داستان یک شیرینی تلخ، رشوه رو کی داده کی گرفته!؟

0
رشوه رو کی داده کی گرفته
رشوه رو کی داده کی گرفته

پاراف داستان یک شیرینی تلخ، رشوه رو کی داده کی گرفته!؟ : نیاز نیست، چندان به ذهن و ضمیر خود فشار آوریم تا متوجه شویم از جنبه اخلاقی، رشوه دادن و رشوه گرفتن ناپسند و شرعا گناه کبیره و حرام است. ماحصل رفتار کسانی که رشوه می‌دهند (رشاء) و کارمند یا مامور دولتی یا وابسته به دولت را در دستگاه اداری کشور به طمع می‌اندازند و نیز رفتار کسانی که با تکیه بر عذر بدتر از گناه، به خود اجازه رشوه گرفتن (ارتشاء) می‌دهند، چیزی غیر از بیمار کردن نظام اداری در سطوح خرد و کلان نخواهد بود.

چرا رشوه می‌دهند؟ دلیل رشوه گرفتن چیست؟ فارغ از بحث‌های طولانی درباره ابعاد مختلف این مساله به نظر می‌رسد، در میان اکثریت کسانی که به رشوه دادن و رشوه گرفتن متوسل می‌شوند چند نقطه اشتراک وجود داشته باشد‌ و‌‌گاهی دلایل رشوه‌گیران و رشوه‌دهندگان برای انجام این عمل، قابل تامل است.

تفاوتی نمی‌کند کارگر باشید یا کارمند، پول دار باشید یا فقیر، باسواد باشید یا کم‌سواد. ارباب رجوع که باشید، تمایل دارید در کمترین زمان ممکن، کارتان راه بیفتد. فارغ از وجود انسان‌های با شرافتی که در سراسر کشور و در نظام اداری وجود دارند، گاهی، راه افتادن هر چه سریع‌تر کار، تبدیل به قفلی می‌شود که کلیدش در دست کسی است و شما به قول معروف، تا «سبیلش را چرب نکنید!» کارتان را پیش نمی‌برد.

رشوه یک مقوله فرهنگی ـ اجتماعی است که افراد زمانی که از روش‌های قانونی و تعریف شده برای انجام عملی ناکام باشند، به این شیوه که خلاف هنجارهای جامعه است، روی می‌آورند. همچنین رشوه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به نظام اداری و اجتماعی جامعه وارد کند. بعلاوه، باید به نقش و کارکرد اجتماعی افراد نیز توجه داشت. منظور از نقش اجتماعی و نهادی، مجموعه وظایف و تکالیفی است که وقتی شخصی مسئولیتی را پذیرفت، بر عهده او گذاشته می‌شود. لذا، زمانی که افراد جامعه‌ای نقش‌های متفاوتی را پذیرفتند متناسب با آن نقش، تکلیف اجتماعی هم بر عهده آنهاست. ازجمله این تکالیف عمل به وظایف نهادی به شیوه درست و طبق قانون است.

چرا رشوه دادی؟

برخی برای نمک‌گیر کردن مدیران بالا، میانی و پایین دست دولتی و حتی کارمندان، به منظور میانبُر زدن، اخذ مجوزی خاص یا کمک به برنده شدن در یک مناقصه، به آنان هدایایی پرداخت می‌کنند.

چرا رشوه گرفتی؟

نظام اداری باید مبتنی بر غیرشخصی بودن باشد یعنی هیچ فردی مجوز پول گرفتن از فرد دیگر را نداشته باشد و ضابطه به جای رابطه برقرار باشد و طبق قانون، کسی که کار انجام می‌دهد، حقوق بگیرد و در مقابل، مردم در ازای انجام کارهایشان به دولت مالیات پرداخت کنند. در ایران، ما نه میل به مالیات دادن داریم و نه به حق و حقوق خود قانع هستیم. نتیجه این می‌شود که هر دو طرف ضرر می‌کنند

اگر بپذیریم، یک دلیل عدم سلامت نظام اداری کشور، وجود ردپای رشوه‌دهندگان و رشوه دادن است، این موضوع را نیز قبول خواهیم کرد که جای دیگرش، اثرانگشت رشوه‌گیران و رشوه گرفتن است. بعضی وقت‌ها علنی رشوه می‌گیرند و گاهی هم آن را در زرورق کاذبی از قانون می‌پیچد و به نیت پلید خود جامه عمل می‌پوشانند.جام جم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here