روش جدید استخدام نیرو در وزارت بهداشت

0

پاراف روش جدید استخدام نیرو در وزارت بهداشت به نقل از فارس: سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در یک برنامه تلویزیونی گفته است: زمانی که ما آمدیم کشور با بحران دارویی مواجه بود، 300 قلم دارو کمبود داشت و اکنون به 27 قلم رسیده است، برای اکثر بیماران پوشش حمایتی 90 درصدی ایجاد شد. بسته های حمایتی برای بیماران صعب العلاج و خاص اجرا شد و داروهای تولید داخل آنها تحت حمایت کامل دولت قرار گرفت.

وی ادامه داد: شرایط ماندگاری 4 هزار پزشک از تخصص های مختلف در سراسر کشور فراهم شد البته چون برخی از آنها برای دوره اجباری طرح می رفتند، بخشی از این مشکل با افزایش پرداختی جبران شد.

وزیر بهداشت افزود: در مورد مقیمی پزشکان متخصص در بیمارستانها نیز تصورم این است که در تمام بیمارستانهای بالای 64 تخت به خصوص بیمارستانهای درمانی غیر آموزشی دیگر مشکلی نداشته باشیم.

وی گفت: تصور اولیه ما این بود که بین 15 هزار تا 20 هزار پزشک عمومی بیکار داریم یا اینکه در مشاغل دیگر فعالیت می کنند و تلاش کردیم با افزایش پرداختی آنان را به این حرفه بازگردانیم اما گمانه زنی ها درست نبود و شاید آمارها واقعی نبود، شاید هم برخی از آنان نسبت به ادامه این سیاست و پایداری آن مطمئن نیستند.

وزیر بهداشت درباره افزایش بار کاری پرسنل بیمارستانهای دولتی گفت: بله، مشکل اینجاست که نتوانستیم دولت را برای استخدام نیرو متقاعد و همراه کنیم و با وجود تلاشهایی که صورت گرفته است هنوز این اتفاق نیفتاده است، تصورم این است که این مشکل به این زودی حل نمی شود.

95 هزار نیروی بدون مجوز استخدام!

وی افزود: از 10 هزار میلیارد تومانی که برای طرح تحول سلامت باید پرداخت می شد، کمتر از نیمی پرداخت شده و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است، مشکلات زیادی داریم، 95هزار نفر از نیروهای وزارت بهداشت، تبصره ای و قراردادی هستند و از دولت حقوق نمی گیرند، بلکه بیمارستانها مجبورند از درآمدهای اختصاصی خود به آنها پرداخت کنند و متأسفانه هنوز مجوزی برای استخدام این افراد نداریم حتی یک مورد و من بعید می دانم که به زودی وضعیت استخدامی آنها حل شود و می توانیم بگوییم یک بار کمر شکنی برای بیمارستانهای کشور است.

روش جدید استخدام نیرو در وزارت بهداشت

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: تصویب کردیم که 16 هزار پرستار را در قالب شرکتی جذب کنیم اما به علت سابقه ای که از فعالیت شرکتها داشتند، از این استخدام استقبال نشد، به همین علت قرار است خود ما شرکتی را در قالب هیئت امنای ارزی تأسیس کنیم که این هیئت طرف قرارداد دانشگاهها باشد تا اطمینان بیشتری از استخدامها ایجاد شود.

وی گفت: تعداد پرستاران در ایران حتی نسبت به کشورهای اطراف حداقل 2 تا 3 برابر کمتر است، ما باید به ازای هر تخت 2.5 پرستار داشته باشیم در حالی که این الان 1.2 است و گاهی به 4 دهم می رسد، در برخی بخشهای مراقبت ویژه یک پرستار باید از 10 بیمار مراقبت کند و بله قبول داریم، در این مورد کم لطفی شده است و امیدواریم با اقدام مجلس و سازمان مدیریت تجدید نظر شود.

وزیر بهداشت افزود: کمبود نیرو نه تنها به پرستاران بلکه به بسیاری از گروههای دیگر از جمله پرسنل آزمایشگاهها، رادیولوژی ها، خدمات و سایر پرسنل فشار کاری زیادی وارد کرده است و بسیاری از آنها در هفته حتی یک روز کامل نیز نمی توانند در کنار خانواده خود باشند.

هاشمی گفت: در مورد جذب نیروی استخدامی صادقانه بگویم خیلی امیدوار نیستم به جز اینکه از مسیر همین شرکتی که خودمان تأسیس کرده ایم ظرف حدود یک ماه آینده این اتفاق برای جذب نیروهای شرکتی بیفتد.

استخدام جدید

هاشمی گفت: در مورد جذب نیروی استخدامی صادقانه بگویم خیلی امیدوار نیستم البته قرار است مجوزی برای جذب 7 هزار نفر برای 76 بیمارستان جدید التأسیس بگیریم، آزمون آن هم بیست و پنجم است.شفاهی قول آن را داده اند امیدوارم کتبی هم مجوز بدهند.

هاشمی در مورد پزشک خانواده گفت : در مورد پزشک خانواده قدم به قدم اصلاحات را انجام می دهیم کاری که غلط شروع می شود، وقتی می خواهند اصلاح کنند خیلی سخت تر از کاری است کسه بنایش را اول کج نگذاشته اند. در عین حال مراکز جامع سلامت را در این دو استان اضافه می کنیم، طراحی های نرم افزاری انجام شده است و امسال طرح پزشک خانواده در تمام شهرهای زیر 50 هزار نفر اجرا می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: در عین حال 10 میلیون و 130 هزار نفر در حاشیه شهرها زیر پوشش خدمات مراکز جامع سلامت می روند و همین الان برای 3 میلیون نفر اجرا شده است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید