آشنایی با ارزش و ثواب خادم مسجد بودن

0
آشنایی با ارزش و ثواب خادم مسجد بودن
آشنایی با ارزش و ثواب خادم مسجد بودن

پاراف آشنایی با ارزش و ثواب خادم مسجد بودن : حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز در دومین همایش خادمان بهشت که به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد و با حضور بیش از دو هزار نفر از خادمین مساجد استان تهران برگزار شد، با تاکید بر خدمت تمام وقت خادمین در مسجد گفت: خادم افتخاری مساجد را باب کنیم.

وی با اشاره به اینکه خادم مسجد، خادم نماز و مردم است، گفت: حضور مومنین در مسجد برای عبادت است، بنابراین باید در مسجد همیشه بر روی مردم باز باشد و این امکان باید از سوی خادمین فراهم شود.

قرائتی بر لزوم خدمت تمام وقت در مسجد تاکید کرد و خطاب به خادمان مسجد گفت: درست است که حقوق شما از کارمندان و سایر اقشار پایین‌تر است اما ارزش کار شما بسیار بالاست.

ایشان بر لزوم فرهنگسازی خدمت به مسجد تاکید کرد و افزود: مادر حضرت مریم (س) نذر کرد که فرزندش خادم مسجد باشد، ما نیز باید کاری کنیم که مردم نذر کنند تا خادم مسجد شوند. تنها موردی که قرآن کریم به آن تاکید کرده است نذر خادمی مسجد است.

قرائتی با اشاره به تاکید روایات و احادیث بر پاکیزگی و نظافت مسجد افزود: پیامبر(ص) یکبار در نمازشان راه رفتند و آن هم برای نظافت مسجد بود. ثواب پاکیزه کردن مسجد به قدری بالاست که در حدیثی آمده است اگر به اندازه بال مگسی مسجد را جارو کنید برای شما ثواب نوشته می‌شود.

قرآن تاکید کرده است انسانی که کمال دارد باید اذان بگوید و کسی بهتر از گوینده اذان نیست.

وی با اشاره به نقش بسیار مهم خادم مسجد در جذب و طرد مردم بویژه کودکان و نوجوانان بیان کرد: خادم مسجد با برخورد خوب می‌تواند، زمینه جذب بسیاری به مسجد شود و از طرفی با یک برخورد نامناسب و تند موجب طرد بسیاری از مسجد شود.

وی بر لزوم بیمه خادمی کارافتاده تاکید کرد و گفت: لازم است برای خادمی مساجد دوره آموزشی برگزار شود و خادم مسجد باید بتواند قرآن را به خوبی قرائت کند.

وی خطاب به خادمین مساجد تاکید کرد که نحوه برخوردشان با فقرا و افراد متمکن یک طور باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه کاشی کاری‌های مساجد نباید همراه با تزیین باشد زیرا باعث حواس پرتی نمازگزاران می‌شود و ضد قرآن است، گفت: مناره مسجد هم نباید بلند باشد. همچنین در شبستان مسجد نباید عکسی نصب شود ولو عکس پیامبر(ص). در مسجد سیگار کشیدن ممنوع است زیرا هوای مسجد برای همه است و نباید به حریم مردم تجاوز کرد.

وی اظهار کرد: پیش نمازهایی که مسن هستند و روحانیون و ائمه جماعاتی که در اثر کهولت سن نمی توانند با آنها ارتباط برقرار کنند از طلبه های جوان در این زمینه کمک بگیرند. همچنین خادمان کهنسال مساجد باید از خادمان جوان برای امور مسجد کمک بگیرند.

وی در مورد خاطره‌ای از شروع جلسات تبلیغی‌اش گفت: در زمان شاه بنده ٤ سال برای جوانان در شهر کاشان جلسه داشتم و طلاب جوان روزی به دیدار آیت الله شیخ یحیی انصاری رفتند، وقتی بازگشتند خطاب به من گفتند، آقای قرائتی این استاد آقاست؛ چراکه وقتی آفتاب به کفش‌های ما می‌تابید، آیت‌الله انصاری یک گونی آورد و روی کفش‌های ما کشید تا آفتاب آنها را گرم نکند.

وی گفت: امام خمینی(ره)همراه با کاروانی برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد رفتند، نماز و زیارت ایشان یک ربع بیش‌تر طول نکشید در حالی‌که سایر افراد حدود دو ساعت در حرم امام رضا(ع) بودند. وقتی علت را از امام سؤال کردند، فرمود: اینکه برای زائران امام رضا(ع) غذایی آماده کنیم، ثواب بیشتری دارد. همانگونه که امام رضا (ع) خادم افتخاری دارد خانه خدا که ارزشش بالاتر است هم باید خادم افتخاری داشته باشد و باید در این زمینه تبلیغ کنیم، برای انجام چنین برنامه هایی دیر شده است ولی باید فرهنگسازی صورت گیرد. خدا کسی را که دوست دارد، خادم مسجد می کند و همه باید مسجد را تمیز کنند.

قرائتی برگزاری دوره های آموزشی برای روحانیون، ائمه جماعات و خادمان مساجد را یکی از اقداماتی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و گفت: سخنرانی بین دو نماز ممنوع است، امام جماعت باید بعد از نماز سخنرانی کند و صحبت های امام جماعت هم باید بسیار کوتاه و مفید باشد. از طرفی لازم نیست سخنرانی هر روز در مسجد صورت گیرد.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید