ماندن و تلاش برای برطرف‌کردن ضعف‌ها در کشور، افتخار و شرف است

0
ماندن و تلاش برای برطرف‌کردن ضعف‌ها در کشور، افتخار و شرف است
مقام معظم رهبری

پاراف ماندن و تلاش برای برطرف‌کردن ضعف‌ها در کشور، افتخار و شرف است : حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور، توصیه‌ها و هشدارهای مهمی به نخبگان و مسئولان کردند و با تأکید بر لزوم جدی گرفته‌شدن بنیاد نخبگان به‌عنوان یک بنیاد ملی و راهبردی و همچنین ایجاد زمینه برای نقش‌آفرینی عملی استعدادهای جوان در جامعه، شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی دانستند و گفتند: «آینده کشور به برکت اهداف، شعارها و حرکت انقلابی جامعه و حضور انبوه نخبگان جوان و حرکت عظیم و پرشتاب علمی و فناوری که آغاز شده است، آینده‌ای روشن و همراه با پیشرفت و اقتدار و نفوذ روزافزون معنوی در منطقه و جهان خواهد بود و کسانی که در این شرایط به ‌دنبال دلسرد‌کردن نسل جوان از حال و آینده هستند، مرتکب خیانت به کشور و ناموس ملی می‌شوند».

مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور: ماندن در کشور و تلاش برای برطرف‌کردن ضعف‌ها، افتخار و شرف است

مقام معظم رهبری در ابتدای سخنان خود دیدار با جوانان نخبه و مصمم و پرنشاط را امیدآفرین خواندند و با اشاره به ضریب هوشی بالای جوانان نسبت به متوسط جهانی افزودند: «از آنجا که جمهوری اسلامی ایران قدرت خود را درون‌زا می‌داند، جوان‌های هوشمند، متعهد و با استعداد، از بزرگ‌ترین فرصت و ثروت این کشور محسوب می‌شوند».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از این مقدمه، چند سفارش پدرانه به جوانان نخبه داشتند. نخبگی را یک نعمت الهی دانستن و بجا‌آوردن شکر این نعمت اولین توصیه مقام معظم رهبری به جوانان برتر علمی بود که گفتند: «این نخبگی را از برکت انقلاب اسلامی نیز بدانید؛ زیرا انقلاب به جوانان ایران شخصیت، هویت و جرئت داد تا نیرو و استعداد درونی خود را به‌کار اندازند». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، کسب رتبه برجسته علمی در میان ٢٠٠ کشور جهان را یکی از ثمرات انقلاب اسلامی خواندند و افزودند: «ایران اکنون در حالی به رتبه بالای علمی رسیده است که در طول بیش از سه دهه گذشته، با جنگ تحمیلی، فشارهای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی مواجه بوده است».
ایشان خطاب به جوانان نخبه خاطرنشان کردند: «این جایگاه برتر علمی که به دست آورده‌اید به برکت امنیت کشور نیز بوده است؛ بنابراین باید قدردان تأمین‌کنندگان امنیت همچون شهید سردار همدانی باشید». مقام معظم رهبری تشییع باشکوه شهید همدانی به‌ویژه در شهر همدان را نشانه قدردانی ملت از تأمین‌کنندگان امنیت دانستند و گفتند: «اگر امنیت نباشد، تحقیق و پژوهش و دانشگاه و پیشرفت علمی نیز نخواهد بود». «ترجیح‌دادن روحیه جهادی بر روحیه تافته جدا‌بافته‌بودن» دومین سفارش پدرانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان نخبه بود. ایشان یکی از آفت‌های افراد صاحب‌امتیاز را «احساس تافته جدابافته‌بودن» دانستند و خاطرنشان کردند: «این، یک بیماری شخصیتی است که نباید بگذارید در شما رشد کند و تنها راه مقابله با آن نیز تقویت «روحیه جهادی» و انجام‌دادن کار با همه توان برای خدا و به‌عنوان یک وظیفه است». مقام معظم رهبری با تأکید بر اینکه شرکت در اردوهای جهادی یکی از راه‌های تقویت «روحیه جهادی» است، افزودند: «شرکت در اردوهای جهادی موجب آشنایی با متن مردم و مشکلات و معضلات جامعه می‌شود».

مقام معظم رهبری در سومین توصیه خود، جوانان نخبه را به ماندن در کشور به‌جای رفتن به کشورهای بیگانه با برخی ذهنیت‌های رفاهی، سفارش کردند و گفتند: «به‌جای آنکه خود را در هاضمه بی‌رحم و آزمند جوامع بیگانه، قرار دهید، سازنده هندسه صحیح سلامت کشور و تضمین‌کننده مغز و سلسله اعصاب و استخوان‌بندی جامعه خود باشید».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تجربه طولانی خود در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب، بی‌خبر‌بودن برخی از مسئولان از واقعیات و معضلات جامعه به‌ویژه در روستاها و شهرهای دور‌دست و در میان خانواده‌های فقیر را یکی از مشکلات دانستند و گفتند: «اردوهای جهادی بهترین فرصت برای جوانان به‌منظور آشنایی با واقعیات و همچنین خدمت مستقیم به مردم است». ایشان با انتقاد از ادامه اردوهای دانشجویی به برخی کشورهای اروپایی، با وجود هشدارهای قبلی، تأکید کردند: «این اردوها یکی از غلط‌ترین کارها است و اردوهای جهادی بسیار بهتر و شرافتمندانه‌تر از برگزاری چنین اردوهایی است».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات و ضعف‌های کشور در کنار پیشرفت‌ها و توانایی‌ها، خاطرنشان کردند: «ماندن در کشور و تلاش برای برطرف‌کردن ضعف‌ها و منشأ‌اثر‌بودن برای مردم، دارای افتخار و شرف است». مرعوب‌نشدن در برابر غرب، توصیه چهارم مقام معظم رهبری به استعدادهای برتر علمی کشور بود که دراین‌باره گفتند: «اگرچه غربی‌ها در مسائل علمی و فناوری پیشرفت‌های زیادی کرده‌‌اند اما نباید مرعوب این موضوع شد؛ زیرا توانایی بالقوه جوان ایرانی بسیار بالاتر است و اگر قرار بر مقایسه باشد باید بیش از سه دهه کنونی ایران با بیش از سه دهه آن کشور‌ها بعد از استقلال آنها، مقایسه شود». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: «نسل جوان کنونی می‌تواند افتخار دستیابی به پیشرفت‌ها و مراحل بزرگ علمی را برای خود به ثبت برساند و عزتمندانه پایه‌های استقلال علمی کشور را مستحکم کند». ایشان سپس در بیان چند توصیه مدیریتی و کاری به مسئولان و همچنین جوانان نخبه، بر لزوم جدی‌گرفته‌شدن بنیاد نخبگان تأکید کردند و افزودند: «بنیاد نخبگان یک بنیاد ملی و راهبردی است و نباید وظایف آن به دانشگاه‌ها سپرده شود». مقام معظم رهبری، بنیاد نخبگان را نیز به برنامه‌ریزی دقیق به‌منظور زمینه‌سازی برای ظهور و بروز عملی توانایی استعدادهای برتر جوان توصیه کردند و گفتند: «باید برای جوان نخبه زمینه کار و احساس مفید‌بودن به وجود آید و به ماندن در کشور تشویق شود». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تسهیل تکمیل فرایند تحصیلی نخبگان، افزایش روند تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد هسته‌های علمی در دانشگاه‌ها با محوریت استادان برجسته، متعهد و انقلابی را از‌جمله اقدامات لازم برای ادامه حرکت علمی نخبگان دانستند و تأکید کردند: «نقش اساتید در هسته‌های علمی دانشگاه‌ها بسیار مهم است و باید از اساتیدی استفاده شود که معتقد به آبادی و آینده ایران و دلسوز کشور و پایبند به ارزش‌ها و انقلاب باشند».

ایشان بنیاد نخبگان را به رصد دائمی خروجی کارها سفارش کردند و با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی، افزودند: «یکی از راه‌های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از همان ابتدای اعلام مورد استقبال صاحب‌نظران قرار گرفت، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و طراحی لازم در این خصوص است».

مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی نکته‌ای را به‌صورت گذرا اشاره کردند و گفتند: «درخصوص نحوه اجرا و پیشرفت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اکنون زمینه بحث نیست اما از پیشرفت این سیاست‌ها خشنود نیستم».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان این نکته، درباره لزوم یک طراحی دقیق به‌منظور استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، افزودند: «پیشنهاد می‌کنم موضوع یکی از نشست‌های جوانان نخبه به «چگونگی نقش‌آفرینی نخبگان جوان در اقتصاد مقاومتی» اختصاص یابد تا با استفاده از فکر و دانش جوانان، به یک طراحی داخلی برسیم».

ایشان همچنین موضوع شناسایی و پرورش استعدادهای برتر در دوران دبستان و متوسطه را بسیار مهم دانستند و با اشاره به طرح «شهاب» در آموزش‌و‌پرورش افزودند: «شخص وزیر آموزش‌وپرورش باید روند اجرای این طرح را مورد بررسی دقیق قرار دهد و اجازه ندهد که این طرح مورد بی‌مهری قرار گیرد».
مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود چند هشدار را بیان کردند؛ نخستین هشدار ایشان درباره عناصر و افرادی بود که با استفاده از روزنامه‌ها و مجلات و تریبون‌ها، دائما در حال دلسردکردن مردم و جوانان و نفی پیشرفت‌های علمی و دستاوردهای بزرگ کشور هستند.

مقام معظم رهبری مسئولان را به مراقبت و هوشیاری دراین‌باره فراخواندند و تأکید کردند: «پیشرفت‌های شگرف علمی کشور در زمینه‌های نانو، سلول‌های بنیادی و انرژی هسته‌ای، توهم نیستند بلکه واقعیاتی هستند که همه دنیا از آنها اطلاع و آگاهی دارند، بنابراین دلسرد‌کردن جوانان و انکار حرکت عظیم و سریع علم و فناوری، خیانت به کشور و ناموس ملی است».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جریانی که به‌ دنبال شناسایی نخبگان علمی کشور و هدایت آنان به خارج است، مسئولان را به هوشیاری در قبال این موضوع توصیه کردند و گفتند: «هشدار دیگر من درخصوص مقابله برخی مسئولان، مدیران و اساتید در دانشگاه‌ها، با عناصر مؤمن، انقلابی و متعهد است که وزرا باید در این قضیه کاملا هوشیار باشند و اجازه چنین کاری را ندهند».

مقام معظم رهبری با اشاره به احساس مسئولیت انبوه جوانان کشور که بخش زیادی از آنان را نخبگان تشکیل می‌دهند و همچنین با اشاره به زنده‌ماندن اهداف، شعارها و حرکت انقلابی در جامعه، گفتند: «علت اصلی عصبانیت دشمنان از ملت ایران، همین موضوع است و بر‌همین‌اساس می‌گویند مقابله با ایران تا زمانی که شعارهای انقلابی زنده است، مشکل خواهد بود». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: «اکنون شعارها و اهداف انقلابی در جامعه به‌گونه‌ای زنده است که حتی برخی افراد غیرمعتقد به این شعارها، مجبور به همراهی ظاهری هستند و انقلاب اسلامی به صراط مستقیم خود ادامه می‌دهد که این، از استثناهای انقلاب‌های بزرگ دنیاست». ایشان تأکید کردند: «تا هنگامی‌که حرکت و تفکر انقلابی در کشور وجود دارد، پیشرفت و نفوذ روز‌افزون ایران و تسلط روحی و معنوی در منطقه و خارج از منطقه، روز‌به‌روز بیشتر خواهد شد».*پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here