دریافت بیمه بیکاری در چه شرایطی به‌صرفه است؟ + راهنمای بیمه بیکاری

 شرایط نامساعد و دگرگونی‌های اخیر اقتصاد کشور در ماه‌های اخیر، فشارهای زیادی را به افراد زیادی از جامعه بالأخص قشر متوسط و کارمندان وارد کرده است. علاوه بر رشد فزاینده قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید طیف گسترده‌ای از مردم، تولید و بازار کار نیز با مشکلات بسیاری مواجه شده است.

راهنمای دریافت بیمه بیکاری

به گزارش هم‌رده به نقل از ایلنا، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به سبب مشکلات به وجود آمده در بازار کار و تحولات شرایط اقتصادی، با تعدیل‌های ناخواسته و وسیعی روبه‌رو شده‌اند. موج تعدیل و بعضاً اخراج در بسیاری سازمان‌ها، بالطبع باعث بالا رفتن تقاضای دریافت بیمه بیکاری از سوی بیمه‌شدگانی شده است که در این شرایط شغل خود را ازدست‌داده‌اند.

آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد تنها در نیمه اول سال ۱۳۹۷، تعداد افرادی که بیمه بیکاری دریافت کرده‌اند، حدود هشت درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۶ رشد داشته است.

با توجه به محدودیت مدت‌زمان استفاده از بیمه بیکاری، آشنایی با قوانین پرداخت و محاسبه میزان مستمری، جهت تصمیم‌گیری برای دریافت یا عدم دریافت آن ضروری است.

طبق قانون تأمین اجتماعی، اگر فردی بدون اراده و خواست خود شغلش را ازدست‌داده باشد و قبل از بیکاری نیز حداقل ۶ ماه سابقه بیمه تأمین اجتماعی داشته باشد، می‌تواند برای دریافت بیمه کاری اقدام کند. مدت‌زمان دریافت مستمری بیکاری و مبلغ آن، به جمع سابقه بیمه شخص، وضعیت تأهل وی، افرادی که تحت تکفل دارد و حقوق دریافتی او بستگی دارد.

محاسبه مبلغ و مدت زمان دریافت مستمری بیمه بیکاری

اما مهم‌ترین عامل در میزان دریافتی مستمری بیکاری، مجموع سابقه بیمه شخص است؛ بنابراین جهت محاسبه مبلغ و مدت‌زمان دریافت مستمری بیکاری، قدم اول استعلام مجموع سوابق بیمه فرد است. این امکان در درگاه سازمان تأمین اجتماعی، و همین‌طور وب‌سایت‌های مشاوره، مقایسه و فروش آنلاین بیمه، مانند بیمه بازار وجود دارد. در سایت بیمه بازار، این امکان فراهم‌شده تا افراد با ورود به درگاه خود از مجموع سوابق بیمه‌ای ثبت‌شده خود مطلع شوند.

علاوه بر توجه به مجموع سوابق بیمه‌ای فرد، در نظر گرفتن این نکته ضروری است که میزان پرداخت مستمری بیکاری، ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد فرد بیمه‌شده در نظر گرفته شده است. این مبلغ نیز بر اساس تعداد افراد تحت تکفل فرد، تا ۴ نفر و هر نفر نیز ۱۰ درصد قابل‌افزایش است. مبلغ دریافتی نباید از حداقل دستمزد آن سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود پایین‌تر و همین‌طور از ۸۰ درصد حقوق شخص بیمه‌شده بالاتر باشد.

مدت‌زمان دریافت مستمری بیکاری نیز بسته به شرایط ذکرشده متفاوت است، اما به‌طورکلی برای افراد مجرد از ۳۶ ماه و برای افراد متأهل از ۵۰ ماه بیشتر نخواهد شد.

بیمه‌شدگان بیمه تأمین اجتماعی، چنانچه متقاضی و واجد شرایط دریافت مستمری بیکاری هستند، باید نهایتاً یک ماه بعد از روزی که بیکار شده‌اند به شعب تأمین اجتماعی مراجعه نموده و با همراه داشتن مدارک لازم نسبت به تشکیل پرونده و درخواست دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند.

راهنمای بیمه بیکاری

در هم‌رده مطالب متعددی درباره بیمه بیکاری منتشرشده است که شما می‌توانید بامطالعه این مطالب به آگاهی مناسبی از نحوه دریافت بیمه بیکاری در سازمان تأمین اجتماعی دست یابید. برخی از مهم‌ترین این مطالب به شرح زیر است:

1 نظر
  1. محمدرضا زکی پور می گوید

    سلام ۶۹سال دارم سوابق کشتیرانی اریا سابق ۵سال باید باشد ۷ماه بیمه ردکردن وسابقه کارمند بازخریدی ۱۸سال بوده ازطرف وزارتخانه بازرگانی ظلم وحق کشی شده علان ۲۵سال گذشته تمام اموال وسرمایه ام ازبین رفته رسیدگی نشده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.