هدفمندی یارانه ها در برنامه ششم ادامه پیدا خواهد کرد

0
هدفمندی یارانه ها در برنامه ششم ادامه پیدا خواهد کرد
هدفمندی یارانه ها در برنامه ششم ادامه پیدا خواهد کرد

پاراف هدفمندی یارانه ها در برنامه ششم ادامه پیدا خواهد کرد : محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان اینکه روش‌های میخکوب و عرضه و تقاضای ارزی سبب افزایش فشار اقتصادی به دولت و کشور می‌شود، گفت: در برنامه ششم اجرای هدفمندی یارانه‌ها ادامه خواهد داشت.

سالانه یکصد هزار نفر نیروی فارغ التحصیل وارد بازار کار می شوند که بی شک همه آنها نباید جذب دستگاه های دولتی شوند.

محمدباقر نوبخت با اشاره به جزئیات تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و ارزیابی چارچوب‌های آن افزود: نظام اداری کشور نیاز به چابک سازی دارد. سخنگوی دولت، ممنوعیت استخدام در سال جدید را تکذیب کرد و گفت: تعدیل به معنای ممنوعیت جذب نیروی انسانی نیست. قرار است تا پایان سال ۹۴ جمعی از بازنشستگان به نوعی جذب دستگاه‌های دولتی شوند و به ازای هر سه نفر که از نظام اداری بیرون می روند، یک نفر جذب می شود.

سخنگوی دولت از رابطه مستقیم افزایش قیمت حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه ها خبر داد و گفت: تکلیف یارانه بستگی به افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد اما در حال حاضر نه بودجه قطعی شده و نه قیمت حامل برای سال آینده در نظر گرفته شده است؛ پس هدفمندی یارانه ها با گرایش اجتماعی باید ادامه پیدا کند.

برای سال آینده ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به بازنشستگان در نظر گرفته شده است که اگر مجلس آن را تصویب کند، امید به اجرایی شدنش دور از ذهن نیست.

وی ادامه داد: در برنامه ششم هدفمندی یارانه ها ادامه خواهد داشت اما متفاوت از آنچه که در دولت یازدهم بر خلاف قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا می شد. ۵۰ درصد از افزایش قیمت ها می‌تواند برای یارانه نقدی به خانوارها و بخش سلامت اجتماعی صرف شود و ۳۰ درصد از مابقی به تولید و ۲۰ درصد باقیمانده به طرح‌های عمرانی دولت اختصاص می یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از ارائه بودجه سال ۹۵ و لایحه برنامه ششم به مجلس تا پیش از بهمن ماه خبر داد و افزود: براساس سیاست‌های ابلاغی هم برنامه بودجه سال ۹۵ و هم برنامه ششم تا اواخر دی ماه به مجلس ارائه خواهد شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت مدیریت شناور را بهترین روش برای کنترل نرخ ارز و میزان برابری آن با ریال در نظر گرفته است. نوسانات ارزی سبب کاهش جذب سرمایه گذاران خارجی می شود.

وی با بیان اینکه روش‌های میخکوب و عرضه و تقاضا سبب افزایش فشار اقتصادی به دولت و کشور می شود، گفت: روش مناسب مدیریت شناور است که توسط بانک مرکزی هم مورد اجرا قرار گرفته است تا قیمت ارز در کشور به صورت شناور و بر بال جریانات اقتصادی سوار شود.

نوبخت افزود: دولت به دنبال آن است که هر گونه نوسان در قیمت ارز و اثرات آن بر اقتصادی کشور را کاهش داده و از بین ببرد، زیرا قیمت ارز در هر کشور یک شاخص است و نباید اجازه داد چنین نوساناتی به اقتصاد آسیب بزند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه خصوصی سازی تنها واگذاری دارایی های دولت به بخش خصوصی نیست، بیان کرد: دولت باید در جایگاه هدایت، نظارت و سیاست گذاری بنشیند، زیرا عرصه های فراوانی وجود دارد که دولت نباید وارد سرمایه گذاری شود و باید به بخش خصوصی اجازه فعالیت بدهد. در برنامه ششم دولت می خواهد بخش غیردولتی داخلی و خارجی وارد سرمایه گذاری شود.

نوبخت با بیان اینکه تنها وابستگی های هزینه های جاری به نفت است که قطع خواهد شد، ادامه داد: صحبتی از قطع کردن خام فروشی به میان نیامده و نخواهد آمد. اگر درآمد حاصل از خام فروشی به ساخت پالایشگاه‌ها و حرکت چرخ تولید در کشور بینجامد، هیچ اشکالی ندارد.

نوبخت گفت: شفافیت و نبود فساد است که سرمایه گذاری داخلی و خارجی را ممکن می سازد و فساد اقتصادی بزرگترین بازدارنده سرمایه گذاری های اقتصادی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ادامه داد: برای سال آینده ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به بازنشستگان در نظر گرفته شده است که اگر مجلس آن را تصویب کند، امید به اجرایی شدنش دور از ذهن نیست.

وی، بازنشستگی زودرس را حاصل سیاست‌های نادرست در حال اجرای دستگاه های دولتی عنوان کرد و افزود: با این روش راهی به جایی نخواهیم برد.

همچنین در خبری دیگر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به نوبخت برای بازنگری پیش نویس برنامه ششم دستور داده است.

بر اساس این خبر معاون اول رئیس جمهور خواستار بازنگری و بررسی مجدد پیش نویس برنامه ششم توسعه توسط سازمان مدیریت شد و گفت: در صورت نیاز باید اصلاحات لازم در این پیش نویس اعمال شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دیدار اخیر اعضای ستاد با رهبر معظم انقلاب و حمایت‌ها و رهنمودهای ایشان بیان داشت: حمایت مقام معظم رهبری از دولت در مسائل مختلف و به خصوص در اجرا و پیشبرد برنامه های اقتصادی، مایه برکت و سرمایه ای بزرگ برای دولت محسوب می‌شود و دولت قدردان این حمایت است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه برنامه ششم توسعه کشور حتما باید منطبق بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باشد تصریح کرد: این موضوع مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و همچنین رئیس جمهور است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید حداکثر تلاش خود را به کار گیرد تا برنامه ششم توسعه براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شود.

معاون اول رئیس جمهور ضرورت بازنگری و بررسی مجدد پیش نویس برنامه ششم توسعه را مورد تاکید قرار داد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید جلساتی تشکیل و مجددا پیش نویس برنامه را مورد بازنگری قرار دهد تا در صورت نیاز اصلاحات لازم اعمال شود و برنامه ششم حتما باید حداکثر تطابق را با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد.مهر.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید