توقف برگزاری آزمون‌های ادواری استخدام دولتی، جزئیات برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی

1

پاراف توقف برگزاری آزمون‌های ادواری استخدام دولتی، جزئیات برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی به نقل از جام جم : علی جمالی قمی رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جزئیات اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای استخدام پیمانی در سال 94 را اعلام کرد. همچنین متقاضیان می‌توانند برای آگاهی از شرایط و ضوابط استخدام هر یک از دستگاه‌های اجرایی، نحوه و زمان ثبت‌نام، از روز دوشنبه دهم تا هفدهم فروردین سال 94 به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

وی با تاکید براین‌که، توضیحات بیشتر درخصوص ضوابط و شرایط هر یک از دستگاه‌ها و تاریخ برگزاری آزمون در دفترچه راهنمای آزمون و اطلاعیه ثبت‌نامی که در تاریخ دهم فروردین 94 منتشر خواهد شد، درج می‌شود، افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی، دیوان عدالت اداری، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان ثبت احوال کشور، سازمان دامپزشکی، سازمان سنجش آموزش کشور، سازمان ملی بهره‌وری ایران، سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، مرکز اورژانس تهران، استانداری خراسان شمالی و برخی از دستگاه‌های اجرایی استان مذکور و سازمان علمی تحقیقاتی وابسته به نهاد ریاست جمهوری نیروی انسانی مورد نیاز خود را طبق مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری و در چارچوب دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی، از طریق این آزمون مشترک فراگیر جذب خواهند کرد.

وی ادامه داد: استخدام افراد واجد شرایط در دستگاه‌های اجرایی بر اساس دستورالعمل جدید برگزاری آزمون‌ها و در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور (تبدیل وضعیت مربیان حق‌التدریس) بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن، از محل مجوزهای استخدامی ماخوذه از طریق برگزاری آزمون مشترک فراگیر به صورت کتبی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور (به‌عنوان موسسه مجری) و نظارت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سال 94 و طی مراحل گزینش به‌صورت پیمانی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: بر همین اساس دستورالعمل جدید جذب و استخدام به تصویب رسید تا شرایطی فراهم شود که در جهت افزایش عدالت استخدامی و رقابتی‌تر کردن فضای استخدامی، فرصت برابر برای تمامی متقاضیان استخدامی واجد شرایط فراهم و از طرفی رضایت مندی بیشتر داوطلبان را موجب شود. این مقام مسئول با اشاره به این موضوع که اولین آزمون استخدامی فراگیر مشترک که براساس دستورالعمل جدید برگزاری آزمون‌های عمومی و تخصصی طراحی و پیاده‌سازی شده است، اظهار کرد: مقرر است این آزمون پس از ثبت‌نام شرکت‌کنندگان برگزار شود؛ از این رو مقدمات لازم برای برگزاری آن تدارک دیده شده است.

جمالی قمی تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان راهبر و ناظر آزمون و سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان موسسه مجری با همکاری یکدیگر زیر ساخت‌ها و مقدمات لازم را فراهم کرده و مقرر است ثبت‌نام از داوطلبان استخدام در دستگاه‌های اجرایی که واجد شرایط لازم هستند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور  صورت گیرد. وی ادامه داد: در این سایت هم برای داوطلبان و متقاضیان استخدام در دستگاه‌های اجرایی اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد و هم داوطلبان می‌توانند پس از کسب اطلاعات مورد نظر و تطبیق شرایط خود با شرایط استخدام دستگاه‌های اجرایی نسبت به ثبت‌نام برای صدور کارت شرکت در آزمون مشترک فراگیر اقدام کنند.

رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: داوطلبان باید شریط عمومی استخدامی و شرایط خاصی را که ممکن است دستگاه‌های اجرایی علاوه بر شرایط عمومی مد نظر قرار داده‌اند و از طریق سایت مذکور اطلاع‌رسانی می‌شود، دارا باشند.

وی این نکته را هم گفت که این آزمون برای استخدام در تمام دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه برای آن دسته از دستگاه‌های اجرایی است که مجوز استخدام و تامین اعتبار را از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اخذ کرده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: البته در این آزمون 14 دستگاه با ظرفیت‌های استخدامی متفاوت نسبت به جذب نیروی انسانی مورد نیاز خود اقدام خواهند کرد، که داوطلبان می‌توانند جزئیات را از طریق دفترچه آزمون که در سایت سازمان سنجش اطلاع‌رسانی می‌شود، اخذ کنند.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های اساسی این آزمون می‌توان به مواردی نظیر افزایش میزان اعتبار نتایج آزمون نسبت به آزمون‌های مشابه دیگری که برگزار شده‌اند، کاهش هزینه آزمون‌ها هم برای شرکت‌کنندگان و هم برای دستگاه‌های اجرایی، یکپارچگی و انسجام در اطلاع‌رسانی و برگزاری آزمون و در نتیجه امکان شرکت تمامی داوطلبان واجد شرایط استخدام و در نتیجه ایجاد فضای رقابتی‌تر و گزینش و جذب نیروهای شایسته‌تر، افزایش میزان عدالت استخدامی، ازبین رفتن شرایط ثبت‌نام و شرکت چندین باره داوطلبان استخدام که مجبور بودند در آزمون‌های استخدامی هر یک از دستگاه‌ها به طور مجزا شرکت کنند (به این ترتیب زمان و هزینه زیادی برای شرکت چندین باره تحمیل می‌شد)، اشاره کرد.

قمی تصریح کرد: پس از برگزاری آزمون عمومی و تخصصی که به صورت کتبی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان موسسه مجری برگزار خواهد شد، بر اساس امتیازات مکتسبه داوطلبانی که حدنصاب لازم را کسب کرده‌اند و پس از آن بر اساس امتیازات رتبه‌بندی شده‌اند، به ترتیب نمره فضلی به میزان سه برابر ظرفیت استخدام دستگاه برای انجام مصاحبه معرفی خواهند شد. البته دستگاه‌هایی که خواستار انجام مصاحبه استخدامی نیستند، پذیرفته شدگان به ترتیب نمره فضلی برای انجام دیگر مراحل استخدام معرفی می‌شوند.

تفاوت آزمون مشترک با آزمون ادواری

رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین درباره تفاوت آزمون مشترک با آزمون‌های ادواری گفت: هر چند آزمون‌های ادواری امری مطلوب بود، اما بنا به دلایلی متوقف شد. وی ادامه داد: این آزمون‌ها معطوف به نیاز‌های استخدامی نبود و اگر فردی در آزمون‌ها شرکت و حد نصاب را کسب می‌کرد، دستگاه‌ها هر زمان که مجوز استخدام داشتند می‌توانستند آزمون‌های تخصصی را برگزار کنند، بنابر این پذیرفته شدگان باید منتظر می‌ماندند و آزمون معطوف به نیاز‌های استخدامی نبود.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید