آمار بازنشستگان و میزان حقوق دریافتی آنان در سال جاری

0
بازنشستگان
بازنشستگان

پاراف آمار بازنشستگان و میزان حقوق دریافتی آنان در سال جاری : بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد در حال حاضر ۴ میلیون و ۴۹۱ هزار بازنشسته کشوری و لشگری و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی در ایران در حال دریافت حقوق بازنشستگی هستند.

بر این اساس، طبق آمارهای ارائه شده اعتباری مورد نیاز برای پرداخت حقوق بازنشستگی و مستمری به این افراد در بودجه جاری کشور ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان لحاظ شده است. این رقم ۱۷.۴ درصد از اعتبارات هزینه‌ای (جاری) دولت را از آن خود می‌کند. بخشی از این افراد از بودجه عمومی دولت و بخشی از تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی حقوق خود را دریافت می‌کنند.

بخش مهمی از بازنشستگان در ایران به دلیل عدم تکافوی حقوق دریافتی‌شان مجبورند در سال‌های پس از بازنشستگی نیز مشغول به کار شوند؛ این در حالی است که مشخصه ایام بازنشستگی همان‌گونه که از نامش پیداست، فراغت از کار است. اشتغال مجدد بازنشستگان یکی از دلایل بحرانی‌تر شدن بازار کار در ایران است؛ چراکه با وجود نرخ بالای بیکاری، بازنشستگی به معنای خروج کارکنان از بازار کار نیست.

جدیدترین آمار در زمینه شمار کارکنان دولت و بازنشستگان و مستمری بگیران به پایان سال ۱۳۹۳ مربوط است. اعتبارات هزینه‌ای یا جاری دولت در سال ۱۳۹۵ با افزایشی ۱۲.۸ درصدی از رقم ۱۷۴۷ هزار میلیارد ریال به ۱۹۷۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

شمار افرادی که از صندوق‌های بازنشستگی کشوری حقوق و مزایای خود را دریافت می‌کنند، یک میلیون و ۲۴۷ هزار نفر و تعداد کسانی که از صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح حقوق می‌گیرند، ۶۵۸ هزار نفر تخمین زده است. بررسی‌ها نشان می دهد شمار کسانی که از صندوق تامین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند، ۲ میلیون و ۳۸۶ هزار نفر و کسانی که از سایر صندوق‌های بازنشستگی حقوق می‌گیرند ۲۰۰ هزار نفر است.

بر این اساس ۳ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۸۸ نفر نیز تعداد حقوق‌بگیران در حال کار در دستگاه‌های اجرایی دولتی را تشکیل می‌دهند.

در کل ۶۱.۶ درصد از بودجه جاری کشور صرف پرداخت هزینه‌های پرسنلی کارکنان دولت اعم از حقوق، بیمه، ایاب و ذهاب و تغذیه کارکنان و همچنین پرداخت حقوق به بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی می‌شود.خبرآنلاین.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید