آشنایی با معافیت مالیاتی مؤسسات فرهنگی و خیریه ها

0
آشنایی با معافیت مالیاتی مؤسسات فرهنگی و خیریه ها
آشنایی با معافیت مالیاتی مؤسسات فرهنگی و خیریه ها

پاراف آشنایی با معافیت مالیاتی مؤسسات فرهنگی و خیریه ها : مطابق تبصره ۳ ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه مؤسسات ایرانگردی و جهانگردی که دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، هر ساله، از ۵۰ درصد مالیات تعلق گرفته، معاف خواهند بود.

درآمد حاصل از تعلیم و تربیت در مدارس(اعم از ابتدایی، دبیرستان، فنی و حرفه‌ای) و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی، همچنین درآمد مؤسسات نگهداری از معلولان ذهنی و حرکتی بابت نگهداری از این افراد(در صورتی که دارای پروانه فعالیت از مراجع ذی‌ربط باشند) و آن قسمت از درآمد باشگاه‌ها و مؤسسات ورزشیِ دارای مجوز سازمانِ تربیت بدنی، که منحصراً از فعالیت‌های ورزشی به دست آمده‌باشد، از مالیات معاف است

شرکت‌های تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادی، کارگری، کارمندی، دانشجویی و دانش‌آموزی، بر اساس ماده۱۳۳ قانون مالیات‌های مستقیم از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد معاف هستند. با این حال، باید توجه داشت که به موجب رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری(مورخ ۲۵/۱۲/۱۳۷۵) در صورتی، درآمد نهادها و شرکت‌های یادشده مشمول معافیت مالیاتی خواهدبود که این درآمدها از فعالیت‌های اقتصادی متناسب و هماهنگ با اهداف و اساسنامه آن‌ها به دست آمده‌باشد. بنابراین، درآمد حاصل از فعالیت‌های اقتصادی غیرمرتبط با اهداف و اساسنامه این نهادها، مشمول معافیت مالیاتی نیست.

درآمد حاصل از تعلیم و تربیت در مدارس(اعم از ابتدایی، دبیرستان، فنی و حرفه‌ای) و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی، همچنین درآمد مؤسسات نگهداری از معلولان ذهنی و حرکتی بابت نگهداری از این افراد(در صورتی که دارای پروانه فعالیت از مراجع ذی‌ربط باشند) و آن قسمت از درآمد باشگاه‌ها و مؤسسات ورزشیِ دارای مجوز سازمانِ تربیت بدنی، که منحصراً از فعالیت‌های ورزشی به دست آمده‌باشد، از مالیات معاف است(ماده ۱۳۴).

موقوفات، نذور، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی به مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و سایر بُقاع متبرکه، از پرداخت مالیات معاف هستند. تشخیص «سایر بُقاع متبرکه» برعُهده سازمان اوقاف و امور خیریه است(بند الف ماده ۱۳۹). همچنین، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی مؤسسات خیریه و عام‌المنفعه‌ای که به ثبت رسیده‌باشند، مشروط بر اینکه محل مصرف این هدایا، امور خیریه تعیین شده در اساسنامه این مؤسسات باشد، از مالیات معاف خواهد بود(بند ط ماده ۱۳۹). بر اساس بند «ل» ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شوند، از مالیات معاف هستند.

این معافیت مالیاتی درباره درآمد حاصل از موقوفات،کمک‌ها و هدایای نقدی و غیرنقدی انجمن‌ها و هیئت‌های مذهبی مربوط به اقلیت‌های دینی مذکور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز اعمال می‌شود؛ مشروط بر این‌که رسمیت آن‌ها به تصویب وزارت کشور رسیده‌باشد.(بند ک ماده ۱۳۹)

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید