آنچه ایثارگران سپاه و بسیج باید بدانند

پاراف آنچه ایثارگران سپاه و بسیج باید بدانند : گفتگو با سردار ابوالقاسم شریفی مسئول ایثارگران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

* نحوه احراز جانبازی و شهادت

احراز ایثارگری در نیروهای مسلح بنا به قانون استخدامی نیروهای مسلح و خصوصا” در سپاه یعنی ماده های 134 و 120 صورت می گیرد که آیا در مناطق عملیاتی بوده یا در درگیری مستقیم با اشرار و غیره. طبق این موارد در کمیسیون 134 تصمیم گیری می شود. ما الان برابر اختیارات تفویضی که به فرماندهان سپاه استانی داده ایم فاصله زمانی را خیلی کم کرده ایم به طوری که در استان ها هم کمیسیون برگزار می شود. بنا بر مصادیقی که تعریف شده است آن ها که منطبق با مصادیق شهادت است به عنوان شهید جانباز و آن ها که منطبق نیست به عنوان متوفی حکم صادر می شود.

مثلا” حوادثی که منجر به شهادت یا جانبازی می شود شامل موارد درگیری مستقیم با ضدانقلاب، اشرار و قاچاقچیان، هر گونه حادثه در آموزش ها و رزمایش های مصوب فرماندهی معظم کل قوا، حوادث حین تحقیقات و تست سلاح، جانبازانی که علت فوتشان مجروحیت های مربوط به دوران دفاع مقدس باشد، رفت و برگشت به مناطق عملیاتی که الان ما در این رابطه اختلافی هم با بنیاد داریم و حوادث در مناطق عملیاتی که فرد در آن قصوری ندارد، می شود. اما در سایر موارد عادی مثل کسانی که در ماموریت از استانی به استانی دیگر یا حین ماموریت داخل سپاه دچار حادثه می شوند متوفی یا معلول محسوب می شوند.

* مشکل درصد جانبازی

در بحث مجروحین در زمان جنگ کسی دنبال این نبود که مدرک جمع کند و درصد بگیرد. روال بیمارستان نیز به این گونه است که تا یک سقفی مدارک را نگه می دارند. از آن سال که بگذرد مدارک را امحا می کنند. در زمان جنگ نیز یک ابلاغی از طرف وزارت بهداشت شد که بیمارستان ها حق ندارند پرونده های مجروحین را امحا کنند. بخش عمده ای از افرادی که مراجعه می کنند کسانی هستند که مدارک بالینی همزمان با مجروحیت ندارند. خیلی تلاش کردیم و در بند «م» ماده 44 برنامه پنجم هم تصویب شد که این افراد از طریق یگان های رزمشان معرفی و در کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید تعیین تکلیف شوند. متاسفانه تلاشمان نتیجه ای نداد.

ماده 72 می گوید: «افراد و رزمندگانی که در دوران دفاع مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب دیدگی جسمی و روحی و روانی شده اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان ندارند با معرفی یگان های اعزام کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی جانبازی آنان مورد تایید قرار می گیرد و متناسب با میزان جانبازی آنان تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند».

قبل از اینکه این ها تصویب بشود در زمانی که آقای دهقان رئیس بنیاد بودند توافقنامه ای امضا کردیم و گفتیم که این را تصویب کنید جانبازان برای این نظام به جبهه رفتند منتها مدارک همزمان ندارند نباید به این صورت رها شوند. توافقنامه ای امضا شد که دلایل جانبازان را در قالب پرونده بررسی کنیم، کمیسیون های پزشکی سپاه بررسی کند، اگر تایید شد در کمیسیون طبق ماده 134 رای صادر شود. در زمان آقای زریبافان این توافقنامه را در سطح کلان با امضای سردار جعفری و آقای زریبافان به نتیجه رساندیم. پنج – شش بند بود. یک بند ماده سه آن، این بود که مجروحین فاقد مدرک را تعیین تکلیف کنیم. در سطح کشور اطلاع رسانی هم شد و سوابق و مدارک را جمع آوری کردیم. حدودا” بیش از بیست هزار نفر مراجعه کردند که ادعای مجروحیت زمان جنگ داشتند. پرونده این افراد با سوابق و مدارک و تایید فرماندهان زمان جنگ و تایید همرزمان و آمار دفاتر دستنویس که در یارانه ثبت شده بود تشکیل شد

* تکلیف جانبازان از کار افتاده کلی

در قانون استخدامی سپاه ماده ای هست به نام ماده 190 که می گوید پرداخت حقوق جانبازان این قانون به عهده بنیاد جانبازان است. در ارتش و دستگاه های دیگر این قانون را ندارند. ما ابتدا کار را در سال 83 شروع کردیم و حدود 12 هزار سرباز سپاه را که درصد جانبازی داشتند ولی در کمیسیون مشمول بند «ب» شدند تکمیل پرونده کردیم به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح فرستادیم و حقوق هم برایشان جاری شد. بند «ب» می گوید شرایط برای فرد طوری است که نمی تواند ادامه خدمت دهد. قریب به دو سال حقوق گرفتند اما بعد از دو سال معاونت حقوقی وزارت دفاع ایراد قانونی گرفت و گفت به استناد ماده 190 نمی توانیم به این ها حقوق پرداخت کنیم. بنابراین این ها را به کمک معیشت تبدیل کردند و حقوقشان را کاهش دادند که از ناحیه این دسته اعتراض شدیدی داریم.

ما دنبال استفساریه ماده 171 قانون استخدامی سپاه هستیم که با توجه به اینکه صندوق بازنشستگی سپاه در صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح وزارت دفاع ادغام شده است با استفساریه ای که از مجلس صورت می گیرد و عامل پرداخت را صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح تعیین کنند مشکل این عزیزان هم حل خواهد شد. البته به عنوان راهکار دراز مدت اصلاح ماده 190 را هم در دستور کار داریم. گردش کار آن خدمت مقام معظم رهبری رسیده است که ایشان هم موافقت کردند. با دولت جلسات متعددی داشتیم بار مالی آن که چیزی در حدود پانصد میلیارد تومان است به تصویب رسید تا این تبعیض بین آزادگان و جانبازان بسیجی و سرباز سپاه با آزادگان و جانبازان سایر نیروهای مسلح رفع شود. وزیر محترم دفاع پای کار آمده اند و مکاتباتی را با امضای سردار جعفری با رئیس جمهور داشتیم تا به این کار سرعت بدهند. در مجلس هم زمینه فراهم است و با برخی صحبت کرده ایم چون این معضل در حوزه استحفاظی اکثر نمایندگان هست نسبت به آن توجیه هستند. امیدواریم وقتی این لایحه به مجلس آمد تصویب شود.

* موضوع ماده 190

اصلاحیه ای که ما دادیم آن بخش از جانبازانی که در حال حاضر تحت پوشش حقوقی بنیاد نیستند یا از نظر بنیاد شهید حالت اشتغال نشده اند، به کمیسیون عالی پزشکی سپاه معرفی می شوند در صورتی که مشمول بند «ب» و «ج» بشوند یعنی از کار افتادگی شان تایید بشود به عنوان جانباز طبقه پنج تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند. این قانون اکنون در دستگاه های دیگر وجود دارد؛ مثلا” سربازان جانباز ارتش جمهوری اسلامی ایران و ناجا که حتی اکنون در استخدام دستگاه های دیگر هم هستند حقوق جانبازی شان را به صورت مجزا از بنیاد می گیرند. البته در طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران این مشکل حل شده است یعنی حقوق اشتغال از حقوق ایثارگری جدا شده است که به علت بار مالی آن این طرح هنوز به سرانجام نرسیده است. طبق این طرح فردی اگر کارمند آموزش و پرورش است یا کارمند سپاه و جایی دیگر، بابت اشتغالش حقوق می گیرد و اگر در جبهه جانباز شده است و مشمول حالت اشتغال شده است حقوق ایثارگری اش را باید جدا بگیرد که در سپاه و بیسج به علت ماده 190 پرداخت نمی شود.

در جلسه علنی شماره 416 روز یک شنبه 24/2/91 این استفساریه در مجلس اعلام وصول شده است و به اعلام نظر گذاشته شده است. بنا است اگر پاسخ دهند که آیا جانبازان سپاه هم می توانند از حقوق بازنشستگی جانبازی شان بهره مند بشوند یا خیر، کمیسیون باید به این شکل جواب بدهد که بله جانبازان بسیجی و سرباز وظیفه سپاه نیز می توانند از طریق صندوق بازنشستگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانند جانبازان سرباز ارتشی از مستمری ماده 171 قانون استخدامی سپاه بهره مند گردند. با توجه به ادغام صندوق بازنشستگی سپاه در سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح هم اکنون مسئولیت پرداخت حقوق جانبازان بسیجی و سرباز سپاه به استناد ماده 171 به عهده سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح می باشد.

این جواب اگر برای ما بیاید مشکل را حل خواهد کرد. چیزی هم در قانون لازم نیست اضافه شود. این اتفاق افتاده است یعنی سازمان بازنشستگی سپاه در سازمان بازنشستگی وزارت دفاع ادغام شده است و همان طور که ما الان به پاسدارمان بعد از سی سال نمی توانیم حقوق بدهیم و وزارت دفاع حقوق پرداخت می کند طبیعتا” جانباز ما هم باید در آنجا حقوقش جاری شود. ضمن اینکه در ماده 33 قانون برنامه پنجم توسعه هم تاکید شده است که مشمولان وظیفه نیروهای مسلح مشغول به خدمت و بسیجیان فعال در صورت از کارافتادگی یا فوت به لحاظ خدمتی یا غیرخدمتی از نظر از کارافتادگی، بیمه عمر و حوادث تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح قرار می گیرند.

لذا با توجه به موارد فوق در صورت تصویب پاسخ استفساریه مشکل ماده 190 حل خواهد شد که حدود هفتاد نفر از نمایندگان مجلس آن را امضا کرده اند که این استفساریه انجام شود و الان در دستور کار مجلس است. قبلا” هم درباره بار مالی آن در بنیاد بحث کرده ایم؛ کسری آن حدودا” پانصد میلیارد تومان است که البته این مربوط به سال 89 است و اکنون طبیعتا” بیشتر می شود. حدود یک سوم اعتبار تامین شده است.

* معوقات

– آن بخش از جانبازان که دارای حداقل 25-20 درصد جانبازی به بالا هستند تحت پوشش بنیاد هستند یعنی ما مشکلی درباره آن ها نداریم. بالغ بر 120 هزار نفر از جانبازان ما که 25 درصد هستند حالت اشتغال بنیاد شده اند و حقوق و مزایایشان را به طور کامل از بنیاد می گیرند و بیمه شان نیز مشکلی ندارد. عمده مشکل ما جانبازان زیر 25 درصد هستند که مشمول حالت اشتغال بنیاد نشده اند. از طرفی به علت کهولت سن و عائله بالا و وجود تورم در جامعه فشار مضاعفی را تحمل می کنند. بعضا” هم شاید به کمیسیون پزشکی سپاه بیایند و از کارافتادگی شان تایید نشود یعنی مشمول بند «ب» نشوند. حتی اگر مشمول بند «ب» نیز نشوند ما این کمک معیشت را ادامه خواهیم داد.

* چگونگی تنظیم پرونده

ما برای مجروحین یک بانک جامع اطلاعات داریم. رزمندگانی که تیر خورده اند، ترکش خورده اند و دچار موج و شیمیایی و موارد دیگر هستند به یکی از مراکز درمانی گلوگاه ما در زمان جنگ مثل بیمارستان صحرایی، بیمارستان شهید بقایی در اهواز یا بیمارستان های اسلام آباد غرب و کرمانشاه و غیره که مراجعه کرده اند ما تمام آمار زمان جنگ و دفاتر را اسکن و وارد سیستم کرده ایم. حدود ششصدهزار پرونده الان اسکن شده است. امکان دارد فردی زمان جنگ چهار بار مجروح شده باشد که ما حذف نکرده ایم و چهار مورد وجود دارد. تمام پرونده ها اسکن شده است و داخل سیستم است. هیچ دخل و تصرفی در این آمار نمی شود کرد چون این آمار را سال 66-65 تا زمان پذیرش قطعنامه وارد سیستم کرده ایم. یک فایلی هم به بنیاد داده ایم. هر کس در این آمار باشد می نویسیم به استناد آمار رایانه ای، نامبرده در سال فرضا” 65 در عملیات والفجر پنج از فلان ناحیه مجروح شده است. یک پرینت از این آمار می گیریم، مهر می کنیم و به شخص می دهیم تا به بنیاد ارائه کند. این پرینت جایگزین مدارک بالینی می شود. این افراد اکنون مشکلی ندارند.

عمده مشکل ما مربوط به کسانی است که در این آمار وجود ندارند. فرضا” افرادی دچار مجروحیت شده اند اما در مراکز درمانی مثلا” آمپول به آنها تزریق شده است و بعد فرار کرده و به خط رفته اند. از مرحله بیمارستان صحرایی به بعد برای فرد تشکیل پرونده داده می شود. این افراد بعدا” دچار عارضه شده اند.

موضوع دیگر افراد شیمیایی هستند. از هفت – هشت سال قبل با پروتکلی که بین سپاه و بنیاد جانبازان وقت امضا شد قرار بر این شد که سپاه بیاید تاریخ هایی را که عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است مشخص کند، محورهایش را معلوم کند و یگان هایی را هم که در آنجا بوده اند مشخص نماید. این کار در سپاه توسط معاونت عملیات صورت گرفت. یعنی از روز اول که عراق دست به این کار زد تا روز آخر دقیقا” در دفترچه مشخص شده است. یعنی مناطق شیمیایی شده، ساعتی که شیمیایی صورت گرفته است، محورهای شیمیایی شده و همچنین یگان هایی که در آن لحظه در آنجا حضور داشته اند، دقیق و شفاف ثبت شده است.

قرار شد این افراد که مدعی حضور در این مناطق هستند با ارائه مدرک پایان ماموریت هایشان به کمیسیون های پزشکی معرفی شوند. در کمیسیون های پزشکی اساتیدی مثل دکتر قائمی و دکتر اصلانی که حرف اول را در این رشته می زند و هم از اعضای کمیسیون های پزشکی بنیاد بود و هم به عنوان استاد دانشگاه بقیه الله و پزشکان سپاه، قرار شد اسپرومتری و HRCT ریه بگیردند. بحمدالله از سال 82 دستگاه های HRCT وارد دستگاه بهداشت و درمان شد. بیمارستان بقیه الله جزو معدود مراکز درمانی بود که این دستگاه را وارد کرد که آسیب دیدگی را به شکل واضح و شفاف مشخص می کند. از آن روز تاکنون حدودا” 14 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند. کمیسیون ویژه ای خاص این قضیه به نام کمیسیون ویژه رسیدگی به مصدومان شیمیایی در بیمارستان بقیه الله تشکیل شد و این موارد را برسی کرد. مواردی که تایید می شد صورتجلسه می شد و شورای پزشکی امضا می کرد. صورتجلسه را هم بنیاد قبول داشت. ما در شیمیایی ها کسی را داریم که هفتاد درصد شیمیایی گرفته است کسی را هم داریم که پنج درصد گرفته است یعنی حداقل را گرفته است. به هر حال 14 هزار نفر تعیین تکلیف شدند.

* حالت اشتغال

حالت اشتغال دو نوع است. قانون حالت اشتغال که در سال 73 به تصویب رسید می گوید جانبازان پاسدار که شاغلند اگر مشمول از کار افتادگی بشوند مجازند در خانه استراحت کنند و تا سقف سی سال خدمت، درجه و رتبه و تسهیلات می گیرند بنابراین یک جانباز هفتاد درصد که قطع نخاع است و نمی تواند کار کند در خانه استراحت می کند و تا سقف سی سال مانند یک فرد شاغل از امتیازات برخوردار می شود. وقتی هم به سی سال رسید بازنشسته می شود. این قانون برای پاسداران اعمال شد.

یک ماده شش بعدا” اضافه شد و تبصره یک هم به ماده شش اضافه شد که طبق آن بسیجیان هم حالت اشتغال شدند. الان بنیاد شهید به استناد همان قانون به 120 هزار نفر حقوق حالت اشتغل پرداخت می کند و ما هم به استناد همان قانون حقوق شهدایمان را محاسبه می کنیم. یعنی قانون حالت اشتغال هم برای شهداست و هم برای جانبازان به طوری که وقتی فرد شهید می شود تا سی سال حقوق و رتبه و درجه و تسهیلات و غیره پرداخت می شود. بعد از سی سال هم سی ماه پاداش تعلق می گیرد. از سال شهادت تا امروز هم سالی یک ماه هم ذخیره مرخصی محاسبه می شود و روی هم به خانواده شان پرداخت می شود. الان به طور میانگین پنجاه تا شصت میلیون تومان به خانواه ها پاداش پایان خدمت می دهیم. اولین بازنشستگی ما سال 88 شروع شد و الان بالغ بر بیست هزار نفر از شهدای ما بازشسته شده اند.

حالت اشتغال در نیروهای مسلح یک شکل برخورد می شود در بنیاد شهید به شکلی دیگر. بنیاد جانبازان 25 درصد را مبنا قرار داده است در نیروهای مسلح مقداری سخت تر است به طوری که شاید جانبازی که پنجاه درصد است حالت اشتغال می شود چون بند «ب» می گوید شرایط برای فرد طوری است که نمی تواند ادامه خدمت دهد. یک سال او را منتسب می کنیم اگر خوب نشد بازنشست می شود.

بند «ج» که شدند همان زمان بازنشسته می شوند. بالاتر از بند «ج» از کارافتاده کلی است یعنی فرد حالت اشتغال می شود چون سخت ترین حالت جانبازی را دارد. الان در سپاه 4500 نفر حالت اشتغال داریم بخشی هم قبلا” بودند که سی سالشان پر شد.

شاید جانبازی که سی درصد باشد بند «ج» شود اگر توان خدمت نداشت بازنشسته می شود، اما از کارافتاده کلی شرایط جسمی اش از همه سخت تر است مثل قطع نخاع یا تخلیه دو چشم.

فاش نیوز: یکی از مشکلات جانبازان تشکیل پرونده است که برای کمیسیون و غیره چند بار از محل سکونت به یگان خدمتی و بنیاد و ایثارگران سپاه رفت و آمد می کنند. تدبیری ندارید که این رفت و آمدها با توجه به مشکلات جسمی و اقتصادی جانبازان حذف شود؟

* جانباز متوفی

ما یک فرمانی از حضرت آقا داریم که جانبازان بالای هفتاد درصد با هر عارضه ای که فوت کنند شهید هستند. پایین تر از این را باید کمیسیون ماده پانزده بنیاد نظر بدهد. قبلا” که اصلا” نظر هم نمی خواستند بلکه یکطرفه رای را صادر می کردند. ما داریم جانباز شصت درصد را گفته اند سکته قلبی بوده است و شهید محسوب نمی شود. نگفتند که این فرد شصت درصد هم از کار افتادگی داشته است و قلب یا کلیه اش مانند یک فرد عادی نبوده است. اخیرا” طبق ماده شش که در طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران آمده است یک پزشک از بنیاد هست، یک پزشک از نیروهای مسلح و یک نماینده ای هم ظاهرا” از دولت که با هم مشورت می کنند و رای صادر می شود. بالاخره ما یک رای در آنجا داریم که خیلی کمک می کند. مثلا” سردار سوداگر که پای راستش از زانو قطع بوده و پای چپش مشکل داشته و موارد دیگر، اما مراجعه نکرده بود و درصدش به صورت غیابی پنجاه خورده بود. درست است که به علت عارضه قلبی فوت کرد اما یک فرد عادی نبود. با پیگیری هایی که شد درصدش به هفتاد رسید. بعد به استناد هفتاد درصد شهادتش تایید شد.

* نحوه پرداخت حقوق به عائله

افرادی که شهادتشان احراز بشود که تحت پوشش قرار می گیرند یعنی والدین جدا و همسر و فرزندان هم جدا؛ بر اساس حکمی که ما صادر می کنیم. اگر پرونده ای روند تحت پوشش قرار دادنش طولانی شود یعنی بیش از دو سال، ما موقتا” در سازمان تامین اجتماعی به عنوان متوفی حقوقش را جاری می کنیم. قانونا” هم همزمان با سال شهادت حقوق باید جاری شود. یعنی وقتی ذی حساب به ما ابلاغ کرد، اگر امسال فروردین ماه فردی شهید شد ما تا اسفند ماه می توانیم حقوقش را پرداخت کنیم بعد از آن باید بنیاد پرداخت کند. بخشی را بنیاد به خاطر اختلافاتی که گفتم پرداخت نمی کند. این ها را ما پرداخت می کنیم هر روز که بنیاد پذیرفت که بپردازد حقوق را قطع می کنیم.*فاش نیوز.

117 نظرات
 1. دانیال می گوید

  با سلام
  آیا بسیجیانی که در مراسم راپل هفته دفاع مقدس آسیب و مجروح میشوند و این در حالی باشد که حکم اجرای عملیات ویژه راپل داشته باشند. جانباز حساب میشوند. وآیا انجام مراسمات رجه 31 شهریور مصوب فرماندهی کل قوا می باشد یا خیر؟

  1. پاراف می گوید
 2. حميد جانباز قطع عضو 50 درصد بسیجی سپاه می گوید

  سلام چی بگم آخه اگه بگم چه بی شرمانه والله موندم 32 سال از مجروحیتم می گذرهرفتم ايثارگران سپاه می گویند ثابت کنی که در جبهه قطع عضو شدی آیا این اوج بی انصافی وبی عدالتی از ناحیه سپاه عزیز نیست وادعاش شب را روز وروز را به شب تبدیل کرده خدایا من در اوج نوجوانی با صدق به شهادت به جبهه رفتم ای کاش میگردم

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به هر حال هر کاری اقدامات و مراحلی دارد که اکثر ایثارگران آن مراحل را طی کرده اند.با تشکر

   1. حمید پروار می گوید

    بله من هم قبول دارم که در کارم به احتمال قوی کوتاهی کرده امولی مطمعن باشید بی اطلاع از قوانین بودم اتفاقا در حقوق بحثی وجود دارد که میگویند حق گرفتنی ونه دادنی که البته حقوقدانان واندیشمندان نظرهای رادر همین راستا داده اند و شهید مطهری ره می گوید حق دادنی است نه گرفتنی ومن نیز این قاعده حقوقی را بیشتر قبول دارم گرچه در جایی گرفتنی است وصد البته حق دادنی است شاید فردی اصلان متوجه حقش نیست ایا من نباید حق او را بدهم یا حداقل مطلع کنم

 3. سید امین می گوید

  باسلام وتشکر.لطفامیشه من روراهنمایی کنید.بنده ۷سال ازسن ۱۴سالگی درجبهه بودم.الان سالهای اول جنگ روحدود۲سالش قبول ندارن که شده ۵سال.درسمت تخریب چی،شناسایی،ومربی بودم.طبق لیست کامپیوتری بنیاد ۲بارموج انفجار،۲بارشیمیایی وجودداره.که البته صوانح من بیشترهست.من بخاطربرخوردهای بدوکاغذبازی های بنیادتا۵سال پیش مراجعه ای نکرده بودم.وقتی رفتم بعدازاذیت کردنهای زیاد،چندماه دوندگی وبعدازیک سال گفتن بیاکمسیون،درکمسیون دکترگفت درصدت بالاس،اماوقتی اعلام کردن ۱۵درصددادن.که درعمل یعنی هیچ،به سپاه مراجعه کردم آنجاهم بعداز ۳سال دوندگی وچندبارمدارک ببر حالا من رو جزو طرح کمک معیشت قرار دادن باماهی ۴۰۰هزارتومان، که بعضی ماه هاهم همینم پرداخت نمیشه.این تنها امتیازی هست که بعداز ۷سال جنگ آنهم درسمت های سخت جنگ وبارها شیمیایی وموج انفجارخوردن ،به من تعلق گرفته !!!! درطول این سالها هم تمام درمان و کارهایی که انجام دادم به صورت شخصی بوده .وقتی هم ازبنیادو یاسپاه صورت صوانح من رومیبینن ومقدارجبهم ،باورشون نمیشه ۱۵درصدباشم ومیگن بالای ۵۰درصدحق توهست،امادرعمل چیزدیگه ای هست.لطفاراهنمایی کنیدبااین قوانین وکاغذبازی ها چه دربنیاد وچه درسپاه ،من برای گرفتن حداقل حقم چکار بایدبکنم،چون الان هم دیگه توانایی پیگیری درمان شخصی رو ندارم.شرکتی هم که باچندنفرداشتیم چندسالی هست ورشکست وتعطیل شده،مگرنه هیچ وقت بااین برخوردهای بد وزشت دربنیاد مراجعه نمیکردم.باسپاس وموفق باشید

  1. پاراف می گوید

   با سلام.به کمیسیون های پزشکی جدید بنیاد و یا ماده 16 شکایت کنید.

 4. صمیدعبادی می گوید

  سلام من صمیدعبادی فرزندیونس درزمان جنگ تحمیلی از ناحیه سرمجروح و شیمیایی شدم ودرصدجانبازیم ۳۵درصدبوداست ولی رییس بنیادشهرستان گرمی آن را امحا کرده است ومیگویددرصدجانبازی شما۱۵درصد ازشما میخاهم به کجاشکایت کنم ازراهنمایی شما متشکرم.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به خود کمیسیون پزشکی بنیاد و کمیسیون ماده16. باتشکر

 5. صمیدعبادی می گوید

  سلام کاغذهای ازآن زمان مانده است که بیمارستان تبریز بستری شده است ودرعملیات شهرستان تکاب روستایی ماین بلاغ مجروح شده است لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به خود کمیسیون پزشکی بنیاد و کمیسیون ماده16. باتشکر

 6. صمیدعبادی می گوید

  سلام تورو خداجواب بدین.

  1. پاراف می گوید

   پاسخ داده شد

 7. mahnaz.m2017@gmail.com می گوید

  سلام شوهر من ۲۴ماه جبهه داره وپسرم متولد ۱۳۷۵.آیا معافیت سربازی شاملش میشود؟لطفا جواب بدید

  1. پاراف می گوید

   با سلام. بله ولی برای جزئیات بیشتر به بنیاد شهید محل زندگی مراجعه کنید.

 8. محمدعینی می گوید

  باسلام من حدودده ماه سابقه بسیجی داوطلبانه ازسال۶۴تا۶۶دارم میخواستم بدانم حقوق ومزایایی به من تعلق میگیرد نه مسکن دارم نه کاردارم تاحالاهم هیچ پیگیری انجام ندادم ازراهنمایتون ممنون میشم

 9. آزاده 8 ساله می گوید

  با سلام.
  آزادگان چگونه از ماده ی ۱۹۰ برخوردارمی شوند؟
  ضورت سانحه ی اونا هم ک در اختیار سپاه است.
  آیا اونا هم باید ب کمیسیون برن؟
  پ چرا اونا ب اتگشت نگاری می فرستن؟
  وقتی همه ی مدارک رو خود سپاه داره، چه نیازی ب این کاغذ بازی ها و سردوندن هاست؟

 10. مریم می گوید

  .باسلام. پدرم بازنشسته سپاه بودند وزمانیکه ایشان در قید حیات بودند متوجه تحت تکفل بودن فرزند به شرط از کار افتاده گی نبودیم الان یه نامه دادند نامبرده درزمان حیات پدرش زیر۲۲سال بوده لذادر آن زمان نیازی به کمیسیون ۱۸۳نبوده وباتوجه به اینکه پدر نامبرده در تاریخ ۷۵ بازنشسته شده اگر نیازی به کمیسیون۱۸۳باشددر زمان بازنشستگی ودر آن سازمان برگزار گرددمنظور از کمیسیون ۱۸۳ چی هست ؟ ممنون اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. این مطالب را بخوانید:
   http://paraf.ir/staff-regulations-of-iranian-revolutionary-guards-islamic-revolution/
   http://paraf.ir/veterans-need-to-know-what-the-irgc-and-basij/
   پاسخ سئوالتان را خواهید گرفت.

 11. غلامرضا عسکری می گوید

  بسمه تعالی.

  .با اهداء سلام وادب واحترام وارادت.

  با احترام.
  براساس قانون اساسی توزیع عادلانه ثروت مهمترین اصل باید باشد زیرا اگر قانون را طوری بنویسید که گروهی بدون دلیل عقلی و شرعی فقط به دلیل وابسته بودن به گروه خود سود بیشتر ببرند و گروهی به فراموشی سپرده شوند نتیجه نهایی بازنده – بازنده خواهد بود. گروه اول بخاطر زیادی تسهیلات مورد شماطت مردم قرار می گیرند و گروه دوم یعنی رزمندگان و زیر 25% ها به دلیل عدم هر گونه حداقل ها زیر بار مشکلات کمرشان خم تر می شود .
  قانون اگر منصفانه نوشته شود نتیجه اش برای همه ایثارگران برنده – برنده است. قوانین عادلانه باید دلیل کافی داشته باشد. مهمترین علت که گاهی قوانین اصلا اجرا نمی شود همین غیر منصفانه بودنش هست زیرا اجرا کننده علاقه ای به اجرای قوانین غیر متعادل ندارد .
  در برنامه ششم نیاز است که سایر قوانین نیز در نظر گرفته شود و حتی اصلاحات مورد نیاز در قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران مورد توجه قرار داده شود .
  اصلاحات پیشنهادی که البته همه آنها دلیل و منطق دارد به شرح زیر است :
  کلمه رزمندگان در ابتدای برنامه در میان ایثارگران باید حتما اضافه شود
  دلیل آنکه بدون حضور و جانفشانی رزمندگانی که هم اکنون به سنین 50 سال و بالاتر رسیده اند و از نظر شرعی سرپرست خانواده محسوب می شوند و تجربه حضور در جنگ را داشته اند پیروزی امکان نداشت و امنیت کشورمان به دلیل دلاور مردی های همین رزمندگان است که عوارض جنگ را هنوز تحمل می کنند و فریادرسی برایشان نیست .
  باتوجه به بندهای 47و68ابلاغیه مقام معظم رهبری.مشکل ارتقاء شغلی کلیه کارمندان ایثارگر خانواده معظم شهداء.رزمندگان.آزادگان.جانبازان باتوجه به سوابق آموزشی وسوابق کاری حل شود.واحکام دائمی آن تصویب وازابتدای سال 95 اجرایی شود.
  در بند الف در خصوص فرزندان معزز شهدا باید محدودیت سنی 25 گذاشته شود .
  در بند ب تامین صد درصد هزینه درمانی شاغل و غیر شاغل باید به بنیاد شهید و امور ایثارگران سپرده شود.
  بند ه باید حذف شود چون موضوعت ندارد .
  در بند و در صد جانبازی باید حذف و کلیه فرزندان ایثارگران و همچنین فرزندان رزمندگان با حضور بیش از یک سال در جبهه نیز اجازه استخدام داشته باشند و جمله همان ابتدا به صورت رسمی قطعی باید حذف شود. فرزندان ایثارگرانی باید جذب دستگاه های دولتی شوند که شئونات اداری و اسلامی را رعایت کنند .
  بند ز باید حذف شود و ایثارگران نیز باید تابع قوانین وزارت علوم باشند .
  بند ح باید اصلاح شود . کلمه معسر حذف شود زیرا دولت مکلف است نسبت به تامین معیشت کلیه جانبازان زیر25% و رزمندگان نیز اقدام نماید . دلیل انکه با همین کلمه اجرا کننده ها می توانند قانون را اجرا نکنند .
  بند ط باید با بند ح ادغام شود و همه رزمندگان ارتش نیز مشمول دریافت حداقل حقوق قرار داده شوند .
  بند ی که هرگز اجرا نشد ولی در ایین نامه تعیین درصد جانبازی سال 89 باید رزمندگان همانند آزادگان همه دارای درصد جانبازی باشند .
  در مورد بند ک صندوق های بازنشستگی باید مکلف شوند سابقه خدمت مربوطه را محاسبه نمایند .
  درجهت رفع تبعیض بین ایثارگران وهمسان سازی قوانین ومقررات مواد28و51و56ازابتدای سال 95به رزمندگان تعلق گیرد.وازابتدای سال اجرایی شود.
  در بند ل مسکن کلیه ایثارگران بدون ذکر درصد باید تامین شود .
  در کلیه قوانین تبعیض بین ایثارگران شاغل با غیر شاغل برداشته شود.
  امیدواریم که درجهت رضایت خداوندمتعال ورضایت ایثارگران وبرقرای عدالت بین این عزیزان ورفع مظلومیت ازرزمندگان وترویج فرهنگ ایثار وشهادت اصلاحات بیان شده که نظر همه ایثارگران میباشند.
  تصویب وازابتدای سال 95 اجرایی شوند.اجرکم عندالله.با ادب واحترام وتشکرفراوان ازحضرتعالی.همه ایثارگران منتظراقدامات عملی حضرتعالی هستند.التماس دعا.

 12. تاج محمدشورابی می گوید

  ممنون

 13. محمد می گوید

  با سلام
  من سرباز هستم
  در ۱۱ ماهگی خدمت در آشپز خانه دچار مشکل دریچه قلب شدم الان تکلیف من چیست. بعد از خدمت چگونه باید خرج دواودرمونم را دربیارم.از قبل سابقه این نوع بیماری را نداشتم.
  لطفا جواب بدهید.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. موارد پزشکی در تخصص ما نیست.

 14. احسان می گوید

  سلام
  بابای من بمدت 18 ماه بصورت داوطلبانه تو جبهه حضور داشتن الان رفتیم سابقشو درآوردیم دیدیم فقط 5 ماهی حقوق گرفتنو سپاه ثبت کرده تکلیفمون چیه؟ تازه سیاهی مالی هم فقط 5 ماه در اومد.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. سئوال نامفهوم است.

 15. احمدکمالی می گوید

  بنام خداوندعادل وتوانا.

  با احترام.
  متأسفانه بعد از اتمام جنگ و آغاز دوران سازندگی، رزمندگان به فراموشی سپرده شدند، به‌طور حتم رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برای امور مادی و دنیوی به جبهه‌ها نرفتند، اما مسئولان نباید این تفکر را بهانه کرده و هیچ حمایتی را ازرزمندگان نداشته باشند.همه مملکت مدیون فداکاریها وازخودگذشتگی ورشادت ها وجانفشانی های این عزیزان است.چرانبایدجزء ایثارگران شناخته شوند.ومثل بقیه ایثارگران مزایا وامتیازاتی برای این عزیزان تعریف کرد.
  رزمنده ریشه وستون است.وخود رزمنده است که تبدیل به جانباز. آزاده.وشهید میشود.تا کی بایدگفت.وهیچ اثری نداشته باشد.
  27سال ازدفاع مقدس میگذرد.وهنوزهیچ نهادی متولی این عزیزان نیست.تا کی این همه بی عدالتی وتبعیض درحق این عزیزان روامیدارید.
  امام فرمود.نگذاریدرزمندگان درپیچ وخم زندگی بمانند.چراهیچکس حرف امام راگوش نمی دهد.
  انسانهای مومن وولایت مدارومتعهد کجایند.تا ازاین عزیزان دفاع کنند.صدای آیا کسی هست که مرایاری دهد.می آید.آیا کسی هست که این عزیزان وپیروان راستین امام حسین (ع) رایاری نمائید.اگرکسی هست.بایدبه عمل ثابت کند.نه به حرف وشعار.بعدازگذشت 27سال ازدفاع مقدس دیگرجای برای حرف وشعارنمانده است.وفقط وقت عمل است.ودیگرموقع طرحهای زمانبر وبزک شده گذشته.وموقع طرحهای فوری است.
  چرامواد28و51 و56قانون خدمات رسانی به ایثارگران نباید شامل حال این عزیزان شود.
  بعدازتحمل بیماریهای مختلف چرانبایدمثل آزادگان ایثارگربه ازای مدت حضورداوطلبانه این عزیزان درجبهه ها درصدی جانبازی تعلق گیرد.
  چرابابدبعدازگذشت 27سال ازدفاع مقدس هنوزاین عزیزان مشکلات معیشتی داشته باشند.
  چرابایدبعدازگذشت این سالها این عزیزان موردبی احترامی وبی حرمتی وهتاکی قراربگیرند.ومشکل ارتقاء شغلی داشته باشند.
  موقعی که ریشه ایثارگری که رزمندگی ومجاهدت درراه خداست.درنظر گرفته نمی شود.چگونه میتوان ترویج فرهنگ ایثاروشهادت نمود.
  با تشکرفراوان.

 16. سیدشهاب الدین می گوید

  ازمسولین محترم استدعادارم بیشترازاین مشکل تراشی نکنند دعاکوسید

 17. خلیل فاطانی می گوید

  با سلام، مادرم اوایل انقلاب زمانی که درگیری بین نیروهای جمهوری اسلامی ایران و ضدانقلابیون شکل گرفت درخانه خود بر اثر پرتاب نارنجک از سوی ضد انقلابیون مجروح شده و مدت دو ماه در بیمارستان شهرستان مهاباد بستری بوده و تمامی مردم روستا از جمله امام جماعت روستا که خودش شاهد عینی ماجرا بوده باصداقت تمام گواه این اتفاق می‌باشند و پرونده بالینی مادرم در بیمارستان مهاباد گواه دیگری میباشد ولی به هر جا مراجعه میکنیم از ما صورت سانحه می‌خواهند ولی درآن زمان برای مادرم صورت سانحه ای تشکیل نداده اند ایاجانبازی که درناحیه چشم ودوپاهایش که هنوز پراز ترکشهای آن زمان میباشد باید اینجوری جواب داده شود لطفا به این جانباز کمک کنید که به حق خودش برسد

 18. حسن دست مراد مزینانی می گوید

  سلام بعداز دو سال دوندگی و تایید شیمیایی توسط دکتر قانعی دکتر معتمد بنیاد و سپاه و گرفتن hrct , اسپرو متری و احراز شیمیایی توسط سپاه و احراز مجدد در بنیاد شهید و رفتن به کمیسیون و گذراندن هفتمین خان ،هیچ درصدی به من تعلق نگرفت .پیدا کنید پرتقال فروش را؛ جریان من ،جریان کاندیدای مجلس شد و گفتند هیچ رایی نیاوردی ،طرف گفت رای خود من که به خودم دادم کو حداقل یک رای که دارم .خواهشا مردم رو سرکار نذارید اگر دین ندارید لا اقل ازاده باشید.

 19. محمودرضا می گوید

  سلام پدر من در سال 60در آشپزخانه مناطق جنگی (اهواز) در قالب نیروهای بسیجی مشغول به خدمت بوده و دراثر فشار وارده به ناحیه کمر که ناشی از بلند کردن دیگ بزرگ آبگوشت هنگام جابجایی ازداخل ماشین بر روی زمین بوده ، دچار حادثه شده و از آن زمان تاکنون دچار از کارافتادگی شده و قادر به کار کردن نمی باشد. تنها مدرکی که شاید در بیمارستان اهواز موجود باشد مربوط به بستری شدن یکی دو روزه ایشان در بیمارستان می باشد ما چگونه می توانیم برای تحت پوشش قراردادن ایشان و گرفتن درصد جانبازی اقدام کنیم.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. از کارافتادگی درصد جانبازی ندارد.

 20. نا شناس می گوید

  با سلام
  ایا به ایثار گران چیزی تعلق میگیرد؟
  ممنون میشم پاسخ دهید

  1. پاراف می گوید

   با سلام. در چه مورد؟

 21. مرتضی می گوید

  با سلام . ضمن تشکر پاسخ فرمایید /ک
  زمان محاسبه بازنشستگی درحالت اشتغال از رمان مجروحیت و جانبازی است یا از زمان اعزام به جبهه ای که در آن فرد جانباز شده ؟ ( اینجانب سال 63 جانباز 50% شذم و حالت اشتغال بنیاد جانبازان هستم )
  احکام جدید ایثارگران طبق قانون جدید کی صادر میشود ؟
  یاداش بازنشستگی برای افراد مشمول حالت اشتغال چگونه و به چه کیفیتی است ؟

  1. پاراف می گوید

   با سلام از تاریخ احراز جانبازی. احکام به مانند سایر کارمندان به هنگام ابلاغ ضوابط اجرایی بودجه سالانه صادر می شود. پاداش بازنشستگی موضوعیت ندارد.

 22. امین می گوید

  سلام ببخشید من با عضویت رسمی سپاه، سال 86 در کمسیون عالی پزشکی سپاه مشمول بند ج ماده 121 شده و بازنشست شدم. اکنون با توجه به اینکه صورت سانحه برای مشکلات جسمی که در حین آموزش های رزمی برایم ایجاد شده است، ندارم، چگونه می توانم پیگیری برای گرفتن درصد جانبازی نمایم. چون آن زمان درصد نزدند و فقط گفتند معلول هستید

  1. پاراف می گوید

   با سلام. در صورت وجود مستندات به کمیسیون پزشکی بنیاد مراجعه کنید.

 23. محمد می گوید

  باسلام.پدرمن جانباز35درصدمتوفی دربنیاداست امادرسپاه20درصدجانبازی داشته وعلی رغم اینکه به علت مشکلات جانبازی باسابقه15سال سابقه بازنشسته شده اماجانباز بند الف برایش درنظرگرفتندکه باعث شده حقوقش براساس 15سال سابقه پرداخت شودچندباراعتراض کردیم به کمیسیون اماجوابی نگرفتیم وگفتنددرصدجانبازی بنیادفرق داردوجانبازمتوفی است ودست ما بسته است حال ما چگونه پیگیری کنیم تاشایدتغییربنداعمال شود؟؟؟؟

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به واحد حقوقی بنیاد شهید مراجعه کنید.

 24. محمد می گوید

  بنده قبلابه بنیادمراجعه کردم درجواب گفته اندکه آن چیزی که درپرونده مجروحیت ایشان وجودداردرابرای کمیسیون بدوی سپاه ارسال میکنیم ولی چون جانبازمتوفی است وامکان معاینه نیست به هیچ نتیجه ای نمیرسیدحتی حق دورتبه بالاتربرای ما اعمال نمیشود

 25. محمد می گوید

  بنده قبلابه بنیادمراجعه کردم درجواب گفته اندکه آن چیزی که درپرونده مجروحیت ایشان وجودداردرابرای کمیسیون بدوی سپاه ارسال میکنیم ولی چون جانبازمتوفی است وامکان معاینه نیست به هیچ نتیجه ای نمیرسیدحتی حق دورتبه بالاتربرای ما اعمال نمیشودبااین حال چگونه پیگیری کنیم؟؟؟

 26. عبدالعظیم زمان می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  اینجانب در سال 59 توسط سپاه دزفول به جبهه اعزام شدم و 4 ماه از خدمتم سپری شده بود که توی عملیات توسط ترکش خمپاره دشمن مجروح شدم و مجروحیت در قسمت چانه میباشد.هم رزمایی من در اون عملیات شهید شدن،برای درمان منو انتقال دادن به بیمارستان آرین آبادان (بیمارستان طالقانی فعلی)و چانه ی من رو عمل کردن وترکش رو درآوردن، سپس بعد از مرخص شدن از بیمارستان من را مجدد اعزام کردن به سپاه دزفول ، در ضمن نامه اعزام به جبهه در پرونده اینجانب موجود میباشد.
  از اونجا که اون موقع اوایل جنگ و هم همه ی جنگ بود مدارک پزشکی اینجانب بر اثر اتش سوزی از بین رفته که نامه ی دراین خصوص از سوی بیمارستان که مشخص کرده مدارک پزشکی بیماران در سال 59 از بین رفته نزد اینجانب موجود میباشد.
  تنها خواسته ی من این است که راههنماییم کنید که ثنوات ایثارگریم را اخذ نماییم .
  با تشکر
  عبدالعظیم زمان

  1. پاراف می گوید

   با سلام. از بنیاد شهید مشاوره بگیرید.

 27. iman می گوید

  سلام
  اینجانب سال۸۱ در سپاه بندر عباس نیروی دریایی مشغول خدمت سربازی بودم که با حکم ماموریت درمحوطه منطقه یکم دریایی بعلت نبودن درب تاسیسات خودروی من واژگون گردید که ناحیه دست مجروح شدم هم اکنون هم مستمری دریافت میکنم و این حقوق مکفی زندگیم نمی باشد چندین بار هم موقعیت کار برایم فراهم شده که بعلت معلولیتم استخدام نشدم ایا امکان گرفتن درصد جانبازی می باشم با تشکر

 28. مصیب می گوید

  با سلام کمیسیون عالی سپاه کی برگزار میشه استان لرستان

 29. علی مشایخ می گوید

  با سلام
  من جانباز ۲۰% هستم.تا قبل از فروردین ۹۵ حقوق خود را می گرفتم.اما در حال حاظر پول فروردین من به حساب ریخته نشده
  من در حال حاظر باید چه کاری رو انجام بدم؟
  لطفا من را راهنمایی کنید

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به دلیل عدم تصویب بودجه اکثر کارمندان حقوق خود را دریافت نکرده اند کمی صبر کنید انشاالله بزودی پرداخت خواهد شد.

 30. سجاد می گوید

  سلام
  من سربازمرکزاجرای امربه معروف ونهی ازمنکرسپاه بودم ودرتاریخ دوازدهم فروردین۸۴ جهت برخورد با ارازل واوباش که جهت نوامیس مردم ایجادمزاحمت میکنند به ماموریت اعزام شدم دربین راه یک کاروان راهیان نور از مسیر خارج شده بود که درپی اجرای دستورفرمانده خود دراثرتصادف شدیدآ مجروح ومصدوم شدم کمیسیون برابرماده۱۲۱و بند ب ماده۱۳۳ بنده رامعلول حین خدمت شناخت ودرسال ۸۶اولین فیش بنده از بازنشستگان صادرشد!
  آیا مدت قبل طلب محسوب نمی شود؟ چراتاکنون حکم کارگزینی ندارم؟ حق وحقوق و وضعیت بنده چیست؟
  باتشکر

  1. پاراف می گوید

   با سلام. باید از ارگان مربوطه جویا شوید.

 31. احمد امیرسالاری فرد می گوید

  من با۱۷ماه ۱۵روزجبهه وپانزده درصد جانبازی مستمری بگیرم این حقوق بابت جانبازی است یارزمنده بودن

  1. پاراف می گوید

   با سلام. هر دو.

 32. محمد می گوید

  با سلام بند سرباز سپاه بودم در حین انجام وظیفه دو بند از انگشت دست راستم قطع شده رفتم کمیسیون عالی بند الف بم دادن گفتن چیزی به شما تعلق نمیگیره در صورتی که چند بار واسه کار اقدام کردم به دلیل معلولیت بنده را نپزیرفتن خدا وکیل بنده را راهنمایی کنید چرامعلولیت حین خدمت حق و حقوقی ندارد

  1. معلول حین خدمت می گوید

   داره برادر
   معلول شدی بایدحقوقت برقراربشه
   بایدایجادکدحقوقی ازطریق امورمالی برات بشه

 33. سیدشهاب الدین می گوید

  درسال ۶۱جانبازشدم تاسال ۷۹بابدبختی باشش سرعایله بدون حقوق زندکی سختی داشتم درسال ۷۹حالت اشتغال شدم سوال ۱۸سال چه میشوددوم بنیادماده ۳۸رانصف نیمه عمل میکندسوم ایامرخصی سالانه وبازنشتکی کی انجام میشود.؟ چراوقتی حکم سپاه رابه کارکنان بنیادنشان می دهیم نکاه نمیکنند هیچ وجواب بدگوی میکنند؟

 34. حمید می گوید

  من جانباز۵۰درصد رای محکومیت دیوان را دارم و به کمیسیون ۱۶ نوشته ام چند ماهی است که خبری نیست چکار باید بکنیم در صورت امکان راهنمایی فرمایید؟

  1. پاراف می گوید

   با سلام. رای در مورد چه چیزی؟

 35. عطاری می گوید

  با سلام من جانباز ۴۵ درصد هستم ( پاسدار وظیفه )و در یکی از دستگاههای دولتی شاغل هستم ولی تابحال منهای معرفی نامه برای استخدام هیچ حقوق و یا مستمری ویا پاداش حق ایثار … از بنیادشهید و یا سپاه نگرفته ام، وحتی چند سالی هم هست که به بنیاد شهیدمراجعه ای نداشتم، میخواستم بدونم آیا من حق و حقوقی دارم که نگرفته ام و یا خیر و اینکه آیا هدیه ایثار و یا حقوق جانبازی شامل من و امثال من میشه یا خیر؟ چرا که چند سال قبل وقتی به بنیاد مراجعه کردم گفتند خدمات درمان و… جانبازان شاغل بر عهده دستگاهها است.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. بله حقوق و مزایایی شامل شما می شود که مفصل است. به واحد اشتغال بنیاد شهید محل خذمت خودتان مراجعه نمایید. البته دستگاه محل خدمتتان باید خود راسا این موارد را برایتان فعال نموده باشد.

 36. مهدی علیزاده می گوید

  سلام جانبار ۳۵ در صد هستم ولی تا الان هیچ اضافه حقوق ماده ۳۸ جانبازان بسیجی اضافه نشد ه لطفا از چه تاریخی به حقوقمان اضافه میشه

 37. حبیب می گوید

  باسلا م درسال ۸۴ پس از تشخیص معلول حین خدمت وکمیسیون عالی ۱۵/ از کار افتادگی دایم بند الف طبقه چهار ودر همان زمان در برگ مشاوره قید شده نیاز به عمل جراحی دارد شغلم کارگری معلولیتم از ناحیه دست راست پس از اعتراض در سال ۹۰ مجدد نظریه قبلی تایید گردید حتی بیمه غرامت نیز پرادخت نکردن والان درد زیادی حدود یک سال است دارم جهت جراحی خودم باید عمل نمایم یا معرفی می نمایند لطفا عاجزانه خواهشمندم راهنمایی بفرمایید

  1. پاراف می گوید

   با سلام. سئوال نا مفهوم است.

 38. حبیب می گوید

  سلام ایا به بنده هیچ چیزی تعلق نمی گیرد دوم دستم نیاز به عمل جاحی دارد اگر در بیمارستان دیگری عمل نمایم فردا بهانه نمی گیرند کهاصلا مربوط به این کار نبوده سوما چکارهای باید انجام دهم دیگر کارگری نمی توانم بکنم

 39. حبیب می گوید

  باسلام بنده در سال۸۴ پس از گذراندن کمیسیون معلول حین خدمت شناخته سپس در کمیسیون عالی ۱۵/از کار افتادگی دایم بند الف طبقه چهار ونیز ۱۵/ بیمه غرامت پس از اعلام نتیجه اعلام نمودن هیچ چیزی به شما تعلق نمی گیرد درهمان زمان پزشک کمیسیون عالی جناب دکتر جان نثاری در برگ مشاوره اعلام نمود دست شما نیاز به عمل جراحی دارد تادست بهبود پیدا نماید واعلام نمود اگر بخواهی عمل نمایی در بیمارستان بقیه اله تهران خودم عمل می نمایم ولی ان زمان چون جوانتر بودم ودرد زیادی نداشتم عمل نکردم مجددا در سال ۹۰به ایثارگران مرجعه نمودم فرمودن اعتراض کن و بنده اعتراض که پس از کمیسیون پزشکی اعلام نمودن همان نظریه قبلی سال ۸۴ تایید گردید اکنون حدود یک سال میشود درد درناحیه شکستگی دستم زیاد شده و در همان زمان گفتم نامه ای جهت اشتغال بدهید فرمودن این کمیسیون داخلی سپاه است ونمی شود وهیچ چیزی به شما تعلق نمی گیرد ضمنا بسیجی هستم اکنون می خواهم دستم را عمل نمایم ایا ایثارگران مرا به بیمارستان جهت عمل معرفی می نماید یا خیر جهت معلولیتم چکاری انجام دهم چون شرمنده خانواده ام هستم لطفا راهنمایی فرمایید

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به واحد بهداشت و درمان بنیاد شهید مراجعه نمایید.

 40. حبیب می گوید

  با سلام ایثارگران سپاه مرا به بنیاد معرفی نکرده وپرونده من در ایثارگران سپاه می باشد ممنون حالا باید چکار کنم

  1. پاراف می گوید

   با سلام. باید از نهاد مربوطه پیگیری نماید. اینگونه موارد شخصی در تخصص ما نیست.

 41. مالک علیزاده می گوید

  با سلام
  جانباز ۳۵درصد و حالت اشتغال بنیاد شهید هستم و ۳۵ ماه سابقه جبهه دارم و در سال ۹۳ فرم ماده ۳۸ را از بنیاد گرفتم و پس از تکمیل آن را دباره به بنیاد شهید دادم ولی تا آلان که حقوق تیر ماه گرفتم ماده ۳۸ یا ۱۹۰ سپاه به حقوق اضافه نشده و خبر های شنیده میشه که در مرداد ۹۵ با حقوق مرداد ماده ۳۸ اضافه میشه این خبر چقدر مورد تایید شماست. و کسی تا حالا خبر دقیق نگفته از کی اعمال میشه از شما خواهش دارم به جوابی به جانبازان بدهید هر روز امروز فردا میکنن ولی جواب درست نمیدهند خواهشا میکنم که بگیرد دقیقا از چه ماه به حقوق اضافه میشه؟واقعا از مرداد اعمال میشه؟

 42. ناصر نظافت می گوید

  سلام. بنده ناصر نظافت بسیجی جانباز ۷۰%وحالت اشتغال آموزش وپرورش میباشم الان سپاه میگوید چون حالت اشتغال هستی لذا حقوق از طریق سپاه برای شما شامل نمیشود .مرا که حالت اشتغال کردند چون قادر به کار نبودم من که ازجانبازی هیچ مزایایی ندارم این ظلم مضاعفی که سپاه علاوه بر درد جانبازی برای من روا میدارند. لطفا راهنمایی کنید.من الله التوفیق

 43. علی می گوید

  سلام. تک پسرا تو شهر خودشون خدمت می کنن؟

 44. مرتضی می گوید

  سلام من سال ۷۷ در منطقه عملیاتی از ناحیه هر دو پا دچار سوختگی شدم در درگیری با اشرار الان مدارک پزشکی رو دارم ولی مدرک صورت سانحه ندارم آیا میتونم برای جانبازیم اقدام کنم و اینکه برای صورت سانحه چه باید بکنم

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به ارگان مربوطه در زمان عملیات مراجعه نمایید.

 45. حمید می گوید

  سلام و خسته نباشید
  پدر بنده حدود ۴۰ ماه حضور داوطلبانه جبهه در سپاه پاسداران داشته است اما تا الان برای دریافت کارت ایثارگری نکرده

  میخواستم بدونم برای دریافت کارت ایثارگری باید به کدام ارگان مراجعه کنیم ؟

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به بنیاد شهید امور ایثارگران مراجعه کنید.

 46. سعید می گوید

  با سلام من در عملیات ولفجر ۵ دچار موج انفجار وسوختگی شدم و به بیمارستان امام خمینی ایلام اعزام شدم بعد از ۲ روز بستری بهوش امدم وبا یکی از مجروحین از بیمارستان فرار کردم وخودمان را به یگان مربوطه معرفی کردم که منشی گروهان به من گفت ما فکر کردیم شما شهید شدی و در دفتر وقایع گروهان ثبت کردیم و با دیدن بنده گزارش تصحیح شد لذا بعد از گذشت این همه سال هیچگونه مدرکی دال بر مجروحیت من نه در گروهان و نه در بیمارستان وجود ندارد وچندین سال است که موضوع دنبال کردم ولی نتیجه ای نگرفتم خواهشمندم راهنمایی کنید ممنونم.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به بنیاد شهید و به سوابق بیمارستان مربوطه مراجعه کنید.

 47. مختار ریاحی می گوید

  با سلام و ادب، من پدرم ۵۷ ماه جبهه و ۱۵ ماه سربازی حین جبهه داره طوری که رو هم (۷۲ماه) دو داداش بزرگترم معاف شدن و الانم بازنشسته سپاهیم، البته پدرم تا سال ۷۳ فکر کنم کدش عمل نکرده بود و فیش سپاه نداشت، سوالم اینه که ((چه طور بفهمم که آیا جبهه پدرم داوطلبانه است)) لطفاَ جواب بدید مهمه؟

  1. پاراف می گوید

   با سلام. از ارگان اعزام کننده استعلام بگیرید.

 48. مختار ریاحی می گوید

  با سلام و احترام،متشکرم، از سپاه پرسیدم، میگن چون به عنوان ((بسیج جبهه)) رفته و اون موقع عضو سپاه نبوده، همه جبهه اش داوطلبانه است.

 49. آریا می گوید

  با سلام
  پدر بنده ۲۳ ماه حضور داوطلبانه در جبهه از طریق بسیج داشته است. امکان دریافت کارت ایثارگری یا چیزی مشابه اون هست ؟ اگر هست روند اون به چه صورتی هستش؟
  مرسی از پاسخگوییتون

  1. پاراف می گوید

   با سلام. به ارگان اعزام کننده مراجعه کنید.

 50. طاهر می گوید

  سلام
  پدر من سابقه ۵ ماه و ۲۱ روز جبهه به صورت دواطلبانه بسیجی داره آیا به ایشون حق و خقوقی مرتبط میشود ؟
  میشود من را راهنمائی کنید ؟

  1. پاراف می گوید

   با سلام.به بنیاد شهید و یا ارگان اعزام کننده مراجعه کنید.

 51. حمید اصفهانی می گوید

  سلام سال ۶۶و۶۷شش ماه بسیجی از کمیته بهارستان به جبهه رفتم در دوره سه ماه اول خمپاره انداز وسه ماه دوم بیسیمچی بودم دوبار دچار مجروحیت شدم. کمیته ادقام شد .چند ماه پیش رفتم پیگیری بعد از چند روز سابقه اعزام به جبهه بار اول که شناسنامه رو دستکاری کرده بودم بود. ولی بار دوم نبود با حکم اعزام در کمیسیون که در نیروی انتظامی برگذارشد با منت سابقه دادن وگفتن در جابجایی پرونده شما مفقود شده. به بسیج که پایینتر از میدان پیروزی جهت دریافت سابقه مجروحیت مراجعه کردم ولی بازم خبری از اسم من در ثبتیها نبود دست از پا درازتر برگشتم. میشه راهنمایی کنید که چطور میتونم مجروحیتم رو سابقش رو پیدا کنم. سپاس گذارم از توجه شما.
  امید وارم که شما نگید که تا حالا کجا بودی. بوی کباب میاد.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. باید به ارگان اعزام کننده مراجعه کنید.

 52. حمید اصفهانی می گوید

  سلام درجوابی که ۳.۱۳لطف کردید و فرمودید که به واحد اعزام کننده مراجعه کنید. سال ۶۵و۶۶از طریق کمیته انقلاب اسلامی به صورت بسیجی از میدان بهارستان اعزام شده بودم.
  اما با پیگیری که انجام دادم هیچ مدرکی ازبار دوم اعزام من نبود وبه بسیج هم که مراجعه کردم در اسناد که کامپیوتر ثبت شده اسمی ازمن نبود وجوابی نگرفتم.
  میشه راهنمایی بیشتری کنید که دقیقا از کجا شروع کنم برای پیگیری مجروهیتم.طاعتتون مورد قبول حق

 53. حسین می گوید

  باسلام،بنده سرباز سپاه هستم در محل خدمت خود بدلیل معیوب بودن تخت خواب از آن سقوط کرده و دچاره دررفتگی کتف شدم بعد ب بیمارستان منتقل کتفم با بی هوشی جا انداخته شد و تشخیص عمل برایم صادر شده برا بیمارستان بقه الله
  اما بعد از در رفتگی کتفم تکان نمی خورد و عصب هایم اسیب دیده و کامل بی حس هست ..لطف مارا کمک کنید باید چیکار بکنم یاعلی

 54. فاطمه می گوید

  سلام ممنون از اینکه پاسخگو هستید.پدر من 43ماه جبهه دارن.الان جز بازنشستگان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح( ودجا)هستن اما تو فیش حقوقیشون نوشته استخدامی سپاه واسه کنکور میخوام ارگان مربوطشونو وارد کنم نمیدونم کدومو وارد کنم.در مورد کد 12رقمی ایثارگری پدر من باید از کجا تهیه کنن( برای سهمیه 5درصدی ایثارگران )؟! لطفا شما پاسخ بنده رو بدین خسته شدیم از بس اینور و اونور رفتیم و نتیجه ای نگرفتیم.

  1. پاراف می گوید

   با سلام. باید به ارگان اعزام کننده مراجعه کنید.

   1. فاطمه می گوید

    با تشکر از پاسخگوییتون .لطف کنید بفرمایید دقیقا ارگان مربوط به پدر بنده کجا میشه؟ و این کد ایثارگری از کجا باید دریافت بشه؟

 55. جانبازان می گوید

  با سلام. معوقات جانبازان از کار افتاده که از سال ۷۳ درصد گرفته اند آیا امسال سال ۹۶ پرداخت میشود؟ با تشکر

 56. حسن ایزدی می گوید

  ماده ۷۲ می گوید: «افراد و رزمندگانی که در دوران دفاع مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب دیدگی جسمی و روحی و روانی شده اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان ندارند با معرفی یگان های اعزام کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی جانبازی آنان مورد تایید قرار می گیرد و متناسب با میزان جانبازی آنان تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند».

  سلام این قانون کی و چه زمانی باید اجرا گردد ؟
  دوستان میگویند در زمان اقای سردار دهقان پیگیر جانبازی کردن افراد مستحق و بدون مدرک بوده اند اما الان ۷ ماه از ان قانون که در قانون توسعه برنامه ششم می گذرد اما سپاه انرا اجرا نمی کند که حق داران به حقوقشون برسند . آخه تکلیف ما چیه و تا کی باید منتظر بمانیم ؟

 57. سید محمدرضا عندلیب می گوید

  سلام.من سال ۱۳۶۹بهخدمت رفتم ودر سپاه مشغول خدمت شدم بعد از اموزشی به مرز پیرانشهر منتقل شدم ومنطقه انجا جزءمنطقه های عملیاتی محسوب میشد زیرا با کمله ودمکرات ها درگیری بود ان زمان وبعد سه ما بر اثر حادثه ای که یک سرباز برای تست اسلحه میکرد ۴گلوله به من اثابت کرد ومن به بیمارستان بقیه الله اعزام شدم ودست چپم از کار افتاد وطبق نظر کمیسون پزشکی سپاه از خدمت معاف شدم ولی به خاطر سهل انگاری دنبال جانبازی نرفتم تا الان و تو این ۳۵سال مسافر کشی کردم ونه استخدام جایی شدم ونه بیمه هستم والان با وجود دختر دانشجو وشرایط سخت زندگی طاقتم به سر اومده شما میتوانید به من کمکی کنید من باید چه کار کنم هیچ مدرکی هم در دست ندارم.

  1. پاراف می گوید

   با سلام.با صورت سانحه به بنیاد مراجعه کنید.

 58. حسن ایزدی می گوید

  ماده ۷۲ می گوید: «افراد و رزمندگانی که در دوران دفاع مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب دیدگی جسمی و روحی و روانی شده اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان ندارند با معرفی یگان های اعزام کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی جانبازی آنان مورد تایید قرار می گیرد و متناسب با میزان جانبازی آنان تحت پوشش بنیاد شهید قرار می گیرند».

  سلام . چرا با وجود قانونی شدن ماده ۷۲ از قانون برنامه توسعه ششم کشور که ۷ ماه از ان می گذرد هنوز سپاه به این قانون عمل نمی کند و هر وقت مراجعه میکنم به شیراز یا زنگ می زنم بهم می گویند که هنوز این قانون خوانده نشده است . خدایی ادمهای کشور ما و فرهنگ این ادمها انقدر زشت و مسخره است که نه قانون را می خوانند و اگر هم بخوانند با دروغ می گویند که خوانده نشده است و اگر هم خوانده شده باشد انر یا انها را اجرا نمی کنند .

  یکی جواب مرا بدهد که چرا باید ادمهای جامعه ما با وجود گرفتن حقوق و پذیرفتن شغل و مسولیت اینقدر بی نظم , مستبد , خودکامه , از خودراضی , بی قانون یا قانون شکن , وظیفه نشناس و بیتفاوت نسبت به حقوق افراد دیگر و قوانین رسمی جامعه می باشند ؟

  اقایون تکلیف ما چیست و چگونه باید به حقمون و حقوقمون برسیم ؟
  چرا سپاه پاسداران ان موقعی که ما بچه بودیم همه جوره گرممان می کرد تا برویم برایشان بجنگیم و کشته بشویم اما الان که بعد از ۳۰ سال دنبال حق و حقوقمان هستیم هیچگونه همکاری نمی کند به ما ؟

 59. عظیمی می گوید

  با سلام و خداقوت
  من در سال ۶۸ اعزام به سپاه گیلان شدم و ما را بردن مریوان در روستای دزلی کمتر از یکسال بودم و بعد رفتم دزفول در آن زمان گفتند که منطقه عملیاتی است و تیپ ما هم پیاده بوده ولی الان میگن بعد از جنگ هست و سابقه جبهه ندارد چکار باید کرد
  از

 60. هادی غفاری می گوید

  سلام
  بنده ۲۰ ماه خدمت سربازی خود را در سپاه و مناطق عملیاتی بودم آیا سپاه هم مثل ارتش کارت ایثارگری به سربازانش می دهد؟
  چه خدماتی برای این قبیل رزمندگان در نظر گرفته شده است؟
  برای استفاده فرزندم از سهمیه ایثارگران در کنکور و دانشگاه کد ایثارگری از کجا باید بگیرم؟

 61. کیخسرو گره می گوید

  سلام من در تاریخ۱۸/۱/۶۴ در منطقه مجنون مجروح شدم و دربیمارستان بقایی اهواز پرونده دارم و سپاه قرارگاه کربلا که سربازش بوده ام این را تایید کرده الان برای معرفی به کمیسیون به اهواز رفتم مسول ایثارگران اهواز مرا به کنیسیون معرفی نکرد از چه طریقی باید شکایت و پیگیری کنم / ممنون

  1. پاراف می گوید

   با سلام.به کمیسیون ماده ۱۶ بنیاد مراجعه کنید.

 62. رسول فرجام می گوید

  سلام اینجانب سرباز پاسدار وظیفه سپاه بودم ار بدو خدمتم تمام جبهه جنگ بودم کی به ما کارت ایثارگری میدهند خواهشمند است آدرس دقیق خانه ایثارگری تهران را به اینجانب اقدام نمایند

 63. قاسمی می گوید

  باسلام وخسته نباشید خدمت رزمندگان دفاع مقدس وبا ادب و سلام خدمت تمامی زحمتکشان سایت پاراف،بنده دارای کارت ایثار ارتش کارکنان وظیفه بمدت ۲۴ماه و ۲۱روز میباشم و نیزدارای ۱۵ماه و۲روز سابقه جبهه داوطلبانه نیز دارا میباشم و ۴سال پیش درسپاه پاسداران کرمانشاه تشکیل پرونده نمودم جهت دریافت حقوق یاکمک معیشت متاسفانه هنوز ریالی دریافت نکردم بااینکه ۴ساله بیکار هستم ۶۰درصد شنوائیم ازدست دادم مستاجر هستم سالهاست داور اعصاب و روان مصرف میکنم عاجزانه تقاضای منتشر و رسیدگی دارم

 64. جان فدا می گوید

  با سلام خدمت هموطنان و مدیر سایت خواستم بدونم معلول حین خدمتی که مشمول بند ج ماده ۱۲۱سپاه شده است ولی تو فرم مورد نظر زدست از کار افتادگی کلی تعلق نمیگیرد یعنی چی لطفا جواب بدید با تشکر

 65. معلول خدمتی می گوید

  سلام خدمت همه.و تشکر از سایت خوبتون
  خواستم بدونم کسی که طبق ماده۱۲۱سپاه بند ج قطع عضو شده و تو برگه تععین وضعیتش زده باشه (از کارافتادگی کلی تعلق نمیگیرد منفی )یعنی چی لطفا پاسخ دهید .با تشکر

 66. سالاری می گوید

  سلام ببخشیثد کسایی که زمان جنگ از طرف سپاه …خدمتشون رو توی جنگ گذروندن کارت ایثارگری بهشون تعلق میگیره؟باید چکارکنن؟

  1. هم رده می گوید

   با سلام. به ارگان اعزام کننده مراجعه کنید.

   1. سالاری می گوید

    پارسال مراجعه کردیم به سپاه استان.گفتن کارت ایثارگر به کسایی که زمان جنگ ازطرف این ارگان به جبهه اعزام شدند تعلق نمیگیره….برخلاف ارتش . ناجا
    دوباره پرسیدم ازشما…..بلکه قانون جدیدی تصویب بشه .
    ممنون میشم شما یه جواب دقیقتر بدید.

 67. ناشناس می گوید

  سلام برای تعیین درصد به سپاه مراجعه کردیم اما میگن که باید صبر کنید تا کمیسیون ماده ۱۳۴ درست شه مگه کمیسیون ۱۳۴ درست نشده چگونه به کمیسیون تعیین درصد برویم

 68. علی می گوید

  با سلام…پدر من ۲۷ ماه و ۱۳ روز جبهه داره ک ۲۰ ماهش داوطلب بوده منم متولد ۷۴ هستم آیا تو طرح جدید ک اومده امکان معاف شدن هستم و اگر اسم من میان ۲۰ هزار نفر نیامد میتوانم از جبهه پدرم استفاده کنم؟؟؟

  1. هم رده می گوید

   با سلام. در صورت واجد شرایط بودن در سقف سهمیه ۲۰ هزار نفری کسری خدمت شامل شما خواهد شد.

 69. سید می گوید

  سلام خسته نباشید
  سابقه ۱۱ ماه جبهه دارم کارمند دولت هستم ۲۳ سال سابقه
  باتوجه به قانون جامع ایثارگران
  لطفا بطور خلاصه بفرمایید چه تسهیلات وامتیازاتی شامل بنده میشود
  جهت استفاده از وام مسکن به کدام نهاد واداره مراجعه شود باتشکر

  1. هم رده می گوید

   با سلام. به واحد اشتغال بنیاد شهید مراجعه کنید.

 70. اکبر می گوید

  با سلام…پدر من ۶ ماه در جبهه حضور داشتند و هیچگونه کارتی دریافت نکرده اند..آیا مزایایی برای این قشر هست و اگر هست چطور باید اقدام کنند

  1. هم رده می گوید

   با سلام. به واحد اشتغال بنیاد شهید مراجعه کنید.

 71. اله مراددهقان می گوید

  سلام سالهای سال قوانین متعددی در مورد رزمندگان و ایثارگران مصوب شده است وبه نظر میاد دیگه قانون کم نداریم به واحد ایثارگران سپاه و بسیج مراجعه میکنیم کارها ب را به نحو احسن انجام میدهند پرونده در بنیاد میماند که میماند شاید مشکل این است که بنیاد باید اجرایی کند که میبایست دولت بودجه آن را بدهد تا بنیاد اجرایی کند وقتی جناب نوبخت پول نمیدهد بنیاد چه کند اینجاست که میبایست نمایندگان محترم مجلس که پی درپی قانون مصوب میکنند تا اجرایی شدن آن نظارت کنند از دولت بخواهند که با آبرو و حیثیت رزمندگان و ایثارگران بیش از این بازی نکند آقایان دولتی ها این میز محکم که پشت آن سنگر گرفته ای وان جاه و جلال وان اسم ورسم وان اتاق گرم و نرم وان شوکت و عظمت بواسطه رنج و زحمت واز جان گذشتگی من بسیجی وان پاسدار جان فدا وان ارتشی از جان گذشته به تو رسیده است حداقل قدر دان باش وما هم زن و فرزند داریم اگر دوست نداری مثل تو زندگی کنیم حداقل به یک هزارم زندگی خودت برای ما رضایت بده و بدان که دنیا بسیار کوچک و فرصت عمر بسیار کوتاه است پس برای رضای خدا و ارزش کار خودت ما رزمندگان و خاصه جانبازان بالینی را که زندگی بسیار رقت باری داریم فراموش نکنید دیگه بعد از چند سال امروز فردا کردن بس است

 72. جان فدا می گوید

  برادر من واحد مورد نظر جواب نمیدن فقط پاس میدن

 73. جان نثار می گوید

  برادر من واحد مورد نظر جواب نمیدن فقط پاس میدن

 74. جفداییان راهیم می گوید

  سلام ی سوال داشتم من سال ۸۳ در سن۱۴سالگی از طریق بسیج دانش اموزی از طریق اردوی کاروان راهیان نور به مناطق جنگ زده رفتم در حین بازدید از وسایل جنگی چاشنی مین تو دستم ترکید شش تا انگشتان دستم قطع شد الان من باید جانباز شناخته بشم یا معلول حین خدمت ؟؟تو قوانین استخدامی سپاه اومده ک وقتی فرد دچار قطع عضو شود جایی ک ب جنگ و مناطق عملیاتی باشه جانباز حسابه لطفا راهنمایی کنید.وسلام

 75. اله مراددهقان می گوید

  سلام مسئولین محترم برای همه خدمتگذاران واقعی که همگام با رهبری برای اهداف والای مقدس جمهوری اسلامی تلاش میکنند ارزوی سلامتی و موفقیت دارم سالی خوب برای پیشرفت این اهداف و سر افرازی اسلام در جهان باشد انشاالله عزیزان به نظر میاد که امسال هم مانند همه سالهای گذشته مسئولین امر برای رفع مشکل جانبازان بالینی وعده می فرمودند و هیچ گشایشی نشد سپری شود زیرا همیشه وهر سال وعده سال جدید میدادند سالها آمد و گذشت وبرای کمترین خواسته آنها که دارو ودرمان بود اقدامی نشد نمیدانم سال جدیدی که آنها میگویند کی فرا خواهد رسید عزیزان ما به اهداف والای جمهوری اسلامی معتقد و پایبند هستیم ولی در عین حال معتقدیم که شهروند نظام جمهوری اسلامی باید از حد اقل امکانات زندگی بخور ونمیر برخوردار باشدواز آن بالاتر امکانات دارویی و درمانی نباید بزرگترین مشکل آنها باشد و وقتی چنین شد خود بخود فقر تنگنا باعث ذلت میشود پس یک شهروند ایرانی آن هم رزمنده اش ایثارگرش خانواده شهیدش، فداکار واز جان گذشته اش نباید ذلیلانه زندگی کند و این خود میتواند به حربه دشمن تبدیل شود پس این حقیر بعنوان ذره ای یا قطره ای از دریای بزرگ ایثار،جهاد و شهادت،عرض میکنم اگر در حل مسائل و مشکلات مردم خاصه این اقشار کوتاهی کنید هم در این دنیا آثار آنرا خواهید دید وهم فردای قیامت در محضر خداوند ودر پیشگاه ائمه اطهار صلوات الله علیهم اجمعین شرمنده خواهید شد، امیدوارم هم در این دنیا وهم در آخرت روسفید باشیم یاحق خدا نگهدارتان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.