بیکاری از دکتری هم عبور کرد!

0
دکترای بیکار
دکترای بیکار

قول بی شاخ و دم بیکاری حالا دیگر دکتر و مهندس هم نمی شناسد. همه را دارد از دم می بلعد و به پیش می رود. موج دکترهای بیکار از راه رسیده است؛ فارغ‌التحصیلانی که خودشان هم می‌دانند بیرون درهای دانشگاه کسی منتظرشان نیست و فرش قرمزی برایشان پهن نشده است؛ کسانی که بعد از یک عمر تحصیل، حالا دیگر عنوان دکترا بر مدرک تحصیلی‌شان نشسته است. از راه رسیده و صف کشیده‌اند پشت درهای بسته اشتغال در کشور.

آخرین سرشماری‌ها از وجود 768 هزار بیکار با تحصیـلات دانشگاهی در کشور خبر می‌دهد. از این بین سهم فوق دیپلم‌ها 207 هزار و 310 نفر، سهم فارغ‌التحصیلان با مدرک لیسانس 505 هزار و 10 نفر، فوق لیسانس‌ها 52 هزار و 169 نفر و در نهایت دانش آموخته‌های دکترای تخصصی 3388 نفر است. این آمار البته جدید نیست،‌ سابقه‌اش به چهار سال پیش برمی‌گردد.

به گزارش پاراف به نقل از جام جم، آنها مقطع به مقطع و پله به پله، نردبان تحصیل را بالا رفته‌اند، اما بالاخره رو در رو شده‌اند با غول اشتغال؛‌ غولی که انگار سال به سال فربه‌تر می‌شود و قوی‌تر. این البته موضوع جدیدی نیست. زنگ هشدارش را وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در آخرین روزهای سال گذشته به صدا درآورد. محمد فرهادی به مهر گفت: میانگین بیکاران در میان فارغ‌التحصیلان بالاتر از میانگین کشور است و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نیز کم‌کم به تعداد بیکاران اضافه می‌شوند.

تولیدات بی مشتری دانشگاهها!

این که در کشور ما درصد بالایی از بیکاران دانش‌آموختگانی هستند که چون جذب بازار کار نشده‌اند، دوباره لباس تحصیل علم پوشیده و به تحصیلات تکمیلی روی آورده‌اند، یک حقیقت است. جوانانی که حتی بعد از پایان تحصیلشان هم شغلی در انتظارشان نیست. این وسط سهم آنها یا بیکاری است یا اشتغال در مشاغلی بی‌ارتباط با رشته تحصیلی‌شان. نمونه عجیب و غیرقابل باور این اتفاق خبری است که تیرماه امسال از سوی شهردار خرم‌آباد به رسانه‌ها اعلام شد؛ استخدام 23 رفتگر لیسانس و فوق لیسانس در خرم‌آباد! یحیی عیدی بیرانوند با اعلام این خبر به ایرنا گفته بود: 150 نیروی جدید توسط بخش خصوصی برای رفتگری و خدمات تنظیف این شهر به کار گرفته شده‌اند که در بین آنان 23 نفر دارای مدرک تحصیلی لیسانس و فوق‌لیسانس هستند.

جا ماندن کیفیت از کمیت!

نبود تناسب بین بازار کار و نیازهای جامعه با رشته‌های دانشگاهی و تعداد دانش‌آموختگان؛ اینها را که کنار هم می‌چینیم خیلی ساده به دلایل افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار در تحصیلات تکمیلی می‌رسیم. این را دکتر محمدعلی برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت هم تائید می‌کند. برخورداری در این باره به جام‌جم می‌گوید: این که موج بیکاری الان به دارندگان مدرک تحصیلات تکمیلی رسیده یک موضوع بدیهی است. در همین زمینه باید به بحث‌هایی که این روزها در جریان است از جمله آمایش علمی کشور که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره کرده‌اند توجه کنیم و آن، این است که باید همه برنامه‌هایمان به‌ویژه در آموزش عالی متناسب با نیاز کشور و منطقی باشد. در حالی که این طور نیست و اتفاقا همه هم این موضوع را قبول دارند.

رابطه سرد تحصیل و اشتغال!

برای بررسی‌های بیشتر وقتی آمارهای مختلف ارائه شده از آموزش عالی کشور را زیر و رو می‌کنیم به رشد 180 درصدی تعداد دانشجویان کشور در 15 سال گذشته می‌رسیم. این در حالی است که نرخ بیکاری کشور طی یک دهه گذشته با کاهش یک واحد درصدی از 11.5 درصد در سال 1384 به 10.9 درصد در سال 1394 رسیده است. این دو را وقتی کنار هم می‌گذاریم به همان دوراهی‌ای می‌رسیم که مقابل دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی قدعلم می‌کند: کار یا ادامه تحصیل؟ جواب البته مشخص است؛ وقتی نرخ بیکاری بالاست ادامه تحصیل به گزینه‌ای جایگزین تبدیل می‌شود.

تاکیدات مقام معظم رهبری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز و موسسات آموزش عالی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور (20 آبان) ضمن تبیین مبسوط تاریخ و میراث و تجربه‌ علمی کشور در دوران قبل و بعد از اسلام و جایگاه و نقش دانشگاه‌ها در تاریخ معاصر به‌ویژه در نهضت اسلامی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بر لزوم برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها و مراکز علمی برای استفاده از میراث و تجارب علمی متراکم، به‌منظور نقش‌آفرینی در ایجاد «تمدن نوین اسلامی» تأکید کردند و گفتند: نیازسنجی علمی برای حال و آینده، جلوگیری از کاهش سرعت پیشرفت علمی، اجرای دقیق نقشه‌ جامع علمی، توجه به کیفیت در آموزش عالی، پیگیری جدی ارتباط دانشگاه و صنعت، نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در اقتصاد مقاومتی، گسترش فضای فرهنگ ایمانی و اسلامی، عمق‌بخشی بصیرت دینی و سیاسی، و میدان دادن به دانشجویان و اساتید ارزشی، انقلابی و متدین، از لوازم نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «نیازسنجی علمی» برای حال و آینده‌ کشور را بسیار ضروری خواندند و گفتند: در حرکت علمی باید نیازهای فعلی و نیازهای آینده‌ کشور مد نظر قرار گیرند و در رشته‌هایی سرمایه‌گذاری شود که مورد نیاز کشور است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید