پایان معامله‌های پنهانی دولتی با ایجاد پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور

0
پایان معامله‌های پنهانی دولتی با ایجاد پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور
پایان معامله‌های پنهانی دولتی با ایجاد پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور

پاراف پایان معامله‌های پنهانی دولتی با ایجاد پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور : ابتدای تابستان امسال درست ۲سال می‌شود که از مهلت قانونی راه‌اندازی این پایگاه طبق آیین‌نامه اجرایی آن می‌گذرد و حالا با تأخیری ۲ساله باید امیدوار بود دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مشمول قانون از این به بعد اطلاعات قراردادهای خود را در معرض دید همگان قرار دهند و هیچ قرارداد و مناقصه و مزایده محرمانه و پنهانی در کشور وجود نداشته باشد.

مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور درخصوص تأخیر در اجرای قانون راه‌اندازی پایگاه قراردادهای کشور از راه‌اندازی این پایگاه در اول تیرماه خبر دادند.

بند ب ماده ۳قانون ارتقای سلامت نظام اداری – مصوب سال۹۰- سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را موظف کرده بود تا نسبت به ایجاد پایگاه قراردادهای کشور اقدام کند. آیین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور نهم تیرماه سال ۹۲در دولت دهم به تصویب هیأت وزیران رسید و براساس آن قرار بود تا یک سال بعد از ابلاغ آیین‌نامه به دستگاه‌ها یعنی تیرماه سال ۹۳پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور راه‌اندازی شود.

کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی ازجمله دستگاه‌هایی هستند که طبق قانون باید اطلاعات قراردادهای خودشان را در سایتی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به‌نشانی cdb.mporg.ir راه‌اندازی کرده است قرار دهند. برای این کار هم ۳۰دستگاه مرکزی کشور به‌عنوان دستگاه‌های مادر شناسایی شده‌اند و در مکاتبه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با آنها این دستگاه‌ها با وظایف خودشان در لزوم انتشار اطلاعات قراردادها آشنا شده‌اند.

علی رضی، رئیس مرکز توسعه سیستم‌ها و فناوری اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به همشهری گفت: «بسترهای مناسب برای راه‌اندازی پایگاه قراردادها فراهم شده است. ابتدای تیرماه زمان راه‌اندازی پایگاه خواهد بود و به دستگاه‌ها اعلام شده است که اطلاعات قراردادهای خودشان را منتشر کنند.»

 قراردادهای با رقم ۲میلیون تومان به بالا باید به همراه جزئیات و اطلاعات طرفین قرارداد در پایگاه اینترنتی منتشر شوند. براساس برخی اطلاعات اولیه دوره آزمایشی فعالیت پایگاه یک مورد قرارداد مزایده مربوط به‌خود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با رقم بیش از ۱۰۰میلیارد تومان به ثبت رسیده است. ناگفته مشخص است که از این پس با حداقل مبلغ تعیین شده، از قراردادهای پیمانکاری کوچک سازمان‌ها گرفته تا قراردادهای بزرگ شرکت ملی نفت ایران، بانک مرکزی و بیمه‌های دولتی در معرض دید عموم خواهند بود.

 ۸۰هزار پروژه عمرانی در کشور وجود دارد که باید اطلاعات قراردادهای آنها در سیستم ثبت شود. دسته قراردادهایی نیز که باید اطلاعات آنها شفاف شود مربوط به قراردادهای معاملات متوسط و بزرگ و ترک تشریفات است.همشهری.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here