آشنایی با حقوق قانونی فرزندان شهدا

0
فرزندان شهدا
فرزندان شهدا

پاراف آشنایی با حقوق قانونی فرزندان شهدا : تأکید حضرت امام خمینی(ره) بر توجه ویژه به فرزندان ایثارگران به ویژه فرزندان شهدا همواره و به‌طور مستمر در سخنان و پیام‌های ایشان مشهود بوده است و بارها به مسئولین نظام در رسیدگی به آنان تأ‌کید فراوانی داشته‌اند. در دو دهه اخیر اغلب فرزندان شهدا کبیر شده و تنوع نیازهای آنان، لزوم رسیدگی و توجه مسئولین را به خود می‌طلبد. تحصیلات دانشگاهی، مسکن، ازدواج، اشتغال و… موضوعات مهمی است که این عزیزان درگیر آن هستند و کمترین بی‌توجهی می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورد.

بخشی از قوانین و مقررات مصوب درباره فرزندان شهدا توانسته‌ است تا حدودی برخی مشکلات آنان را رفع کند اما روی سخن ما با آن بخش از قوانین مصوب غیرکارشناسی است که به تعبیر حضرت امام(ره) نوعی بهانه‌جویی، سنگ‌اندازی، مانع‌تراشی و کاغذ‌بازی را به دنبال خود می‌آورد. ساده‌ترین نوع قانونگذاری که نیاز به تخصص، مهارت، مشاوره و کارشناسی ندارد الحاق خدمات برخی از افراد برای گروهی دیگر است، بدون آنکه متوجه باشیم دستگاه‌های اجرایی این توانایی را ندارند تا شرایط تسهیلات و امتیازات گروهی را احصا کرده و آن را به دیگر افراد تسری دهند.

گاهی مقنن خود در این زمینه مرتکب اشتباهاتی می‌شود که عملا مانع اجرای قانون است. به طور مثال در تبصره۲ ماده۲۴ قانون جامع آمده است: «تمامی همسران شاهد شاغل، همانند همسران جانبازان از کاهش ساعت کاری برخوردار می‌شوند.»

مقنن به سابقه وضع قانون توجه نداشته است که اساسا تاکنون برای همسران جانبازان کاهش ساعت کاری تصویب نشده که این امر قابل تسری به همسران شهدا باشد. به همین دلیل با توجه به اینکه سال‌ها از تصویب قانون می‌گذرد، لکن در مسیر اجرای آن به دلیل استناد خلاف واقع، موانعی ایجاد شد و این قانون هیچگاه به ثمر نرسید.

در تصویب بند الف ماده۴۴ قانون جامع خدمات‌رسانی در خصوص فرزندان شهدا، این ضعف قانونگذاری را شاهد هستیم. در این بند آمده است: «فرزندان شهدا از تمام امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز ۵۰درصد و بالاتر نیز به استثناء تسهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‌شود».

با گذشت بیش از ۵ سال از این قانون، فرزندان شهدا همچنان از بخش عمده‌ای از قوانین مرتبط با جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر بی‌بهره مانده‌اند و پیگیری آنان در کمیسیون ماده ۱۶ و دیوان عدالت اداری نشان از تلاش و کوشش آنان برای تحقق حقوقی قانونی‌شان دارد.

دستگاه‌های اجرایی با مانع‌تراشی و بهانه‌های مختلف مانع تحقق حقوق آنان می‌شوند و این مسئله همان نکته‌ای است که حضرت امام(ره) به آن اشاره کرده‌اند. مجلس شورای اسلامی چنانچه قصد دارد تسهیلات و امتیازاتی برای فرزندان شهدا به تصویب برساند، ب

اید مواد و تبصره‌هایی را به صورت مستقل، شفاف و به دور از ابهامات معمول که دستگاه‌ها آن را بهانه‌ای برای عدم‌اجرای قانون نکنند به تصویب برساند و از کلی‌گویی و تسری قوانین و مقررات مختلفی که برای جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر به تصویب رسانده و برای تطبیق آن در دستگاه‌های اجرایی به کارشناسان خبره نیاز است، اجتناب کند.همشهری.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید