ماموریت آموزشی حق مسلم فرزندان ایثارگران است

آیین نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر در ۱۲ماده تهیه شد و علاوه بر موضوع ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانباز در ماده۹ به موضوع ماموریت آموزشی آنان اشاره کرد و ماموریت آموزشی فرزندان را همانند ماموریت آموزشی جانبازان لازم‌الاجرا دانست.

آیین‌نامه فوق هیچ‌گاه با اعلام مغایرت توسط رئیس مجلس مواجه نشد و فرزندان جانبازان ۲۵درصد و بالاتر پس از پیگیری‌های بسیار توانستند از این مصوبه دولت استفاده کرده و از ماموریت آموزشی در هنگام خدمت بهره‌مند شوند. با این حال بازرسی کل کشور با طرح شکایتی در دیوان عدالت خواستار ابطال ماده ۹ آیین‌نامه می‌شود و دیوان بر این شکایت صحه گذاشته و آن را ابطال نمود.

خجسته عضو فراکسیون ایثارگران مجلس با انتقاد از لغو ماموریت آموزشی فرزندان ایثارگران گفت: این امتیازی است که قانون برای این افراد درنظر گرفته اما برخی قانون را لغو کرده و فرزندان ایثارگران را از حقوق خود محروم کرده‌اند.

به گزارش هم‌رده به نقل از مهر، وی درخصوص لغو ماموریت آموزشی فرزندان ایثارگران بالای ۲۵ درصد گفت: بهره مندی از مزایای ماموریت آموزشی حق مسلم جانبازان و فرزندان آن ها است که متاسفانه مدتی است با رای دیوان عدالت اداری فرزندان ایثارگران از این حق قانونی محروم شده اند.

انتقاد از لغو ماموریت آموزشی فرزندان ایثارگران

ماموریت آموزشی امتیازی است که قانون برای ایثارگران و فرزندان آن ها در نظر گرفته اما برخی قانون را لغو کرده و این افراد را از حقوق خود محروم کرده اند.

وی افزود: لغو ماموریت آموزشی فرزندان ایثارگران مشکلات فراوانی را برای آنها به بار آورده و بسیاری از فرزندان ایثارگران مجبور به ترک تحصیل یا ترک شغل خود شده اند.

متاسفانه در کشور ما بسیاری از حقوق ایثارگران ضایع شده و این افراد مورد بی مهری قرار گرفته اند. لغو بیمه تکمیلی و ماموریت آموزشی فرزندان ایثارگران از مصادیق ظلم به این قشر جامعه است.

خجسته از پیگیری مجلس برای رفع محرومیت فرزندان ایثارگران از مزایای ماموریت آموزشی خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر رئیس و اعضای فراکسیون ایثارگران در حال پیگیری جدی این مسئله بوده و با فشار بر نهادهای مربوطه در تلاش برای حل این مشکل هستیم.

وی با بیان اینکه از عملکرد دولت و بنیاد شهید در خصوص رسیدگی به مسائل ایثارگران ناراضی هستیم، تصریح کرد: از دولت و رئیس بنیاد شهید تقاضا داریم برای رسیدگی به مشکلات ایثارگران از جمله مسئله مسئولیت آموزشی فرزندان آن ها، لغو بیمه تکمیلی و وضعیت معیشتی این قشر پیگیری های لازم را انجام دهند.

بند ۹ آئین نامه ساماندهی و اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر مصوب اسفند سال ۸۸ مقرر می دارد، مقررات حاکم بر ماموریت آموزشی جانبازان در مورد فرزندان شاهد و جانباز نیز لازم الاجرا است.

طبق این ماده فرزندان شاهد و ایثارگران ۲۵ درصد به بالا می توانند با استفاده از این امتیاز، همزمان با اشتغال به تحصیل ادامه داده و تحصیل آن ها ماموریت آموزشی محسوب شده و سازمان مربوط نیز موظف به پرداخت هزینه های تحصیلی این افراد است.

مرداد ماه سال ۹۶ سازمان بازرسی کل کشور نسبت به بند ۹ این آیین نامه اعتراض و درخواست ابطال آن را از دیوان عدالت اداری کرد.

بر همین اساس دیوان عدالت اداری نیز مرداد سال ۹۷ حکم به ابطال بند ۹ آیین نامه مذکور کرده و فرزندان ایثارگران ۲۵ به بالا مشمول بهره مندی از مزایای ماموریت آموزشی ایثارگران نشدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.