تغییر رویکرد دولت در استخدامی های جدید، با نگاهی به دفترچه آزمون فراگیر دولتی

3

پاراف تغییر رویکرد دولت در استخدامی های جدید، با نگاهی به دفترچه آزمون فراگیر دولتی ، در 10 فروردین ماه سال جاری دفترچه آزمون فراگیر دولتی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد. دولت قصد دارد از این پس استخدامی های خود را در دونوبت در سال، آنهم بصورت جامع و فراگیر جذب نماید. این استخدامی ها بر اساس ضوابط مشخصی است  ( دستورالعمل نحوه جذب و استخدام کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی در دستگاه های اجرایی و دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی استخدام افراد در دستگاه‌های اجرایی) که به تصویب دولت رسیده است.

دفترچه آزمون فراگیر دولتی فروردین ماه 94 حاوی نکاتی است که به تغییر رویکرد دولت در نحوه استخدامی های خود و جذب نیروی انسانی در دولت دارد.

حداقل مدرک مورد پذیرش استخدامی های جدید

دولت در بسیاری از مشاغل حداقل مدرک تحصیلی مورد پذیرش را فوق لیسانس و دکترا در نظر گرفته است و این به این معنی است که لیسانسه ها در این مرحله و احتمالا مراحل دیگر نباید به ورود به دولت حساب باز کنند. این به این معنی است که دولت رویکرد خود را به نخبه گزینی و تخصص گزینی تغییر داده است و ما در آینده شاهد حجم بیشتر متقاضیان تحصیل در فوق لیسانس و دکترا در دانشگاهها هم خواهیم بود.

جنسیت داوطلبان استخدامی جدید

دولت بصورت نامحسوس از استخدام خانهما فاصله گرفته و این مورد در این مرحله به وضوح قابل مشاهده است. درصد بسیار کمی از متقاضیان به استخدام خانهما اختصاص یافته است و استخدام مرد بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است.

متقاضیان استخدام دولتی باید بدانند که استخدام شدن در دولت اولین و یا آخرین راه حل برای اشتغالزایی نیست. کارآفرینی و به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد کشور نیز باید توسط ایشان به سامان برسد. با این روند استخدام در دولت هم مشکلتر و هم کمتر خواهد شد. چرا که دولت در بسیاری از بخشها با تورم نیروی انسانی مواجه است. از طرفی صبر کردن برای شرکت در آزمونهای سالانه دولتی سن مجاز استخدامی را با مشکل مواجه کرده و دیگر نمی توان در این آزمونها نیز شرکت کرد.

در پایان برای همه متقاضیان استخدام  و همچنین پذیرفته شدگان در این آزمونهای آرزوی موفقیت داریم.

3 دیدگاه ها

  1. با سلام واحترام بنده حقیر سخنانی داشته ام که شاید برای برخی از مسئولین دلسوز جای تامل داشته باشد برادرن ایا شما اطلاع داشته اید کدر دوره های قبل تورم نیروی انسانی بوجود امد که دلیل ان هم استخدام بدون ازمون علمی بود که نتیجه ان خانه نشین شدن نخبگان و به کار کیری سایر کارجویان شد؟ ایا مسئولین محتر م در جریان هستند که به خاطر این مسئله والبته مسائل دیگر دولت محترم مجبور شد تمام استخدامیها را برای مدت 2سال به حالت تعویق در اورد. حال سئوال خیلی از فارغ التحصیلان این است که چرا باوجود اطلاع از این مسائل مسئولین برای به کار گیری شرط سنی پائین در نظر گرفته اند آن هم با توجه به اینکه حد اقل مسئولین باید وقفه دو ساله را د ر نظر می گرفتندو تقصیر انرا به گردن فارغ اتحصیلان که در این جریان هیچ گناهی نداشته اند نمی انداختند. مسئله دوم را جب به خللی که در شرط سنی وجود دارد این است که برای اقایان ازاضاف نمودن میزان سنوات خدمت وظیفه ای که انجام داده اند به حد اکثر سن اسمی به میان نیامده ایا این موضوعات با توجیه منطقی دارد. لذا با تاکیدات فراوانی که مقام معظم رهبری در مورد مسئله بکارگیری نیروی انسانی بر اساس عدالت محوری داشته اند انتظار می رود که مسئولین توجه بیشتری نسبت به این مسئله داشته باشند در پایان از تمهیدات همه جانبه دولت در مسائل مختلف کما تشکر وقدر دانی داریم

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید