روش جدید پرداخت حقوق کارگران با استفاده از کارت ویژه شاغلان

0

پاراف روش جدید پرداخت حقوق کارگران با استفاده از کارت ویژه شاغلان به نقل از مهر : نمایندگان کارگران مطالعات طرح صدور کارت هوشمند کارگری را به پایان رسانده و در اختیار وزارت کار قرار داده‌اند. آنها می‌گویند این کارت تا ۲۰ قابلیت از جمله واریز حقوق‌ها و ایجاد بانک اطلاعاتی را دارد.

مهمترین مسئله ای که در این بخش وجود دارد، اینکه برای جلوگیری از احتمال بروز هرگونه تخلف از سوی کارفرمایان، تمامی واریزی ها به حساب های بانکی کارگران باشد؛ موضوعی که زمزمه آن از زمان دولت نهم آغاز شده است.

نمایندگان کارگران تحقق این امر را دلیلی محکم بر جلوگیری از بسیاری تخلف ها در این بخش می دانند، ضمن اینکه واریز حقوق ها به حساب های بانکی می تواند به عنوان مدرکی معتبر در مراجع حل اختلاف در صورت بروز اختلاف نظر بین کارگران و کارفرمایان نیز مورد استناد باشد.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران افزود: این کارت علاوه بر اینکه قابلیت واریز حقوق ها را دارد، می تواند در شناسایی کارگران فاقد شناسنامه کاری نیز موثر باشد به نحوی که از این طریق می توان نسبت به تشکیل بانک اطلاعاتی کارگران فاقد شناسنامه کاری نیز اقدام کرد.

وی گفت: در واقع صدور یک کارت هوشمند می تواند منجر به ایجاد یک سامانه شناسایی کارگران نیز شود. در حال حاضر، طرح مطالعاتی صدور کارت های هوشمند کارگری آماده شده و در اختیار وزارت کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول کارگری افزود: برای این کارت ها ۱۸ تا ۲۰ کارکرد قابل اهمیت در نظر گرفته شده که از جمله آن، علاوه بر فراهم شدن امکان واریز تمامی دریافتی ها، می توان به فراهم شدن امکان حضور و غیاب و بازرسی های کارگران اشاره کرد.

وی تاکید کرد:بازرسی در بخش کارگران ساختمانی یکی از مسائل مهم و در عین حال، چالش های جامعه کارگری است که این کارت می تواند زمینه های انجام آن را فراهم کند.علاوه بر این، شناسایی کارگران و مشمولان قانون کار برای عضویت در تشکل های کارگری نیز از دیگر کارکردهای کارت های هوشمند محسوب می شود.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: صدور کارت های تخفیف خرید در راستای تقویت معیشت نیروی کار و امکان استفاده از ظرفیت های اماکن ورزشی و تفریحی نیز کارکردهای دیگری است که در قالب صدور کارت های هوشمند کارگری مطرح است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here