چگونه آبروداری کنیم و تجربه زندگی بهتری داشته باشیم؟

0
چگونه آبروداری کنیم و تجربه زندگی بهتری داشته باشیم؟
چگونه آبروداری کنیم و تجربه زندگی بهتری داشته باشیم؟

پاراف چگونه آبروداری کنیم و تجربه زندگی بهتری داشته باشیم؟ : برای هر انسانی در زندگی خط قرمزهایی در مسأله آبرو داری وجود دارد. خطوط قرمزی که نسبت به آن‌ها حساسیت داشته و از دیگران توقع حفظ حریم آن‌ها را دارد و از طرفی او نیز باید نسبت به این خط قرمزها که دیگران نیز نسبت به آن حساس هستند توجه کند.

حفظ آبرو از اموری است که مورد توجه پیشوایان دینی ما قرار داشته است. در کلمات و سخنان گهربار امام علی (ع) نیز موارد فراوانی را می‌توان یافت که ایشان به اصل مهم آبروداری توجه ویژه نشان داده و پیروان خویش را بدان فرمان داده‌اند. آنچه می‌توان از سخنان آن امام همام به دست آورد آن است که آبرو دارای دو جنبه کلی است. اول آنچه به خود انسان باز می‌شود و مقصود تلاش برای حفظ آبروی خویش است و دوم آن سوی سکه که دیگران را شامل می‌شود و بدان معناست که در برخورد با دیگران به گونه ای رفتار شود که آبرویشان حفظ شده و کاری که باعث ریخته شدن آبروی دیگری می‌شود انجام نشود. آنچه در این مجال مورد توجه قرار داده می‌شود وجه اول است. می‌خواهیم بدانیم در نهج البلاغه چه راهکارهایی برای حفظ آبروی فردی ارائه شده است. در ذیل به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود.

بخشندگی

نخستین اقدام در جهت حفظ آبرو را می‌توان بخشندگی دانست. امام علی (ع) می‌فرمایند: بخشندگى، نگاه دارنده آبروست. انسان بخشنده جایگاهی ویژه در میان مردمان دارد. بخشش کردن‌های مادی و معنوی او را به فردی دوست داشتنی نزد همگان مبدل ساخته است. نتیجه این همه نیز حفظ آبرو خواهد بود.

درخواست نکردن

از دیگر عواملی که سبب می‌شود آبروی انسان حفظ شود درخواست نکردن است. اگر اندکی به دور و اطراف خویش نگاه کنیم می‌بینیم برخی از افراد به راحتی و بی‌هیچ ابایی در هنگام نیاز، دست به سوی دیگران دراز می‌کنند. بی‌آنکه خود اندکی تلاش کنند. این افراد کم کم عادت می‌کنند که برای حل مشکلات دست به دامان دیگران شوند. کم کم خدا را فراموش می‌کنند و توان فردی خویش را از یاد می‌برند. آنها از یاد می‌برند که این درخواست کردن‌های پی در پی نتیجه ای جز دوری مردمان از آن‌ها نخواهد داشت. اطرافیان چنین افرادی کم کم از گردشان پراکنده می‌شوند و چه بسا به دلیل سابقه بدشان در لحظه‌ای که واقعا نیازمند کمک هستند یاری رسانشان نباشند. از آن روست که امام‌علی‌(ع) می‌فرمایند: آبروى تو چون یخى جامد است که درخواست آن را قطره قطره آب مى‌کند، پس بنگر که آن را نزد چه کسى فرو مى‌ریزى؟

یاری خواستن از خدا در مشکلات اقتصادی

از امام علی (ع) نقل شده است: ‌خدایا آبرویم را با بى نیازى نگهدار، و با تنگدستى شخصیت مرا لکه‌دار مفرما، که از روزى خواران تو روزى خواهم، و از بدکاران عفو و بخشش طلبم. مرا در ستودن آن کس که به من عطایى فرمود موفق فرما و در نکوهش آن کس که از من دریغ داشت آزمایش فرما، در صورتى که در پشت پرده، اختیار هر بخشش و دریغى در دست تو است و تو بر همه‌چیز توانایى. بی شک انسان در زندگی با مشکلات فراوانی مواجه است و دنیا‌ مکان بلا و مکافات است. بخشی از این سختی‌ها مربوط به مسائل مادی و مشکلات اقتصادی است. در کارزار مشکلات اقتصادی هر کس طریقی در پیش خواهد گرفت. برخی با کوچک ترین مساله، روحی خویش را باخته و دست به دامان خلق می‌شوند. عده ای به نیرو و توان خویش اتکا می‌کنند و برخی نیز با بی‌توجهی روزگار می‌گذارند. اما در این میدان کسانی پیروزند که علاوه بر استفاده از توان خویش، به نیروی الهی نیز وصل گردند. این افراد همواره خدا را در نظر داشته و دست نیاز به سوی بی‌نیاز بلند می‌کنند و در نتیجه با حفظ آبروی خویش در نهایت بر مشکلات پیروز می‌گردند.

پرهیز از جدال

از منظر امام علی (ع) عامل دیگر در حفظ آبرو پرهیز از جدل‌های بی‌فایده است: هر کس که از آبروى خود بیمناک است از جدال بپرهیزد. بحث‌ها و نزاع‌هایی که از ابتدا مشخص است سودی نداشته و بی‌نتیجه باقی می‌ماند سبب می‌شود حرمت‌ها شکسته شده و آبروها ریخته شود. در چنین مواردی افراد برای رسیدن به اهداف خویش گاه از عیوب مخفی و اتفاقات پنهان پرده برمی‌دارند که منجر به آبروریزی خواهد شد.

ترک پرگویی و بیهوده گویی

در مجالس که می‌نشینیم برخی به هر قیمتی درصدد آنند که صحبت کنند. از هر چیز و هر کس سخن می‌گویند. همین امر باعث می‌شود در سخن گفتن اندیشه نکرده و بی‌درنگ حرف زنند. چنین امری نیز در شمار اسباب از بین رفتن آبرو قرار دارد. چنانچه امام علی(ع) فرموده‌اند: از هر کارى که از‌کننده آن پرسش کنند، نپذیرد یا عذر خواهى کند، دورى کن، آبروى خود را آماج تیر گفتار دیگران قرار نده، و هر چه شنیدى باز گو مکن.

تجربه زندگی‌تان را بهبود ببخشید

هیچ نسخه ثابت از پیش تعیین‌شده‌ای برای همه انسان‌ها به صورت یکسان وجود ندارد. هر انسانی با توجه به جهان‌بینی خود به زندگی می‌نگرد و عوامل بسیاری در آن دخیل هستند.اما انسان‌ها با انجام برخی کارها می‌توانند لذت بیشتری از زندگی ببرند و تا حدی نگرش خود را تغییر دهند. به برخی از این نکات و کارها اشاره ای می کنیم:

 • مسئولیت کامل زندگی را بپذیرید: شرایط و ژنتیک را فراموش کنید. گذشته، مسائل مالی، محدودیت‌های جسمی و هر عامل دیگری که می‌تواند به عنوان بهانه به کار رود را از یاد ببرید. مسئولیت خویش را بپذیرید تا بتوانید مهار زندگی خود را در دست‌گیرید.
 • به چیزهایی فکر کنید که دارید: شما همانی هستید که هستید و همان چیزهایی را دارید که همین الان دارید. آنقدرها هم نمی‌تواند بد باشد چون اگر غیر از این بود قادر به خواندن این مقاله در این لحظه نبودید. مساله مهم این است که یک فکر مثبت پیدا کنید که الهام‌بخش شماست و به شما برای پیش رفتن در زندگی انگیزه می‌دهد. به این فکر بچسبید و روی آن تمرکز کنید. ممکن است تصور کنید که چیزهای زیادی ندارید یا اصلا هیچ چیز ندارید، اما ذهنتان را دارید که می‌تواند به شما انگیزه دهد. برای پیش رفتن در زندگی همین برایتان کافی است.
 • دست و پنجه نرم کردن با مشکلات : بخشی از زندگی و رشد کردن تجربه، مشکلات غیرقابل‌انتظار است. آدم‌ها کارشان را از دست می‌دهند، بیمار می‌شوند و گاهی در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند. وقتی جوان‌تر هستید و همه چیز خوب پیش می‌رود، تجسم این واقعیت تلخ کمی دشوار است. هوشمندانه‌ترین و گاهی سخت‌ترین کاری که در چنین موقعیت‌هایی می‌توانیم انجام دهیم این است که عصبانی شویم. باید بدانید که این خشم احساسی فقط همه چیز را بدتر می‌کند. و این اتفاقات بد آنقدرها هم که به نظر می‌رسند بد نیستند و حتی اگر اینطور باشند، فرصتی برای قوی‌تر شدن به ما می‌دهند.
 • به‌دنبال کشف ارتباطات باشید: تجربه امروز شما از زندگی حاصل تفکرات، اعمال و تصمیماتی است که در طول مسیر اتخاذکرده اید. آنها را شناسایی کنید و آنچه را که به کار نمی‌آید تغییر دهید. چنانچه نتایج متفاوتی می‌خواهید باید طرز تفکر، اعمال و تصمیمات خود را تغییر دهید. انجام زنجیره تکراری آنچه تاکنون انجام می‌داده‌اید نتایج جدیدی به همراه نخواهد داشت.
 • تجربیات آموزنده شما: هر آدمی که با او برخورد می‌کنید، هر چیزی که می‌بینید، همه، بخشی از تجربیات آموزنده شما از زندگی هستند. یادتان نرود که درس بگیرید، مخصوصا وقتی اوضاع آنطور که شما می‌خواهید پیش نمی‌رود. اگر کاری را که می‌خواستید، پیدا نکرده‌اید یا رابطه‌تان آنطور که می‌خواهید نیست، فقط به این معنی است که چیزی بهتر از آن، بیرون منتظر شماست. و درسی که گرفته‌اید اولین قدم برای پیشرفت‌تان است.
 • خودتان را بشناسید: تا وقتی خود را نشناسید نمی‌توانید یک زندگی پرمعنا و سرشار از رضایتمندی را تجربه کنید. بودن در سودای رویاهای دیگران شما را خشنود نخواهد کرد. زندگی کردن با معیارهای دیگران آرامش درونی برای شما به ارمغان نخواهد آورد. برای بهبود کیفیت زندگی خودشناسی عاملی اساسی است.
 • فقط با خودتان رقابت می‌کنید: هر زمان متوجه شدید که خود را با همکار، همسایه، دوست یا یک فرد مشهور مقایسه می‌کنید، دست نگه دارید. باید درک کنید که شما متفاوت هستید و توانایی‌هایی متفاوت دارید، توانایی‌هایی که این افراد ندارند. وقت بگذارید و لحظه‌ای به همه توانایی‌های فوق‌العاده‌ای که دارید فکر کنید و برای آنها شکرگزار باشید.
 • مشکل‌تان را بزرگ‌تر نکنید: نباید بگذارید ابر سیاه همه آسمان‌تان را بپوشاند. خورشید همیشه در حال تابیدن روی قسمتی از زندگی‌تان است. گاهی‌اوقات باید احساس‌تان را فراموش کرده و به این فکر کنید که لایق چه چیزهایی هستید.
 • ظرفیت ساختن خوشبختی: احساسات تغییر می‌کنند، آدم‌ها تغییر می‌کنند، و زمان پیش می‌رود. می‌توانید به اشتباهات گذشته‌تان بچسبید یا اینکه آنها را رها کرده و خوشبختی خود را بسازید. لبخند یک انتخاب است نه معجزه. اشتباه نکنید و صبر نکنید تا کسی یا چیزی به سراغتان بیاید و شادتان کند. خوشبختی واقعی از درون شما به وجود می‌آید.
 • عمیق‌ترین علایق خود را بیابید: همه ما علایقی داریم، اما اغلب اوقات آنها را در اعماق وجودمان دفن کرده‌ایم. زیرا سالیان دراز به جای آنچه می‌خواسته‌ایم، آنچه از ما انتظار می‌رفته را انجام داده‌ایم. اشکالی ندارد آنچه باید انجام شود را کامل کرد. با این وجود، این کار در طولانی مدت علایق‌مان را به پس زمینه می‌فرستد. شما باید با علایق‌تان ارتباط دوباره برقرار کنید.
 • مفهوم کمبود را از یاد ببرید: این مفهوم تنها در ذهن شما وجود دارد، اما تمامی جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زندگی پر از نعمت و فراوانی است. در مواردی که فکر می‌کنید قادر به تجربه یا انجام آنها هستید فکر کردن درباره محدودیت‌ها را کنار بگذارید. در زندگی، فرصت‌های بی‌شماری وجود دارند. خود را محدود نکنید.
 • نمی‌توانید اتفاقات را کنترل کنید: اما می‌توانید واکنش خودتان به آنها را کنترل کنید. زندگی همه آدم‌ها نقاط مثبت و نقاط منفی دارد، اینکه شاد باشید یا نه بستگی به این دارد که روی کدام نقطه از زندگی‌تان متمرکز هستید.
 • اشتباه کردن خیلی مهم است: همه ما اشتباه می‌کنیم. اما اگر به آن فکر کنید، از انتخاب‌های بدمان درس گرفته‌ایم و حتی بااینکه خیلی چیزها را دیگر نمی‌توانیم درست کنیم، اما الان دیگر برای آینده‌مان خیلی بهتر می‌دانیم. حالا قدرت بیشتری برای شکل دادن به آینده‌مان داریم. یادتان باشد، شکست، بر زمین افتادن نیست. شکست روی زمین نشستن است وقتی که فرصت بلند شدن داشته باشید.
 • بپذیرید زندگی آسان نیست: اگر انتظار داشتید اینطور باشد، موجب ناامیدی خودتان خواهید شد. رسیدن به هر چیز باارزشی در زندگی نیازمند تلاش است. پس هر روزتان را با این آمادگی شروع کنید که مسیری بیشتر از دیروزتان را بدوید و سخت‌تر بجنگید. از اینها گذشته، دقت کنید که تلاش‌هایتان با اهدافتان هم‌خوان باشند. آسان نیست اما در آخر ارزشش را خواهد داشت.
 • مهارت‌های زندگی را فرا بگیرید: چنانچه مهارت‌های کنونی کیفیت دلخواه را در زندگی به همراه نداشته‌اند طبیعتا باید مهارت‌های جدیدی بیاموزید. برای هر کاری مهارت‌های تجربه‌شده وجود دارد و داشتن زندگی بهتر نیز استثناء نیست.
 • کمربند همت را محکم ببندید: زندگی، آنچه می‌دانید یا دارید نیست. زندگی نتیجه اعمال شماست. دانستن ۶ راهبرد اول این لیست چیزی را تغییر نمی‌دهد. تنها با عمل کردن می‌توان به نتیجه رسید. چنانچه به نتیجه دلخواه نرسیدید، تغییر ایجاد کرده و بیشتر تلاش کنید.از میان تمامی مواردی که افراد دارای زندگی ناامیدانه را از افراد دارای زندگی معنادار جدا می‌کنند، داشتن پشتکار و عملکرد مستمر اساسی‌ترین عامل است. دانشی که با عمل همراه نباشد چیزی جز داده خام و بی‌مصرف نیست.آرمان.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید