وزیر وزارت بی‌برنامه اقتصاد در مسیر استیضاح!

با اعلام وصول طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست علنی روز گذشته مجلس، حالا صحبت از اینکه آیا مقصر ایجاد شرایط نابسامان این روزهای اقتصاد کشور لزوما وزیر اقتصاد است یا نه، به نظر می‌رسد نکته‌ای مهم در این بحث مغفول مانده است. به این اعتبار، موضوع بحث این نیست که آیا وزیر اقتصاد اختیاردار تام و تمام کلیه اقتصاد کشور است یا اختیاراتی محدود و مسوولیتی سنگین برعهده دارد، بلکه مساله این است که مسعود کرباسیان اصولا هیچ برنامه‌ای برای اقتصاد کشور ندارد.

به گزارش هم رده به نقل از اعتماد، محمد محمودی‌شاه‌نشین نماینده مجلس نوشته است: به هر حال هر حوزه مدیریتی در کشور یک متولی دارد و انتظار مجلس این است که وزارت اقتصاد نیز در شرایط بد اقتصادی برنامه‌ای مدون ارایه دهد تا بعد بتوانیم با همفکری یکدیگر ایرادهای احتمالی آن برنامه را مرتفع‌ سازیم اما متاسفانه در این مدت شاهد هیچ برنامه‌ای نبودیم.

اصولا مدیریت بحران کاری دشوار است. پس بگذارید از این حوزه ورود نکنیم. باتوجه به اینکه پیش‌بینی دولت برای قیمت دلار در بودجه سال ٩٧ مبلغ ٣۵٠٠ تومان بوده و قیمت سکه نیز به‌مراتب کمتر از آن چیزی که اکنون معامله می‌شود، درنظر گرفته شده بود. بنابراین هم‌اکنون حداقل ٢١ هزار میلیارد تومان از فروش سکه عاید دولت شده و چند برابر این مبلغ نیز به عنوان مابه‌التفاوت فروش ارز وارد خزانه شده است. سوال ما این است که برنامه وزارت اقتصاد برای این پول هنگفت چیست؟! آیا وزارت اقتصاد در این مدت برنامه‌ای ارایه کرده که مثلا مقداری از این پول را برای حل مشکلات اقشار کم‌درآمد هزینه کند؟!

متاسفانه وزارت اقتصاد در هیچ حوزه‌ای ارایه برنامه نداشته و اگر هم برنامه‌ای بوده به اطلاع مجلس نرسیده که البته این مشکلی ایجاد نمی‌کند. چراکه می‌توانند با حضور در مجلس، اگر برنامه‌ای دارند، ارایه کنند. اساسا جلسه استیضاح به همین دلیل تشکیل می‌شود که نمایندگان سوال کنند و توضیح بخواهند و وزرا نیز پاسخگو بوده و توضیح دهند.

معتقدم که هیچ‌کس منکر وضعیت نامساعد اقتصادی، فشارهای خارجی و عواقب خروج امریکا از برجام بر اقتصاد نیست اما آیا همه مشکلات امروز اقتصاد ما ناشی از مسائل خارجی است. مساله حائز اهمیت این است که به هر حال، مثلث وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی باید برای اقتصاد برنامه‌ریزی کنند که متاسفانه هیچ‌کدام از این اضلاع این مثلث اقدام مشخصی نداشته‌اند. هنوز فرصت زیادی تا برگزاری جلسه استیضاح باقی مانده و به‌خصوص آنچه در طول این جلسه می‌گذرد، در سرنوشت استیضاح بسیار موثر خواهد بود اما اگر قرار باشد اوضاع به همین منوال طی شود و برنامه‌ای ارایه نشود، بعید می‌دانم که آقای کرباسیان بتواند همچنان در وزارت اقتصاد به کار خود ادامه دهد.

جزئیات استیضاح وزیر اقتصاد

طرح استیضاح وزیر اقتصاد در حالی در مجلس با ۳۳ امضا اعلام وصول شد که تا چندی قبل از آن، این طرح ۹۰ امضا داشت. بدین ترتیب کرباسیان با دو کارت زرد قبلی که از مجلس گرفته، باید خود را تا کمتر از ۱۰ روز دیگر برای جلسه استیضاح آماده کند.به گزارش ایسنا، این نمایندگان، با اشاره به موارد زیر، خواستار استیضاح مسعود کرباسیان شده اند:

 • عدم توانایی در تدوین و اعمال سیاست های اقتصادی و مالی کشور
 • ناتوانی در اداره امور اقتصادی کشور
 • عدم اعمال تکالیف قانونی در حوزه فعالیت‌های بانکی
 • عدم اجرای برنامه های اعلامی در زمان دریافت رای اعتماد از مجلس
 • عدم تدبیر لازم در سامان دهی اقتصاد کشور
 • عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی کشور، به نحوی که بیشترین فشار مالیاتی بر واحدهای تولیدی و اقشار کم درآمد حاکم است و دلالان، رانت خواران و صاحبان درآمدهای کلان، از دادن مالیات فرار می کنند.
 • نابه سامانی در افزایش قیمت ها و تورم افسار گسیخته در حوزه اقتصاد
 • عدم توجه به اقتصاد مقاومتی
 • عدم تدوین و اجرای سیاست های اقتصادی مناسب در حمایت از تولید داخلی
 • عدم توانایی در مردمی سازی اقتصاد و تقویت توان تولید ملی
 • عدم توانایی در شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد کشور
 • عدم توانایی در افزایش ثروت عمومی
 • عدم مشارکت فعال در تنظیم سیاست ها و برنامه های اجرایی اقتصادی و مالی کشور
 • عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه، گمرک، مالیات، بیمه و خزانه داری کشور
 • عدم نظارت مالی صحیح بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی کشور

واکنش وزیراقتصاد به وصول استیضاح

وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به اعلام وصول استیضاحش در مجلس طی یادداشتی نوشت: طی دو هفته گذشته در وزارت اقتصاد جلسات متعددی با فعالان بخش خصوصی و اقتصاددانان برگزار کردیم.

به گزارش هم رده به نقل از شادا، دکتر مسعود کرباسیان افزود: از تمام طیف های اقتصادی با رویکرد های متفاوت در این نشست ها حضور داشتند و در میان کارآفرینان هم تقریبا از اکثر استان ها و صنایع، صاحب نظران دلسوزی در این جلسات شرکت کردند. راه حل همگی آنها، اشاره به استراتژی “آزادسازی اقتصاد و خصوصی سازی واقعی به معنای دقیق کلمه” بود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه با وصول استیضاح هفته آینده باید در صحن پارلمان حاضر شوم، گفت: از صمیم قلب خوشحال شدم؛ زیرا حالا امکانی مهیا شده که در صحن پارلمان ضمن پاسخگویی به سوالات در مورد چند دغدغه فراتر از موضوعات روزانه با نمایندگان ملت حرف بزنم.

وی افزود: در مجلس توضیح خواهم داد در چه نقطه ای ایستاده ایم؟ چرا برخی از مطالبات اقتصادی مردم محقق نشده؟ چرا مبارزه با رانت و فساد به نتیجه مطلوب نرسیده؟ و چرا باید خصوصی سازی را به عنوان تنها راهبرد عملی و بلند مدت بشناسیم؟

وی خاطرنشان کرد: نظر تمام بزرگان کشور این است که زندگی و آسایش و توسعه ایران به همین تک جمله گره خورده است: “جلوی کارآفرینی و خصوصی سازی را نگیریم”، فساد که از بین رود، مردم هم به آرامش می رسند، تهدید خارجی هم با عمل به منطق درست پوچ می شود

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.