مجمع الجزایر کلافه کننده سامانه های مالی وزارت اقتصاد

 

یکی از دلایلی که سیاست گذاری در کشور ما چند پاره است، به دلیل نبود وحدت رویه و نگاه کلان در تصمیم گیری ها است و این خود گواه بخشی نگری در سیستم مدیریتی کشورمان است. توسعه نامتوازن جغرافیای کشورمان به وضوح ردپای بخشی نگری را به شما نشان خواهد داد.

حالا این نگاه بخشی نگر می خواهد یکی از اولویت ها و الزامات کشور را که پیاده سازی دولت الکترونیک است را در سطح وزارت امور اقتصادی و دارائی اجرا نماید. نتیجه آن تولید “مجمع الجزایر” سامانه های مالی در وزارت اقتصاد است. سرگردانی دستگاهها در میان سامانه های متعدد و پر از اشکال بدون توجه به اصل جامع نگری و ساده سازی امور، نتیجه ای جز دور کردن دستگاه از انجام شرح وظایف اصلی خود و در نتیجه خدمت به ارباب رجوع در بر ندارد.

قبل از توجه به بحث‌های فنی درسازمان‌ها و دستگاه‌ها ابتدا باید رویکردهای فرآیندی و ساختاری را اصلاح و بهینه کرده و مشکلات را حل کنند. این در حالی است در کشور کاملاً معکوس عمل می‌شود. ابتدا همه چیز را الکترونیکی می‌کنند سپس برای اصلاح فرآیند و رفع مشکلات گام بر می‌دارند. بنابراین اگر در اجرایی شدن دولت الکترونیکی پیشرفتی نمی‌بینیم، ربطی به مباحث فنی در الکترونیکی شدن ندارد، چرا که فرآیند‌ها اصلاح و بدرستی تعریف نشده است.

به نظر نگارنده، کمبود تجربه و عدم ارتباط مستمر و البته موثر با بدنه کارشناسی در استانها در تقویت این نوع نگاه بی تاثیر نبوده است. چه آنکه خرد جمعی تصمیمی جامع تر و اصولی تر خواهد گرفت.

در حال حاضر مهمترین معضلی که نظام مالی کشور دچار آن است نداشتن نگاه سیستمی نسبت به امور مالی و مدیریت بخشی نگراست یعنی در حقیقت دستگاههای مختلف کارهای خود را پر توان و پر قدرت انجام می دهند ولی چون نگاه سیستمی وجود ندارد و اثرات فعالیت های دیگر دستگاهها بر محیط ارزیابی نمی شود با مشکلات متعددی از جمله عدم شفافیت و نبود یک سیستم جامع مالی مواجه می شویم.

نقش سامانه جامع مالی که در آن همه امور مالی دستگاهها متمرکز و قابل ردیابی باشد در سامان بخشیدن به نظام مالی کشور بسیار اثر گذار است. اما این کار خوب چه دیر و چه بد اکران شده است!

لازم است وزارت اقتصاد بازخورد تصمیمات خود را از دستگاههای اجرایی و زیر مجموعه خود دریافت کند تا پی به واقعیتهایی ببرد که تا کنون سهوا یا عمدا از آنها دوری می کرده است!

باید با تدبیر، مدیریت بخشی نگر فعلی را با تعامل به مدیریت سیتمی که تمام بخشها را در دستور کار خود قرار دهند تبدیل کند.هم رده.

مطالعه این مطالب هم پیشنهاد می شود:

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.