آشنایی با انواع کمک هزینه های قانونی در سازمان تأمین اجتماعی

2
آشنایی با انواع کمک هزینه های قانونی در سازمان تأمین اجتماعی
آشنایی با انواع کمک هزینه های قانونی در سازمان تأمین اجتماعی

پاراف آشنایی با انواع کمک هزینه های قانونی در سازمان تأمین اجتماعی : قانون تأمین اجتماعی برای حمایت بیشتر و بهتر از بیمه شدگان، کمک هزینه های نقدی مختلفی را در نظر گرفته است. این کمک هزینه ها با رعایت شرایط و مقررات خاص به تمامی بیمه شدگان مشمول، تعلق می گیرد.

1- کمک هزینه ازدواج: تمامی بیمه شدگان، اعم از زن و مرد، که برای نخستین بار ازدواج می کنند، می توانند مبلغی معادل یک ماه متوسط حقوق و دستمزدشان را به عنوان کمک هزینه ازدواج دریافت کنند. دریافت کمک هزینه ازدواج توسط یکی از زوجین مانع از دریافت آن توسط دیگری، در صورتی که شرایط لازم را داشته باشد، نمی شود. شرط دریافت این کمک هزینه، بر اساس ماده 85 قانون تأمین اجتماعی، این است که اولاً در تاریخ ازدواج کارگر، رابطه کاری او با کارفرما برقرار باشد(نام او در لیست بیمه ماهانه کارفرما موجود باشد)، ثانیاً، بیمه شده، ظرف مدت پنج سال قبل از ازدواج دست کم حق بیمه 720 روز کاری را به سازمان پرداخته باشد(720 روز سابقه بیمه داشته باشد)، ثالثاً عقد ازدواج، دائم و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد. برای دریافت این کمک هزینه، تمام بیمه شدگانی که شرایط قانونی را دارند، می توانند با در دست داشتن اصل و کپی سند ازدواج و شناسنامه زوجین به همراه دفترچه بیمه(برای مشخص شدن شماره بیمه شده) به شعبه سازمان تأمین اجتماعی مربوطه مراجعه و این کمک هزینه را دریافت کنند.

2- کمک هزینه کفن و دفن: مطابق ماده 84 قانون تأمین اجتماعی، «هر گاه بیمه شده ای فوت کند، هزینه کفن و دفن او از طرف سازمان پرداخت خواهدشد.» این کمک هزینه، مبلغ مقطوعی است که بابت کفن و دفن در گورستان عمومی شهر به بازماندگان متوفی پرداخت می شود. در صورت دفن متوفی در مکان های خاص، که قاعدتاً هزینه ای بالاتر از حد معمولی دارد، ما به التفاوتی پرداخت نخواهد شد.

3- کمک هزینه زایمان و بارداری: معمولا زمانی که سخن از کمک هزینه بارداری و زایمان به میان می آید، گمان بیشتر مردم آن است که این کمک هزینه تنها به بانوان شاغل تعلق می گیرد و سایر بانوان از دریافت آن محرومند. با وجود آن که قانون برای مرخصی ایام بارداری بانوان تسهیلات ویژه ای پیش بینی کرده است، اما بانوانی که طی یک سال پیش از زایمان تنها 60 روز سابقه بیمه داشته باشند نیز می توانند از نوعی کمک هزینه زایمان استفاده کنند.

2 دیدگاه ها

 1. با سلام و احترام
  من دو جا مشغول به کارم ( شرکت دولتی و دانشگاه آزاد) هر دو جا بیمه من را رد می کنند.
  1- از لحاظ قانونی، دانشگاه می تواند سوابق شرکت من را استعلام کند یا استفاده کند؟
  2- از لحاظ قانونی، تامین اجتماعی می تواند سوابق شرکت من را به دانشگاه اعلام کند؟
  3- در این مورد حریم خصوصی وجود ندارد؟
  4- (وقتی از مسوول بیمه می پرسم می گوید اگر یکی از کارفرمایان استعلام کند ما تمام سوابق را می دهیم. چه مرتبط با آن کارفرما چه مرتبط با کارفرمای دیگر) این قانونی است؟

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید