یک مهندس موفق چه ویژگی هایی دارد؟

0
مهندس موفق
مهندس موفق

پاراف یک مهندس موفق چه ویژگی هایی دارد؟ : همگی شاغلین در محیط های مهندسی، بر عدم همکاری لازم فعالین در این رشته واقف بوده و همچنان، شاهد تلاش های ناچیزی در زمینه ارائه نکات و تجربیات به مهندسین تازه کار هستیم. متاسفانه در کلیه بخش های کارفرمایی، پیمانکاران و خصوصا مهندسین مشاور نیز، نبود چارچوبی جهت آموزش و انتقال تجربیات به چشم می خورد. از این رو، نوشته ذیل با هدف ارائه تجربیات و نکاتی مقدماتی بصورت ویژه برای مهندسین عمران و البته پرکاربرد برای کلیه مهندسین و فعالان جامعه مهندسی شامل مهندسین معماری، برق و مکانیک، تهیه گردیده است.

ورزش و سلامت

پوشش و لباس هر فرد نشانگر تفکر و البته درک و برداشت شخصی او از محیط اطرافش است. اگر مدیر هستید، خودتان بهتر می دانید چه کنید. اما به عنوان چند پیشنهاد، اگر کار دفتری دارید و مثلا در دفتر فنی مشغول هستید، لباسی آراسته و با طیف رنگی روشن و شاد بپوشید. اگر در محیط ساخت و ساز هستید، لباسی راحت، تمیز و دارای رنگ هایی پخته و یک دست بپوشید. آراستگی و تمیز بودن لباس ها و پایبندی به قوانین ایمنی و پوشش کارگاهی مهم ترین اصل پوشش مناسب هستند. جویدن آدامس، بوی دهان یا عرق، دندان هایی مسواک نزده، دکمه یا زیپ باز، پوست و موی چرب و مواردی از این دست، موارد ایده آل یک مهندس موفق نخواهند بود.

پرداختن به رشته ای ورزشی، علاوه بر شادابی و تقویت جسمی و فکری، باعث ایجاد رابطه های کلامی در مورد آن ورزش و متعاقب آن یافتن دوستان و همکارانی صمیمی با علاقه ای مشترک نیز می گردد.

تعهد و مسئولیت

نسبت به کاری که می کنید کاملا متعهد باشید. مسئولیت خود را بشناسید و به تمامی جوانب اخلاقی و حقوقی آن آگاه شوید. پاسخگویی و پذیرفتن اشتباهات احتمالی بخشی از زندگی حرفه ای یک مهندس موفق است. شرح وظیفه خود را همیشه بیاد داشته باشید و آن را لطف در حق دیگران ندانید.

رعایت خطوط قرمز زمانی و تلاش برای ارائه خدمات پیش از موعد نهایی دو خصیصه مهم در شناسایی یک مهندس موفق هستند. همیشه زمان کافی برای پروژه های خود در نظر بگیرید. جاه طلبی در اعلام و تعیین زمان برای ارائه خدمات، اغلب موجب بی اعتباری شما خواهد شد. اگر در تعیین زمان مناسب دچار مشکل هستید، به صراحت اعلام کنید و قول ندهید.

اخلاق مداری

رازداری توانایی بزرگیست. دوست صمیمی، همکار چندین ساله و مواردی از این دست نیز، گزینه های مناسبی جهت بازگو نمودن و اشتراک مطلب سری شنیده شده نیستند. در بسیاری از موارد در پروژه های مهندسی، خیلی موارد صحیحی که اطلاع از آنها هیچ ارتباطی به ما ندارد یا حتی شایعاتی مبهم که درستی یا نادرستی آنها مورد سوال است به سرعت پخش می شوند. سعی کنید جزئی از پروسه پخش اطلاعات نباشید. همیشه به خود یادآوری کنید، ارزش یک راز به خصوصی بودن آن است.

اگر مدت زیادی از پیوستن شما به جرگه مهندسین نمی گذرد، شاید بسادگی باور نکنید که بین مهندسین و فعالان جامعه مهندسی، بیش از جلسه مهمانی خانم های محل غیبت می شود. در صورتی شنونده غیبت بودید، در اولین فرصت گفتگو و محل را بصورت مناسب ترک نمایید. تایید یا عدم تایید شما بر غیبت ذکر شده، شروع زنجیره ای از غیبت های دیگر خواهد بود. حتی اگر فردی دارای نکات منفی زیادیست، همیشه هنگام یاد از او در جمع همکاران، به معدود نکات مثبت وی اشاره کنید. در ضمن، حواستان را به دام های بدگویی و غیبت از دیگران که بعضی همکاران ترتیب می دهند بدهید.

گاهی بسته به شرایط، هدیه دادن راهی موثر در نشان دادن حسن نظر شما نسبت به دیگران است. خنده ای صمیمی، نگاهی مثبت تاثیری فوق العاده در روابط و جایگاه شما در محیط کار خواهد داشت. گاه، هدیه ای کوچک مثل مهمان نمودن همکاران به صرف بستنی در محیط کار و بدون هیچ دلیل خاصی، فضایی صمیمی و دوستانه را ایجاد می کند که به یقین، شما ستاره جمع خواهید بود.

علم و آگاهی

پر واضح است که داشتن اطلاعات عمومی زیاد، تاثیر زیادی بر شناخت دیگران از شخصیت شما خواهد داشت. طی صحبت های کاری، دوستانه و حتی در مکان های غیرکاری، گاهی پاسخ به سوالی خاص از فردی، شما را برای همیشه در حافظه آن فرد ثبت می نماید. گاهی نیز ورود شما به مکالمه ای بین چند نفر، بواسطه اطلاعات عمومی خاصی که دارید منجر به دوستی و رد و بدل کردن شماره تماس شما خواهد شد.

با مطالعه روزمره ضوابط فنی و آیین نامه های مهندسی منتشر شده توسط مراجع ذیصلاح، همواره دانش و اطلاع خود را از حیطه کاری خود بالا ببرید. با تسلط بر آیین نامه ها و نشریات تخصصی، علاوه بر آشنایی با تغیرات علم و فناوری مورد نظر، جزئیات پروژه های جدید را مطابق با آنان کنترل کنید. با تسلط کافی، همیشه می توان بصورت مستند و با ارائه نشانی دقیق، از گفته ها و تصمیمات خود دفاع نمود.

گذشته از نشریات و آیین نامه فنی و تخصصی، فراگیری امور پیمان و قرارداد برای هر مهندس موفقی یک اصل مهم است. به یاد داشته باشید با استفاده از اطلاعات ضوابط و امور فنی، پروسه عملیات اجرایی را بصورت استاندارد پیش می برید و با استفاده از اطلاعات امور پیمان و قرارداد، پروسه دریافت یا پرداخت پول را.

اخلاق شغلی

سخت گیر بودن فقط به معنای سخت گیری و الزام دیگران به قوانین نیست. بخشی عمده ای از سخت گیر بودن در زندگی و بطور خاص در شغل های مهندسی، به خود شخص مربوط می شود. همیشه به تمام نکات، قوانین و روابطی که به آنها معتقدید پایبند بمانید. سعی کنید هیچ گاه بدون دلیل موجه از رعایت قانون و وظیفه ای سر باز نزنید.

حتی در این مواقع سعی کنید دلیلی برای همان دلیل موجه پیدا کنید. گاهی ضروریست تصمیمات خود را در ذهنتان نفی کنید. یعنی فرض را بر اشتباه بودن تصور و تصمیمات خود گذاشته و از زوایه ای دیگر به آنها بنگرید. سخت گیر بودن بر خود و دیگران در روابط کاری، قوانین و نکات مهندسی، موارد اخلاقی و مواردی از این دست، راه را برای موفقیت شما هموار می نماید.

باید قبول داشت که بسیاری از ما در جامعه مهندسی قربانی عدم صراحت خود در محیط های کاری شده ایم. نیازهای خود و پروژه، وضعیت و شرایط حقیقی پیشرفت کار و بیان مشکلات و ایرادات در طرح ها، نقشه ها و عملیات اجرایی از پیش نیاز های اولیه موفقیت در رشته مهندسی ست.

قبل از اتخاذ موضعی خاص در موردی مشخص، ابتدا دلایل و رفرنس های معتبر را یافته و سپس با اتکا و استناد بر آنها، صریحا اعلام نظر کنید.

چه در زندگی روزمره و چه در کار، کم گویی بسیار پسندیده و مورد توصیه است. در محیط کار مهندسی، گاهی سخن گفتن بیش از حد و اضافه گویی به ارائه اطلاعاتی اشتباه و یا نامربوط به موضوع منجر می گردد. همچنین در مواجه با مدیران و مسئولین بهتر است اصل مطلب را بصورت شفاهی یا کتبی بصورت گزیده و خلاصه بیان نمایید.

پرداختن به حواشی و یا حتی ذکر داستان، خاطره و لطیفه حین صحبت های کاری با مسئولین پروژه چندان صحیح نیست. گزیده گویی و آرامش در بیان عبارات، مفهوم را بسیار ساده و سریع منتقل می نماید. همچنین گاهی بصورت مستقیم یا غیرمستقیم مخاطب موضوعی می شویم که ناراحت و دلسرد کننده است.

صبر، سکوت و ادامه تلاش برای رسیدن به بهترین نتیجه طراحی یا اجرایی در این مواقع گزینه انتخابی یک مهندس موفق است. به یاد داشته باشید حتی انبوهی از مسئولین و مدیران نیز مخاطب برخورد و حتی جریمه به حق یا ناحق دیگران قرار می گیرند. کنترل شخصی و مواجه غیراحساسی معمولا بهترین گزینه ها را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مشورت، خلاقیت و نوآوری

کلیه پروژه های مهندسی، نیازمند تخصص های مختلف و نظراتی گوناگون جهت انتخاب بهترین گزینه ها و پیشبرد کار بصورت بهینه می باشند. در این بین، توانایی همکاری مستمر و مفید با سایر همکاران، استفاده از نظرات دیگران و رعایت تقدم و تأخر در انجام وظایف هر فرد در گروه کاری، بهره وری و کارایی را بصورتی فزاینده افزایش داده و ضمن حفظ استانداردهای لازم موجب صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد. شناخت صحیح موقعیت میان همکاران و همکاری صمیمانه با آنها در راستای پیشبرد اهداف پروژه، همیشه سرلوحه افکار یک مهندس موفق است.

اگر اندک زمانی پای صحبت مهندسین باتجربه نشسته باشید، احتمالا خاطراتی حاوی خلاقیت و نوآوری های دوران کاری ایشان و همکارانشان را شنیده اید. همیشه و در هر شرایطی نوآوری را جزئی از گزینه های موجود بدانید. در بسیاری از موارد و تجربیات مهندسین خلاق در پروژه های مختلف، هزینه و زمان به میزان قابل توجهی کاهش یافته و کیفیت مناسب نیز حاصل گردیده است.

اصول کاری

همه موضوعات مرتبط به کار را مکتوب نمایید. اگر درخواستی دارید، اگر می خواهید موضوعی را به اطلاع کسی برسانید، اگر با موضوعی مخالف یا موافقید، اگر توضیحی را در مورد کاری لازم می دانید و مواردی از این دست؛ بصورت مکتوب و رسمی نیت خود را انتقال دهید. اثبات وقوع و وجود موضوعات شفاهی حتی در حضور چندین نفر از همکاران یا خود فرد مسئولی که در آینده احتمالی شما را بازخواست می کند، راه به هیچ جایی نخواهد برد.

گذشته از روابط شفاهی، روابط مکتوب برای مدتی طولانی باقی می مانند. علاوه بر این، با توجه به سندیت و وجاهت قانونی نامه، نگارش جز به جز آن از اهمیتی ویژه برخوردار است. استفاده از واژگانی غیرمعمول مانند واژگان فارسی قدیمی و غیرمتعارف، تلفظ مکتوب لغات خارجی، عبارات عامیانه، بیش از حد بلند یا کوتاه بودن نامه، تملق یا غرور بیجا و مورادی از این دست منجر به کاهش ارزش و افت جایگاه شما خواهد شد.

تهیه لیست کارهای روزانه، اثری بی نظیر در کارایی و استفاده مفید زمان شما خواهد داشت. لیست هر روز را از شب قبل تهیه و طی روز، موارد صورت گرفته را خط بزنید. تمام تلاش خود را برای انجام کارهای تعیین شده متمرکز کنید و غیر از موارد خاص و اضطراری، به امور دیگر نپردازید. برای هر مورد، محدوده زمانی خاصی مثلا صبح زود، قبل از ظهر و یا شب را مشخص نموده و در صورت لزوم ساعت دقیق را نیز کنار آن یادداشت کنید.

فعالیت های مربوط به هم را با شماره های ۱ و ۲ که دور آنها دایره ای کشیده اید مشخص نمایید. علی رغم پیشرفت برنامه های الکترونیکی، نگارنده طبق تجربه لیست های کاغذی یا استفاده توأم را توصیه می نماید. در صورتی که فعالیتی در لیست بصورت ناتمام باقی ماند، در صورت امکان آن فعالیت را با ذکر دلیل در لیست فردا یادداشت نمایید.

تکنولوژی های روز

استفاده از نرم افزارهای مختلف و همچنین یادگیری صحیح و کامل برنامه ورد office word نیز، مبنایی مناسب جهت نگارش مکاتبات را فراهم می آورد. همیشه سعی در یادگیری تکنیک های جدید word و excel داشته باشید.

در صورت امکان، وب سایت شخصی خود را هرچند ساده و استاتیک راه اندازی کنید. این وب سایت بطور خلاصه، معرف شخصیت، قابلیت ها و تجربه های علمی و شغلی شماست.

اگر وقت کافی برای بروزرسانی یا بهردلیل علاقه ای به انتشار مطلب ندارید، می توانید وب سایتی بسیار ساده و کاربردی و با طراحی مینیمال راه اندازی و مشخصات خود را در آن درج نمایید. در صورت علاقه، پیشنهاد می شود وب سایتی پویا و گسترده را با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای شناخته شده مانند وردپرس و جوملا راه اندازی و بصورت منظم آن را بروزرسانی کنید.

بدین صورت با درج مطالب تخصصی، طی مدت زمانی اندک نام، پیشینه و خدمات شما در صفحه اول گوگل قرار خواهد گرفت. برای ایجاد پست الکترونیک (ایمیل) پیشنهاد می گردد.مسعود علامه.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here