مهارت های شغلی مفید در فناوری اطلاعات

0
مهارت های شغلی
مهارت های شغلی

پاراف مهارت های شغلی مفید در فناوری اطلاعات : بسیاری از شرکت ها برای جذب کارمندان در حوزه IT ، اشخاصی را به کار می گیرند که اطلاعات کافی در همان زمینه را داشته باشند.

مهمترین مهارت ها در فناوری اطلاعات

 • محاسبات ابری: در ساده ترین حالت میشه گفت محاسبات ابری همون ارائه خدمات سخت افزاری و نرم افزاری از طریق اینترنت به متقاضی هست. در حقیقت به عنوان یه جایگزین برای میزبانی وب، نگهداری سرور و استفاده از اپلیکیشن های نرم افزاری محسوب میشه به گونه ای که شما تنها هزینه منابعی که استفاده می کنید رو پرداخت خواهید کرد. با استفاده از این نوع تکنولوژی مثلاً در میزبانی وب و یا برنامه های کاربردی میزان بهره برداری از سرور و یا کامپیوتر بالاتر میره.
 • برنامه نویسی: برنامه نویس کامپیوتر و یا مهندس نرم افزار یکی از مشاغل سودآور در این رشته است. در محیط های کاری امروزه، شرکت ها باید به سرعت خود را با شرایط جدید وفق دهند و برنامه نویسی سریع این کار را تسریع می کنه. حوزه هایی که برنامه نویسان در آنها فعال هستند شامل: محاسبات ابری، فلش، HTML 5 ، Silverlight، صفحه نمایش لمسی و دیگر تکنولوژی ها ست.
 • مجازی سازی: با یک سیستم مجازی شده میشه چندین سرور فیزیکی داشت. فروشندگان مجازی سازی مانند Microsoft, Citrix, VMware امکان بهبود بهره وری و در دسترس بودن منابع IT و برنامه های کاربردی را برای شرکت ها فراهم کردن. دلیل بوجودآمدن مجازی سازی هزینه کمتری بود که به خاطر تحکیم سرور ها و نیاز به سرمایش کمتر متحمل میشد. اپلیکیشن های مربوط به مجازی سازی ها خیلی معروفند و شکی نیست که تقاضا برای کسب مهارت در این عرصه به صورت صعودی رشد خواهد کرد.
 • مدیریت پروژه: مدیران پروژه همواره مورد تقاضا هستند و این مورد بخصوص در مورد رشته IT صدق میکنه. مدیران پروژه IT باید درک درستی برای کسب و کار در جهان IT داشته باشند. تقاضا در این مهارت نیز روبه افزایش هست چرا که بسیاری از شرکت ها برای توسعه کار خودشون باید دستی در IT داشته باشند.
 • هوش کسب و کار: شرکت ها روز به روز گسترده تر می شن و نیازمند افرادی هستند که بتونن نیازهای کاربران رو شناسایی کنند و از طریق کدنویسی و یا ابزارهای دیگر بتونن نیازهای مشتریان رو به خوبی تحویل بدن.
 • امنیت: یکی از مهارت هایی که همیشه مورد پذیرش قرار می گیرند همین امنیت هست. کارکنان IT باید درک درستی از امنیت به صورت فیزیکی و الکترونیکی داشته باشند. یکی از سخت ترین کار آنها آموزش به کاربران هستش چرا که ممکنه خیلی از کاربران از طریق روابط اجتماعی ای که دارند نا خواسته اطلاعاتی را در اختیار دیگران قرار بدن. بنابراین کارکنان IT باید نسبت به این مسائل امنیتی آگاه باشن و درک درستی نسبت به آسیب پذیری های احتمالی داشته باشند. البته این به معنی نیست که آنها باید قادر به برقراری تست های نفوذ بر روی شبکه خودشون باشن اما باید حملات علیه شبکه خود رو بشناسند و جلوگیری کنند.
 • وب: یکی از رایج ترین راه های برقراری تعامل اجتماعی وب سایت ها، وبلاگ ها، ویکی ها و … هستند که در حقیقت به تسهیل برقرار ارتباطات و اشتراک گذاری اطلاعات می پردازند. از این ظریق کاربران می تونن تجربه های خود را به اشتراک بگذارند. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها از فیسبوک، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی برای گسترش کارهای خودشون استفاده می کنند. بنابراین بسیاری از توسعه دهندگان و افراد دیگر که با این مهارت سر و کار دارند باید تجربه کار با Adobe Flex, JavaScript, Adobe Flash, AJAX را داشته باشند.
 • هماهنگی ارتباطات: ما در جهانی پر از ارتباطات زندگی می کنیم. در بسیاری موارد یکسری از ارتباطات برای گسترش کسب و کار، جلب توجه هست. ممکنه که خود شما چندین حساب کاربری در جاهای مختلف داشته باشید، مانند ایمیل، کنفرانس، پیام های فوری، پیام های صوتی و شاید حساب های زیاد دیگری که ممکنه برای هر کدوم نام کاربری و رمز ورود متفاوتی داشته باشید که برای کار کردن به آنها احتیاج دارید، به خاطر داشتن همه ی آنها با هم خیلی سخته و در اینجاست که شبکه می تونه به شما کمک کنه اگرچه محدودیت هایی داشته باشه و یا دشوار باشه.
 • شبکه و شبکه های اجتماعی: دست کم گرفتن شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر و حتی ایمیل ها و مسنجر ها کاملن اشتباهه. از طریق همین شبکه های اجتماعی میشه به آزاد کردن زندانی ها و سر و سامان دادن به جوامع اجتماعی پرداخت و یا با خانواده و دوستان در تماس بود. با قدرت نفوذ پذیری فوق العاده این شبکه ها به راحتی میشه هر لحظه در محل کار، خانه و … از هر آنچه می خواهی آگاهی داشته باشی.
 • کمک های اولیه: در بسیار از شرکت های باید یک واحدی وجود داشته باشه که افراد این واحد بتونن ارتباط خوبی با افراد غیر فنی داشته باشند. در بسیاری موارد تنها کاری که این افراد باید انجام بدن تعمیر سیستم های افراد در بخش های دیگر و یا بازگرداندن اطلاعات از دست رفته است و البته به روز رسانی اطلاعات خود در همین زمینه.

مهارتهای منسوخ شده در علم فناوری اطلاعات

مهارت هایی که در دانش فناوری اطلاعات از رده خارج شده اند و یا در حال خارج شدن میباشند گواهی از رشد و پیچیده شدن دانش فناوری اطلاعات دارند.

 • زبان برنامه نویسی Cobol: Cobol که با عنوان “زبان برنامه نویسی تجاری” میان برنامه نویسان شناخته میشود برای اولین بار در سال های حدود ۱۹۶۰ مورد استفاده قرار گرفت و تا سال های ۱۹۸۰ در اوج کاربرد قرار داشت. این زبان نیاز حسابداری شرکت های بیمه،بانک ها ،وکلا و غیره را برطرف میساخت و البته یادگیری آن آسان نبود. اکنون اگر علاقه مند هستید این زبان را فرا گیرید باید به دانشگاه Southern Illinois University بروید و از تنها پرفسور مسلط بر زبان Cobol آموزش آنرا درخواست کنید. البته دیده شده است که در معدودی از دانشگاه های دنیا هنوز دانشجویان رشته دانش کامپیوتر درسی با نام آموزش Cobol را می گذارانند اما عمده کارشناسان بر حذف آن عقیده دارند و حتی هزاران دوره و مکتب جدید به جای آن پیشنهاد می دهند.
 • پایگاه داده Nonrelational DBMS ( بدون ارتباط) : در دهه هشتاد میلادی با آغاز بحث “پایگاه های داده” تنها دو عدد برنامه مدیریتی پایگاه های داده وجود داشت و شرکت هایی چون IBM و Oracle محصولاتی بر اساس “پایگاه های سلسله مراتب” را عرضه کرده بودند. اما امروزه جایگزین های بسیار مناسب تری بر اساس “داده های مرتبط” معرفی شده اند، مانند پایگاه داده های SQL که هم مایکروسافت و هم Oracle محصولات خوبی را بر این اساس عرضه کرده اند. اکنون در همه دانشگاه های جهان پایگاه داده های بر اساس “داده های مرتبط” آموزش داده میشوند و گزینه های غیر از آن همه منسوخ شده اند.
 • شبکه های بدون IP : قانون TCP/IP بطور گسترده مبنای تمامی شبکه های دنیا شده است و شبکه های بدون آدرس IP کاملا از رده خارج حساب میشوند بنابراین فراگیری شبکه های بر مبنای معماری SNA شرکت IBM به واقع هیچ ارزشی نخواهد داشت و چه از نظر سود مالی و چه از نظر سود علمی یک فن بی فایده شمرده میشود. با این وجود شرکت های بیمه و بانکی بسیاری هنوز وجود دارند که از این نوع معماری استفاده کرده اند و همچنان برای این مدل از شبکه ها سرمایه گذاری انجام میدهند. واضح است که یادگیری معماری بدون IP از رده خارج شده است و اکنون معماری TCP/IP و تکنولوژی اینترنت جایگزین های آن میباشند.
 • ColdFusion : ColdFusion ابزار برنامه نویسی صفحات وبی که نامی آشناست حتی برای متخصصین درون ایران: این ابزار برای بار اول در دهه ۹۰ میلادی توسط کمپانی Allaire عرضه شد که پس از آن شرکت Macromedia یکباره آنرا خریداری کرد. Macromedia نیز به دست شرکت Adobe خریداری شد تا این فن دست به دست بدون پیشرفت تنها به دست فراموش سپرده شود. اکنون زبان های جایگزین و فعالی که جای این زبان را پر کرده اند بسیار زیاد و گسترده میباشند و از معروف ترین آنها میتوان زبان ASP و ASP.NET شرکت مایکروسافت، JAVA، Python ،PHP و یا زبان های متعدد کد-باز را نام برد. گفته میشود که این فن هنوز مورد استفاده گسترده در آموزشگاه ها قرار نگرفته بوده که سیر نزولی محبوبیت دچار آن گشت اما یادگیری آن کمک کننده ای به برنامه نویسان در یادگیری دیگر زبان ها بوده است.
 • برنامه نویسی به زبان C : زبان برنامه نویسی محبوب C که در سال ۱۹۷۲ توسط دنیس ریچی طراحی شد اکنون از مهارت های بی کاربرد و غیر مفید محسوب میشود. این زبان تکامل یافته ی زبان BCPL بود و علت نامگذاری C این است که بعد از B طراحی شد. اما همچنان زبان های مشابه آن مانند: ++C و #C در اوج کاربرد و محبوبیت خود قرار دارند. اگر امروزه فردی را پیدا کنید که به زبان C مسلط است با شخصی بیکار و یا بدنبال فراگیری مهارت جدید مواجه میشوید که بی فایده بودن زبان C را مشخص می کند. آموزش این زبان در آموزشکده های فنی جهان متوقف شده است و یا سیر نزولی دنبال میکند اما همچنان آموزش آن در دانشگاه ها و دانشکده ها ادامه دارد با این وجود مهارتی است که بزودی به تاریخ می پیوندد چرا که جایگزین های آن آماده اند و هر روز افزون تر میشوند.
 • PowerBuilder : اگر کارمند تازه استخدامی سال های حدود ۱۹۹۰ میلادی باشید بخوبی به یاد دارید که برنامه نویسان PowerBuilder همه جای دنیا خواهان داشتند و موقعیت شغلی داغ آنروز آنها چشم همگان را بسته بود که روزی این مهارت نیز به لیست مهارت های بدون کاربرد می پیوندد. امروزه برنامه نویسان PowerBuilder هیچ موقعیت شغلی ندارند و اگر در شرکتی کارمند هستند از حقوق بسیار پایین برخوردار میباشند. نسخه جدید این ابزار با نام Power Builder 11 سال جاری به بازار معرفی شد اما آموزش آن به هیچ موسسه دانشگاهی عالی راه نیافت.
 • مدیریت شبکه های رایانه های شخصی – PC Network Administrator : با افزایش سرعت رویه استفاده از سرویس دهنده های ویندوز (Windows Sever) تقاضا برای مدیریت شبکه های شخصی رو به کاهش است و در آینده نزدیک این مهارت بطور کامل بی کاربرد خواهد بود. با یک نگاه سریع به آموزشکده ها و مشاهده دانشجویان بسیار اندک در این زمینه و کاهش آموزگاران این حرفه متوجه می شوید که آینده شغلی این مهارت تاریک است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید