آمار و جزئیات جدید از وضع کارمندان و نیروی انسانی در صنعت نفت ایران

1
آمار و جزئیات جدید از وضع کارمندان و نیروی انسانی در صنعت نفت ایران
آمار و جزئیات جدید از وضع کارمندان و نیروی انسانی در صنعت نفت ایران

پاراف آمار و جزئیات جدید از وضع کارمندان و نیروی انسانی در صنعت نفت ایران : مجموعا حدود 230 هزار نفر هم‌اکنون در صنعت نفت ایران شاغلند. این آمار در سال 84، حدود 170 هزار نفر بود. افزایش غیرکارشناسی و بی‌معیار نیروی انسانی در چند سال اخیر چنان این صنعت را از چابکی انداخته است که معلوم نیست حتی اگر از قفس تحریم درآید، بتواند سریع و هوشمند حرکت کند.

متوسط حقوق و مزایای یک نفر در صنعت نفت حدود 56 میلیون تومان است. بنابراین سالی حدود (12 هزار و 880 میلیارد تومان) خرج حقوق و مزایای پرسنل صنعت نفت می‌شود. «امسال برای اولین بار بعدازظهر 28 اسفند با گرفتن وام از بانک مرکزی حقوق کارکنان نفت را پرداخت کردیم.» این را وزیر نفت، فروردین سال جاری به خبرنگاران گفت. فشار ناشی از تامین دستمزد که بر دوش سازمان قرار گیرد، برنامه‌ریزی‌های حرفه‌ای برای رشد پرسنل در پله دوم می‌ایستد. آن‌وقت دیگر نظام شایسته‌سالاری، صرفا کتاب روی پیشخوان خواهد بود. بستر تحرک صنعت نفت پس از لغو تحریم‌ها، نه پول، نه تکنولوژی، که مدیریت برآمده از منابع انسانی متخصص و تربیت‌شده است. «نفت» اینجا در خلأ است.

مشکل منابع انسانی صنعت نفت تنها افزایش کمی غیر‌کارشناسی و بهم‌ریختگی شایسته‌سالاری در سال‌های گذشته نیست. نفتی‌های باسابقه پیر شده‌اند بی‌آنکه جایگزین مناسبی برایشان تربیت شده باشد. «انتقاد به بالا بودن سن مدیران منصوب‌شده در صنعت نفت را قبول دارم.» این را وزیر نفت در هفته دولت به خبرنگاران گفت و افزود: «سن ما سن مدیران عملیاتی نیست. باید مدیران عامل بین ۴۰ تا ۴۵ سال سن داشته باشند.» از هفته دولت تاکنون اما، زنگنه باز هم مدیر سن بالا و بازنشسته منصوب کرده است! زنگنه اخیرا به سید‌هادی نژادحسینیان، معاون بین‌الملل اسبق وزارت نفت، به‌عنوان مشاور عالی وزیر نفت حکم داده و محمد‌جواد عاصمی‌پور، مدیرعامل سابق مناطق نفت‌خیز جنوب را به‌عنوان مشاور و هماهنگ کننده عملیات مربوط به بورس انرژی منصوب کرده است. عاصمی‌پور در دور اول صدارت زنگنه بر نفت، تاسیس بورس انرژی را پیگیری می‌کرد. جدا از سابقه طولانی و جدی هر دو نفر تازه‌منصوب‌شده در صنعت نفت، نمی‌توان ندید که احکام وزیر نفت، همچنان سن وزارت نفت را بالا می‌برد! «وقتی برای نخستین بار به عنوان معاون وزیر انتخاب شدم، سنم كمتر از ٢٨ سال بود.» نه چند پله یکی بالا رفتن جوان‌های بی‌تجریه و آموزش‌ندیده به سود کشور است و نه جوانان کارآزموده را بر مسند ننشاندن خیری برای کشور دارد.

هنوز مدیران با حافظه‌ای هستند که خوب به یاد دارند احمدی‌نژاد در جلسه مجمع عمومی شرکت ملی نفت درباره استخدام 2000 مدیر چطور اظهارنظر کرده است! آسیب وارد‌شده به منابع انسانی صنعت نفت در دولت گذشته کم از لطمه‌های تأخیر در پروژه‌های 35 ماهه پارس‌جنوبی و میادین نفتی رها‌شده در تحریم نیست. لطماتی که در بستر تحریم‌ها شکل بزرگتری گرفت.

«طرح ضربتی مدیران با ١٠٠٠ نفر از داوطلبان آغاز شده كه هم‌اكنون از این میزان ١٠٠ نفر به بخش علمی و مصاحبه حضوری رسیده‌اند كه از میان آنها ظرف چهار سال آینده ٥٠ نفر به عنوان مدیر انتخاب خواهند شد.» این را وزیر نفت در هفته دولت گفت و از تشكیل مركز توسعه مدیریت صنعت نفت خبر داد: «برای تربیت مدیران تنها آموزش ملاك نیست زیرا با آموزش صرف كسی مدیر نمی‌شود بنابراین جوان‌ها باید توانایی خود را در عمل نشان دهند.» زنگنه در حکمی محمد دیانت را به عنوان مشاور وزیر و مدیر مرکز توسعه مدیریت در صنعت نفت منصوب کرده است. مرکز ویژه آموزش مدیران، از الزامات آینده‌نگری در صنعت نفت است. بسیاری از نیروهای نفتی با‌تجربه بازنشست شده‌اند و تعداد زیادی نیز در پنج سال آینده به پایان کار حرفه‌ای‌شان می‌رسند. اگر تا آن‌روز، مدیرانی با معیارهای درست آموزش ندیده و پله پله رشد نکرده باشند، اتفاق بدی در کمین صنعت نفت کشور خواهد بود. درباره مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت، این سوال مهم وارد است که آیا این مرکز، خود ایجاد رانت نخواهد کرد تا عده‌ای با توصیه و سفارش به آن راه پیدا کنند و رانت مدیریت‌شان را پیش از رسیدن خورده باشند؟! دقت و سلامت در انتخاب افرادی که وارد مرکز توسعه مدیریت شده و پس از آموزش فارغ می‌شوند، نکته بزرگی است.

محمد‌علی عمادی، عضو علی‌البدل هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران و مدیر پژوهش و فناوری این شرکت است. او همچنین عضو مجمع جهانی منابع انسانی شرکت‌های ملی نفت است. «صدا» از او می‌پرسد: «آیا ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت، برای برخی که ممکن است از روابط‌شان برای آموزش در آن مرکز استفاده کنند، رانت ایجاد نخواهد کرد؟» می‌گوید: «اینطور فکر نمی‌کنم. شبیه این مرکز را بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا نظیر استات اویل و پترو براس دارند. آنها پرسنل صاحب صلاحیتی که توانایی‌های لازم را در پروژه‌های کوچک به اثبات رسانده‌اند، انتخاب می‌کنند و برای حضور در پروژه‌های بزرگ آموزش می‌دهند. پروژه‌های بزرگ مدیرانی با ویژگی‌هایی خاص می‌خواهد. ما هم زمانی می‌خواستیم در پروژه‌های آنها مشارکت کنیم. اما به‌دلیل آنکه حجم پروژه‌هایمان به اندازه کافی بزرگ نبود، نتوانستیم.» عمادی از لیست‌های مدیریتی شرکت نفت خبر می‌دهد که در آن سطح آموزش، تجربه و توانمندی‌های هر‌کس مشخص شده است: «به محض اینکه بخواهند مدیری منصوب کنند این لیست‌ها ارائه می‌شود. حالا اینکه مدیر مربوطه نفرش را از آن لیست انتخاب کند یا خیر، بحث دیگری است.»

عمادی معتقد است یک بخش از مشکل سازمانی صنعت نفت به لحاظ منابع انسانی به دوره بعد از انقلاب برمی‌گردد: «بعد از انقلاب و در زمان آقای غرضی به یکباره تمام بدنه پیمانکاری را جذب بدنه صنعت نفت کردند.» او میانگین سنی پرسنل شرکت ملی نفت ایران را بین 40 تا 45 سال ارزیابی می‌کند: «البته میانگین سن باید در حوزه‌های عملیاتی و ستادی متفاوت باشد. چراکه حوزه ستادی، انسان‌های با‌تجربه‌تر و کیفی لازم دارد.» از عضو هیات‌مدیره شرکت ملی نفت می‌خواهم درباره موفقیت برنامه‌های گذشته جذب نخبگان سخن بگوید: «معتقدم صرفا جذب نخبه در صنعت نفت کفایت نمی‌کند. نگهداری نخبه‌ها کار مهمتری است. و مهمتر آنکه سازمان باید طوری طراحی شود که حضور نخبه اثربخشی داشته باشد.» عمادی با توسل به نمونه‌ای واقعی، تلخی بی‌برنامگی در جذب نخبگان به صنعت نفت را عیان می‌کند: «در دوره قبل یک نخبه در صنعت نفت استخدام شده بود. او را به انبار یکی از مناطق فرستاده بودند. خودش می‌گفت دیوانه شدم از بس صبح تا غروب ابتدا تا انتهای انبار می‌روم. فقط مانده است تعداد کاشی‌های انبار را بشمارم. این نخبه زیر نظر یک نفر ارشد کار می‌کرد که از او پایین‌تر بود.»*شرق.

یک دیدگاه

  1. با سلام
    مشکل اصلی درصنعت نفت باند بازی هست بجای به فکر تربیت نیرو باشند به فکر گروه گرائی هستند
    بنده دکترای مدیرت منابع انسانی هستم بیاید ببینید درکجا مشغول کارم باید بروند بابت حقوق وام بگیرند

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید