آینده یک سوم از جمعیت شاغلین به جمعیت بازنشستگان این صندوق افزوده خواهد شد، اظهار داشت: نحوه اداره صندوق ها و پایداری منابع آنها جهت ارائه خدمات مورد نیاز به بازنشستگان، ممانعت از تصمیمات نادرست و عملکرد جزیره ای در نظام بیمه ای کشور و انجام اقدامات فنی برای توانمند ساختن سالمندان از جمله اقدامات مؤثری است که در حوزه مدیریتی می توان انجام داد.

ابراهیم زاده اضافه کرد: با توجه به اینکه میزان حقوق بازنشستگان ۴۸ درصد از معیشت آنها را پوشش می دهد، نگاه شاغلین نسبت به دوران بازنشستگی همواره با نگرانی هایی همراه است که دراین زمینه، آموزش پیش از دوران بازنشستگی برای شاغلین و خانواده های آنان می تواند مؤثر و مفید باشد.

بازنشستگان کشوری با شماره های ۸۵۲۳ و ۲۵۰۰ تماس بگیرند

محمدرضا افشار سخنگوی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: بازنشستگان فرهیخته برای ارتباط با صندوق بازنشستگی کشوری با شماره های ۸۵۲۳ و ۲۵۰۰ در تهران تماس بگیرند.

وی افزود: با آغاز بکار سامانه اعلام نتایج وام ضروری بر روی سایت صندوق به نشانی cspf.ir و حجم ترافیک بالا در سایت، بازنشستگان عزیز می توانند جهت هرگونه سوال یا پیشنهادی با مرکز پاسخگویی تلفنی صندوق بازنشستگی کشوری در تهران تماس بگیرند.

وی با بیان اینکه برخی کانال ها درفضای مجازی با اعلام شماره تلفن های نادرست موجب نارضایتی بازنشستگان شده اند، اظهار داشت: مرکز پاسخگویی تلفنی با شماره های ۲۵۰۰ و ۸۵۲۳ آمادگی پاسخگویی در ساعات اداری را به بازنشستگان عزیز دارد و نیازی به تماس با بخش های مختلف صندوق نیست.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.