سفر و مهاجرت چند هزار کیلومتری برای پیدا کردن کار

0
پاراف سفر و مهاجرت چند هزار کیلومتری برای پیدا کردن کار به نقل از مهر : نامتوازن بودن توزیع فرصت‌های شغلی، تمرکز شدید برخی صنایع در مناطقی مانند تهران و مناطق نفت خیز جنوب، خالی بودن بسیاری از مناطق از فرصت‌های مناسب اشتغال و بالا رفتن سطح سواد کارجویان باعث مهاجرت اکثریت نیروهای متخصص، صاحب دانش و مهارت کشور به برخی نقاط و خالی شدن بسیاری دیگر از شهرها از نیروهای مولد می شود، در این بین کارجویان جوان مجبور می شوند برای جستجوی شغل از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور 2 هزار کیلومتر راه را بپیمایند.

در حال حاضر نامتوازن بودن توزیع فرصت های شغلی در کشور، برخورداری برخی مناطق به دلیل مزایای طبیعی از جمله نفت و گاز در جنوب و یا آب و هوا در شمال؛ همچنین امکان انجام کشاورزی در برخی مناطق مانند غرب کشور باعث شده تا نیروهای بسیار زیادی برای کار دائما در مناطق مختلف کشور در حال مهاجرت و جا به جایی باشند.

اساسا با شرایط فعلی بازار کار و خالی بودن برخی مناطق کشور از شغل مانند مناطق جنوب غربی، مرکز، بخش هایی از شرق کشور و نقاط مرزی؛ افراد چاره ای جز مهاجرت به دیگر نقاط کشور را ندارند. این موضوع در طول دهه های گذشته باعث تمرکز صنایع، کارخانجات، بنگاه ها و فرصت های شغلی در پایتخت و مناطق نفت خیر جنوب، همچنین برخی مناطق مانند کیش شود و از اینرو افراد برای کار مجبور به تجمع در اینگونه مناطق باشند.

از سویی، نامتوازن بودن فرصت های شغلی و توزیع نامناسب آن در کشور علاوه بر ایجاد شدن مناطقی مانند تهران؛ باعث مهاجرت صدها کیلومتری جوانان از وطن اصلی خود برای کار شده است. امروز جوانان بسیار زیادی در کشور ناچار می شوند برای دستیابی به فرصت شغلی جلای وطن کنند و از شمال کشور بیش از 2 هزار کیلومتر راه را طی کنند تا امیدوار باشند شاید در جنوب کشور و برخی مناطق نفت خیز شغلی برای آنها دست و پا شود.

خالی شدن برخی مناطق از متخصصان و نیروهای کارآمد

هرچند به صورت کلی در همه کشورهای دنیا مهاجرت نیروی کار در داخل اتفاق می افتد و اساسا باید چنین جریانی در بازار کار وجود داشته باشد، اما نامتوازن بودن مهاجرت ها برای کار و زندگی بهتر در ایران باعث خالی شدن بسیاری از روستاها و شهرستان ها از افراد به ویژه نیروهای متخصص، صاحب دانش و مهارت و تمرکز آنان در مناطقی مانند تهران شده است.

در حال حاضر، اکثریت قریب به اتفاق نیروهای تحصیل کرده کشور امکان اشتغال و حضور در رشته های تخصصی خود در مناطق اصلی زندگی خود را ندارند و به اصطلاح در مناطق بومی برای آنها امکان فعالیت چندانی وجود نخواهد داشت و افراد مجبور به مهاجرت می شوند.

یکی از دلایل خالی شدن روستاها از جمعیت در ده های اخیر می تواند به بالا رفتن سطح سواد افراد و ورود جوانان به دانشگاه ها مرتبط باشد. اساسا جوانانی که در قالب دوره های دانشگاهی از مهارت ها و تخصص هایی برخوردار می شوند حتما جلای وطن خواهند کرد، چون چاره ای جز این ندارند.

حمید حاج اسماعیلی با بیان اینکه متاسفانه توزیع نامتوازنی در فرصت های شغلی وجود دارد گفت: درست است که برخی مناطق به دلیل مزیت های صنعتی، کشاورزی و یا نفتی امکان بهتری برای ایجاد شغل دارد، اما در بسیاری دیگر از مناطق تلاش چندانی از سوی دولت ها برای اشتغال زایی صورت نگرفته است.

این کارشناس بازار کار اظهار داشت: در دهه های گذشته به دلیل رشد مصرف گرایی و تلاش مردم برای دستیابی به امکانات بیشتر در زندگی، مهاجرت های عجیبی از روستاها به شهرها و در پی آن به کلانشهرها صورت گرفت و این مسئله باعث مهاجرت بخش قابل توجهی از نیروی کار در کشور شد که خود آسیب های جدی دیگری را به موطن اصلی مهاجرت کنندگان زده است.

چرا افراد برای کار مهاجرت می کنند؟

وی افزود: نامتوازن بودن فرصت های حضور در بازار کار در برخی مناطق به شدت وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از نقاط مرزی و استان های مرزی کشور در این بخش دچار محرومیت هستند و جوانان کارجوی بومی مناطق مرزی و استان های آن ناچار به مهاجرت به پایتخت و سایر نقاط می شوند.

این کارشناس بازار کار بیان داشت: همواره این سوال مطرح می شود که چرا نیروی کار مجبور به مهاجرت به سایر نقاط کشور می شود؟ جذب شدن افراد به شهرهای بزرگی مانند تهران به دلیل مصرف گرایی بالای این مناطق است چرا که افراد می توانند مشاغل دوم و سومی را نیز در اینگونه مناطق برای خود دست و پا کنند.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید