ابهام در برگزاری سومین آزمون فراگیر دولتی

0
ابهام در برگزاری سومین آزمون فراگیر دولتی
ابهام در برگزاری سومین آزمون فراگیر دولتی

پاراف ابهام در برگزاری سومین آزمون فراگیر دولتی : سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق در پایان تیرماه امسال ثبت نام سومین آزمون فراگیر دولتی را از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور آغاز کرد.

با انتشار دفترچه آزمون و میزان پذیرش جنسیتی متقاضیان و مشخص شدن سهمیه ناچیز بانوان در آن ، اعتراض ها بالا گرفت و رئیس جمهور دستور بازنگری این آزمون را صادر کرد.

رییس‌جمهوری در جلسه هیات وزیران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را موظف کرد ضمن ابطال سهمیه‌های مبتنی بر تبعیضات ناروا، به سرعت نسبت به بازنگری عناوین شغلی و سهمیه‌های استخدامی با رویکرد عدالت و پیش‌بینی تناسب سهمیه استخدامی زنان در فرصت‌های شغلی متناسب با شایستگی‌ها و در چارچوب برنامه‌ها و وعده‌های رییس‌جمهور اقدام کند و نتیجه اصلاحات به هیات وزیران گزارش شود.

با وجود دستور رییس جمهور به رفع سهمیه‌های تبعیض‌آمیز جنسیتی و خوشحالی بانوان اما هنوز مخالفانی برای این امر وجود دارد چرا که به عقیده آنها باید ظرفیت پذیرش مردان بعنوان سرپرست های خانواده بیشتر از بانوان باشد و برابری این سهمیه ها به بنیان خانواده ضربه می زند.

چندی پیش نیز حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در خصوص تعویق زمان برگزاری آزمون استخدامی سال ۹۵ گفت: بعد از صحبت‌های رئیس جمهور قرار شد دولت در رابطه با جنس پذیرش بررسی‌های لازم را انجام داده و اصلاحات لازم را انجام دهند. او اضافه کرد که ما بر اساس ضابطه قبلی ثبت‌نام‌مان را انجام دادیم و اگر قرار باشد تغییری در جنس پذیرش و حتی ظرفیت‌ها داده شود باید از طرف دولت به ما ابلاغ شود.

البته در این فاصله موجودیت سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز دچار تغییراتی شد. بر اساس تصمیم شورای عالی اداری از دل سازمان مدیریت و برنامه ریزی دو سازمان به نام های سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور متولد شدند.

به نظر می رسد سراغ تعیین تکلیف این آزمون را از این پس باید از سازمان امور اداری و استخدامی کشور جویا شویم. سازمانی که به جز رئیس آن، هنوز هیچ موجودیتی ندارد.

اما حالا به نظر می رسد این بازنگری هنوز به نتیجه ای در دولت نرسیده است.

چرا که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در هفته دولت و در جمع خبرنگاران استان یزد حرف هایی درباره این آزمون زده که بر ایهام زمان برگزاری این آزمون افزوده است.

نوبخت در مورد توقف استخدام‌های دولت نیز بیان کرد: قرار بود دولت ۱۹ هزار نفر را استخدام کند با این توضیح که ظرفیت ادارات تکمیل است اما قانون این اجازه را داده که به ازای خروج هر سه نفر از ادارات، یک نفر می تواند به استخدام دولت درآید.

وی ادامه داد: معاونت امور زنان و خانواده اعتراضی در مورد استخدام ها داشت با این مضمون که از هر هزار نفر، فقط ۱۲ نفر زن هستند که این ناعادلانه بود زیرا ۵۰ درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و این امر سبب شد رئیس جمهور فعلا درخواست توقف برگزاری آزمون و استخدام‌ها را بدهند.

دیگر سخنان اداری استخدامی نوبخت

متاسفانه در طول سال‎‎های گذشته برخی از بنگاه‎‎های اقتصادی خود را از چارچوب نظام برنامه‎‎ای کشور خارج کردند تا امروز شاهد دریافت حقوق‎‎های ناعادلانه در کشور باشیم، ولی با بررسی‎‎های صورت گرفته‎‎ی دولت علاوه بر خلع ۱۳ نفر از مدیران دستگاه‎‎های وابسته به سیستم دولتی در این رابطه، دولت سقف حقوقی را ۱۰ میلیون تومان تعیین کرد.

نوبخت در پایان مصاحبه خود نوید استخدام ۱۹ هزار نفر در دولت را نیز داد و گفت: قرار است به ازای هر سه نفری که بازنشسته می‏‏‌شود، یک نفر استخدام شود.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید