آیا محرومیت خوزستان پایانی دارد!؟

0
آیا محرومیت خوزستان پایانی دارد!؟
آیا محرومیت خوزستان پایانی دارد!؟

پاراف آیا محرومیت خوزستان پایانی دارد!؟ : استان خوزستان دارای ویژگیهای خاصی است که درکمتر استانی از کشور چنین ویژگیهایی موجود می باشد. منابع عظیم نفت وگاز،  تاسیسات فولادی وذوب آهن،  وجود کشت وصنعتهای متعدد،  وجود رودخانه های پرآب کارون، کرخه ، دز ، زهره ومارون وجراحی،  دسترسی به آبهای آزاد وبین المللی،  وجود امکانات زیربنایی،  همجواری خوزستان با بازارهای مصرف جهانی، تولید خرما،  وجود زمینه های لازم درخصوص پرورش ماهی و میگو،  صنعت توریسم وگردشگری، نیروگاههای برق آبی متعدد، مناطق آزاد تجاری صنعتی، و… بخشی از این ویژگیها هستند.

اما آیا با وجود بیش از دو دهه از پایان جنگ تحمیلی، خوزستان با وجود ویژگی های گفته شده به آنچه مورد انتظار حداقلی مردمش است، رسیده است؟ آیا وضع موجود پاسخی است به آنچه از خوزستان استحصال می شود؟

شاید گرد فراموشی بر مسئولیت پذیری و توجه عده ای ریخته اند که فراموش کرده اند، معمار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی ره در روز سیزدهم فروردین ماه ۱۳۶۰ در جمع خانواده های شهدا و معلولین جنگ فرموده اند که:

«خوزستان، دین خودش را به اسلام ادا کرد. خوزستان براى اسلام و براى ارزش‏هاى انسانى و براى شرافت خود و کشور خود کوشش کرد و کوشش مى‏کند و مردانه ایستاده است و شهداى بزرگوار خود را نزد خداى تبارک و تعالى فرستاد. خوزستان در این عرصه ی تهاجم باطل به حق و دفاع حق و در برابر باطل پیشقدم است و اسوه است از برای سایر اهالی کشور، غرب و جنوب اسوه هستند از برای سایرکشور …»

همچنین مقام معظم رهبری، در بیانات خود در اجتماع بزرگ مردم اهواز، ۱۸اسفند۱۳۷۵ فرمودند:

«… جنگ تحمیلى، هشت سال به طول انجامید؛ یعنى از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۷. در این مدت، شما مردم شجاع و دلاور این استان، در معرض این امتحان بسیار دشوار قرار داشتید. البته دشمن، جنگ را بر خوزستان تحمیل نکرد، بر ایران تحمیل کرد و همه ایران در مقابل او قیام کردند تا از کشور دفاع کنند. اما خوزستان در معرض سخت‌ترین و شدیدترین ضربات دشمن قرار گرفت و بیشترین فاجعه‌آفرینى به‌وسیله دشمن در این استان واقع شد و مردم این استان، از زنان و مردان و حتى افراد مسن و نوجوانان، در معرض امتحانى بسیار سخت واقع شدند، تا جنگ تمام شد. بیش از همه مردم کشور، مردم استان‌هاى مرزى و بیش از همه استان‌هاى مرزى، استان خونبار خوزستان، رنج جنگ را تحمل کرد … شما مردم عزیز خوزستان، یک‌بار در ماجراى جنگ تحمیلى و یک‌بار قبل از ماجراى جنگ تحمیلى، در ده‌ها سال توانسته‌اید از خود آزمایش بسیار درخشانى را در تاریخ به یادگار بگذارید.»

اما با این همه، محرومیت خوزستان گفتنی و شنیدنی نیست، بلکه دیدنی است. مظلومیت خوزستان یک حکایت نیست، شکایت هم نیست، بلکه یک واقعیت است. واقعیتی که در طول این سالها تنها گریبان مردم مظلوم آن را گرفته است.

به گزارش پاراف، آیا نمایندگان خوزستان و سایر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و مدیران و مسئولان کشوری و استانی تا کنون از خود پرسیده اند در طول این سالها، سهم خوزستان از اینهمه سد و منابع آبی، از اینمهمه منابع نفت و گاز، ازاینهمه مناطق بندری و تجاری و بسیاری موارد دیگر چیست!؟

۱- آیا سهم خوزستان از منابع نفت و گاز، آلودگی آب و هوا و بیکاری است؟

۲- آیا سهم خوزستان از سد و منابع آبی عظیم، نبود آب آشامیدنی مناسب است؟

۳- آیا سهم خوزستان از این همه آلودگی آب و هوا نبود حتی یک بیمارستان تخصصی آسم، ریه و آلرژی است؟

۴- آیا سهم خوزستان از اینهمه شرکت های نفتی، تجاری، پیمانکاری، بندری و … بیکاری است؟

۵- آیا سهم خوزستان از اینهمه حمل و نقل تجاری، نبود جاده و بزرگراههای مناسب است؟

از این دست سئوالات بی جواب، در گوشه گوشه ی خوزستان عزیز، خوزستان مظلوم به وفور یافت می شود. برای دیدن و رفع آنها فقط باید مسئولیت پذیر بود، فقط بابد وظیفه شناس بود. باید منافع فردی را کنار گذاشت و کمی هم به استان توجه کرد.

با گزارش پاراف حقیقت این است که مردم خوزستان نمی دانند در مقابل اینهمه محرومیت ها حداقل دلخوش به چه چیز باشند!؟ به نمایندگان فعال خود در مجلس، به مسئولان استانی از نمایندگان مجلس فعال تر!، به آب آشامیدنی درست و درمان، به انبوه بیمارستان های تخصصی و درمانی، به آب و هوای مناسب، به باران پاک و غیر اسیدی، به شهرهای دارای امکانات مناسب، به جاده های امن و بی خطر، به حمل و نقل عمومی استاندارد، به عدم وجود بیکاری و …

اگر همه ما در برابر مشکلات جای جای کشورمان کمی احساس وظیفه شناسی داشته باشیم دیگر شاهد این محرومیت ها نخواهیم بود و مشکلات یکی پس از دیگری برطرف خواهند شد. شهید رجایی در گفتاری زیبا می گوید:

“به موقع آمدن و به موقع رفتن وظیفه شناسی است. دیر آمدن و دیر رفتن بی انظباطی است. دیر آمدن و زود رفتن خیانت است. زود آمدن و دیر رفتن فداکاری است”

به گزارش پاراف، اما در آستانه انتخابات مجلس، بسیاری از نامزدهای انتخابی باز به میان مردم خوزستان خواهند آمد و باز وعده و قول و قرارهایی خواهند داد که پیشتر، عده ای دیگر دادند و وضعیت فعلی خوزستان نتیجه آن قول و قرارهاست.  به واجدین شرایط رأی دادن در انتخابات یادآور می شود که انتخاب نماینده اصلح نیازمند دقت و موشکافی در وعده های آنان و صرف وقت و زمان است که می بایست از سوی رأی دهندگان حوزه انتخابیه انجام شود. هر چه قدرت پرسشگری آحاد جامعه از کاندیداهای احتمالی بیشتر شود، امکان انتخاب فردی با وعده های مبتنی بر برنامه های قابل سنجش بیشتر خواهد بود.پاراف.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here