خلاء نبود انجمن صنفی کارمندان و جولان درازهی و نمایندگان مجلس علیه کارمند گمرک

در چند روز گذشته فیلمی ۶۰ ثانیه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که در آن محمدباسط درازهی نماینده مردم سراوان در حال مشاجره با یک کارمند گمرک است که در نهایت با دخالت یک فرد دیگر نماینده سراوان از ساختمان بیرون می‌رود. انتشار این کلیپ در فضای مجازی باعث شکل گرفتن مباحثی پیرامون برخورد این نماینده مجلس با کارمند گمرک و از طرف دیگر برخورد یک فرد ناشناس با این نماینده مجلس شده است.

شاید اگر کارمندان هم به مانند سایر مشاغل دارای صنف، اتاق، انجمن و یا هر تشکل قانونی دیگری بودند، آنوقت یک نماینده مجلس به خود اجازه نمی داد اینچنین به تنهایی جولان دهد و همه کاسه کوزه ها را بر سر یک کارمند بی دفاع بشکند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی هم اقدامی در حمایت از کارمند خود نخواهد کرد و برای خواباندن قائله به سراغ ضعیفترین فرد این ماجرا یعنی همان کارمند بی دفاع خواهد رفت.

مشخص نیست چه تفاوتی میان یک نماینده و یک کارمند است؟ مشخص نیست در یک بحران انتظار می رود چه کسی مسلط تر عمل کند، یک نماینده یا یک کارمند؟ مشخص نیست چه کسی باید با ظرفیت تر باشد، یک نماینده یا یک کارمند؟

فیلم پخش شده از نماینده سراوان را مرور کنید. آیا شما یک نماینده مجلس که مدیر است، با ظرفیت است، مردم دار است، به خود مسلط است را می بینید؟

ضعیف کشی!

فشار به کارمندی که گرانی ها و مشکلات زندگی پیش از نمایندگان مجلس کمر او را خرد کرده چه جایی دارد؟ اگر به دنبال اصلاح هستید ” بزرگتر را اصلاح کنید، کوکتر خودش اصلاح می شود”

باید دفاع کارمند گمرک را هم شنید

حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، گفت: مجلس شورای اسلامی متعلق به بیش از ۸۰ میلیون ایرانی است که برای هر دقیقه و هر ثانیه آن هزینه‌های زیادی گردن نظام و مملکت دارد. لذا مجلس شورای اسلامی نباید خود را منتظر اقدامات مربوط به هر نماینده که در خارج از مجلس انجام داده، نماید.

حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی مجلس با اشاره به انتشار کلیپی از محمدباسط درازهی نماینده سراوان در گمرک گفت: روز چهارشنبه هفته گذشته وقتی وارد مجلس شدم برخی از نمایندگان درباره کلیپی که در فضای مجازی مربوط به نماینده مردم سراوان در خانه ملت منتشر شده بود، صحبت می‌کردند. و وقتی وارد صحن مجلس شدم با فریادهای حمایت آمیز تعداد زیادی از نمایندگان در حمایت از این نماینده که با هیأت رئیسه گفت‌وگو می‌کردند مواجه شدم.

وی افزود: رئیس مجلس و هیأت رئیسه پس از مباحثی که توسط برخی نمایندگان مطرح شده بود در حال جمع‌بندی موضوع بودند که با کارمند گمرک و کسی که این فیلم را در فضای مجازی منتشر شده است چگونه برخورد کنند. در حالی که به همراه آقای دهقان نماینده طرقبه به اعضای هیأت رئیسه گفتیم که ما نه دادگاه هستیم نه هیأت منصفه و لذا نمی‌توانیم خانه ملت را به دادگاه تبدیل کرده و در مورد رفتارهای یک نماینده در بیرون مجلس که با مردم و یا ارباب رجوع بحث کرده و به امورات شخصی‌اش مربوط می‌شود، ورود کنیم چرا که نمی‌دانیم در این قضیه حق با چه کسی است.لذا مجلس نمی‌تواند در این خصوص تصمیم گیری کند که چه کسی عزل شده و با چه کسی باید برخورد شود. که اگر این کار را کردیم اقدام اشتباهی محسوب می‌شود.

عضو اسبق هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: آقای دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی که مهمان کمیسیون ولایی مجلس بود به دلیل حضور در خانه ملت به صحن فرا خوانده شد و متاسفانه برخورد توهین‌آمیزی بدون بررسی همه جوانب این ماجرا صورت گرفت که این اشتباه دوم از سوی مجلس به حساب آمد.

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: اشتباه سوم مجلس در قضیه مربوط به نماینده سراوان آن بود که با توجه به اینکه مشخص نیست که حق با چه کسی است و چه حرفی و چه پاسخی رد و بدل شده، ورود کرده است.

حاجی‌بابایی گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در این خصوص به نظر می‌رسد که هم نماینده و هم کارمند در این خصوص اشتباه کرده‌اند اما اینکه چه کسی قصور بیشتری داشته است باید توسط یک هیأتی مستقل و حتی قاضی مشخص شود.

مجلس باید تصمیماتی را که در بررسی پرونده نماینده سراوان گرفته است را تجدید نظر کرده و قانون، قاضی، دادگاه اداری و … آن را بررسی کند و نماینده و کارمند در آنجا حضور پیدا کرده و هر کسی به اندازه قصورش عذرخواهی کند.

وقتی جان ۴ کودک اندازه درگیری آقای نماینده با مامور گمرک مهم نیست!

فرهاد عشوندی در خبر آنلاین نوشت: تکرار کنید ۴ کودک سوختند و شما سر اینکه مامور گمرک به آن نماینده مجلس دقیقا چه گفته جلسه فوق‌العاده گذاشتید!

عکس‌های شان جگرها را می‌سوزاند. فکر کن دخترکت را با هزار امید، همین سه ماه قبل مانتو برایش خریدی و مقنعه سرش کردی، وقتی هنوز با خودت درگیر بودی که این بچه شش سال دارد ، مگر مدرسه برای هفت ساله ها نیست؟ اصلا کی این قدر بزرگ شد که حالا باید برود مدرسه؟

بهترین مدرسه ای که توان مالی اش را داشته ای برایش انتخاب کرده ای و برایش تا سالی سه میلیون تومان هم حاضر به هزینه شده ای تا برود و هر روز با «بابا آب داد» قند در دلت آب کنند که یکدفعه زنگ می‌زنند بیایید و ساعتی بعد جگرگوشه‌ات را سوخته تحویلت می دهند.

کجا امن تر از مدرسه؟ این بار قصه سوزناک یکتا، صبا ، مونا و مریم داغ بر دل تک تک مان گذاشته اما مگر بچه های شین آباد یادمان مانده که درس عبرت بگیریم؟

از بد حادثه همین چند روزه مجلس‌مان دو جلسه غیرعلنی داشته برای ماجرای دعوای نماینده سراوان در یک اداره گمرک.چه تلخ که سراوان در همین استان سیستان و بلوچستان است و نمایندگان مردم برای اینکه یکی به یکی گفته چه چیزی می خورد که دستور نمی گیرد و آن یکی هم قدرت بازویش را به رخ می کشد، سینه چاک کرده اند و ساعت ها وقت می گذارند.

 آقای درازهی! شاید کارمند گمرک از کار برکنار شود ولی روز دیگری هم در پیش است

به گزارش هم‌رده به نقل از فارس، سید حمیدرضا مجتبوی مسئول سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر خطاب به نماینده سراوان با بیان اینکه دروغ کلید حل مشکلات نیست، گفت: شاید امروز کارمند گمرک با نسبت دروغ از کار برکنار شود اما روز دیگری هم در پیش خواهید داشت که بسیار سخت‌تر است.

روز های اخیر، روزهای عجیبی در پهنه سیاسی کشور بود، روزهایی که عده ای با کلیدواژه‌های «گفت‌وگو»، «منطق»، «ادب» و «صحبت با مردم» و واژه‌های خوش رنگ و لعاب دیگری از این دست، بر سر کار آمده اند اما پرده از کارشان، یکی پس از دیگری می افتد.

وی گفت: آقایان نماینده به خدا برگردید و به یاد داشته باشید دروغ کلید حل مشکلات نیست. شاید امروز کارمند بدبخت اهل تسنن با نسبت دروغ توهین به مذهب خود از کار برکنار شد و به مراد خود رسیدید و قضیه ختم شد، اما روز دیگری هم در پیش خواهید داشت که بسیار سخت تر است. آن روز را دریابید!

اطلاعیه گمرک بابت ماجرای نماینده سراوان

گمرک جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه‌ای درباره مشاجره لفظی نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی و یکی از کارکنان گمرک و انتشار فیلمی کوتاه از این اتفاق در فضای مجازی، ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایسنا، در اطلاعیه گمرک جمهوری اسلامی ایران آمده است “ضمن عذرخواهی از مردم شریف و بزرگوار ایران به ویژه مردم شریف و نجیب سراوان به دلیل آسیبی که به موازین اخلاقی و انسانی وارد شده، مصمم است ضمن جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه، موضوع را در مجموعه‌های نظارتی گمرک پیگیری و بررسی و نتایج را به اطلاع مردم شریف ایران برساند”.

در عین حال وزیر اقتصاد تاکید کرده که در صورت محرز شدن تخلف از سوی یکی از کارکنان گمرک، بر اساس رویه حاکم بر وزارتخانه در دوره مدیریت وی که اصل بر احترام و رعایت شئونات تعامل محترمانه و کریمانه با همه ارباب رجوع‌ها اعم از مردم و مقامات و مدیران به ویژه نمایندگان مردم در مجلس است، قطعا عذرخواهی خواهیم کرد.

ماجرا از زبان نماینده سروان در مجلس

در ویدیوی منتشرشده درازهی با یکی از کارمندان اداره گمرک بر سر این‌که به او اجازه ورود داده نمی‌شد، درگیری لفظی پیدا کرد و کلمات توهین‌آمیزی از طرف او نثار کارمند گمرک شد. این‌طور که از ویدیو برمی‌آمد قائله با دخالت یکی از حاضران و هدایت‌کردن نماینده مجلس به بیرون از ساختمان خاتمه پیدا کرد؛ اما این پایان ماجرا نبود. به محض انتشار این ویدیو موجی در شبکه‌های اجتماعی در محکومیت رفتار این نماینده منتشر شد. چند ساعت بعد هم خودش اقدام به انتشار ویدیویی برای توضیح ماوقع کرد اما این ویدیو نه‌تنها افکار عمومی را راضی نکرد، بلکه منجر به واکنش‌های تندتر هم شد. درازهی در این ویدیو گفت: «بنده با وجود داشتن وقت قبلی برای جلسه با ریاست گمرک حدود ۴۰ الی ۴۵ دقیقه جلوی در معطل بودم. دو کارمندی که در آن‌جا حضور داشتند در واکنش به پیگیری بنده با رئیس گمرک ضمن توهین گفتند که هر چه می‌کشیم از دست امثال شماست.» به گفته درازهی کارمندان گمرک به قومیت بلوچ، مذهب اهل سنت و لباس او توهین کردند و بعد هم او را با بی‌احترامی بیرون انداختند. درازهی تأکید کرد که ویدیوی «منتسب» به او که از سوی «افراد مغرض» منتشر شده، تقطیع و تدوین هم شده است. او در انتهای ویدیویش تأکید کرد که این ماجرا را از طرف مراجع قانونی پیگیری می‌کند. چند ساعت بعد هم معلوم شد که نه ‌تنها خودش بلکه چند نفر دیگر از نماینده‌های مجلس هم بابت این ویدیو عصبانی هستند؛ اما نه از درازهی بلکه از وزیر اقتصاد، به همین دلیل هم خبر رسید که طرح استیضاح وزیر با امضای نماینده‌ها کلید خورده است.

ماجرا از زبان کارمندان گمرک

از زمانی که ویدیوی درگیری لفظی درازهی با کارمند گمرک منتشر شد، بسیاری از نماینده‌ها و خود درازهی درباره این‌که اصل قضیه چه بود، توضیح دادند اما روایت کارمندان اداره گمرک متفاوت است. آنها می‌گویند که موضوع مشاجره مربوط به مراجعه سرزده نماینده مجلس به گمرک و مشکل پارک خودرو در پارکینگ محدود ساختمان گمرک بوده است.

آنها توضیح می‌دهند که قرار قبلی درازهی با رئیس گمرک صحت ندارد و کارمند انتظامات گمرک موظف بوده به خاطر عدم هماهنگی از ورود خودروی این نماینده به داخل پارکینگ گمرک جلوگیری کند.

یکی از کارمندان گمرک می‌گوید: «کارمندی که در فیلم منتشرشده در فضای مجازی اجازه ورود بدون هماهنگی را به نماینده مجلس نمی‌دهد، هیچ‌گونه سابقه سوئی در مدت خدمت در گمرک نداشته و اتفاقا خودش از شهروندان اهل تسنن ترکمن‌صحرا در استان گلستان است و ادعای نماینده مذکور مبنی بر توهین به اهل تسنن از سوی این کارمند و قومیتی جلوه‌دادن این بحث و درگیری نمی‌تواند واقعیت داشته باشد.» سعید احمدخانی، مدیرکل روابط عمومی

گمرک هم به «شهروند» می‌گوید: «ماجرا در دست بررسی است اما کارمندی که در تصویر مشاهده می‌شود، یک کارمند نمونه است و تاکنون سابقه درگیری با هیچ ارباب رجوعی هم نداشته است.» او در مورد هویت مردی که اقدام به بیرون‌کردن نماینده مجلس می‌کند، می‌گوید: «او یکی از ارباب‌رجوع‌ها بود که با دیدن برخورد و توهینی که در جریان بوده به ماجرا ورود کرده است. این‌که گفته می‌شود ایشان از سوی کارمندان گمرک به بیرون هدایت شده‌اند، صحت ندارد. به ‌هر حال ما هم مشغول بررسی ویدیوها هستیم.»

آقای نماینده، وجدان داشته باش!

سحاب شکیبا در شهروند نوشت: غصه دارد وقتی اتفاق ناجوری می‌افتد و انتظار عمومی آن است که همه چیز ختم بخیر و عذرخواهی و اندکی تنبٌه و توجه شود ولی ناگهان ورق برمی‌گردد و همه واژه‌ها و ارزش‌ها، معکوس عمل می‌کند!

یک مثالش ماجرای ویدیوی ماموری است که به‌ جای توبیخ رفتار و گفته‌هایش، بدل به مراسم تقدیر و تشکر از زحمات شد و یکی‌اش ویدیوی نماینده مجلسی است که به کارمند گمرک، یک ارباب‌رجوع و آخر سر به بقیه رأی‌دهندگان -اگر نگوییم توهین- بی‌احترامی آشکار می‌کند.

آدم غصه‌اش می‌شود وقتی می‌بیند جای عذرخواهی را طلبکاری گرفته و جای پوزش را تهدید، جای تشکر از منتشرکننده این ویدیو را توبیخ پر کرده و جای ایستادگی در برابر توهین را‌ شکایت.

حتی شنیده شده که کارمند گمرک را چند روزی به مرخصی اجباری فرستاده‌اند تا آب‌ها از آسیاب بیفتد و شاید بعدش هم باید برود در کمیته تخلفات سین‌جیم شود. ارباب‌رجوع چرمی‌پوش که نماینده مورد نظر را بیرون کرده -و شاید این رفتارش توهینی محسوب می‌شود- به دادگاه فراخوانده شود و…. می‌بینید؟ در کمتر از ۲۴ ساعت همه چیز عکس خودش عمل کرد!

بله! قرار نیست با یک ویدیوی کوتاه و ناقص همه حق را به یک طرف قضیه بدهیم و حکم صادر کنیم و چه و چه و… ولی سوال اصلی اینجاست که چطور «نمایندگان مردم» -روی کلمه دوم تأکید دارم- با شنیدن حرف‌های همکارشان،‌ یک‌طرفه به قاضی رفته‌اند و راضی برگشته‌اند و این تصمیم‌ها را گرفته‌اند؟

بهتر نبود قبل از جلسه غیر علنی، حرف‌های آتشین و تصمیم‌های قاطع برای تکرارنشدن چنین ماجرایی -واقعا چه ماجرایی؟!- صبوری می‌کردند تا فیلم کامل واقعه و تصاویر دوربین مداربسته و زمان حضور و خروج نماینده محترم مشخص می‌کرد که اصل داستان چیست و ادعاها، توهین به قوم و آیین، حقیقت دارد یا نه؟

درست‌تر نبود قبل از هر اراده‌ای، ابتدا افکار عمومی اقناع می‌شد؟ آدم غصه‌اش می‌شود وقتی می‌بیند برخی برای انتظار مردم احترام قایل نیستند، به خواسته‌هایشان بی‌محلی می‌کنند! حرف حاج‌یدالله یادتان نرفته که؟ اگر دوربینی جلویش بود، حتما با لهجه شیرینش می‌گفت: «انسان ممکن‌الخطاست؛ اگر اشتباهی کردید، با ویژدان و شجاعت عذر بخواهید، آن را با اشتباه دیگری جبران نکنید و….» عالیجنابان! رنگ با رنگ پاک نمی‌شود.

تکمله: در این نوشته مطلب خبرگزاری مهر و چند سایت دیگر ندید گرفته شده است: «نماینده مردم بدون هماهنگی قبلی و در زمانی که رئیس‌کل گمرک حضور نداشت، قصد ورود به ساختمان و ملاقات با وی را داشته است و کل مدت زمان معطلی‌اش در گمرک (از زمان جلوگیری از ورود خودرویی به پارکینگ گمرک تا بیرون شدن توسط ارباب‌رجوع) ۱۰ دقیقه بیشتر نبوده؛ نه ۴۵ دقیقه انتظار.»

آقای نماینده مجلس، لطفا به دانشگاه برنگردید!

محمدحسین نجاتی در خبرآنلاین نوشت : سال‌هاست دانشگاه در ایران، به ژستی برای مسئولان تبدیل شده. شهردار برکنار می‌شود، نامه می‌زند با سوز و آه، که به دانشگاه برمی‌گردم، وزیر استضیاح می‌شود می‌گوید به خانه اول‌م دانشگاه برمی‌گردم، نماینده در حوزه انتخابیه خود رأی نمی‌آورد می‌گوید به دانشگاه می‌روم و این ژست به آنجا رسیده که امروز از لابلای فیلمی که از جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی درگیری لفظی آقای نماینده و مأمور گمرک درز کرده، آقای نماینده تهدید می‌کند: اگر فلان نشوند و بیسار نشود، گچ و تخته دانشگاه انتظارم را می‌کشد!

دانشگاهی که روزگاری پایگاه مولدی از اندیشه و تولید علمی نافع بود حالا حیات خلوتی برای برخی سیاسیون در روزهای قهر و عزل و دورافتادگی از صندلی‌های محبوب‌شان شده.
در هیچ‌ دانشگاهی و در هیچ گروه آموزشی‌ای در دانشکده‌ها نیست که اتاقی به نام یکی از سیاسیون و مسئولان ضرب نشده باشد، خاک بخورد و دانشجویی هم در آن را نزند. از اتاق آن مقام مسئول در دانشکده فلسفه دانشگاه تهران چه خبر؟

از اتاق آن مقام مسئول که می‌خواست به دانشگاه برگردد، در دانشگاه تربیت مدرس چه خبر؟ از اتاق آن وزیر سابق در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران چه خبر؟ از اتاق رییس‌جمهور سابق و همکاران و اتاق‌های‌شان در دانشگاه علم و صنعت چه خبر؟ نه از گچ و تخته‌ای خبری است و نه از دانشجویی که در اتاق این اساتید را بزنند.

نفس‌تنگی امروز دانشگاه را همین اساتید با تغییر هوای دانشگاه رقم زده‌اند. وقتی دانشگاه ژست می‌شود، فیک می‌شود و مدرک و عنوان نام مسئولان را طولانی‌تر می‌کند: جناب آقای دکتر…. تلخ اما آنجاست اساتیدی که دانشگاه خانه آنها بوده، خانه را روی آب می‌بییند و آنها هم که دوام می‌آورند و می‌مانند، محکوم به بازنشستگی.

حالا نماینده‌ای را که صدایش در سالن‌های گمرک بالا رفت در کلاس درس و پای گچ و تخته تصور کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.