داستان یک رتبه بندی!آیا این بار آخر شاهنامه خوش خواهد شد؟

0

بغض سالها بی توجی به معیشت معلمان و فرهنگیان بالاخره ترکید و گریبان دولت یازدهم را بدجوری گرفت. حالا روحانی باید کلیدش را از جیب درآورده و قفل میشت سالها مغفول مانده معلمان و فرهنگیان را باز کند. شاید پشت در باز شده با کلید روحانی، طرح رتبه بندی فرهگیان نمایان شود. شاید هم چیز دیگری باشد که ما از آن بی خبریم!

داستان یک رتبه بندی!آیا این بار آخر شاهنامه خوش خواهد شد؟

رتبه بندی چیست؟

به گفته وزیر آموزش و پرورش : لایحه رتبه بندی معلمین با هدف افزایش انگیزه ، رشد و تعالی شایستگی های حرفه‌ای معلمین اجرا خواهد شد. اصولا رتبه بندی جهت تعیین صلاحیت‌های حرفه‌ای و نیز طبقه بندی آنان بر اساس شایستگی‌های شغلی است.

مشمولان طرح طبقه‌بندی معلمان شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان امور تربیتی، مشاوران، مراقبان سلامت، مدیران و معاونان مدارس و مجتمع‌های آموزشی و تربیتی براساس ضوابطی که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، در پنج رتبه مقدماتی، پایه، ارشد،خبره و عالی رتبه‌بندی حرفه‌ای می‌شوند. مشمولانی که براساس ضوابط مصوب در یکی از این رتبه‌ها قرار می‌گیرند، به ترتیب از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش امتیاز حق شغل از مهرماه سال ۱۳۹۴ برخوردار خواهند شد.
همچنین بر اساس مصوبه دولت اعتبار مورد نیاز اجرای این مصوبه در سال ۱۳۹۴تا میزان ۱۳۵۰۰ میلیارد ریال توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور فراهم می شود. همچنین اعتبار مورد نیاز این مصوبه در سال ۱۳۹۵تا میزان ۳۵۰۰۰ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال آینده توسط سازمان مدیریت وبرنامه ریزی پیش بینی خواهد شد.

رتبه بندی چه خواهد کرد؟

وزارت آموزش و پرورش مجاز است مشمولان طرح طبقه‌بندی معلمان شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان امور تربیتی، مشاوران، مراقبان سلامت، مدیران و معاونان مدارس و مجتمع‌های آموزشی و تربیتی را مطابق ضوابطی که بر اساس پیشنهاد آن وزارتخانه به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی می‌رسد، در پنج رتبه مقدماتی، پایه، ارشد، خبره و عالی رتبه‌بندی حرفه‌ای نماید. مشمولانی که بر اساس ضوابط مذکور در یکی از رتبه‌های پایه، ارشد، خبره و عالی قرار می‌گیرند، به ترتیب از (۱۵)، (۲۵)، (۳۵) و (۵۰)‌درصد افزایش امتیاز حق شغل (در سقف مندرج در ماده (۶۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و اعمال تبصره (۳)‌ماده یاد شده) از تاریخ ۱/۷/۱۳۹۴ برخوردار خواهند شد.

 تاریخچه رتبه بندی!

از روزی که داستان این طرح انتشار یافت تا کنون اخبار و مطالب زیادی در تایید و یا رد این طرح در رسانه ها انتشار یافته است. لینکهای زیر برخی از مطالبی است که فقط در پاراف منتشر شده اند. حالا باید منتظر ماند تا سرنوشت این طرح که حواشی زیادی نیز به پا کرده است مشخص شود.

تصویبنامه شماره ۱۰۹۹۳/ت۵۰۵۱۰هـ مورخ ۲/۲/۱۳۹۴ هیأت وزیران در خصوص رتبه بندی معلمان

آخرین خبرها از وضعیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، ساماندهی نیروی انسانی و رتبه بندی معلمان

ابلاغ تصویبنامه دولت درخصوص طرح رتبه بندی معلمان

مشکلات وزارت آموزش و پرورش در مسیر رتبه بندی و بیمه طلایی فرهنگیان

احکام قطعی رتبه بندی بر اساس مهارت معلم ، سوابق علمی و تحصیلی، سوابق کاری و میزان تحقیق و پژوهش فرهنگیان صادر شد

جزئیات رتبه‌بندی معلمان، فرهنگیان در چهار رتبه طبقه‌بندی می‌شوند

تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان در هیأت وزیران

تردید و ابهام در جزئیات طرح رتبه‌بندی معلمان

همه معلمانی که حداقل ۶ سال سابقه دارند، شامل طرح رتبه‌بندی خواهند شد

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here